Решение по дело №49/2020 на Административен съд - Търговище

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 юни 2020 г.
Съдия: Росица Радкова Цветкова
Дело: 20207250700049
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 57

 

гр. Търговище, 25.06.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд - Търговище, първи касационен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и трети юни две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА ЦВЕТКОВА

ЧЛЕНОВЕ: АЛБЕНА СТЕФАНОВА

ИВАНКА ИВАНОВА

при секретаря Стоянка Иванова и с участието на прокурора Драгомир Сяров, като разгледа докладваното от председателя КНАХД № 49 по описа на АС – Търговище за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК във връзка с чл. 63 от ЗАНН.

 

Образувано е по касационна жалба на К.К.М. против решение № 69 от 17.03.2020г. на Търговищкия районен съд, постановено по НАХД № 1040/2019г. Касационните основания, които се сочат са нарушение на закона и съществено процесуално нарушение. Поддържа се, че районният съд неправилно е приел, че деянието е доказано, тъй като измерването не било направено по предвидения в закона ред. На следващо място се обосновава, че съдът неправилно е приел, че наказаното лице е субект на административното нарушение и съответно, че деянието е извършено виновно. По подробно изложени съображения, които се поддържат в съдебна зала от пълномощника а.. К., се прави искане съдът да отмени решението и да отмени наказателното постановление.

Ответникът – областен отдел „Автомобилна администрация“ – Търговище, при Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ – София, чрез началника на отдела изразява мотивирано становище, че решението е правилно и следва да бъде оставено в сила.

Представителят на ТОП дава заключение за неоснователност на жалбата. Счита, че  решението на ТРС следва да бъде потвърдено.

Административен съд – Търговище, първи касационен състав, при преценка на допустимостта на жалбата и след като извърши касационна проверка на обжалваното решение, с оглед наведеното с жалбата касационно основание и правомощията си по чл. 218, ал.2 от АПК, установи следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК от надлежна страна и е процесуално  допустима.

С обжалваното решение ТРС е изменил НП № 44 – 0000505 от 18.11.2019г., издадено от гл. инспектор в ОО „Автомобилна администрация“ – гр. Търговище,в частта, с която на К.К.М. ***, е наложено административно наказание „глоба” в размер на 2300 лв. за нарушение на чл. 139, ал.1, т. 2, пр. 2 от ЗДвП във връзка с чл. 6, ал.1, т. 3, б. „а“ от Наредба № 11/03.07.2001г. на МРРБ и на основание чл.177, ал.3, т.1, пр. 2 от ЗДвП, като е намалил размера на наложеното наказание на  1 000 лв. (хиляда лева) и е потвърдил наказателното постановление в останалата му част, с която за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП и на основание чл. 183, ал.1,т.1 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 10 лева.

За да постанови този резултат районният съд е приел от фактическа страна, следното: На 18.10.2019г. около 13.10ч. на главен път София - Варна, до отбивката преди с. Васил Левски, общ.Търговище, инспектори от ОО “АА” - Търговище спрели за проверка съчленена композиция, състояща се товарен автомобил /влекач/ „Волво ФХ 480“ с рег. .. ….. - кат. N З и прикачено полуремарке с рег. …. - категория 04, управлявана от жалбоподателя. Товарният автомобил бил с две оси, а полуремаркето - с три оси. При проверката водачът представил на контролните органи товарителница № 2360142 и пътен лист № 777979 /17.10.2019г., които удостоверявали, че общата маса на съчленената композиция е 53020кг. При проверката водачът не представил на контролните органи квитанция за претоварване от АПИ, не могъл да представи и контролен талон към СУМПС с № *********.

Въз основа на установеното от фактическа страна съдът е обосновал извод, че наказателното постановление е издадено от компетентен орган, в предвидената от закона форма и при липса на процесуални нарушения, както и че съответства на материалния закон.

Решението е правилно. Постановено е при напълно изяснена фактическа обстановка с допустими по закон доказателства и доказателствени средства и при липса на съществени процесуални нарушения. Преценката на събраните по делото доказателства е основана на закона и подробно мотивирана. Масата на превозното средство е установена на база представената кантарна бележка – частен документ, подписан от М., удостоверяващ неизгодни за него факти. Както правилно е посочено в решението на РС, законът не въвежда някакви специални правила за доказване на масата на превозните средства, различни от общите.  Обстоятелството, че съдът е възприел описаната в АУАН и НП фактическа обстановка на база събраните по делото доказателства, не може да се квалифицира като съществено процесуално нарушение. Съдът подробно е обсъдил всички елементи от състава на административното нарушение, формата и съдържанието на АУАН и НП и не е допуснал нарушение на материалния закон приемайки, че са налице предпоставки за ангажиране отговорността на водача. Правилен е изводът на съда, че в хода на административното производство не се били допуснати процесуални нарушения, в частност, че в АУАН и в НП се съдържа ясно и точно описание на нарушението. Изложените съображения в тази насока са подробни, ясни и пълни и не следва да се преповтарят.

Субект на нарушението по чл. 139, ал.1, т. 2, пр. 2 от ЗДвП във вр. с чл. 6, ал. 1, т.3, б. „а“ от Наредба № 11/03.07.2001г. на МРРБ е водачът, който управлява ППС с  размери, маса или натоварване на ос, които надвишават нормите, определени от министъра на регионалното развитие и благоустройството. Затова е ирелевантно, че водачът не е собственик на процесното ППС.

Относно формата на вината: доказателствата по делото безспорно сочат, че деянието е извършено виновно, при форма на вината непряк умисъл – деецът е съзнавал, че извършва превоз на тежко пътно превозно средство без разрешение на собственика или администрацията, управляваща пътя и се е съгласил с този резултат. Като професионален шофьор същият е бил наясно с изискванията на закона по отношение на движението на тежките ППС и липсата на специално разрешително за осъществяване на превоза. Независимо от това следва да се посочи, че отговорност за административни нарушения се ангажира и при форма на вината непредпазливост.

По отношение на второто нарушение – по чл. 100, ал.1, т.1 от ЗДвП и наложената глоба в размер на 10лв., първоинстанционния съд е изложил подробни мотиви относно законосъобразността на наказателното постановление в тази част. Те се споделят напълно от касационната инстанция и не следва да бъдат приповтаряни, на основание чл. 221, ал.2 от АПК във връзка с чл. 236 от АПК и чл. 63, ал.2 от ЗАНН.

С оглед на това съдът приема, че оспореното решение е съобразено изцяло с материалния закон, което следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2 от АПК във връзка с чл. 63 от ЗАНН,  Административен съд – Търговище, 

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 69 от 17.03.2020г. на Търговищкия районен съд, постановено по НАХД № 1040/2019г.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

2.