Определение по дело №1121/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2827
Дата: 4 октомври 2022 г.
Съдия: Борислав Георгиев Милачков
Дело: 20227050701121
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 18 май 2022 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

                /………...10.2022 година, гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

          ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХХІV с-в, в закрито заседание на  четвърти октомври 2022 год. в състав:

 

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРИСЛАВ МИЛАЧКОВ

 

          като разгледа докладваното от съдията адм.дело №1121 по описа за 2022 год, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл.248 от ГПК, приложим съгл.чл.144 от АПК.

Делото е било образувано по жалба на „Златни пясъци“ АД, ЕИК ******представлявано от К.О.К., „Паркстрой – Златни пясъци“ ООД, ЕИК******, представлявано от В.Б.Ч. и „Голдън турс“ ЕООД, ЕИК ******, представлявано от М.С.З., срещу отказ на Главния архитект на община Варна, обективиран в писмо № АУ027959ВН_001ВН/13.04.2022г., да издаде разрешение за поставяне на преместваеми обекти по чл. 13, ал. 3 от Закона за устройство на черноморското крайбрежие (ЗУЧК).

          С решение №1012/21.07.2022 г. съдът е отменил отказа и е върнал преписката за ново произнасяне, с указания за издаване на разрешението. Със същото решение Община  Варна е осъдена да заплати на жалбоподателите сторените разноски в размер на по 2550 лв., за всеки от тях, от които 50 лв. държавна такса и 2500 лв. възнаграждение за един адвокат.

          В срока по чл.248, ал.1 от ГПК, процесуалният представител на ответника депозира молба за изменение на решението в частта за разноските, като претендира за намаляване размера на присъденото адвокатско възнаграждение като прекомерно, възражение за което е направено още в хода на пледоарията му.

          В срока по чл.248 ал.2 от ГПК не е постъпило становище по молбата от процесуалния представител на жалбоподателите.

          За да се произнесе, съдът съобрази следното:

          Искането за изменение на произнасянето в частта му за разноските е депозирано своевременно и от легитимиран субект, поради което е допустимо, а разгледано по същество е основателно.

Производството по делото е с предмет оспорване отказ на Главния архитект на община Варна, обективиран в писмо № АУ027959ВН_001ВН/13.04.2022г., да издаде разрешение за поставяне на преместваеми обекти по чл. 13, ал. 3 от Закона за устройство на черноморското крайбрежие (ЗУЧК).

          Адв. Й.-С. е процесуален представител и на тримата жалбоподатели, като е изготвила жалбата и е участвала в единственото по делото открито заседание.

          От друга страна преценена в цялост, фактическата сложност на делото е невисока, а казусът не се характеризира и с особена правна сложност; не са налице и затруднения, породени от участието на множество заинтересовани страни.

Съгласно чл. 78, ал. 5 от ГПК, ако заплатеното от страната възнаграждение за адвокат е прекомерно, съобразно действителната правна и фактическа сложност на делото, съдът може по искане на насрещната страна да присъди по-нисък размер на разноските в тази им част, но не по-малко от минимално определения размер съобразно чл. 36 от Закона за адвокатурата, а именно до минимума на Наредба № 1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Тази наредба е издадена въз основа на законова делегация, регламентираща правото на органите на адвокатурата да определят минималните размери на адвокатските възнаграждения. Няма законова делегация същите органи да определят размер на възнагражденията в хипотезите на чл. 78, ал. 5 от ГПК, което е в правомощията на съда. Поради това не следва да се прилага правилото на § 2 от Допълнителните разпоредби на Наредбата, ограничаващо намаляването на разноските за адвокатско възнаграждение до двукратния размер на посочения в наредбата, а размерът може да се намали до регламентирания с наредбата минимум. Като в тази връзка е и задължителната практика на ВКС в ТР № 6/2013 г. на ОСГТК. В т.3 на цитираното решение е прието, че при прилагането на чл. 78, ал.5 от ГПК съдът не е ограничен с намаляването на разноските за адвокатско възнаграждение до двукратния минимален размер, а до минималния такъв според Наредба № 1. По конкретния казус адвокатското възнаграждение е определено в размер на 2500 лева, което действително е прекомерно високо и не е съобразено с действителната правна и фактическа сложност на делото. Поради което и настоящият състав намира, че същото следва да бъде намалено до минималния размер посочен в чл. 8, ал.2, т.1 от Наредба № 1/09.07.2004 г. - 900 лева.

 

          Предвид изложеното и на осн.чл.248 ал.3 от ГПК вр.чл.144 от АПК съдът

 

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

         

          ИЗМЕНЯ решение №1012/21.07.2022 г. по адм.д.№1121/2022 г. на ВАдм.С, ХХІV с-в, В ЧАСТТА, с която Община Варна е осъдена да заплати

          на  „Златни пясъци“ АД с ЕИК ****** сума в размер на 2550 /две хиляди петстотин и петдесет/ лева разноски по делото, като НАМАЛЯВА размера им на 950/деветстотин и петдесет лава/лева;

          на „Паркстрой - Златни пясъци“ ООД с ЕИК******, сума в размер на 2550 /две хиляди петстотин и петдесет/ лева разноски по делото, като НАМАЛЯВА размера им на 950/деветстотин и петдесет лава/лева;

          на „Голдън турс“ ЕООД с ЕИК ****** сума в размер на 2550 /две хиляди петстотин и петдесет/лева разноски по делото, като НАМАЛЯВА размера им на 950/деветстотин и петдесет лава/лева.

          Определението подлежи на обжалване в 7-дневен срок от съобщаването му на страните пред Върховния административен съд-София.

          Преписи от определението да се връчат на страните.

 

 

 

                                        АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: