Решение по дело №205/2019 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 173
Дата: 10 май 2019 г. (в сила от 3 февруари 2020 г.)
Съдия: Анета Цветанова Георгиева
Дело: 20194500500205
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 28 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е   Ш   Е   Н   И    Е   

 

  173

гр.Русе, 10.V.2019 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Русенският окръжен съд гражданска колегия в открито заседание на 16 април през две хиляди и деветнадесета година,в състав:

 

Председател:АНЕТА Г.

Членове:ТАТЯНА ЧЕРКЕЗОВА

НИКОЛИНКА ЧОКОЕВА

При секретаря ТОДОРКА НЕДЕВА  и в присъствието  на прокурора като разгледа докладваното от съдията А.Г.  ВГД № 205 по описа за 2019 год.,за да се произнесе, съобрази следното:

 

           Производството е по чл.258 и сл ГПК.

           Б.Б.Ф. е обжалвал решението на Русенския районен съд,постановено по гр.д.№ 5289/2018 год.,с което е отхвърлен иска за ограничаване на родителските права на Г.Р.К. относно издаването на международен паспорт и извеждане на детето им С.Б.Б. извън страната,дадено е разрешение,заместващо съгласието на бащата за издаване на лични документи на детето за пътуване в чужбина и разрешение да пътува извън страната за срок от три години,считано от влизане на решението в сила ,но не повече от 3 месеца за всяка календарна година и само по време на официално обявените неучебни дни,до всички държави от ЕС и Шенгенското пространство,без съгласието на бащата ,само със съгласието на майката,придружено от нея или упълномощено от нея лице.Обжалвал е и допуснатото предварително изпълнение на решението.В жалбата са развити и се поддържат оплаквания за неговата неправилност и искане за отмяната му ,като се постанови решение по същество,с което да се ограничат родителските права на майката относно издаването на документи за пътуване в чужбина и пътуването на детето в чужбина,както и да се отхвърли иска за издаване на лични документи и разрешение за пътуване на детето извън границата без съгласието на бащата.

           Ответницата по жалбата счита същата за неоснователна и иска потвърждаване на решението,в подкрепа на правилността на което излага подробни съображения.

           Окръжният съд,като взе предвид оплакванията в жалбата,доводите на страните и обсъди събраните по делото доказателства,намира за установено следното:

           Страните по делото са родители на малолетния С.Б.Б.,роден на **********год.След прекратяване на брака им поради развод по взаимно съгласие с решение № 1085 от 26.VІ.2018 год.по гр.д.№ 1229/2-18 год.на РРС упражняването на родителските права е предоставено на бащата,а по отношение на майката е определен режим за поддържане на лични отношения с детето както следва:от 1 до 31 март;от 1 до 31 юли;от 1 до 13 септември,от 1 до 30 ноември;от 23 до 28 декември,както и през всяка четна година от 30 декември до 5 януари следващата година.

           В производството по гр.д.№ 5289/2018 год.на РРС са съединени по реда на чл.213 иска на Б.Б.Ф. за ограничаване на родителските права на майката относно издаването на международен паспорт и извеждане на детето С.Б.Б. извън страната и искане на Г.Р.К. за даване на разрешение за издаване на лични документи на детето за пътуване в чужбина и за излизането му извън страната без съгласието на бащата.

           Основанията,които жалбоподателят е навел по иска за ограничаване на родителските права на ответницата са идентични с възраженията му срещу  предявения от нея иск и те са:заболяване на майката,което поставя в опасност личността и здравето на детето;липса на работа,постоянни доходи и подходящи битови условия на майката в Германия,където пребивава;сведения за неподходящо нейно обкръжение и среда в „сивия сектор“ и занимания с „нечисти дейности“.

           В обжалваното решение районният съд е счел твърденията за недоказани.Приел е,че здравословното състояние на майката не поставя в опасност личността и здравето на детето,че има осигурена постоянна работа,доходи и жилищни условия в Германия ,което от една страна,е обусловило извод за неоснователност на иска за ограничаване на родителските й права,а от друга,че е в интерес на детето да пътува в чужбина,за да общува по-пълноценно с майка си,която преимуществено живее в чужбина,и за да придобие впечатления и получи възможности и перспективи в бъдеще за добро образование и квалификация.По тези съображения съдът е уважил искането на майката и е дал разрешение за издаване на лични документи на детето за пътуване в чужбина ,както и да пътува,придружено от майката или упълномощено от нея лице,за определен срок и продължителност в страните от ЕС.

           Решението на районния съд е валидно и допустимо.По същество то е правилно поради следното:

           Съдът ограничава родителските права като отнема или поставя условия за упражняване на някои от тях ако поведението на родителя представлява опасност за личността,здравето ,възпитанието или имуществото на детето,както и когато поради продължителна физическа или душевна болест или други обективни причини родителят не е в състояние да упражнява родителските права.В разглеждания случай са изложени твърдения,които могат да бъдат подведени под хипотезата на чл.131,ал.1 СК-поведение на родителя,представляващо опасност за личността, здравето и възпитанието на детето. Жалбоподателят не е доказал изложените в исковата молба обстоятелства,на които основава иска за ограничаване на родителските права на ответницата.По делото няма спор,че тя страда от епилепсия,в какъвто смисъл са обясненията й,представените писмени доказателства и свидетелските показания.Заболяването й само по себе си обаче не представлява основание за ограничаване на правата й като родител.Няма доказателства за тежка форма на заболяването,изобщо за негови проявления ,които да са несъвместими с упражняването на родителските права и да представляват опасност за личността и здравето на детето,а и да застрашават самата ответница.Показанията на свид.Н.се отнасят до предходен период, когато заболяването е открито и преди да се пристъпи към лечение.Данните по делото сочат,че то не съставлява пречка майката да води пълноценен живот,да се реализира професионално,да осъществява контакти с детето в рамките на определения режим за поддържане на лични отношения и да изгради емоционална връзка с него.

           По делото е установено,че през по-голяма част от годината майката живее и работи в Германия,има сключен трудов договор за неопределено време и осигурено от работодателя жилище.Твърденията на жалбоподателя за противното,както и за нейно неподходящо поведение и неблагонадеждна среда не почиват на установени по делото факти,всъщност изцяло им противоречат,и зад тях по-скоро прозира желание да дискредитира майката като родител и като личност.

           При тези обстоятелства изводът на районния съд за неоснователност на иска за ограничаване на родителските права на ответницата ,се явява правилен.До този извод стига и настоящият състав след самостоятелно обсъждане на доказателствата по делото.

           Както вече се посочи искът на жалбоподателя за ограничаване на родителските права на майката се основава на идентични с възраженията му срещу иска за даване на разрешение за издаване на лични документи на детето за пътуване в чужбина и разрешение за пътуване зад граница и за тяхната недоказаност вече бяха изложени съображения.В допълнение към правилността на постановеното от районния съд решение и в тази част,следва да се отбележи,че то изцяло е съобразено и охранява интересите на детето.В интерес на детето е да пътува в чужбина в посочения кръг от страни ,защото така,на първо място, то ще има възможност пълноценно да общува с майка си ,която преимуществено живее и работи в Германия.Тя разполага с условия и възможности да осигури пътуването и пребиваването му в друга страна.На следващо място,така детето ще има възможност да разшири кръгозора си,познанията за света,да натрупа впечатления и знания,да създаде нови контакти и всичко това да му даде в бъдеще условия за развитие,които са изцяло позитивни и в негов интерес.Даденото от съда разрешение е съобразено и не препятства посещенията в детска градини или училище,тъй като се отнася само до официалните неучебни дни.По тези съображения и изложените в мотивите на първоинстанционното решение,към които съдът препраща съгласно чл.272 ГПК,решението се явява правилно,а жалбата неоснователна.

           При този изход на спора съдът възлага в тежест на жалбоподателя разноските на ответницата в производството пред тази инстанция.Съдът намира за неоснователно възражението на жалбоподателя за прекомерност на заплатеното от нея адвокатското възнаграждение в размер общо на 800 лева,по 400 лева по всеки от предявените искове,като счита,че то не се явява несъразмерно на фактическата и правна сложност на делото .

           Мотивиран така и на основание чл.271,ал.1 ГПК окръжният съд

 

 

Р   Е    Ш     И:

 

 

           ПОТВЪРЖДАВА решение № 2096 от 27.ХІІ.2018 година на Русенския районен съд,постановено по гр.д.№ 5289/2018 год.по описа на РРС.

           ОСЪЖДА Б.Б.Ф. *** ЕГН ********** да заплати на Г.Р.К. ЕГН ********** сумата 800 лева разноски в производството за адвокатско възнаграждение.

           Решението подлежи на касационно обжалване само в частта по иска по чл.131 СК в едномесечен срок от съобщаването му на страните пред ВКС.

           В останалата част решението е окончателно.

 

 

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ: