Решение по дело №315/2023 на Административен съд - Русе

Номер на акта: 296
Дата: 11 декември 2023 г.
Съдия: Елица Симеонова Димитрова
Дело: 20237200700315
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 септември 2023 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

гр.Русе, 11.12.2023 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РУСЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, Първи касационен състав в открито заседание на шести декември, през две хиляди и двадесет и трета година, в състав:

  Председател: ДИАН ВАСИЛЕВ

Членове: ЕЛИЦА ДИМИТРОВА

                                                                               СПАС СПАСОВ

 

при секретаря МАРИЯ СТАНЧЕВА и с участието на прокурора ГЕОРГИ МАНОЛОВ, като разгледа докладваното от съдия ДИМИТРОВА к.а.н.д № 315 по описа на съда за 2023 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е касационно по чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН във вр. чл.208 и сл. от глава XII от АПК.

Образувано е по касационна жалба на "Ривър сервиз – Русе" ООД, чрез процесуалния му представител, против решение № 530/18.07.2023 г., постановено по АНД № 874/2023 г. по описа на РРС, с което е изменено наказателно постановление № 18-2300021/18.04.2023г. на директора на Дирекция "Инспекция по труда" – Русе, с което на основание чл. 414, ал. 3 вр.чл.415в ал.2  от КТ за нарушение по  чл. 63, ал. 2 от същия кодекс, на касатора е наложено административно наказание "имуществена санкция" в размер на 2000 лева, намалена от съда на 1500лв.

Като касационно основание се сочи неправилно приложение на материалния закон и се твърди липса на извършено нарушение, по аргументи, че не е налице трудово правоотношение, а гражданско такова, поради което не е и дължимо както изпращане на уведомление до НАП, така и връчването му на работника. Позовава се на представен пред РРС граждански договор и на представено от представителя на РОП  ново писмено доказателство- експертиза по досъд.производство ДП СлО-586/23г. по описа на РОП, като твърди, че сключеният трудов договор е неистински и не е възникнало трудово правоотношение, т.е не се дължи изпращане и връчване на уведомление до НАП. Иска се отмяната на обжалваното решение и решаване на делото по същество чрез отмяната на наказателното постановление.

Ответникът по касационната жалба – Дирекция "Инспекция по труда" – Русе не взема становище

Представителят на Окръжна прокуратура – Русе представя писмено доказателство протокол за извършена съдебно-почеркова експертиза № 46/23-18 г по ДП № СлО-586/23г по описа на РОП и дава заключение за основателност на жалбата и предлага решението да бъде отменено и делото върнато на друг състав на съда за ново разглеждане за възлагане и изготвяне на почеркова експертиза.

Съдът, като взе предвид изложените в жалбата оплаквания, становищата на страните и събраните по делото доказателства, след касационна проверка на обжалваното решение по чл. 218, ал. 2 от АПК, приема за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима – подадена е в срок, от надлежна страна, срещу невлязъл в сила съдебен акт, поради което подлежи на разглеждане. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

На първо място следва да се подчертае, че касационната инстанция се произнася само по наведените в жалбата пороци на решението, като за валидността,допустимостта и съответствието на решението с материалния закон следи служебно.

Решението на РРС е валидно, допустимо и правилно.

Въз основа на събраните доказателства законосъобразно районният съд е приел, че на 09.02.2023 г., касаторът, в качеството на работодател,е сключил писмен трудов договор с работника Г.Д.Д., който започнал работа същият ден като общ работник в частно пристанище на „ Ривър Сервиз“ ЕООД в гр.Русе,  без да му връчи уведомление по чл.63 ал.2 КТ.

Този извод следва от започналата проверка и представените в нейния ход изискани доказателства от работодателя/ трудов договор, уведомление и книга за инструктаж/ във връзка с настъпила на 09.02.2023 г. злополука с работника Д., в последствие починал. Злополуката била настъпила около 16:45 часа, а уведомлението за представения при проверката сключен трудов договор № 100/09.02.2023г. било изпратено в 16:50  до ТД на НАП и постъпило в 16:57ч. същия ден.

Обстоятелствата по настъпилото злополучно събитие са описани в протокол за проверка № ПР2305237 от 29.03.2023г. , при която и от изисканите с надлежна призовка от работодателя документи на 10.02.2023г. е бил представен трудов договор 100/09.02.2023г., инструктаж, уведомление до НАП ,прието в 16:57ч същия ден.

При това фактическо положение въззивната инстанция е приела, че е осъществен състава на нарушение по  чл. 63, ал. 2 от КТ вменяващо задължение работодателя да не допуска до работа работник преди да му е връчил копие от уведомлението до НАП и е потвърдил констатациите за извършеното нарушение като е изменил издаденото НП, като е намалил наложената на работодателя на основание чл. 414, ал. 3 вр.чл.415в ал.2  от КТ "имуществена санкция" в размер на 2000 лева на минимума, а именно 1500лв.

Русенският районен съд, изменяйки оспореното пред него НП № 18-2300021/18.04.2023г. на директора на Дирекция "Инспекция по труда" – Русе само в частта на размера на санкцията, е отхвърлил като неоснователни възраженията на оспорващата страна, че пострадалият Д. се е намирал на палубата на закотвен кораб“ Солист“, собственост на  „ Ривър Сервиз“ ЕООД в гр.Русе, изпълнявайки договорености по представен граждански договор №02/03.01.2023г. между същите страни  за боядисване на метална конструкция , но не и по представения трудов договор, вземайки предвид установените  обстоятелства по настъпилата злополука, отразени в неоспорения пред него протокол от извършената проверка № ПР2305237 от 29.03.2023г. на ДИТ-Русе.

Направените изводи съответстват на събраните в хода на въззивното производство доказателства.

Обстоятелствата по настъпилото злополучно събитие, отразени в протокола на ДИТ сочат, че  Д.  бил застанал на палубата на закотвен кораб "Солист" и помагал при маневрирането на шлеп "Интерност", собственост на "Рубишипс Транспорт" ООД, който следвало да се позиционира до закотвения кораб "Солист" и да се завърже с въже за кораба с цел последващ ремонт на шлепа от работници на " Ривър Сервиз" ЕООД. Шлепа бил насочван чрез кораб "Анна", собственост на "Рубишипс Транспорт" ООД и с екипаж от същото дружество. След като насочил шлепа кораба се отдръпнал в реката и към момента на злополуката не е бил в контакт с шлепа. Шлепа бил маневрирал посредством собствен двигател с вътрешно горене и бил управляван от двама работници на "Рубишипс Транспорт" ООД. При маневрата шлепа е следвало да застане успоредно до закотвения кораб „ Солис“ където се намирал Г.Д., но се завъртял и с челна дъска – метално съоръжение, което служи за бутане на шлепа от други кораби  ударил  закотвения кораб "Солист", нанасяйки  щети на загражденията – метални колонки с метални въжета и така Д.  бил ударен в областта на двата крака, под коляното, като краката му били премазани, а той самия по-късно починал от раните си.

Действително обстоятелствата за настъпилата злополука са извън обсега на коментираното НП, но същите са от съществено значение относно наведените  във въззивното и в касационното производство основания за неправилно приложение на материалния закон и най-вече спорното на какво правно, респ.фактическо основание пострадалият се е намирал на мястото на злополуката и най-вече съществувало ли е трудовоправно отношение между него и касатора, респ. дължимо ли връчване на уведомлението по чл.63 ал.2 КТ.

Тук следва особено изрично да се подчертае, че в хода на въззивното производство, във въззивната жалба и в писмените бележки на процесуалния представител на санкционираното дружество-работодател, не се оспорва факта, че между " Ривър Сервиз" ЕООД и Г.Д. е подписан трудов договор с дата 09.02.2023г., който е и бил представен на контролните органи на ДИТ-Русе. Винаги страна е твърдяла, че Д. е бил на кораба на основание гражданския договор от 03.01.2023г. и съответно не е било необходимо да му бъде представено уведомлението по чл.62 ал.3 КТ. Именно тази спорни обстоятелства са изследвани от въззивния съд , тъй като спорът се е концентрирал дали в случая въобще се касае за възникнало трудово правоотношение на база представения трудов договор и тези възражения са отхвърлени като неоснователни. Правилно РРС е обсъдил като игнорирал представеният му „Граждански договор“ от 03.01.2023г., сключен за извършване на определена работа – "Боядисване на метална конструкция" без уточнението на какво и правилно е приел, че не може едновременно да се извършва боядисване по време на позициониране и завързване с въже на друг кораб за закотвения такъв.

Би следвало РРС да е бил по-смел в изводите си, че се касае за вече възникнало трудово правоотношение от 03.01.2023г. / съдържанието на трудовия и гражданския договор са еднакви като работно място, възнаграждение и престиране на работна сила срещу минималната работна заплата към него момент, дължимо на 25 число на следващия месец/.

Не може да бъде споделена развитата в касационната жалба теза, че работника на 09.02.2023г. изпълнявал задължения по договор за боядисване/ гр.договор за изработка от 03.01.2023г/. Тук е мястото да се посочи, че съществуването на трудово правоотношение е правен извод, вследствие преценка на фактите: налице ли е организация на работа от работодателя, с негови машини и съоръжения,работно облекло, технологичен процес, място на работа,работно време,възнаграждение и дали предприятието е наело на работа лице за изпълнение на възложени функции и то срещу посоченото месечно възнаграждение.  Всички тези елементи са налице на и преди 09.02.2023г. Правилно въззивният съд с оглед на очертания му предмет на доказване е отхвърли като неоснователни възраженията  за липсата на възникнало трудово правоотношение. Следва само да се допълни, че няма значение за приложимостта на закона как се обозначава даден договор, тъй като съдържанието и клаузите му са от съществено значение дали едно правоотношение е възникнало на база договор за изработка или в резултат на трудово правоотношение по КТ. Тук следва да се отчете, че Д. е бил длъжен да престира работна сила /труд/ в рамките на 8 часов работен ден и при заплащане месечно на труд, а не почасово или за свършена работа. Т. е. отношенията са трудово-правни и са възникнали далеч преди датата на събитията, но това не е така съществено за обстоятелствата на доказаното адм.нарушение, а именно, че  работа е започната преди да е връчено уведомлението по чл.63 ал.2 КТ. Т.е всички писмени доказателства представени в хода на администратовнонаказателното производство и при оспорването на издаденото НП сочат, че пострадалия работник Д. към момента на злополуката е изпълнявал  задължения по  трудов договор без да му е връчено уведомление преди започване на работа. И в този смисъл оспореното решение е постановени при правилно приложение на материалния закон и наведените в касационната жалба основания са неоснователни.

Особеното при настоящето касационното производство, протичащо в рамките на чл.218 и чл.219 АПК, е наведеното в с.з. от процесуалния представител на касатора твърдение, че представения в хода на проверката от ДИТ-Русе трудов договор № 100/09.02.2023г. е неистински, т.е не е автентичен по отношение на подписа на работника Д., което е било установено в хода на образувано по чл.212 ал.3 НПК досъдебно производство СлО-586/23г по описа на РОП на база назначена почеркова експертиза и поради което не е възникнало трудово отношение и респ. не е носимо и дължимо поведение на работодателя, както за обяваване на трудов договор в НАП, така и за връчване на копие от уведомлението на работника преди започване на работата на 09.02.2023г.   

Както вече касационния състав посочи : пределите на касационната жалба са наведените в нея доводи, а именно, че работника Д. изпълнявал функции по граждански договор от 03.01.23г.,а не по трудов такъв от 09.02.2023г.

На тези доводи както въззивната инстанция, така и настоящата даде отговор за неоснователност и не намира нужда се де преповтаря. Само да се вметне, че наказаното лице се е позовавало на представен от него трудов договор, който сам в последствие е поискал - за нуждите на друго адм.пр. по оспорване на констатации за наличие на трудова злополука да бъде обявен за неистински, с оглед на липсата на автентичен подпис от работника. Тук същественото е ,че след като при изисканите от ДИТ-Русе документи за връзката между  раб.Д. и санкционираното дружество е представен трудов договор и уведомлението към НАП. Т.е за казуса е от значение има ли сключен трудов договор и връчено ли е  копие от уведомлението до НАП преди започване на трудовия ден. А всички представени от наказаното лице документи са сочели на първата предпоставка и късно изпратено уведомление.   

Досъдебното производство се води за престъпление по чл.343 ал.1 б.“в“вр.чл.342 ал.1 пр.4 НК и касае настъпило транспортно произшествие ,при което е причинена смърт на Г.Д. при управление на плавателен съд „ Интернос“ , собственост на "Рубишипс Транспорт" ООД, т.е престъпление по транспорта,при управление на плавателен съд, а не за трудова злополука по чл.55 КСО. Отговорните субекти са различни. Субекта на административнонаказателна отговорност за санкционирано нарушение по чл.414 ал.3 КТ е различен от посочените и се реализира по отношение на лице, имащо качеството на работодател по смисъла  на параграф 1 от ДР на КТ.

Обстоятелството, че по досъд.производство на РОП водено срещу неизвестен извършител за престъпление по транспорта, нямащо нищо общо с работодателя-касатор, било установено, че представяния трудов договор от 09.02.2023г.е неистински/ не е положен автентичен подпис от работника/ при изрично поискан и представен такъв за нуждите на настоящето административнонаказателно производство и за проверката от ДИТ-Русе, е абсолютно неотносимо,защото:

Първо касатора и във въззивното и в настоящето производство изрично в жалбите си не е оспорвал ,че е сключил трудов договор , но е твърдял че работника бил на местопроизшествието-злополука в изпълнение на друг сключен преди това граждански договор/ вече тези възражения бяха обсъдени по-горе като неоснователни/ ,

Второ: тези новооткрити факти не се отразяват на обсъденото, че се касае за вече възникнало трудово правоотношение и

Трето: принципно никой не може да ползва права от собствено неправомерно поведение. Фактът, че някой е имитирал подписа на починалия работник в представен трудов договор пред ДИТ –Русе за нуждите на проверката, за да не бъде санкциониран работодателя за това, че е допуснал до работа лице без трудов договор , т.е го е съставил и употребил, за да докаже  съществуването на правоотношение, за да не понесе санкция отново по КТ за нарушение на чл.128 КТ и в последствие твърдейки неавтентичността му да оспори именно този представен трудов договор, за да не понесе административнонаказателна отговорност е повече от пример за злоупотреба с право.  Все пак отговорността по чл.309 НК е лична  и това  не освобождава работодателя от администативно наказателната му отговорност в случая

Този казус е явно доказателство за симулация и избягване на отговорност чрез неправомерни  подходи и средства,вкл. избягване на заплащане на дължими осигурителни вноски, т.е в ущръб на бюджета ,а и от там и по отношение на правата на наследниците. Няма извинително обстоятелство спрямо работодателя с оглед на всички обсъдени факти и обстоятелства и същият законосъобразно е решено ,че следва да понесе отговорност по чл.414 ал.3 КТ. Опита на касатора да се освободи от административнонаказателна отговорност чрез множество противоправни действия/ първо позававайки се на представен трудов договор, за който е наясно, че е неистински, за да не му се търси отговорност за друго нарушение на КТ, второ въвеждайки в заблуда органите по контрола на трудовото законодателство, трето развивайки тези за реално несъществуващо гражданско правоотношение, имащо всички компоненти на трудово, четвърто търсейки права от собствено неправомерно и престъпно поведение, за да омаловажи все пак съществуващ факт , пето  да игнорира  и злепостави констатации от протокол за проверка /, за съжаление е пример за общо незачитане на правовия ред, а особено използването на това незачитане в своя полза, е и повече от укоримо от гледна точка на закона и морала.

Обобщено касационната инстанция счита, че Районният съд е постановил едно правилно и съответно на материалния закон решение, което следва да бъде оставено в сила.

Така мотивиран и на основание  чл. 221, ал. 2, изр. 1, пр. 1 от АПК, съдът

 

                      Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 530/18.07.2023 г., постановено по АНД № 874/2023 г. по описа на РРС

 

Решението е окончателно.

 

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                ЧЛЕНОВЕ: