Определение по дело №674/2022 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 1788
Дата: 9 септември 2022 г.
Съдия: Елка Ангелова Братоева
Дело: 20227170700674
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 8 август 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

О      П      Р       Е       Д       Е       Л       Е       Н      И      Е

 

№ 1788

 

гр. Плевен, 09.09.2022г.

 

Административен съд – Плевен, ІІІ-ти състав, в закрито съдебно заседание  на девети септември  2022г. в състав - 

Председател: съдия Елка Братоева

Като разгледа докладваното от съдия Братоева адм.д. № 674/2022г. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:                                      

 

Административното дело е образувано по жалба на С.Т. *** срещу мълчалив отказ на Министъра на правосъдието да се произнесе по подадено заявление от 12.05.2022г. за достъп до обществена информация по ЗДОИ относно атестирането на магистратите.

В писмено уточнение моли за отмяна на мълчаливия отказ на МП по подаденото заявление и отговор на поставените въпроси. Жалбоподателят е декларирал, че не разполага с доходи и имущество и моли да бъде освободен от внасянето на д.т. От изискани служебни справки по повод други дела на жалбоподателя, на съда е служебно известно, че жалбоподателят няма регистрирани доходи и имущество, не разполага със средства и на осн. чл. 83 ал.2 ГПК следва да бъде освободен от внасянето на д.т.

Със заявлението от 12.05.2022г., адресирано до Министъра на правосъдието жалбоподателят е поискал достъп до обществена информация по следните въпроси: 1.Дали при периодичното атестиране на магистратите се отчита абсолютния брой на потвърдените и отменени актове и дали това има съществено значение при преценката за кариерно израстване? 2. Преценката за работата и натовареността на всеки магистрат от даден съд или звено на прокуратурата и заплащането зависят ли от броя на делата, трудността им и обжалването?

На 01.06.2022г., след като не е получил отговор в 14-дневен срок, жалбоподателят е депозирал жалба по административен ред, адресирана до Министерски съвет срещу мълчалив отказ на МП по подаденото заявление по ЗДОИ. Незабавно на 02.06.2022г. жалбата, ведно със заявлението за достъп по ЗДОИ е препратена на Висш съдебен съвет, който от своя страна е препратил образуваната по жалбата преписка до Административен съд – Плевен по компетентност.

Съдът счита, че заявлението за достъп до обществена информация по ЗДОИ, подадено до Министъра на правосъдието, е адресирано до ненадлежния орган. Висш ръководен и кадрови орган на съдебната власт е ВСС и от неговата компетентност е да предостави исканата обществена информация. Съгласно чл. 5 ал.1 ЗСВ гражданите и юридическите лица имат право на информация за работата на съдебната власт. Съгласно чл.30 ал.2 т. 10 от ЗСВ пленумът на ВСС определя възнагражденията на магистратите, а съгласно чл. 30 ал.5 ЗСВ съдийската и прокурорската колегии осъществяват поотделно и в съответствие с професионалната си насоченост следните правомощия по отношение на съдиите, прокурорите и следователите: т.1. назначават, повишават, преместват и освобождават от длъжност съдиите, прокурорите и следователите; т.2 правят периодични и други атестации и приемат комплексната оценка от атестирането на магистратите и решават въпроси за придобиване и възстановяване на несменяемост; т.3 налагат дисциплинарните наказания – понижаване и освобождаване от длъжност, на магистратите и административните ръководители и техните заместници.

Съгласно чл. 32 ЗСВ Министъра на правосъдието председателства заседанията на пленума на ВСС и може да присъства на заседанията на съдийската и прокурорската колегии на ВСС, но не участва в гласуването. Той е представител на изпълнителната власт, не е член на ВСС и не участва при вземане на решенията.

Ето защо правилно МП е изпратил заявлението на ВСС, който е компетентен да се произнесе по него съобразно изискването на чл. 32 ЗДОИ, тъй като ВСС разполага с исканата информация, без да  уведоми за това заявителя. Последното е от значение за упражняване правото на жалба. Вместо да се произнесе по заявлението, ВСС погрешно е изпратил жалбата, ведно с преписката до съда по компетентност.

В изпълнение на дадените указания с Разпореждане № 3401/29.08.2022г. жалбоподателят е уточнил, че обжалва мълчалив отказ на МП, а не на ВСС, на когото е препратено заявлението по компетентност.

В случая не е формиран мълчалив отказ от МП, тъй като исканата информация не е от неговата компетентост и не разполага с нея, респективно няма задължение за предоставянето й, и затова макар и след подаването на жалбата е насочил заявлението за произнасяне към компетентния кадрови орган на съдебната власт – ВСС, който дължи произнасяне.

Ето защо на осн. чл. 159 т.1 АПК, поради липсата на подлежащ на оспорване акт – формиран мълчалив отказ от МП, жалбата, с която е сезиран съдът следва да се остави без разглеждане, а делото да се прекрати.

Водим от горното съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСВОБОЖДАВА С.Т. *** от внасянето на държавна такса за съдебното производство.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на С.Т. *** срещу мълчалив отказ на Министъра на правосъдието да се произнесе по подадено заявление от 12.05.2022г. за достъп до обществена информация по ЗДОИ относно атестирането на магистратите.

ПРЕКРАТЯВА производството по АД № 674/2022г. по описа на Административен съд – Плевен.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на оспорване с частна жалба пред ВАС в 7-дневен срок от съобщението.

ПРЕПИС от определението да се изпрати на страните – жалбоподателя и ответник – Министъра на правосъдието. 

 

 

                                                        С Ъ Д И Я :