Определение по дело №388/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260055
Дата: 21 октомври 2020 г. (в сила от 29 октомври 2020 г.)
Съдия: Петя Петрова Вълчева Чукачева
Дело: 20201400200388
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 14 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

           О П Р Е Д Е Л Е Н И Е ...

 

                       гр. Враца, 21.10.2020 год.

 

        Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно заседание на двадесет и първи октомври през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                              Председател:ПЕТЯ ВЪЛЧЕВА

 

        с участието на секретаря В. Николова и прокурора Вл. Дилков, като разгледа докладваното от съдия Вълчева ЧНД № 388 по описа за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

        Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от В.Ц.К., изтърпяващ наказание "лишаване от свобода" в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода.

        Към молбата са приложени писмени доказателства– становище от началника на Затвора гр. Враца със справка за изтърпяната част от наложеното наказание и неизтърпения остатък, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения В.К..

        В съдебно заседание осъденият лично поддържа молбата с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание. 

        Представителят на Затвора гр. Враца изразява становище за  неоснователност на молбата, като излага съображения, че осъдения с поведението си не е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпения остатък от това наказание.

        Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за неоснователност на молбата, с оглед на което прави искане същата да не бъде уважавана.

        Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

        С Определение №55/04.02.2020г., постановено по ЧНД № 1225/19г. по описа PC Враца, на л.св. К. е определено едно общо наказание измежду наложените му такива по НОХД 12982/2019г. на РС София, НОХД №452/2019г. на РС Бяла Слатина, НОХД №477/2019г. на РС Лом и НОХД №1213/2019г. на РС Враца в размер на 1 година и 9 месеца лишаване от свобода. Осъденият е започнал да търпи наказанието на 12.08.2019г. и до момента е изтърпял фактически 1 година, 2 месеца и 7 дни, като от предварителен арест му се зачитат 20 дни, а от работа му се зачитат 3 месеца и 19 дни или общо 1 година и 6 месеца и 16 дни. Към момента неизтърпяната част от наказанието е в размер на 2 месеца и 14 дни.

        При това положение, осъденият К. е изтърпял фактически по- голямата част от наложеното му наказание, така както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1 НК.

        От приложения доклад за оценка на риска и вреди, изискуем съгласно чл. 155 ЗИНЗС е видно, че със Заповед №Л-1849/24.08.2020г. първоначално постановения строг режим е заменен в общ режим. Първоначално отчетените стойности на рискът от рецидив са в диапазона на средните стойности  62 точки. Като дефицитни зони при изготвената първоначална оценка са очертани: отношение към правонарушението - слабокритичен към криминалното си поведение, без да осъзнава нанесените вреди. С лабилна мотивация за промяна на досегашния начин на живот. Начин на живот и обкръжение- интегриран е в среди с криминална насоченост и податлив на негативното им влияние. Умения за мислене-частично разпознава проблемите си. Липсват способности за разрешаването им по законоприемлив начин. Повтаря допуснатите грешки и по тази причина извършва идентични престъпления.

        С близки до дефицитните стойности, но повлияващи вероятността от рецидив е разделът „Настоящо правонарушение“. Рискът от вреди е отчетен нисък за служителите и останалите лишени от свобода. Спазва добрия тон и има нужното уважение към служителите в затвора. При проведеното интервю не са констатирани фактори, които биха отключили вредно поведение. Не декларира дискриминационни нагласи по отношение на малцинствените групи в затвора. Рискът от вреди е отчетен среден за обществото след изтърпяване на наложеното наказание, УПО или прекъсване. Тези стойности са определени от настоящото осъждане и криминалната история. Осъждан е за грабеж и многократно за извършени измами, което е показател за наличието на формиран модел на криминално поведение. Рискът от вреди е насочен към широк кръг от хора- жертви на измами и случайни непознати.

        Заложените в първоначалния план на присъдата цели са насочени към формиране на самокритичност към собственото поведение и приучване към социално приемливи порядки и начин на живот в и извън затвора.

        Регистрираните стойности в хода на актуално извършената оценка са 59 точки, определящи средно ниво на рискът от рецидив. Съпоставена с предходно извършената е отчетена нечувствителна положителна промяна в следните раздели: отношение към правонарушението- заявява актуална готовност и желание за промяна на престъпното поведение, но показаната неустойчива мотивация за такава в миналото и рецидивиране на престъпното поведение индикират за лабилност на нагласите. Приема размера на присъдата за справедлив, но омаловажава нанесените вреди от реализираните деяния. Начин на живот и обкръжение - за периода на изтърпяване на присъдата се наблюдава показано цялостно добро поведение. Очертана е устойчива ориентация и желание към смислено оползотворяване на времето в предлаганите му алтернативи за ангажираност.

        В доклада по чл.155 от ЗИНЗС се декларира, че от месец октомври 2019г. л.св. К. е включен в образователен процес към СУ „Мито Орозов", като е записан в 10-ти клас. Проследява се постоянство и мотивация за редовно посещение на учебните занятия, не са регистрирани безпричинни отсъствия от учебните занятия. Паралелно с това системно посещава религиозен курс „Християнски ценности“. След успешното завършване на учебната година, от 27 юли 2020г. му е предоставена възможността да полага доброволен труд на основание чл. 80 от ЗИНЗС в мебелен цех към затвора. Отзивите от служителят пряко възлагащ и наблюдаващ изпълнението на трудовите задачи са положителни, във връзка с което със Заповед № 1929/01.09.2020г. е поощрен съгласно ЗИНЗС. Стриктно спазва ЗИНЗС, дистанцира се от проблеми с нагласи за безпроблемно доизтърпяване на присъдата. Поддържа приемливи взаимоотношения с останалите лишени от свобода. Към служителите се отнася според възприетите норми. Налице са съхранени социални контакти със семейството, редовно провежда свиждане. През месец юни е постановено прекъсване изпълнението на наказанието лишаване от свобода за срок от два дни поради смърт на брат му. Завърнал се е в точно определените му законови срокове.

        Според затворническата администрация, л.св. К. проявява положително отношение към изпълнението на договорените задачи в индивидуалния план на присъдата. Отчита се поетапно изпълнение на планираните дейности. Отчетените позитивни промени следва да бъдат затвърдени и трайно проследени. Рискът от вреди е отчетен нисък за служителите и останалите лишени от свобода по време на изтърпяване на присъдата. До момента спазва добрия тон и има нужното уважение към служителите в затвора. Не декларира дискриминационни нагласи по отношение на малцинствените групи в затвора. Рискът от суицид и самоувреждане е нисък. Липсват индикации прогнозиращи вероятен риск от бягство. Рискът от вреди за обществото след освобождаването е отчетен среден. Тези стойности са определени от настоящото осъждане и криминална история. Осъждан е за грабеж и многократно за измами, което е показател за наличието на формиран модел на криминално поведение. Рискът от вреди е насочен към широк кръг от хора- жертви на измами и случайни непознати.

        Мнението на затворническата администрация е, че на този етап от изтърпяване на присъдата прогнозни фактори за рецидивиране на престъпната дейност са трайно формираният криминален модел на поведение, липсата на постоянна трудова ангажираност и финансово обезпечение. Извършеното правонарушение не се явява изолирана проява в живота му, тъй като видно от справката за съдимост е осъждан многократно, което обуславя наличието на трайно утвърдени криминални нагласи и склонност към несъобразяване с общоприетите норми и правила за водене на законосъобразен начин на живот;

        В обобщение на горното, следва да се посочи, че според затворническата администрация към настоящият момент В.К. не отговаря на изискванията по чл. 439а НПК.

        Съгласно легалната дефиниция, дадена в чл.439а, ал.1 НПК, обстоятелствата, сочещи за положителната промяна у осъдения по време на изтърпяване на наказанието са доброто поведение, участието в трудови, образователни, обучителни, квалификационни или спортни дейности, в специализирани програми за въздействие, общественополезни прояви. В разпоредбата на ал. 2 на чл.439а НПК изрично предвижда, че доказателствата за поправянето се установяват от оценката за осъдения по чл.155 ЗИНЗС и от работата по индивидуалния план за изпълнение на присъдата по чл.156 от същия закон. Прочита на приложените по делото доказателства, и най-вече на доклада по чл.155 ЗИНЗС, изготвен от компетентно длъжностно лице– ИСДВР, сочи че са налице данни за започнала положителна промяна у лишения от свобода Петков.

        В случая, от данните по делото е видно, че са налице и двете законови предпоставки за УПО, а именно К. е изтърпял фактически по- голямата част наложеното му наказание и същият с поведението си е дал достатъчно доказателства за своето поправяне. Видно от доклада за оценка на риска от вреди и рецидив договорените дейности, отразени в плана продължават да се усвояват, като не са налице препоръки за индивидуално- корекционната работа с лишения от свобода К.. На този етап затворническата администрация прогнозира, като фактори за рецидивиране на престъпната дейност трайно формираният криминален модел на поведение, липсата на постоянна трудова ангажираност, но извън затвора и финансово обезпечение, но не твърди, че не са настъпили промени в поведението на осъдения и не сочи необходимост от индивидуално- корекционна работа с него. Следва да се посочи, че изготвената и приложена по делото положителна оценка е индикатор за положителни промени у осъдения. Формираният криминален модел на поведение у л.св. К. е отчетен при налагане на наказанието от страна на съда при индивидуализацията му. Самият л.св. К. поддържа в с.з., че ще започне работа при съпругата си в частна фурна, което индикира реален шанс за успешна реинтеграция в обществото.

        При това положение л.св. К. следва да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното му наказание, която към настоящия момент е в размер на 2 месеца и 14 дни.

        Съобразно разпоредбата на чл. 70, ал.6 НК на К. следва да бъде определен изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наказанието, а именно 2 месеца и 14 дни.

        При горните съображения и на основание чл. 70, ал.1 и ал.6 НК, Врачанският окръжен съд

 

                       О П Р Е Д Е Л И:

 

        ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО от изтърпяване на неизтърпяната част от определеното му общо наказание "лишаване от свобода" В.Ц.К., роден на ***год. в гр.Монтана, с постоянен адрес ***, ЕГН**********, по ЧНД №1225/2019г. на PC Враца в размер на 1 година и 9 месеца, с остатък от наказанието в размер на 2/два/ месеца и 14/четиринадесет/ дни.

 

        На основание чл. 70, ал.6 НК ОПРЕДЕЛЯ на В.Ц.К. изпитателен срок в размер на 2/два/ месеца и 14/четиринадесет/ дни.

 

        ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране в 7-дневен срок от днес, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане на срока за обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

 

        ПРЕПИС от определението след влизането му в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца и на РС Монтана– Бюро "Съдимост" за отметка в бюлетина на осъдения.

 

 

 

       

 

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: