Решение по дело №124/2019 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 27 ноември 2019 г. (в сила от 27 ноември 2019 г.)
Съдия: Марин Димитров Маринов
Дело: 20197190700124
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер: 89                     27.11.2019 год.                               Град Разград

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Разградският административен съд, в публичното заседание на двадесет и девети октомври две хиляди и деветнадесета година, в  състав:

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛА РОБЕВА

                   ЧЛЕНОВЕ:  ТАНЯ ДАМЯНОВА

         М. МАРИНОВ

 

при секретаря Ралица Вълчева, с участието на прокурора Емил Енчев разгледа докладваното от съдията М. Маринов  КНАХ дело № 124 по описа за 2019 год. и, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от Административно процесуалния кодекс (АПК) във вр. с чл. 63 ал. 1 изр. ІІ – ро от Закона за административните нарушения и наказания / ЗАНН

Образувано е по жалба на М. К. К. от гр. Р. срещу Решение № 308 от 30.07.2019 год. по АНД № 251/2019 г. на Районен съд Разград. С него съдът  е потвърдил НП № 11-01-666 от 25.02.2019 год. на директора на Агенцията за държавна финансова инспекция, с което на жалбоподателя за нарушение на чл. 112, ал. 1, т. 2 от Закона за обществените поръчки / редакция ДВ бр. 13/2016 год./ му е наложена глоба от 3283.20 лв. на основание чл. 254 от същия закон. Жалбоподателят твърди, че решението е неправилно и незаконосъобразно, като постановено в нарушение на закона, при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, а наложеното наказание е явно несправедливо. Според жалбоподателя той е действал в условията на крайна необходимост, а дори да е налице нарушение, то е маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. От съда се иска да  отмени въззивното решение и потвърденото с него наказателно постановление.

Ответникът по касационната жалба – Агенцията за държавна финансова инспекция, чрез процесуалния си представител – главен юрисконсулт Г. Н., оспорва жалбата като неоснователна и моли съда да потвърди първоинстанционното решение.

Прокурорът от Окръжна прокуратура Разград дава становище, че жалбата е неоснователна и предлага на съда да  потвърди въззивното решение.

Административен съд Разград, като обсъди посочените в жалбата касационни основания, доводите и становищата на страните и доказателствата по делото,  и след като извърши служебна проверка, съгласно чл. 218 ал. 2 от АПК,  прие за установено следното:

Касационната жалба, като подадена от активно легитимирано лице, в законоустановения 14-дневен срок  и  насочена срещу акт, подлежащ на касационен съдебен контрол, е процесуално допустима.

От фактическа страна районният съд е приел, че при извършена проверка в МБАЛ „Св. Иван Рилски – Разград” АД органите на АДФИ установили, че с  Решение № РД - 150/25.11.2016 г. жалбоподателят в качеството си на изпълнителен директор на МБАЛ „СВ. Иван Рилски – Разград” АД е открил процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет „ Извършване на перални услуги за нуждите на МБАЛ „ Св. Иван Рилски“ АД, включващи пране, дезинфекция, изсушаване, изкърпване и гладене на неинфектирано и инфектирано болнично бельо, постелъчен и друг текстилен инвентар и работно облекло на персонала на лечебното заведение, както и предоставяне за ползване на болнично постелъчно бельо, собственост на изпълнителя“. Постъпила е една оферта за участие в процедурата - на „Еврохим Груп “ ООД- гр. Габрово. Назначената комисия предложила на възложителя да сключи с участника „Еврохим Груп “ ООД- гр. Габрово договор за изпълнение на обществената поръчка. На 01.02.2017г. в гр. Разград, жалбоподателят в длъжностното си качество сключил с представляващия „Еврохим Груп “ ООД- гр. Габрово  договор за изпълнение на поръчката. Прогнозната стойност на поръчката по договора била 164160лв. / без ДДС стойността е 136800лв/. При сключване на договора изпълнителят не изпълнил задължението си по чл. 67, ал.6 от ЗОП /ред. ДВ, бр.13/2016г./ да представи актуални документи: свидетелство за съдимост на управителя на дружеството за удостоверяване на липсата на обстоятелства по чл. 54, ал.1, т.1 от ЗОП;  удостоверение от общината по седалището на възложителя и на кандидата или участника за удостоверяване липсата на обстоятелство по чл. 54, ал.1,т.3 от ЗОП. Участникът, обявен за изпълнител, бил представил само декларация в която управителят на същото дружество декларирал, че не е осъждан за престъпления изброени в чл.54, ал.1, т.1 от ЗОП, а също и декларация, че дружеството  няма задължения за данъци и задължителни осигурителни вноски по смисъла на чл.162, ал.2, т.1  от ДОПК. Свидетелство за съдимост и съответно удостоверение били издадени едва на следващия ден – 02.02.2017 г. Контролните органи приели, че жалбоподателят с деянието си е извършил нарушение на чл. 112, ал. 1, т. 2 от Закона за обществените поръчки и му съставили акт за установяване на административно нарушение №11-01-666/05.09.2019 год., въз основа на който е издадено обжалваното наказателно постановление.

От правна гледна точка  районният съд е приел, че , че обжалваното НП и АУАН отговарят на формалните изисквания на ЗАНН -  съответно чл.57, ал.1 и чл.42 от ЗАНН. Актът е издаден в срока по чл.260, ал.1 от ЗОП. Приел е,          че нарушението на жалбоподателя, в качеството му на възложител на обществени поръчки по смисъла на чл.5, ал.2, т.16 от ЗОП е доказано по безспорен и несъмнен начин.  От субективна страна жалбоподателят е действал небрежно – не е проявил необходимата прецизност при проверката на необходимата документация. Според районния съд случаят не е маловажен, тъй като подобни деяния застрашават обществени отношения, свързани с изразходването на публични средства, които изискват особена закрила. Обстоятелството, че впоследствие необходимите документи били приложени, също не води до съответна маловажност на нарушението, тъй като то вече е било факт. Съдът е отхвърлил възражението за крайна необходимост като е посочил, че самата процедура е продължила съответен период и не е съществувал никакъв проблем изискуемите документи да се осигурят до момента на сключване на договора. По отношение на наказанието съдът е посочил, че то е определено  е в размера по  чл.254, ал.1  от ЗОП.

Разградският административен съд счита решението на районния съд за правилно.  Решаващият съд е изяснил фактическата обстановка, след като е събрал многобройни гласни и писмени доказателства и е обсъдил същите поотделно и в тяхната съвкупност. Взел е решението си въз основа на вътрешно убеждение, основано на обективно, всестранно и пълно изследване на всички обстоятелства по делото и въз основа на закона. Съдът е изложил непротиворечиви и ясни мотиви, като при формирането на изводите си не е нарушил правилата на формалната логика, опитните правила и научното знание. Не е нарушено правото на защита на наказаното лице и то го е осъществил в пълен обем пред районния съд.  Ето защо касационният състав намира, че районният съд не е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила по смисъла на чл. 348, ал. 3 от НПК, каквито твърди касатора.

Обжалваното решение не противоречи и на материалния закон.  Касационната инстанция споделя изцяло правните изводи на районния съд. Актът за установяване на административното нарушение и НП са издадени в съответствие с разпоредбата на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН и чл. 260 от ЗОП. Извършването на нарушението е безспорно доказано. По делото е установено по несъмнен начин, че жалбоподателят в качеството си на възложител е сключил на 01.02.2017 год. договор за възлагане на обществена поръчка без да спази условието определеният изпълнител да изпълни задължението си по чл. 67, ал. 6 от ЗОП / редакция ДВ бр. 34/2016 год./ да предостави актуални документи, удостоверяващи липсата на основанията за отстраняване от процедурата – в конкретния случай свидетелство за съдимост за управителя на дружеството изпълнител, удостоверение от Община Габрово и от Община Разград за задължения за данъци и задължителни осигурителни вноски. С това си деяние е извършил нарушение на чл. 112, ал. 1, т. 2 от ЗОП. Обстоятелството, че след сключване на договора определеният изпълнител е представил свидетелство за съдимост и удостоверение от община Габрово с дата, следваща датата на подписване на договора,  е без значение за съставомерността на деянието, тъй като нарушението вече е било довършено. Възраженията на касационния жалбоподател, че договорът не е сключен на 01.02.2019 год., а на следващия ден не се потвърждават от събраните по делото доказателства.

Неоснователно е твърдението на касатора, че деянието не е административно нарушение, тъй като е извършено в условията на крайна необходимост по смисъла на чл. 8 от ЗАНН. Както правилно е отбелязал районният съд имало е достатъчно време определеният изпълнител да се снабди с необходимите актуални документи, удостоверяващи обстоятелствата по чл. 54, ал. 1, т. 1 и 3 от ЗОП. Протоколът на комисията, която е предложила на жалбоподателя да сключи договор с „Еврохим Груп “ ООД- гр. Габрово за възлагане на обществената поръчка е от 06.01.2017 год. До дата на сключване на договора  01.02.2017 год. е имало период от три седмици, в който е могло да се организира снабдяването на изпълнителя с необходимите актуални документи. Обстоятелството, че възложителят е избрал възлагането на обществената поръчка да стане с „Открита процедура” опровергава твърдението му, че е действал в условията на крайна необходимост. В § 2, т. 17 от ДР на ЗОП е дадено легално определение на понятието "Изключителни обстоятелства", които  са основания за прилагане на по-облекчен ред за сключване на договора за обществена поръчка – процедура на договаряне без предварително обявление по чл. 79, ал. 1, т. 4 ЗОП, процедура на договаряне без публикуване на обявление за поръчка по чл. 164, ал. 1, т. 4 ЗОП, пряко договаряне по чл. 182, ал. 1, т. 1 ЗОП или покана до определено лице по чл. 191, ал. 1, т. 3 ЗОП. Но и в тези случаи възложителят не е освободен от задължението по чл. 112, ал. 1, т. 2 ЗОП.

Съдът намира за неоснователно също така и твърдението на касатора, че  е налице маловажен случай на административно нарушение.  В настоящия казус  при подписване на договора не са били представени три актуални документа  удостоверяващи липсата на обстоятелства по чл. 54, ал. 1, т. 1 и т. 3 от ЗОП – свидетелство за съдимост, удостоверение от Община Габрово и удостоверение от Община Разград. Обстоятелството, че след подписване на договора е представено свидетелство за съдимост и удостоверение за наличие или липса на задължения по ЗМДТ от община Габрово не променят извода на съда. Деянието вече е било довършено. Договорът е бил сключен и е породил своето правно действие. Деянието не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност от обичайния начин на извършване на другите нарушения от този вид. Неоснователно е позоваването на практиката на други съдилища, тъй като  тези случаи са различни от  настоящия.

Неоснователно е и възражението, че наложеното наказание е явно несправедливо. Санкцията по чл. 254 от ЗОП / редакция ДВ бр. 34/2016 год./ е определена в размер от 2% върху стойността на договора с включен ДДС, но не повече от 5000 лв. АНО правилно е изчислил размера на същата.  С оглед разпоредбата на чл. 27, ал. 5 от ЗАНН е недопустимо определяне на наказание под предвидения най-нисък размер на наказанието глоба, дори да се приеме, че в настоящия случай законово определеният размер е несправедлив.

Не е налице  и хипотезата на чл. 3, ал. 2 от ЗАНН, тъй като и по сега действащите разпоредби на чл. 112, ал. 1, т. 2 и чл. 254, ал. 1 от ЗОП деянието е съставомерно и размерът на предвиденото наказание е същият

По изложените мотиви настоящият състав счита, че обжалваното решение е валидно, допустимо и е в съответствие с материалния закон. Не са налице посочените в жалбата касационни основания, предполагащи отмяна на решението и то следва да бъде оставено в сила като правилно.

Водим от горното, Разградският административен съд

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 308 от 30.07.2019 год. по АНД № 251/2019 г. на Районен съд Разград.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

                                                                 ЧЛЕНОВЕ: 1. /п/

                             

        2. /п/