Решение по дело №4329/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 264211
Дата: 24 юни 2021 г.
Съдия: Димитринка Иванова Костадинова- Младенова
Дело: 20211100504329
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 2 април 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

 

  гр. София, 24.06.2021 г.

 

    В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, ІІІ въззивен брачен състав, в открито съдебно заседание на четиринадесети юни през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБОМИР ЛУКАНОВ

ЧЛЕНОВЕ: МАЯ МИХАЙЛОВА

ДИМИТРИНКА КОСТАДИНОВА-

                                                                                     МЛАДЕНОВА

при участието на секретар Ирина Василева, като разгледа докладваното от младши съдия Костадинова-Младенова въззивно гр. дело № 4329 по описа за 2021г. на Софийски градски съд, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Част втора, Дял втори, Глава двадесета от Гражданския процесуален кодекс (ГПК), вр. с чл. 17, ал. 5 от Закона за защита от домашното насилие (ЗЗДН).

С Решение № 20006522 от 11.01.2021г., постановено по гр. д. № 40589/2020г. по описа на СРС, 117 състав, допълнено с Решение № 20054298 от 26.02.2021г. е издадена заповед на основание чл. 15, ал. 2 от ЗЗДН, срещу М.Д.К., ЕГН **********, която задължава същия на основание чл. 5, ал. 1, т. 1 от ЗЗДН да се въздържа от извършване на  домашно насилие по отношение на С.И.К., ЕГН**********, като му забранява да се доближава на по-малко от 20м. от нея, с изключение на/в съдебни или полицейски сгради, както и да се качва по-нагоре от втори етаж в сградата на адреса им, като забраната ще действа до осемнадесет месеца от влизане в сила на решението, като го предупреждава, при неизпълнение на посочената заповед  на основание чл. 21, ал. 3 от ЗЗДН полицейският орган е длъжен да го задържи и незабавно да уведоми органите на прокуратурата за повдигане на обвинение по НК за нарушаване на съдебна заповед, за което се предвижда наказание лишаване от свобода. С посоченото решение на М.Д.К., ЕГН ********** на основание чл. 5, ал. 4 от ЗЗДН е наложена глоба в размер на 1000 лв., платима в полза на държавния бюджет и същият е осъден да заплати по сметка на СРС държавна такса в размер на 50 лв., и на молителката  сторените разноски в размер на 500 лв.  

В законоустановения срок е постъпила въззивна жалба от М.Д.К., чрез пълномощника си адв. Р.Ш. от САК, с която се обжалва изцяло посоченото съдебно решение. В жалбата са изложени твърдения за неправилност, необоснованост и допуснати съществени процесуални нарушения. Твърди, че неправилно съдът е приел за доказано извършването на акт на домашно насилие от страна на въззивника само въз основа на  представената от молителката декларация по чл. 9, ал. 3 от ЗЗДН, въпреки че същата е оспорена от ответника.  Сочи, че декларацията не кореспондира с твърденията в молбата за защита, а от друга страна не съдържа ясно и точно очертаване на актовете на насилие. и показания на свидетел, който нямал лични впечатления от описаните събития, а само косвени.   Излагат се доводи в подкрепа на жалбата. Не се сочат нови доказателства пред въззивната инстанция. Моли да се отмени обжалваното решение и да се постанови друго, с което се отхвърли молбата за защита по ЗЗДН. Претендира разноски за адвокатско възнаграждение за двете инстанции.

В срока по чл. 17, ал. 4 от ЗЗДН въззиваемата страна С.И.К., ЕГН **********, представлявана от процесуалния си представител адв. Р.Г. от САК е подала отговор на въззивната жалба. В него се изразяват доводи за неоснователност на същата и се моли обжалваното решение да бъде потвърдено изцяло като правилно. Претендират се разноски.

В открито съдебно заседание въззивникът, чрез упълномощения представител, поддържа въззивната жалба по изложените в нея съображения и не сочи нови доказателства. В хода на устните състезания излага доводи, че от доказателствата по делото не се установява въззивникът да е извършил акт на домашно насилие по отношение на молителя. Пледира за отмяна на решението и за присъждане на разноски за адвокатско възнаграждение. Представя списък по чл. 80 от ГПК.

В открито съдебно заседание въззиваемата, чрез процесуалния си представител адв. М.П.от САК, оспорват въззивната жалба. Не сочат нови доказателства пред въззивната инстанция. Пледира за оставяне в сила на решението на районния съд. Претендира разноски, прави възражение за прекомерност на претендираното от въззивника адвокатско възнаграждение.  

Софийски градски съд, като обсъди събраните по делото доказателства, становищата и доводите на страните, съгласно разпоредбата на чл. 235, ал. 2 от ГПК, намира от фактическа и правна страна следното:

Въззивната жалба е подадена в срока по чл. 17, ал. 1 от ЗЗДН от ответника в първоинстанционното производство, имащ правен интерес от обжалването, и е насочена срещу подлежащ на въззивно обжалване по силата на чл. 258 от ГПК, във вр. с чл. 17 от ЗЗДН, валиден и допустим съдебен акт. По изложените съображения съдът приема, че въззивната жалба е допустима и редовна, поради което следва да се разгледа по същество.

Съгласно нормата на чл. 269 от ГПК, приложима в настоящото производство по препращащата разпоредба на § 1 от Заключителните разпоредби на ЗЗДН, въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта - в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Обжалваното първоинстанционно решение е валидно, тъй като не е постановено в нарушение на правни норми, които регламентират условията за валидност на решенията – постановено е от съд с правораздавателна власт по спора, в законен състав, в необходимата форма и с определеното съдържание. Решението е и допустимо, тъй като са били налице положителните предпоставки и са липсвали отрицателните за предявяване на молбата за защита, а съдът се е произнесъл именно по молбата с която е бил сезиран, поради което няма произнасяне в повече от поисканото.

Делото пред първата съдебна инстанция е образувано по молба на С.И.К.,  за защита от домашно насилие, извършено на 23.08.2020г. вечерта   около 23 ч. в жилището й, подробно описано в молбата, към която е приложена декларация по чл. 9, ал. 3 от ЗЗДН и съдебно-медицински удостоверения. По делото са събрани доказателства, че актове на домашно насилие са били извършвани от ответника на следните дати: 29.05.20г.;31.07.2020г. вечерта, около 20 часа; 23.08.2020г. малко преди полунощ; и на 17.11.2020г.

Ответникът е оспорил твърдението, че е извършил твърдените актове на домашно  насилие. Твърди, че от месец февруари 2020г. страните не живеят заедно. Двамата живеели в един и същи блок, като молителката обитавала апартамент № 21 на пети етаж, а ответникът – апартамент № 7 на втори етаж. Излага твърдения, че молителката не била в състояние да полага адекватни грижи за дъщеря им, поради което детето и ответникът живеели отделни. Твърди, че не е извършил акта на домашно насилие,  защото на посочената дата и час е бил на друго място. Счита, че поради проявяващо се психично заболяване, придружено с чести пристъпи и припадъци, молителката се е самонаранила. Твърди, че състоянието на молителката не само поставя под съмнение достоверността на изложеното от нея пред съда, но и разкрива причината за отправените неверни обвинения към съпруга й за осъществени актове на домашно насилие.

С обжалваното Решение № 20006522 от 11.01.2021г., постановено по гр. д. № 40589/2020г. по описа на СРС, 117 състав, допълнено с Решение № 20054298 от 26.02.2021г, съдът е издал заповед за защита на основание чл. 15, ал. 2 от ЗЗДН, като е задължил ответника М.Д.К. да се въздържа от извършване на домашно насилие по отношение на молителката С.И.К.. Първоинстанционният съд е предупредил ответника за последиците по чл. 21, ал. 3 от ЗЗДН и е наложил глоба в размер на 1000 лева. Осъдил е ответникът да заплати по сметка на СРС държавна такса в размер на 25 лева.

 

Настоящият състав на Софийски градски съд, Гражданско отделение, след като взе предвид становищата на страните, събраните в двете съдебни инстанции доказателства, прецени ги по реда на въззивното производство, съобрази приложимия закон и по свое убеждение, приема за установено следното :

Въззивният съд споделя установената в първоинстанционното производство фактическа обстановка, не счита за необходимо да я преповтаря и препраща към нея. Същата се установява от събраните в първоинстанционното производство писмени доказателства, от които относими към предмета на доказване се явяват следните такива – декларация по чл. 9, ал. 3 от ЗЗДН, съдебно медицински удостоверения, удостоверение за сключен граждански брак, епикризи; социални доклади, заверени преписи от пр. пр. № 44871/2020г. по описа на СРП, и пр. пр. № 35622/2020г. по описа на СРП.

Същата следва да се допълни с анализ на материалите, съдържащи се в посочените преписки и относими към сочения акт на домашно насилие на 23.08.2020 г., както и с анализ на представените от страните съдебно медицински удостоверения. В тях се съдържат сведения за няколко акта на домашно насилие, извършени от ответника по отношение на молитеката. От три –четири години ответникът започнал да напада вербално молителката и от време на време й удрял шамари. От месец февруари 2020г. започнал да й нанася сериозни удари, от които получавала трайно главоболие. Следващите побои били на 27.05 и на 28.05. 2020г. вечерта. След прибиране от работа и консумация на алкохол  ответникът нанасял побой с юмруци в областта на главата и диафрагмата на молителката, при която тя получавала кръвоасядания и главоболие. Тези актове на насилие са удостоверение с представено медицинско удостоверение № 136.06/20520г.  От него се установява, че в резултат на нанесения побой молителката е получила кръвонасядания на лицето, лявата ръка и предна коремна стена.

На 31.07.2020г. вечерта в дома им ответникът започнал да обижда и нагрубява молителката, след това й нанесъл удар с юмрук  на дясната ръка два пъти в лицето по дясната буза и в областта на челюстта. След това й нанесъл два удара в областта на диафрагмата, с което й изкарва въздуха от белите дробове и тя е паднала на земята. От побоя молителката имала голяма синина на дясната буза, имала болки  в челюстта и затруднено хранене. При удара й били избити предни зъби.  Били й се подули устните, имала масивни кръвонасядания и главоболие, което продължило с месеци.  За този побой молителката е подала жалба в 03 РУ на СДВР на 02.08.2020г.

На 24.08.2020г. около 23 ч. молителката за пореден път става жертва на домашно насилие от страна на ответника. Същият и нанесъл няколко удара с юмрук  по лицето, при което й избива един зъб. След това й нанася удар в задната част на главата, в резултат на което молителката пада и си удря предната част на главата в касата на вратата. След това ответникът я хванал да лявата китка и силно усукал лявата й предмишница и мишница. Нараняванията, които е получила молителката са удостоверение от съдебно-медицинско удостоверение.

От представеното удостоверение № 287.08.2020г. се установява, че в резултат на нанесения побой  на молителката на 24.08.2020г. са й нанесени следните травматични увреждания: контузия в тилната част на главата, контузия на челото вдясно, контузия на десния долен лицев етаж; увреждане на долен десен четвърти зъб, травматичен оток на  лявата лакътна става, отток на лявото ходило и глезена. В заключение е посочено, че установените при прегледа на С.К. телесни наранявания, се дължат на удари и притискане с/или върху твърди тъпи предмети, и можели да бъдат получени по времето и начина, съобщен от пострадалата. С получените травми, на последната били причинени болка и страдание.

Въззивният съд счита представените от въззиваемата страна с отговора на въззивната жалба съдебно-медицинско удостоверение № 75/2021 и копие на искова молба за развод  вх. № 22022511/19.11.2020г., депозирана пред СРС, неотносими към предмета на доказване, поради което не ги коментира. Същите обаче са индиция за влошените отношения между страните и се явяват в подкрепа на направения от първоинстанционния съд извод  за обтегнати отношения помежду им и нарушена комуникация. 

Други относими доказателства за твърденията на страните не са ангажирани пред настоящата инстанция.

 

Въззивният съд, при тази фактическа установеност, и съобразно приложимия закон, по свое убеждение достигна до следните правни изводи:

 

 Жалбата е неоснователна по изложените в нея доводи.

Настоящият съдебен състав изцяло споделя прецизните правни изводи за доказаност на молбата, изложени от първоинстанционния съд в мотивите към обжалвания съдебен акт, като не счита за необходимо да ги преповтаря, а препраща към тях на основание § 1 от Заключителните разпоредби на ЗЗДН във връзка с чл. 272 от ГПК. Защита по ЗЗДН може да търси всеки, който е пострадал от акт на домашно насилие, осъществен спрямо него от лицата, изчерпателно посочени в чл. 3 от закона. Целта на закона е да даде възможност на пострадалите да потърсят защита от съда чрез налагане на съответни мерки за въздействие спрямо нарушителите. В тази връзка, за да се предостави защита на определено лице трябва да се изследва въпросът дали по отношение на него е осъществен акт на физическо или психическо насилие по смисъла на чл. 2 от закона, като същият защитава правото на лична неприкосновеност. Следователно, в случая трябва да се прецени има ли основание да се приеме, че спрямо въззивницата са били извършени действия, които биха могли да се квалифицират като домашно насилие.

 С оглед оплакванията в жалбата, следва да се отбележи следното :

Неоснователни са твърденията на жалбоподателя, че представената от молителката декларация по чл. 9  ал. 3 от ЗЗДН  е  годно доказателствено средство в настоящото производство.

Въззивният съд включва в обсъжданията си на основание разпоредбата на чл.13, ал.2, т.3 от ЗЗДН  и декларацията по чл.9, ал.3, която не бе оспорена по реда предвиден в ГПК и която е предвидена, като  доказателствено средство в производството по ал. 1  на чл.9 от ЗЗДН. В тази насока е и нормата на ал. 3 на чл.13 в която е посочено, че когато няма други доказателства, съдът издава заповед за защита само на основание приложената декларация по чл.9, ал.3. нанесения побой и причинените трвматични увреждания на въззивницата на 24.08.2020г., дават основание на настоящия състав да не приема възраженията на въззивника.

Домашно насилие може да бъде установено при кумулативното наличие на две предпоставки, а именно: на първо място - осъществен от съответно лице противоправен и умишлен насилствен акт в някоя от формите, описани в чл. 2, ал. 1 и ал. 2 ЗЗДН, насочен спрямо друго лице и установен по своето естество, време и място на извършване, и  на второ място - наличие между двете лица на правна, фактическа и/или родствена връзка от изброените в чл. 3 ЗЗДН. Допълнително процесуално изискване е молбата за защита да бъде подадена в едномесечен срок от твърдяния насилствен акт-чл. 10, ал. 1 ЗЗДН.

Съгласно чл.2 от ЗЗДН, домашно насилие е всеки акт на физическо, психическо или сексуално насилие, както и опитът за такова насилие, принудителното ограничаване на личната свобода и на личния живот, извършено спрямо лица, които се намират или са били в семейна или родствена връзка, във фактическо съпружеско съжителство или обитават едно жилище. В конкретния случай, няма спор между страните, че между тях има семейна връзка-повече от 10 години живеят на съпружески начала и от връзката си имат родено дете.

По делото не се спори, че страните са от кръга лица, попадащи сред тези, в обхвата на чл. 3 ЗЗДН, а именно - чл. 3, т. 4 ЗЗДН. В този смисъл законът има за цел да даде защита срещу една особена категория посегателства, извършвани от и срещу лица, които се намират в най - близки взаимоотношения помежду си - съпружески, родствени или във фактическо съжителство, наподобяващо съпружеското. Характерно за деянията от този тип е обстоятелството, че те биват извършени най - често в домашна среда, в отсъствието на свидетели, които да могат да ги установят чрез показанията пред съда.

Тъкмо поради тази причина законодателят изрично е предвидил, че при липсата на други доказателства, декларацията по чл. 9, ал.З ЗЗДН разполага със самостоятелна доказателствена сила - съгласно изричната разпоредба на чл. 13, ал.З ЗЗДН. Това изключително законодателно улеснение обаче е предвидено само за годна декларация, т. е. за да бъде годно доказателствено средство същата трябва да индивидуализира акта на насилие по начина, по който процесният акт е описан в редовна молба за защита (арг. от чл. 9, ал. 1, т. 4 ЗЗДН). Тя следва да съдържа пълно, точно и ясно описание на процесния акт на домашно насилие (по време, начин, място на извършване, извършител и пр.), като въпросната декларация следва да бъде подадена с молбата за защита по ЗЗДН.

  В конкретния случай това  е сторено. Подадената на 27.08.2020г., декларация съдържа пълна индивидуализация на процесното домашно насилие по начина, по който то е описано и в молбата за защита. Така страната  се е възползвала от изключителното законодателно улеснение за пострадалите лица от домашно насилие да претендират издаването на заповед за защита само въз основа на декларацията по чл. 9, ал. 3 ЗЗДН.

Настоящата въззивна инстанция приема, че са налице предпоставките за прилагане на чл. 9 ал. 3 ЗЗДН.

Особената доказателствена сила на декларацията е налице, когато по делото няма други доказателства или наличните са недостатъчни. Наличните доказателства, обаче, съдът е длъжен да ги обсъди във взаимната им връзка като посочи на кои от тях дава вяра и на кои не. В конкретната хипотеза, съвкупната оценка на представените пред първоинстанционният съд доказателства, наред със представената декларация по чл.9 ал.3 от ЗЗДН от фактическа страна налага извод за установеност на наведените фактически твърдения в обстоятелствената част на молбата за защита. Събраните за целта доказателства /декларация и писмени доказателства/, установяват по категоричен начин конфликтни отношения между въззивника и въззиваемата, успешно обосноваващи извод за реализиран спрямо молителката акт на домашно насилие на 24.08.2020г., а и преди и след това, включително и след постановяване на обжалваното решение, имащо характеристиките на деяние по смисъла на чл.2 ЗЗДН.

С оглед на изложеното въззивният съд намира, че правилнолно първоинстанционният съд е преценил, че в случая  са налице условията по чл.15, ал.2 ЗЗДН и е издал заповед за защита и да наложи такива мерки за защита, които да преустановят упражняваното спрямо молителката-въззиваема домашно насилие и да възпрепятстват възможността въззивникът М.К. да упражняват такова и за в бъдеще.

Неоснователни са доводите на жалбоподателя, касаещи липсата на установен акт на домашно насилие  по смисъла на чл. 2, ал. 1 от ЗЗДН по отношение на въззиваемата С.И.К.. Същият се установява от събраните в първоинстанционното производство доказателства, в частност представените от молителката в личното й качество декларация по чл. 9, ал. 3 от ЗЗДН, съдебно медицинско удостоверение и преписки на 04 РУ-СДВР  от 10.05.2016 г., както и както и от показанията на разпитания по делото свидетел Костадинка Георгиева Урукова. Следва да се отбележи, че представената декларация, доколкото съдържа белези, индивидуализиращи страните и акта на домашно насилие, за който се търси защита, същата по смисъла на чл. 13, ал. 2, т. 3 от ЗЗДН е годно доказателствено средство за изложените в нея обстоятелства. Отделно от това и доколкото не е спорно, че процесния акт на домашно насилие е осъществен в дома на страните, при условията на чл. 13, ал. 3 от ЗЗДН е достатъчно основание за издаване на заповед за защитата на пострадалите. Представените съдебномедицинско удостоверение, полицейски преписки и свидетелските показания косвено установяват сочения акт на насилие, както и състоянието на пострадалото лице след него.

В този смисъл доводите в жалбата за недоказаност на този акт поради липсата на очевидци при неговото извършване са неоснователни. Действително, не е спорно, че актовете на насилие, били последван от депозиране на молба за развод от страна на молителката. Не се установиха обаче твърденията на въззивника за користни цели на въззиваемата, свързани с облагодетелстване при постановяване на решението за развод за сметка на въззивника, както и за други нейни злоумишлени действия спрямо него, респективно за злоупотреба с права.

Несъстоятелни са и доводите, касаещи поведение на въззиваемата, която страдала от психическо заболяване и травмите по тялото й били резултат от самонараняване. От представените по делото медицински документи категорично се установява механизма на уврежданията, който кореспондира с описаните от молителката актове на домашно насилие. Освен това при самонараняване травмите не биха били по цялото тяло, така както са описани в медицинските удостоверения.

Изложеното, обосновава като единствено възможен извода, че въззиваемата е доказала твърдения акт на домашно насилие, осъществен спрямо нея от въззивника М.К..

В производствата пред двете съдебни инстанции не са ангажирани доказателства, които да обосноват различни правни изводи, от вече направените в обжалвания съдебен акт.  Правните изводи на първоинстанционния съд, изложени в обжалвания съдебен акт кореспондират на доказателствената съвкупност и на възприетата за установена фактическа обстановка. Предвид това обжалвания съдебен се явява правилен и законосъобразен, обоснован, като правните изводи, кореспондират на установените факти по делото, като същите са резултат от задълбочен и цялостен анализ на всички допустими и относими към предмета на спора доказателства. Решението на първоинстанционния съд не страда от визираните в жалбата пороци.

При тези аргументи и с оглед съвпадението на крайните изводи на двете инстанции, атакуваното решение следва да бъде потвърдено като правилно, законосъобразно и обосновано, а подадената въззивна жалба следва да бъде оставена без уважение, като неоснователна.

 

По разноските:

Претенции за присъждане на сторените в двете съдебни инстанции разноски има и от двете страни по спора, като при този изход на делото претенцията на въззивника се явява неоснователна и като такава същата следва да се отхвърли. Претенциите на въззиваемата С.К. за присъждане на разноските за процесуалното им представителство, са основателни и доказани до претендирания размер от 500 лева. Видно от представените по делото договор за правна защита и списък на разноските, въззиваемите сторили разноски за адвокатско възнаграждение в  този размер, която сума следва да се възложи в тежест на въззивника.

Мотивиран от гореизложеното, Софийски градски съд, Гражданско отделение, ІІІ-ти брачен въззивен състав, на основание чл. 17, ал. 5, предложение І от Закона за защита срещу домашното насилие,

 

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 20006522 от 11.01.2021г., постановено по гр. д. № 40589/2020г. по описа на СРС, 117 състав, допълнено с Решение № 20054298 от 26.02.2021г.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ претенцията на въззивника срещу М.Д.К., ЕГН ********** за присъждане на сторените деловодни разноски, като НЕОСНОВАТЕЛНА.

ОСЪЖДА въззивника срещу М.Д.К., ЕГН **********, с адрес гр. София, ж. к.**** да заплати на въззиваемата С.И.К., ЕГН **********, с адрес ***, ж. к. ******* сторените разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 500 лева

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:1. 2.