Присъда по дело №1671/2018 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 59
Дата: 11 юли 2019 г. (в сила от 31 октомври 2019 г.)
Съдия: Маргарита Пламенова Алексиева
Дело: 20181510201671
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 26 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

 

ДУПНИЦА

 

11.07.2019г.

 
 


Номер                           Година                                         Град

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

НО, ІІ състав

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                           

11 юли

 

2019

 
 


на                                                                                      Година

Маргарита Алексиева

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
1.

ЮЛИЯ ВУКОВА

 

 

 
 2.

АНЕТА СТОЕВА

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Като разгледа докладваното от

1671

 

2018

 
 


наказателно ОХ  дело №                                 по описа за                   година, и въз основа на доказателствата и закона

 

П  Р  И  С  Ъ  Д  И :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия А.К.К. – роден на ***г***, българин, гражданин на Р. България, с висше образование, безработен, неженен, неосъждан, ЕГН **********,

ЗА виновен в това, че на 07.11.2018г., около 11:00ч., на автомагистрала А-3 Струма, при км. 56+570 по посока гр. Благоевград е управлявал моторно превозно средство лек автомобил марка „Мазда 323“ с рег. № СА 87 69 ТТ, собственост на В. Ф.Ф.,***, след употреба на наркотични вещества, а именно – ТНС (тетрахидроканабинол), установено по надлежния ред с техническо средство  Drager DrugCheck 3000, съгласно Наредба № 1/19.07.2017г. за реда за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози – престъпление по чл. 343б, ал. 3 от НК, за което и при условията на чл. 54, ал. 1 от НК му НАЛАГА наказание „Лишаване от свобода” за срок от 1 (една) година и ГЛОБА в размер на 500 лв. (петстотин лева).

На основание чл.66, ал.1 от НК ОТЛАГА изтърпяването на наказанието „лишаване от свобода” за срок от 3 (три) години.

На основание чл.343г., във вр. с чл.37, ал.1, т.7 от НК ЛИШАВА подсъдимия А.К.К., със снета по делото самоличност, от правото да управлява МПС, за срок от  8 (осем) месеца.

На основание чл. 59, ал. 4 от НК, при изпълнение на наказанието по чл.37, ал.1, т.7 от НК ПРИСПАДА времето, през което подсъдимия А.К.К., със снета по делото самоличност, е бил лишен по административен ред от възможността да упражнява това свое право, а именно управление на МПС, считано от 07.11.2018г.

ОСЪЖДА подсъдимия А.К.К. да заплати направените по делото разноски за изготвяне на съдебно-медицинска експертиза по време на съдебното следствие в размер на 220 лв. (двеста и двадесет лева) по сметка на Районен съд – Дупница.

Вещественото доказателство по делото – хартиен плик, съдържащ тест касета от Drager DrugCheck 3000 на името на А.К., с негов подпис, следва да бъде УНИЩОЖЕНО след влизане на присъдата в сила.

Присъдата може да се обжалва и протестира в 15-дневен срок, считано от днес, пред Окръжен съд – Кюстендил.

        

 

                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ:

                                     

        

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ към Присъда № 59 от 11.07.2019 г.q постановена по НОХД № 1671/2018 г. по описа на Районен съд – Дупница

 

Районна прокуратура гр. Дупница е предявила обвинение срещу А.К.К. *** за престъпление по чл. 343б, ал. 3 от НК.

В обвинителния акт се сочи, че на 07.11.2018г., около 11:00ч. на автомагистрала А-3 Струма, при км. 56+570 по посока гр. Благоевград е управлявал моторно превозно средство лек автомобил марка „Мазда 323“ с рег. № СА 87 69 ТТ, собственост на Валиана Ф.Ф.,***, след употреба на наркотични вещества, а именно – ТНС (тетрахидроканабинол), установено по надлежния ред с техническо средство  Drager DrugCheck 3000, съгласно Наредба № 1/19.07.2017г. за реда за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози – престъпление по чл. 343б, ал. 3 от НК.

Представителят на Районна прокуратура Дупница поддържа обвинението, счита същото за доказано от обективна и субективна страна и предлага да бъде наложено минимално наказание предвид чистото му съдебно минало.

Подсъдимият не е дал обяснения. В последната си дума моли да бъде оправдан.

Защитникът на подсъдимия адв. В. пледира за оправдателна присъда като излага доводи, че обвинението не е доказано, липсват каквито и да било веществени доказателства в подкрепа на обвинението. Предявеното на страните веществено доказателство – тест касета ,,Drager Drug Check 3000“ е абсолютно негодно доказателство и с него не може да бъде установе вида на отчетеното наркотично вещество. Липсват данни относно правилната употреба на теста – дали не е бил с изтекъл срок на годност, дали проверяващият полицай е ползвал ръкавици, дали не е бил замърсен тампона, каква е била температурата и дали тя не е повлияла на резултатите от теста. Общоопасният резултат на престъплението по чл. 343б, ал. 3 НК трябва да бъде доказателствено защитен и приемът на наркотични вещества да е довел до промени в съзнанието/поведението на водача. Отделно от това се твърди, че подсъдимият не е използвал наркотични вещества, а в опитите си да подобри здравословното си състояние е приел лекарство, чиято мостра му била предоставена от неговата майка като не е бил наясно с евентуалните последици и странични ефекти от приема му. Прави алтернативно искане в случай, че пдсъдимият бъде признат за виновен, да му бъде наложено минимално наказание.

Съдът, като взе предвид събраните по делото доказателства – показанията на разпитаните свидетели и писмените такива, заключението на вещото лице Е.И. преценени поотделно и в съвкупност, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

Подсъдимият А.К.К. е роден на ***г***, българин, гражданин на Р България, с висше образование, безработен, неженен, неосъждан, с ЕГН **********.

На 07.11.2018 г. около 11.00 ч. на автомагистрала А-3 Струма при км 56+570 служители на КАТ при РУ Дупница – св. С. и св. К. спрели за проверка лек автомобил ,,Мазда 323“ с ДК № СА 8769 ТТ, който се движел в посока Благоевград без включени светлини. След като автомобилът спрял, полицейските служители се представили на водача, поискали му документите за проверка, от които установили, че водач е А.К.К. ***. Водачът изглеждал възбуден и притеснен. Служителите му направили тест за употреба на алкохол, чиято проба била отрицателна. След това посредством техническо средство – орален тест ,,Drager Drug Check 3000“ извършили проверка за употреба на наркотични вещества, което отчело употреба на ,,ТНС“ тетрахидроканабинол /канабис/. Свидетелите С. и К. показали на водача резултата от теста и св. С. съставил протокол за извършване на проверка за употреба на наркотични вещества или упойващи вещества, както и акт за установяване на административно нарушение № 862818/07.11.2018 г., който бил подписан от водача без възражения. На същия бил издаден талон за медицинско изследване, като провереното лице с подписа си е удостоверило, че приема показанията на техническото средство. Пред полицейските служители подсъдимият заявил, че е употребил канабис няколко дни преди това.

От приложената по делото справка за нарушител е видно, че на подсъдимия не са издавани наказателни постановления. Издадена е Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 18-5310-000388 от 07.11.2018 г. – временно отнемане на свидетелството за управление на МПС до решаване на въпроса за отговорността, но не повече от 18 месеца. По делото са представени 3 бр. епикризи, изд. от МЦ ,,Торакс“ гр. София и 3 бр. амбулаторни листове, от които се установява, че подсъдимият е с диагноза ,,Други уточнени локални инфекции на кожата и подкожната тъкан“ от 30.07.2018 г. Събран е като доказателство и превод на листовка за препарат Bedrocan 2,0 % олио. Представени са като доказателство по делото методически указания относно реда за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози от водачите на МПС с орален тест „Dreger Drag Chek 3000”.

От показанията на св. Г. – майка на подсъдимия се установява, че от изложение на продукти от канабис в Гърция е донесла на сина си лекарство, което съдържало канабисово олио във връзка с кожното заболяване, от което страда, тъй като преди това изпробвали различни медикаменти, вкл. му било препоръчано да предприеме медицинска интервенция. Дадената й мостра на лекарството не била придружена с листовка за приложение и възможни странични ефекти при неговата употреба. От показанията на св. Ф. Ферт се установява, че е бил в автомобила по време по време на проверката за употреба на наркотични вещества. По-късно същият ден, когато се прибирали в гр. София подсъдимият му споделил, че неговата майка му е донесла лекарство от Гърция и се надявал да му помогне, тъй като се чувствал доста подтиснат от заболяването си.

От изготвената по делото съдебно-медицинска експертиза от вещото лице д-р Е.И. – съдебен лекар от ВМА гр. София се установява следното: по отношение на здравословното състояние на подсъдимия на базата на предоставените медицински документи се установява, че се касае за възпалителен процес на кожата на окосмената част на главата, лицето, шията и гърба в областта на космените фоликули и мастните жлези. Лечението на фурункулите включва използване на локални и системни средства, а лечението на карбункула се провежда със системни антибиотици. Конопеното олио – Bedrocan 2,0 % олио, 10 ml не е разрешено за употреба в България поради естеството на фармакологично активното вещество дронабинол (THC)и канабидиол (CBD) с преобладаващо съдържание на THC, същото попада в Списъка на веществата контролирани от ЗКНВП. Приемът му повлиява рефлексите и реакциите при шофиране, работа с машини и дейност, изискваща психическа бдителност. В България е налице рестрикция по отношение шофирането след употреба на наркотични вещества, каквато е и марихуаната, независимо от формата, под която се употребява и това е следвало да бъде подробно разяснено на К. от лекаря, назначил лечението. В случая се касае за установено в слюнката активно действащо вещество делта-9 тетрахидроканабинол в количество не по-малко от 10 ng/ml, като тестът може да се позитивира след 4-16 часа след инцидентна употреба на ТНC-съдържащ продукт /марихуана/, вкл. и такъв за медицински цели.

Горната фактическа обстановка се установява от показанията на свидетелите Г.С., Г.К. /прочетени при усл. на чл. 281, , ал. 4 вр. с ал. 1, т. 5 НПК/, М.Г. и Ф.  Фарат, както и от останалите приложени по делото писмени доказателства: АУАН бл. № 862818 от 07.11.2018 г.; талон за медицинско изследване с № 0017150, протокол за извършване на проверка за употреба на наркотични или упойващи вещества; справка за съдимост; справка за нарушител/водач; Методически указания относно реда за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози от водачите на МПС с орален тест „Dreger Drag Chek 3000”, заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 18-5310-000388 от 07.11.2018 г., амбулаторни листове – 3 бр. заверени копия от епикризи – 3 бр. от 30.07., 23.10. и 13.11.2018 г., изд. от МЦ ,,Торакс“ и листовка за препарата Bedrocan 2,0 % олио, 10 ml (за перорално приложение), заключение на съдебно-медицинска експертиза. От показанията на свидетелите С., К. и Ф. по безспорен и категоричен начин е установено, че при извършената проверка на подсъдимия за употребата на наркотични вещества пробата е била положителна. Съдът изцяло кредитира показанията на свидетелите, тъй като те не са в противоречие помежду си, както и със събраните писмени доказателства.

При така установеното от фактическа страна, съдът прави следните правни изводи:

От така изложената фактическа обстановка се установява, че подсъдимият К. е осъществил с деянието си от обективна и субективна страна престъпния състав на чл. 343б, ал. 3 от НК, тъй като на 07.11.2018г., около 11:00ч. на автомагистрала А-3 Струма, при км. 56+570 по посока гр. Благоевград е управлявал моторно превозно средство лек автомобил марка „Мазда 323“ с рег. № СА 87 69 ТТ, собственост на Валиана Ф.Ф.,***, след употреба на наркотични вещества, а именно – ТНС (тетрахидроканабинол), установено по надлежния ред с техническо средство Drager Drug Check 3000, съгласно Наредба № 1/19.07.2017г. за реда за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози.

От обективна страна, подсъдимият е осъществил всички признаци на престъпния състав на чл. 343б, ал. 3 от НК. На посочените в обвинителния акт на ДнРП време и място, той е управлявал МПС - лек автомобил - марка „Мазда 323“ с рег. № СА 87 69 ТТ, след употреба на наркотични вещества - ,,ТНС“ тетрахидроканабинол /канабис/. Налице е извършено съставомерно деяние по посочения текст на НК. Авторството на деянието се установява по безспорен начин от показанията на свидетелите С., К., Ф.Ф. както и от останалите приложени и присъединени по надлежния процесуален ред писмени доказателства. От показанията на свидетелите, приложения по делото Протокол за извършване на проверка за употреба на наркотични или упойващи вещества се установява по безспорен и безпротиворечив начин и факта на управление от страна на обвиняемия на МПС след употреба на наркотични вещества. Употребата на наркотични вещества е установена съобразно реда предвиден в Наредба № 1/19.07.2017 г. за реда за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози, в конкретния случай с техническо средство Drager DrugCheck 3000. Показателите на техническото средство са отчетени съобразно изискванията на Методическите указания относно реда за установяване и употреба на упойващи и наркотични вещества от водачите на МПС с орален тест  Drager Drug Check  3000Протоколът за извършване на проверка за употреба на наркотични вещества е попълнен стриктно съгласно посочените указания. От свидетелските показания на св. С. и К. не се установи по никакъв начин да е извършено нарушение при осъществяване на посочената в методическите указания процедурата за вземане на проба с орален тест Drager Drug Check  3000.

За съставомерността на деянието е без значение времето на употреба - т.е. дали е непосредствено преди управлението на МПС или в по-ранен момент. Релевантно за обективната съставомерност е наличието на наркотични вещества в момента на управление на МПС, което е доказано по несъмнен начин  от показанията на свидетелите С. и К., писмените доказателства – протокол за извършване на проверка за употреба на наркотични или упойващи вещества, талон за изследване, приетата по делото експертиза и вещественото доказателство. От заключението на вещото лице се установи по безспорен начин, че в случая се касае за установено в слюнката активно действащо вещество делта-9 тетрахидроканабинол в количество не по-малко от 10 ng/ml, като тестът може да се позитивира след 4-16 часа след инцидентна употреба на ТНC-съдържащ продукт /марихуана/, вкл. и такъв за медицински цели. От друга страна и в приложената от подсъдимия листовка изрично е отразено предупреждение за забрана на управление на автомобил по време на лечението с олио, съдържащо ТНС, каквото е Bedrocan 2,0 % олио, 10 ml (за перорално приложение), независимо от използваната доза, поради което самият той е следвало да се запознае с рисковете от употребата на продукта.

От субективна страна подсъдимият е извършил деянието виновно при форма на вината - пряк умисъл. Той е имал ясното съзнание, че управлява лек автомобил марка „Мазда 323“ с рег. № СА 87 69 ТТ, след като е употребил наркотично вещество – тетрахидроканабинол /канабис/, установено с техническо средство ,,Drager DrugCheck 3000“, съгласно Наредба № 1/19.07.2017г. за реда за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози.

Причините за извършеното от подсъдимия деяние се коренят в ниското му правосъзнание и правна култура, незачитане на законите в Република България.

По защитната теза:

Съдът не споделя направеното от защитника възражение, че техническото средство, с което е установена употребата на наркотично вещество е невалидно. Видно от приетите като доказателство по делото Методически указания в частта ,,Анализ“, ,,Резултати от теста“, ако контролните линии не се появят на едната или двете тестови ленти в рамките на 10 минути след момента на стартиране, съответната тестова лента не бива да се анализира и е невалидна. Интензивността на контролните линии може да е различна. Поради това само цялостната липса на червена линия в зона С на прозорчето за наблюдение на съответната тестова лента е знак за невалиден тест. В настоящия случай тестът е валиден и положителен за тетрахидроканабинол предвид появата на контролни линии на двете тестови ленти. Само цялостната липса на червена линия в зона С на прозорчето за наблюдение на съответната тестова лента е знак за невалиден тест. В настоящия случай на теста е налична червена линия в зона С и на двете тестови ленти. В настоящия случай на теста от техническото средство в зоната на наркотичното вещество THC е налична червена линия, което не прави резултат от теста отрицателен. Следва да се посочи, че по принцип техническото средство отчита временно положителен резултат, като на съда е служебно известно, че с оглед неговата специфика, същото с течение на времето може да променя показателите си в зависимост от количеството на наркотичното вещество. Именно затова Наредба № 1 от 19.07.2017 г. въвежда гаранция за отчитане на неговите резултати чрез съставяне на коментирания по-горе протокол. Ето защо при наличие на посочените по-горе доказателства, съчетани с факта, че проверяващите са се усъмнили в поведението на подсъдимия, се налага безспорния извод за съставомерност на обвинението от обективна и субективна страна. От свидетелските показания не се установи по никакъв начин да е извършено нарушение при осъществяване на посочената в методическите указания процедура. Свидетелите са категорични,че тестът е бил валиден и е отчел положителен резултат.

Относно вида и размера на наказанието:

За извършеното от обвиняемия деяние в материалния закон е предвидено наказание лишаване от свобода от една до три години и с глоба от петстотин до хиляда и петстотин лева.  

При определяне вида и размера на наказанието, съдът съобрази всички обстоятелства, имащи значение за неговата отговорност, както и целите на наказателната репресия по  чл. 36 НК. Степента на обществена опасност на деянието е висока. Нарушени са обществени отношения, свързани със задълженията на водачите на МПС при движението им по пътищата. Степента на обществена опасност на дееца е  ниска предвид чистото му съдебно минало, добро процесуално поведение и добри характеристични данни, липса на налагани административни наказания по ЗДвП. Съдът като взе предвид посочените смекчаващи отговорността обстоятелства, както и липсата на отегчаващи такива, наложи на подсъдимия наказание при условията на чл. 54 НК, а именно ,,лишаване от свобода“ за срок от една година, както и ,,глоба“ в размер на 500 (петстотин) лв., като съдът при определянето й взе предвид имотното състояние на подсъдимия, както и обстоятелството, че е безработен.

Съдът на основание чл. 66, ал. 1 от НК, отложи изтърпяването на наказанието ,,лишаване от свобода“ за изпитателен срок от 3 (три) години.

На основание чл.343г., във вр. с чл.37, ал.1, т.7 от НК, съдът наложи на подсъдимия и наказание - ,,лишаване от право да управлява МПС“, за срок от  8 (осем) месеца, като при определянето на размера, съдът взе предвид данните за липса на други налагани на подсъдимия административни наказания за нарушения при управление на МПС.

На основание чл. 59, ал. 4 от НК, при изпълнение на наказанието по чл.37, ал.1, т.7 от НК, съдът приспадна времето, през което подсъдимият е бил лишен по административен ред от възможността да упражнява това свое право, считано от 07.11.2018г.

Съдът счита, че по този начин ще се постигнат целите на наказанието визирани в чл. 36 от НК – да се поправи и превъзпита подсъдимия, както и да се въздейства предупредително и възпитателно и на останалите членове на обществото.

По веществените доказателства:

Съдът е постановил вещественото доказателство: хартиен плик съдържащ тест касета от „Dreger Drug Chek 3000” на името на А.К. с негов подпис, да бъде унищожено след влизане в сила на присъдата.

Относно разноските:

Съдът осъди подсъдимия да заплати по сметка на Районен съд - Дупница разноските по делото за изготвяне на експертиза в размер на 220 лв.

По горните съображения, съдът постанови присъдата си.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: