Решение по дело №763/2020 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 744
Дата: 2 октомври 2020 г.
Съдия: Георги Видев Видев
Дело: 20207150700763
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 744 / 2.10.2020г.

гр. Пазарджик

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Пазарджик, в открито заседание на втори септември, две хиляди и двадесета година в състав:

                                                                                      Председател:  Мариана Шотева

                                                                                      Членове:    1.  Георги Видев

                                                                                                            2.  Христина Юрукова

                                                           

при секретаря Димитрина Георгиева и с участието на прокурора Станка Димитрова, като разгледа докладваното от съдия Видев касационно административно дело № 763, по описа на съда за 2020 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Делото е образувано по касационни жалби на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ и на Д.М.Б. против Решение № 246 от 13.04.2020 г., постановено по адм.д. № 1244/2019 г. по описа на Административен съд – Пазарджик, едночленен състав.

Обжалваното решение е постановено по предявен иск за неимуществени вреди на лишения от свобода Д.М.Б. против Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ в размер на 55 000 лв., ведно със съответната лихва, за периода 15.01.2009 г. до 29.10.2019 г., през който е пребивавал в Арест – Пловдив, Затвор – Пловдив и Затвор – Пазарджик, като претенцията се основава на пренаселеност на килиите, лоши битови условия и ненавременно и неадекватно лечение на заболяването му. С решението искът е уважен частично до размер 1 500 лв., ведно със законната лихва от датата на исковата молба до окончателното изплащане на сумата, за периодите от 01.11.2016 г. до 20.09.2017 г. и от 13.06.2018 г. до 29.10.2019 г., през които ищецът е пребивавал в Затвор – Пазарджик, предвид установеното от съда незаконосъобразно бездействие на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, във връзка с което е допусната пренаселеност на килиите. В останалата му част, над уважения размер от 1 500 лв. до претендирания размер от 55 000 лв.  искът е отхвърлен.

С касационната жалба на Д.М.Б. се обжалва решението в отхвърлителната му част, като постановено в нарушение на материалния закон и необосновано. Претендира се да бъде уважена изцяло исковата претенция. Касаторът поддържа жалбата си лично посредством видеоконферентна връзка.

Касаторът – Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ – моли да бъде отменено обжалваното решение в осъдителната му част, като неправилно и незаконосъобазно и да бъдат отхвърлени изцяло исковите претенции или алтернативно искът да бъде отхвърлен за сумата над 500 лв. до присъдения размер 1 500 лв. Излага съображения за недоказаност на предявените искове. Не изпраща представител в проведеното съдебно заседание.

Прокурорът дава заключение за неоснователност на жалбите. Счита, че съдът правилно е преценил събраните доказателства и е присъдил обезщетение, съобразено с принципа на справедливостта.

С обжалваното решение е прието за установено, че в периодите от 01.11.2016 г. до 20.09.2017 г. и от 13.06.2018 г. до 29.10.2019 г., т.е. в продължение на около 2 години и 3 месеца ищецът е разполагал с жилищна площ която е била значително под стандарта от 4 кв.м. Съдът е приел също, че през част от времето от периода в килията му не е имало санитарен възел. От друга страна, от събраните доказателства се е установила неоснователността на оплакването на ищеца за ненавременност и неадекватност на лечение на заболяването му. Напротив, съдът е отчел показанията на разпитаните медицински лица и приложената медицинска документация. Действително ищецът многократно е преглеждан от медицинските фелдшери при затвора и след консултация с гастроентеролог и съответно изследване е диагностициран с язва на двадестопръстника. Редовно са му изписвани лекарства и е поставен на специална диета.

По отношение на останалите периоди от исковата претенция, през които той е пребивавал в Арест – Пловдив и Затвор – Пловдив, съдът е приел, че твърденията на ищеца са за свърхнаселеност на килиите за недоказани, доколкото липсват данни за обитаваните от него килии но площта им е отговаряла на изискванията. Съдът се е позовал на приложените справки, според които килиите са били снабдени със санитарен възел и течаща вода, били са налице необходимите системи за отопление и вентилация, достатъчно осветление. Своевременно са извършвани мероприятия по дезинфекция, дезинсекция и дератизация. В тази връзка районният съд е направил извод за липсата в тези периоди на нечовешко и унизително отношение.

Предвид направените констатации съдът е приел за справедлив размер на обезщетението 1 500 лв. за двете години и три месеца при престоя си в Затвор – Пазарджик, през които е прекарал в свръхнаселени килии, някои от които са били и без санитарен възел.

Настоящият тричленен касационен състав намира, че първоинстанционният съд правилно е установил фактическата обстановка по делото и от нея е извел обосновани и законосъобразни правни изводи. От представената по делото справка от началника на затвора действително се установява, че в периодите от 01.11.2016 г. до 20.09.2017 г. и от 13.06.2018 г. до 29.10.2019 г. ищецът е разполагал с жилищна площ, която е значително под минималния стандарт от 4 кв.м., а и през част от периода е бил затруднен да облекчава физиологичните си нужди поради липсата на санитарен възел в килиите. Изводите за липсата на други твърдени неблагоприятни обстоятелства (включително неадекватност на провежданото му лечение) също е надлежно подкрепена със съответни доказателства, а именно: справки, списъци с менюта, медицински документи, както и частично със събраните гласни доказателства.

Основателни са и доводите за липса на доказаност на твърденията на ищеца за по-раншните периоди от исковата му претенция предвид неангажирането от него на никакви доказателства в тази насока и недостатъчната конкретизация на неговите твърдения.

Несъстоятелни са възраженията и на касатора Б. за несправедлив размер на присъденото обезщетение. Преди всичко следва да се посочи, че в съответствие със събраните по делото доказателства, съдът е приел за установено, че на ищеца са причинени неимуществени вреди по отношение единствено на един не твърде дълъг период от малко повече от 2 години. Освен това, в рамките на този период ищецът е бил подложен преди всичко на неблагоприятното влияние на фактора недостатъчна жилищна площ, както и от неудобството през част от периода да не разполага със санитарен възел в спалното помещение. При това положение присъденото обезщетение в размер на 1 500 лв., т.е. над 50 лв. месечно е справедливо и представлява адекватна компенсация за претърпените от ищеца неимуществени вреди. Съответно, неоснователни са и насрещните възражения на главната дирекция за завишен размер на обезщетението. Сумата от 1 500 лв. не е твърде значителна, справедлива е и е съобразена с реалната икономическа обстановка в страната.

С оглед гореизложеното Административен съд, гр. Пазарджик

 

Р Е Ш И:

 

Оставя в сила Решение № 246 от 13.04.2020 г., постановено по адм.д. № 1244/2019 г. по описа на Административен съд – Пазарджик, едночленен състав.

Решението е окончателно.

 

 

                                                                                              Председател:/П/

 

Членове:     1./П/

 

                                                                                                       2./П/

 

 

 

 

Особено мнение на съдия Георги Видев:

 

Не споделям съображенията на мнозинството от съдебния състав, с които той е възприел доводите на първоинстанционния съд за отхвърляне на исковата претенция за периода от 15.01.2009 г.  до 01.11.2016 г. Непопълването на делото с доказателства, по отношение на този период не би следвало да се тълкува в смисъл, че ищецът не е бил подложен на нечовешко и унизително отношение, тъй като тежестта на доказване не се носи от него, а от ответника – Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“. Това следва по аргумент от чл. 284, ал. 3, изр. 2 и ал. 5 от ЗИНЗС и е посочено изрично в множество решения на ЕСПЧ, включително – в пилотното решение Нешков и други срещу България. Освен това практиката на ЕСПЧ е категорична, че в случаите, при които е установено по отношение на ищец, че е бил поставен в неблагоприятни битови условия в затвора в по-късен период, но не са събрани доказателства за по-ранни периоди, то липсва основание да се приеме, че положението му в по-ранните периоди е било по-добро. Не следва да се приема във вреда на ищеца липсата на достатъчно конкретизация от него на килиите, в които е пребивавал, съответно на броя лица, с които е съжителствал и на други подобни факти. Очевидно изминалото време го затруднява да посочи конкретните номера и цифри. Но тази информация следва да бъде съхранявана от главната дирекция, която е длъжна да осигурява достойни условия на пребиваване  на ищеца в затвора и съответно носи тежестта на доказване, че е изпълнила това си задължение.

Поради това намирам, че първоинстанционното решение следваше да бъде отменено частично, като бъде присъдено съответно обезщетение и за исковия период от 15.01.2009 г.  до 01.11.2016 г.

 

 

Съдия Георги Видев:/П/