Решение по дело №138/2021 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 ноември 2021 г.
Съдия: Светлозар Георгиев Рачев
Дело: 20217090700138
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 август 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 160

гр.Габрово, 11.11.2021 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГАБРОВО в открито съдебно заседание на двадесети октомври две хиляди двадесет и първа година  в състав:  

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ГАЛИН КОСЕВ

           ЧЛЕНОВЕ: СВЕТЛОЗАР РАЧЕВ

                                ЕМИЛИЯ КИРОВА-

                                              ТОДОРОВА

 

при секретаря Елка Станчева и в присъствието на прокурора Надежда Желева като разгледа докладваното от съдия Рачев к.а.н.д. № 138 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството по делото е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

         Касационното производство е образувано по депозирана в законния срок жалба на Отдел „Оперативни дейности“ – Велико Търново в Централно управление на НАП /Национална агенция по приходите/, чрез надлежно упълномощен юрисконсулт против Решение № 110 от 22.07.2021 година на Районен съд Габрово, постановено по АНД № 314 по описа за 2021 година. С посоченото решение Районен съд - Габрово е отменил Наказателно постановление № 472403-F508355 от 23.10.2019 година на Началник отдел „Оперативни дейности“ – Велико Търново в ЦУ на НАП, с което на „************“ ЕООД – Габрово, ул. ****************, ап.***, с ЕИК **********, за нарушение на чл. 33, ал. 1 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин /Наредба Н-18/, на основание чл. 185, ал.2, изр. „второ“, във връзка с чл. 185, ал.1 от ЗДДС е наложена имуществена санкция в размер на 700.- лева.

В жалбата се твърди, че в случая не е налице маловажен случай. Като е приел обратното в обжалваното решение, Габровският районен съд бил постановил неправилен и незаконосъобразен съдебен акт. Прави се искане за отмяна на обжалваното съдебно решение, като бъде потвърдено отмененото с него НП. В съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован, се представлява от процесуален представител, който поддържа жалбата и искането за отмяна на обжалвания съдебен акт. Претендира се юрисконсултско възнаграждение.

         Ответната страна – „***************“ ЕООД, редовно призовано, не се представлява в открито съдебно заседание. Не изразява становище по жалбата.

            Представителят на Окръжна прокуратура Габрово дава заключение за неоснователност на жалбата и правилност на решението на районния съд. Последният обосновано бил възприел случая за маловажен. Решението следвало да бъде оставено в сила.

         Пред настоящата съдебна инстанция не са представени и приети нови доказателства.

            Касационната жалба е допустима като подадена в срок от процесуално легитимирано лице – страна в производството пред Районен съд - Габрово.

            Съдът, като прецени доказателствата по делото, доводите и възраженията на страните и извърши служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието с материалния закон на обжалваното решение /чл. 218, ал. 2 от АПК вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН/, намира касационната жалба за основателна по следните съображения: 

            Приетата от съда фактическа обстановка, подробно изложена в мотивите на Решението, съответства на събраните по делото доказателства и се споделя изцяло от настоящия състав на съда.

         При това положение не е спорно, че е налице извършено от наказаното дружество, административно нарушение, изразяващо се в това, че на датата на проверката същото е не е изпълнило задължението си да отрази в фискалното устройство сумата 58,75 лева използвайки операцията „служебно въведени суми“.

         Спорът пред настоящата инстанция е по правото – дали правилно така описаното нарушение е квалифицирано като маловажно или същото не е такова.

         Настоящият състав не споделя съображенията на Районен съд – Габрово, довели го до извода, че следва да намери приложение чл.28 от ЗАНН. Съгласно чл. 9, ал.2 от НК приложим по силата на препращащата норма на чл. 11 от ЗАНН “не е престъпно деянието, което макар формално и да осъществява признаците на предвидено в закона престъпление поради своята малозначителност не е общественоопасно или неговата обществена опасност е явно незначителна”. В чл. 93, т.9 от НК се съдържа легално определение на понятието "маловажен случай" - този, при който извършеното престъпление /в случая административно нарушение/ с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от съответния вид.

            В случая деянието, обявено от чл. 185, ал.2, изр.2  от ЗДДС за наказуемо е неотразяването във фискалното устройство на сумата 58,75 лева използвайки операцията „служебно въведени суми“. Деянието не е резултатно за да имат значение липсата или незначителността на вредните последици. Достатъчно е наличието на бездействие за да възникне административно-наказателна отговорност за търговеца невъвел с посочената операция съответната сума. За това нарушение законодателят е предвидил диапазон на възможната санкция, даващ възможност за индивидуализация на конкретното наказание в зависимост от конкретните обстоятелства за всеки отделен случай. При преценката дали е налице маловажен случай следва да се има предвид, че дневния оборот е 54.- лева, а фактическата наличност в касата е 112,75 лева. Невъведената сума от 58,75 лева превишава с близо 109 % отчетения дневен оборот. Подобно превишение не следва и не може да бъде прието за такова с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на неотразяване  на суми посредством операцията „служебно въведени“. 

            Административен съд Габрово е непоколебим в практиката си да приема за маловажен случай, неотразяване на суми, представляващи едва няколко процента от регистрирания дневен оборот, суми за които е нормално да бъдат формирани от невърнато /оставено в полза на търговеца/ ресто например. В случая обаче невъведената сума е по голяма от регистрирания дневен оборот и поради това е невъзможно да бъде квалифицирано като маловажен случай.

             Следва да се имат предвид и целите поставени от законодателя с оглед постигане на т.нар. “генерална превенция”. Предвидените в закона правила и задължения са създадени за да се спазват. Спазването им гарантира обществения порядък. Изводи, че неотразяването на сума превишаваща регистрирания оборот, не следва да бъде санкционирано, в никакъв случай не води до дисциплиниране на всеки отделен субект, който е задължен да извършва такова служебно въвеждане. Напротив подобен извод и подобна практика би довела да масово неглижиране на административните задължения, което съвсем не е целта, която законодателя си е поставил при уреждането на подобен род обществени отношения.

По тези съображения решението на Районен съд – Габрово следва да бъде касирано.

Наказателното постановление, обаче следва да бъде изменено по следните съображения:

Несъмнено „***********“ - ЕООД е осъществило описаното нарушение. Санкционната норма на чл.185, ал.1, към която препраща ал.2, изр.2 от ЗДДС предвижда диапазон на възможната санкция от 500,- до 2.000,- лева. С обжалваното наказателно постановление е определена санкция в размер - 700,- лева. В случая наказателното постановление е незаконосъобразно в частта му с която е определен размер на имуществената санкция над минималния предвиден в санкционната норма. Във всички случаи когато санкционния орган налага наказание, различно от предвидения в закона минимум, той е длъжен да изложи мотиви, от които да стане ясно защо при индивидуализацията на конкретното наказание е определил точно този размер. В процесното наказателно постановление не са изложени никакви мотиви които да обосновават определения от наказващия орган размер на имуществената санкция. Неизлагането на мотиви в този смисъл, опорочават санкционния акт, което налага неговото изменение и определяне на имуществената санкция в размер равен на законовия минимум – 500,- лева.

При този изход на делото основателна се явява претенцията на касатора за присъждане на юрисконсултско възнаграждение. В полза на НАП следва да бъдат присъдени 71 % от минималния адвокатски хонорар по Наредбата за заплащане на правната помощ (80.-) лева, равняващи се на 56,80 лева, пропорционално на намалението на имуществената санкция.

 

           Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, от АПК съдът

 

            Р Е Ш И :

 

           ОТМЕНЯ Решение № 110 от 22.07.2021 година на Районен съд Габрово, постановено по АНД № 314 по описа за 2021 година.

 

            ИЗМЕНЯ Наказателно постановление № 472403-F508355 от 23.10.2019 година на Началник отдел „Оперативни дейности“ – Велико Търново в ЦУ на НАП, с което на „*********“ ЕООД – Габрово, ул. *************, ап.**, с ЕИК ***********, за нарушение на чл. 33, ал. 1 от Наредба № Н-18, на основание чл. 185, ал.2, изр. „второ“, във връзка с чл. 185, ал.1 от ЗДДС е наложена имуществена санкция в размер на 700.- лева, като намалява размера на наложеното наказание имуществена санкция на 500.- /петстотин/ лева.

 

            ОСЪЖДА **********“ ЕООД – Габрово, ул. **************, ап.**, с ЕИК *********** да заплати на Националната агенция за приходите – София, бул. Дондуков № 52 сумата 56,80 /петдесет и шест лева и осемдесет стотинки/ деловодни разходи – юрисконсултско възнаграждение за тази инстанция.

 

           Решението е окончателно.

 

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ:    1.

 

 

                                                                                             2.