Разпореждане по дело №2223/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 3514
Дата: 3 юни 2019 г. (в сила от 18 юни 2019 г.)
Съдия: Албена Славова Неделчева
Дело: 20193110202223
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 17 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р  А  З  П  О  Р  Е  Ж  Д  А  Н  Е 

 

                                      гр. Варна, 31.05.2019  г.

 

 

АЛБЕНА  СЛАВОВА- съдия-докладчик по НЧХД2223 по описа на Варненски районен съд за 2019 г., ХХХII състав в разпоредително съдебно заседание, проведено на тридесет и първи май през две хиляди и деветнадесета  година, като се запозна с материалите по делото, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е  образувано въз основа на частна тъжба, депозирана в РС – Варна на 16.05.2019 г.   от И.К.С. с ЕГН: ********** срещу Н.Б.А. с ЕГН: **********.

Като взе предвид съдържанието на частната тъжба, съдът намери, че са налице предпоставки за прекратяване на наказателното производство по следните съображения:

        Видно от съдържанието на тъжбата, частният тъжител сочи обстоятелства за извършено от Н.А.  престъпление  по чл.286 от НК, чиято правна регламентация в НК е в Глава Осма, Раздел Трети- „Престъпления против правосъдието“, които престъпления се преследват по общия ред.  В обстоятелствената част на частната тъжба се твърди, че Н.Б. е обвинила частния тъжител в извършване на престъпление, което същата е сторила пред съответния надлежен орган – органите на МВР, като е изложила пред същите неистински факти относно твърдяното деяние, а именно че е извършил палеж на собствения й лек автомобил.

При визираните в частната тъжба факти не може да се направи извод, че изложеното в тъжбата съдържа признаците на осъществено престъпление от частен характер и конкретно на престъпление по чл. 147 от НК, а на такова по чл. 286 ал.1 от НК. Същевременно, съгласно трайната съдебна практика,  съставите на престъпление, които се субсумират от правните норми на чл. 147 ал.1 от НК и чл. 286 ал.1 от НК са алтернативни такива, като едно и също деяние не може да осъществява състава на двете престъпления при условията на идеална съвкупност. Разграничението между деянието по чл. 147 от НК и това по чл. 286 от НК, се прави въз основа  на конкретния  непосредствен обект, който е засегнат, начина на извършването им, формата на умисъла и наличието или липсата на специална цел. Видно от съдържанието на частната тъжба, на Н.А. е вменено деяние, изразяващо се в приписване на престъпление на частния тъжител, което е осъществено пред надлежен орган на властта – полицейски служители при  Четвърто РУ при ОД на МВР-Варна, поради съдът намира, че същата обективира описание  на престъплението набедяване по чл. 286 ал.1 от НК, по което се осъществява наказателно преследване по общия ред, а не въз основа на депозирана частна тъжба.

Съгласно изискванията на чл. 81 от НПК, в тъжбата си частният тъжител следва да изложи всички обстоятелства относно престъплението, т.е. да опише фактическата обстановка при която твърди, че е било извършено престъплението, като описанието определя предмета на доказване в хода на наказателното производство.  Съобразно константната практика, задължение на съда е да квалифицира деянието, съобразно описаните в тъжбата обстоятелства, като съда в никакъв случай не е обвързан с дадената в тъжбата квалификация на деянието или нейната липса. Ако деянието представлява престъпление, което се преследва по тъжба на пострадалия и са спазени другите предпоставки визирани в разпоредбата на чл. 81 от НПК, включително и спазването на шест месечния срок, съдията - докладчик предава на съд подсъдимия за престъплението посочено в тъжбата. От изложеното, следва изводът, че за да бъде сезиран валидно съдът с депозирана частна тъжба, последната съгласно разпоредбата на  чл. 81, ал. 1 НПК, освен че трябва да бъде писмена и да съдържа данни за подателя и за лицето, срещу което се подава, следва да съдържа и обстоятелствата, касаещи престъпление от частен характер, което се твърди, че е осъществено.

 Към настоящият момент, съгласно разпоредбите на НПК,  в  правомощията на съдията докладчик се включва задължението му  след образуване на делото  да извърши проверка дали описаното  в тъжбата престъпление се преследва по частен ред.  Съгласно разпоредбата на  чл. 24, ал. 5, т. 2 НПК не се образува наказателно производство за престъпление, което се преследва по тъжба на пострадалия, а образуваното се прекратява, когато тъжбата не отговаря на условията, посочени в чл. 81 НПК.

 С оглед на изложените по-горе съждения, съдът намира, че в  конкретният депозираната от И.С.  тъжба не е годна да възбуди наказателно преследване,  тъй като  описаното в нея не съставлява престъпление от частен характер, поради което са налице предпоставките на чл. 250, ал. 1, т. 1пр.2 във вр. с чл.24 ал.5 т.2 от НПК, за прекратяване на образуваното въз основа на депозираната от същия частна тъжба наказателно производство.

Водим от горното,  съдът

 

                                      Р  А  З  П  О  Р  Е  Д  И:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по НЧХД № 2223 по описа на Варненски районен съд за 2019 година, тридесет и втори състав.

 

Разпореждането подлежи на обжалване в 7-дневен срок пред ВОС от получаване на съобщението.

 

  ПРЕПИС от разпореждането да се изпрати на частния тъжител.

 

 

             

                                                             СЪДИЯ при ВРС: