Определение по дело №581/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1109
Дата: 2 май 2023 г.
Съдия: Янко Ангелов Ангелов
Дело: 20227180700581
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 4 март 2022 г.

Съдържание на акта

    ОПРЕДЕЛЕНИЕ

    № 1109

гр. Пловдив, 02.05.2023 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

           АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, десети състав, в закрито заседание на втори май през две хиляди двадесет и трета година,  в състав:

                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЯНКО АНГЕЛОВ

   като разгледа  АД № 581 по описа за 2022 година, взе предвид следното:

Делото е образувано по искова молба на М.Р.Л., ЕГН **********,***, чрез адв. В.С., с която е предявил срещу ответника Главна Дирекция “Изпълнение на наказанията”/ГДИН/ - София, ул.”Н. Столетов”№21 претенция за присъждане на сумата от общо 50 000 лева, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от датата на постъпване на исковата молба в съда до окончателното изплащане, представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди в резултат на поставянето му в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода, с което се презюмира нарушаване правата по чл.3 от Европейската конвенция за защита на правата на човека /ЕКЗПЧ/ и чл.3 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража/ЗИНЗС/, както следва:

От 22.11.2018г. постоянно е в пренаселени килии; без достъп до постоянно течаща топла и студена вода; в килиите е имало дървеници, хлебарки и гризачи.

От 01.06.2015г. работи, но не го извеждат „на каре“; работата, която върши е свързана с отделяне на прах, но не му дават защитни маски и работно облекло, няма и аспирация в помещението; като работещ отпуските му се признават за излежано време от наказанието, но не се заплащат; когато е в болничен не получава заплащане и това време не му се признава за излежано време от наказанието.

С разпореждане от 08.03.2022г., във връзка с посочени различни дати за начало на исковия период, ищецът е задължен да конкретизира исковите периоди и да посочи отделни размери на кумулативно съединените искови претенции по време на пребиваването му в Затвора-Пловдив, като за всяка да конкретизира фактите и обстоятелствата, обуславящи причинените му неимуществени вреди.

В уточняваща молба, е посочено, че ищецът изтърпява наказание „лишаване от свобода“ в Затвора-Пловдив от 01.01.2015г. и до настоящият момент е все още там. Исковата претенция за периода от 22.11.2018г. до завеждането на исковата молба за причинените му неимуществени вреди, а именно: постоянно е в пренаселени килии; без достъп до постоянно течаща топла и студена вода; в килиите е имало дървеници, хлебарки и гризачи е била предмет на разглеждане по друго дело, приключило с влязло в сила съдебно решение.

Ищецът е уточнил, че исковата му претенция в размер на 50 000 лева касае единствено периода от 01.06.2015г. до 02.03.2022г. /датата на депозиране на исковата молба/, представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди в резултат на поставянето му в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода, с което се презюмира нарушаване правата по чл.3 от Европейската конвенция за защита на правата на човека /ЕКЗПЧ/ и чл.3 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража/ЗИНЗС/, както следва: от 01.06.2015г. работи, но не го извеждат „на каре“; работата, която върши е свързана с отделяне на прах, но не му дават защитни маски и работно облекло, няма и аспирация в помещението; като работещ отпуските му се признават за излежано време от наказанието, но не се заплащат; когато е в болничен не получава заплащане и това време не му се признава за излежано време от наказанието, в каквато връзка е направил и доказателствени искания, по които съдът не се е произнесъл.

По делото е изискано за послужване адм.дело №1858/2021г. по описа на Административен съд гр.Пловдив, приключило с влязло в сила съдебно решение № 2090/2021г. По цитираното дело, ищецът М.Р.Л., чрез пълномощник адв. М., е предявил срещу ответника Главна Дирекция “Изпълнение на наказанията”/ГДИН/ - София, бул.”Ген. Николай Столетов”№21 претенция за присъждане на сумата от общо 30 000 лева, както следва:

- 10 000 лева за периода от 01.05.2009г. до 03.03.2014г., в резултат на поставянето му в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието „Лишаване от свобода“ в Затвора – Пловдив;

- 10 000 лева за периода от 01.10.2014г. до 01.11.2017г., в резултат на поставянето му в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието „Лишаване от свобода“ в Затвора – Пловдив;

- 10 000 лева за периода от 04.03.2019г. до 06.07.2020г., в резултат на поставянето му в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието „Лишаване от свобода“ в Затвора – Пловдив.

Претендира се и законната лихва върху посочената главница, начиная от датата на исковата молба, а именно 06.07.2020г., до окончателното и изплащане.

Твърденията на ищеца са за нарушени права по чл.3 от Европейската конвенция за защита на правата на човека/ЕКЗПЧ/, като се твърди: лишаване от адекватно медицинско обслужване по отношение на Хепатит С, от което заболяване ищецът страда, в т.ч. неосигуряване на необходимите лекарства и подходяща хранителна диета; бездействие на затворническата администрация да предотврати нанесен му побой от друг лишен от свобода – Александър Костадинов; нечовешки и унизителни условия по време на пребиваване в наказателна килия за периода от 02.03.2016г. до 18.03.2016г. и от 09.12.2019г. до 12.12.2019г., изразяващи се липса на достатъчно жилищна площ, лишаване от достъп до течаща вода вследствие на замръзнала чешма, поради ниските температури в килията; липса на достатъчно жилищна площ в останалите помещения, в които е пребивавал/не е надвишавала 3 кв.м./; липса на вентилация; лошо качество на предоставяната храна, в т.ч. ниското й калорийно съдържание; лошо състояние на банята/на л.св. се налага да се къпят по 30-40 заедно и при работещи 5-6 душа, от които тече или гореща или ледено студена вода с лошо качество, която не става за пиене, което от своя страна е довело до вирусни инфекции и заболявания у ищеца/; липса на вода през м.06 и м.07.2019г.; липса на достатъчно естествена светлина, поради конструктивната особеност на килията; липса на външна изолация, водеща до ниски температури през зимата; непредоставяне на дебели завивки; спалното бельо се сменяло много рядко, предпоставящо развъждане на дървеници и бълхи, вследствие на което ищецът постоянно имал обриви по тялото и крайниците; наличие на мухъл и плесен в килиите; липса на водена индивидуална и корекционна работа, както и неосигуряване на възможност да участва в програми за въздействие за индивидуална и групова работа, довело до поведенческа и личностна криза; липса на достатъчно мебели, а малкото налични са били изпочупени и изтърбушени; лоша обща хигиена в Затвора – Пловдив, поради изхвърлян директно под прозорците на затворническите килии, а така също и под прозореца на столовата, боклук; неосигурена достатъчна възможност да излиза на чист въздух през деня, т.нар.“каре“.

Съдът е приел за разглеждане именно този предмет на делото, който е очертан в исковата молба, уточнението към нея и направеното изменение на иска в първото открито съдебно заседание в хода на първоначалното разглеждане на делото.

Предявеният в настоящото производство иск от М.Р.Л., ЕГН **********, срещу Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" гр. София, следва да бъде квалифициран като иск по чл. 284, ал. 1 от ЗИНЗС. Съгласно посочената разпоредба държавата отговаря за вредите, причинени на лишени от свобода и задържани под стража от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения на чл. 3 от ЗИНЗС, т.е. на нарушения на забраната осъдените /респ. задържаните/ да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение, вкл. за поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност.

Незаконосъобразната административна дейност, на която се основават исковите претенции и по двете дела (настоящото и адм. дело № 1858/2021 г. по описа на съда), се изразява най-общо в поставянето на ищеца в неблагоприятни условия за изтърпяване на наложената му наказание лишаване от свобода, което представяла нарушение по чл. 3, ал. 2 от ЗИНЗС.

Въз основа на горното съдът приема, че по отношение на част от исковия период е налице пълна идентичност между предявения по настоящото дело иск и исковата претенция по адм. дело № 1858/2021 г. по описа на Административен съд – Пловдив

Ето защо е необходимо ищецът М.Р.Л., ЕГН **********,***, чрез адв. В.С., да уточни какъв иск е предявен В ПЪРВОНАЧАЛНО ПОДАДЕНАТА ИСКОВА МОЛБА И УТОЧНЯВАЩАТА ТАКАВА, С ОГЛЕД заявените в нея ОБСТОЯТЕЛСТВА, като формулира ясен петитум с оглед тези обстоятелства – вид, размер и фактически основания на иска, лицето което се иска да бъде осъдено както и период на увреждане.

Ето защо на осн. чл.253 от ГПК, вр. чл. 144 АПК АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ – ІІ отд., Х състав:

 

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И

 

ОТМЕНЯ определението за даване ход на делото по същество.

НАСРОЧВА делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 30.05.2023 г. от 14,50 часа, за която дата и час да се призоват страните, както следва:  

1. Ищец – М.Р.Л., ЕГН **********,***, който да се призове чрез адв. В.С.;

2. Ответник - Главна дирекция “Изпълнение на наказанията“ – гр.София.

ДА СЕ ПРИЗОВЕ Окръжна прокуратура – Пловдив.

ЗАДЪЛЖАВА М.Р.Л., ЕГН **********,***, чрез адв. В.С. изрично да заяви какъв иск е предявен С ОГЛЕД ЗАЯВЕНИТЕ ОБСТОЯТЕЛСТВА В ПЪРВОНАЧАЛНО ПОДАДЕНАТА ИСКОВА МОЛБА и УТОЧНЯВАЩАТА ТАКАВА; Да формулира ясен петитум с оглед тези обстоятелства – вид, размер и фактически основания на иска, както и период на увреждане; Да конкретизира претендираните неимуществени вреди по размер - точно какъв размер е претендираното обезщетение за претърпените неимуществените вредите за всеки иск поотделно; Да конкретизира с точни дати периода на увреждането по първия предявен иск;

УКАЗВА на ищеца, че негова е доказателствената тежест да докаже при условията на пълно доказване осъществяване на твърдените нарушения на чл.3 от страна на органите по чл.284 ал.1 ЗИНЗС.

ОПРЕДЕЛЯ краен срок за ангажиране на доказателства до края на съдебното заседание, като всяка страна е длъжна да установи фактите, на които основава своите искания или възражения.

 

Препис от настоящото определение да се изпрати на страните, на ОП – Пловдив и на Затвора - гр.Пловдив. 

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО НЕ подлежи на обжалване.

 

                                        

  

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: