Решение по дело №744/2020 на Районен съд - Хасково

Номер на акта: 260046
Дата: 18 септември 2020 г. (в сила от 13 октомври 2020 г.)
Съдия: Даниела Колева Николова
Дело: 20205640200744
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 август 2020 г.

Съдържание на акта

 

                               Р Е Ш Е Н И Е

 260046/ 18.09.2020 г.                         град Хасково      

  В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 ХАСКОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД,Втори  наказателен състав,

на двадесет и четвърти август     двехиляди и двадесета година,

в публично съдебно заседание в състав:

                                                                                                         Съдия: Даниела Николова

 

секретар:Елена Драганова   

прокурор:

като разгледа докладваното от съдията

АНД №744 по описа на Районен съд - Хасково за 2020 г.

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от Закона за административните нарушения и наказания.

Образувано е по жалба от В.И.М.,действащ лично и със съгласието на майка си и законен представител Д.З.Х.,чрез пълномощника адв.Б. С. срещу Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, Серия К №2302714, издаден от ОД на МВР - Хасково, с който на основание чл. 189, ал. 4, вр. чл182, ал. 2, т. 3 от ЗДвП на жалбоподателя е наложено административно наказание – "Глоба" в размер на 1000 лева за извършено нарушение по чл. 21, ал. 2 от ЗДвП. В подадената жалба се релевират оплаквания за незаконосъобразност на издадения електронен фиш, като се развиват  съображения в подкрепа наведените доводи за недоказаност на нарушението . Моли съда да постанови решение, с което атакуваният електронен фиш да бъде отменен.

В съдебно заседание пред Районен съд – Хасково, жалбоподателят , редовно призован,не се явява.Чрез пълномощника си адв.С. заявява ,че поддържа жалбата и моли за отмяна на атакувания електронен фиш.

 Издателят на електронния фиш - ОД на МВР – Хасково, редовно призован, не изпраща представител по делото.

 Жалбата е  подадена в законоустановения срок, съгласно разпоредбата на  чл. 189, ал. 8  от ЗДвП.Подадена е  от лице, легитимирано да атакува издадения електронен фиш, поради което е процесуално допустима.

ХАСКОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, за да се произнесе по основателността й и след като се запозна и прецени събраните доказателства при извършената проверка на обжалваното наказателно постановление, намира за установено следното:

На 21.09.2018 г. в 11.09  часа, било установено и заснето с автоматизирано техническо средство №11743ba движение на лек   автомобил марка „ Фолксваген ****", с регистрационен номер ******  със скорост от 81  км./ч. – над разрешената за движение в извъннаселено място  от 60 км/ч.  -ограничение ,въведено с пътен знак В-26  и е посочено превишение от 21 км/ч.  

От представената Справка в централна база КАТ, по регистрационен номер, се установява, че автомобилът с посочения по – горе регистрационен номер е лек   по своя вид и същият е регистриран на името на В.И.М. и Д.З. М. Въз основа на тези констатации е издаден процесния електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, като за нарушител бил вписан жалбоподателят ,като един от собствениците  на процесното МПС .  В описателната част на електронния фиш е вписано движение с установена скорост от 81 км./ч. – превишаване с  21  км/ч. За дата и час на нарушението са вписани показанията на техническото средство №11743ba  , а за място на нарушението –ПП1-5 км.287+705,разклон Астика  в посока гр.Хасково.    

 

Изложената  фактическа обстановка е  установена от приложените към АНП  писмени доказателства. По отношение на приложения снимков материал от заснет на 21.09.2018 г. клип с техническо средство №11743ba съображения ще бъдат изложени по – долу в изложението на правните изводи.На това място следва единствено да бъде отразено  законовото положение, че снимковият материал, съгласно чл. 189, ал. 15 от Закона за движението по пътищата, като изготвено с техническо средство и система, заснемаща и записваща датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство, съставлява веществено доказателствено средство в административнонаказателния процес и като такова бе приобщено по делото.

При така установените факти съдът намира от правна страна следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 21, ал. 1 от Закона за движението по пътищата при избиране скоростта на движение на водача на пътно превозно средство е забранено да превишава определените стойности на скоростта в km/h, които за пътно превозно средство от Категория Б за населеното място е 50 км. ч., извън населено място – 90 км. ч., по автомагистрала – 130 км. ч., а според ал. 2 когато стойността на скоростта, която не трябва да се превишава, е различна от посочената в ал. 1, това се сигнализира с пътен знак. По силата на чл. 182, ал.2 т. 3 от ЗДвП, в редакцията й относима към датата на извършване на деянието и издаване на ел.фиша  за превишаване на разрешената максимална скорост  в населено място от 21 km/h до 30 km/h - с глоба 100 лв. Следователно, деянието, за което е наложено на жалбоподателя административно наказание е обявено от закона за наказуемо.

Според чл. 189, ал. 4 ЗДвП, в редакцията, относима към датата на процесното деяние редакция, изм. ДВ бр.19 от 13.03.2015 г., при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, в отсъствието на контролен орган и на нарушител се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. При нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, в отсъствието на контролен орган и на нарушител се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. Електронният фиш съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката или мястото на доброволното й заплащане. Образецът на електронния фиш се утвърждава от министъра на вътрешните работи. Според текста на Параграф 6, т.65 (нова – ДВ, бр.19 от 2015 г.) от ДР на ЗДвП "автоматизирани технически средства и системи" са уреди за контрол, работещи самостоятелно или взаимно свързани, одобрени и проверени съгласно Закона за измерванията, които установяват и автоматично заснемат нарушения в присъствие или отсъствие на контролен орган и могат да бъдат: а) стационарни – прикрепени към земята и обслужвани периодично от контролен орган; б) мобилни – прикрепени към превозно средство или временно разположени на участък от пътя, установяващи нарушение в присъствието на контролен орган, който поставя начало и край на работния процес.

Правната същност на електронния фиш е изяснена в ТРОСВАС №1/26.02.2014 г. по тълк. дело №1/2013 г., където е прието, че „…електронният фиш е своеобразен властнически акт с установителни и санкционни функции. Той се приравнява едновременно към АУАН и НП, но само по отношение на правното му действие (съгласно чл. 189, ал. 11 ЗДвП), не и по форма, съдържание, реквизити и процедура по издаване. От гледна точка на адресата  електронният фиш е акт със санкционно значение, поради което като вид държавна принуда чрез него се налагат неблагоприятни последици на адресата от имуществен характер. Ангажирането на отговорността на посоченото  в ел.фиша   лице е в резултат на събрани доказателства (от справка  за собствеността на МПС )  и оттам за авторството на нарушението. Авторството на лицето, посочено в ел.фиша обаче  може да се оспорва  по съдебен ред.

Спорният по делото  въпрос на практика е кой носи административнонаказателна отговорност за извършеното деяние, и правилно ли в случая е ангажирана отговорността на непълнолетния  В.И.М. ,навършил 14 години,но ненавършил 16 години към момента на  нарушението-21.09.2018г.

В чл. 6 от ЗАНН е дефинирано административното нарушение като деяние (действие или бездействие), което нарушава установения ред на държавното управление, извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание, налагано по административен ред.

В Раздел IV на ЗАНН е нормативната регламентация на административнонаказателно отговорните лица.

Разпоредбата на чл. 24, ал. 1 от ЗАНН предвижда, че административнонаказателната отговорност е лична.

Съгласно чл. 26, ал. 1 от ЗАНН, административнонаказателно отговорни са пълнолетните лица, навършили 18 години, които са извършили административни нарушения в състояние на вменяемост. Според ал. 2, административнонаказателно отговорни са и непълнолетните, които са навършили 16 години, но не са навършили 18 години, когато са могли да разбират свойството и значението на извършеното нарушение и да ръководят постъпките си.

В чл. 26, ал. 3 от ЗАНН е предвидено, че "За административни нарушения, извършени от малолетни, непълнолетни на възраст от 14 до 16 години и поставени под пълно запрещение, отговарят съответно родителите, попечителите или настойниците, които съзнателно са допуснали извършването им. "

Цитираната нормативна уредба води на извода, че специалният закон ЗАНН изрично регламентира възможността за деяние, обявено за наказуемо с административно наказание, извършено от един субект (малолетно и ненавършило 16 години непълнолетно лице, както и поставено под пълно запрещение лице) да отговаря друг субект, но при условието последният съзнателно да е допуснал извършването на деянието. Същевременно се установява, че нарушението е извършено на 21.09.2018г., а наказаният водач, собственик на управляваното МПС е роден на ***г., тъй като е с посочено ЕГН-**********  Т.е. деянието е осъществено по време,когато жалбоподателят е навършил 14 годишна възраст ,но не е навършил 16 години. В тази връзка, доколкото с електронния фиш, в нарушение на чл.26 ал.3 от ЗАНН  е ангажирана отговорността на ненавършилия 16 години жалбоподател  , а не на неговия  родител /на чието им също е регистрирано МПС/  , издателят на фиша не е имал  законовото  основание  да  санкционира с административно наказание „глоба“   непълнолетния собственик на МПС.

При това положение издаденият против жалбоподателя  ел.фиш, с който му се налага наказание глоба за извършено от него нарушение като непълнолетен е незаконосъобразен и следва да се отмени от съда.

 

Мотивиран така, съдът 

Р Е Ш И:

 

 ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, Серия К №2302714 , издаден от ОД на МВР - Хасково.

 Решението подлежи на обжалване пред Хасковския административен съд в 14-дневен срок от съобщението .

 

 

                                                                 Съдия: /п/ не се чете

 

Вярно с оригинала!

Секретар: Е.Д.