Решение по дело №132/2021 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 юни 2021 г.
Съдия: Вилиана Стефанова Върбанова Манолова
Дело: 20217200700132
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 май 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 159

гр. Русе, 25 юни 2021 год.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Административен съд Русе, в публичното заседание на 02 юни 2021 год. в състав:

 

  Председател: ДИАН ВАСИЛЕВ

Членове: ВИЛИАНА ВЪРБАНОВА

       ИВАЙЛО ЙОСИФОВ

 

при секретаря Наталия Георгиева и в присъствието на прокурора   Диана Неева като  разгледа    докладваното  от   съдията  Върбанова а.н.д. №132 по   описа   на съда за  2021   година,   за да    се    произнесе, взе предвид:

Производството е по чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, вр. чл.208 и сл. от АПК.

Постъпила е касационна жалба от РД “Автомобилна администрация“ против Решение № 77 от 29.03.2021 г., постановено по АНД № 85/2021 г. по описа на РС – Русе, с което е отменено Наказателно постановление (НП) № 38-0001819/29.10.2020 г., издадено от Директора на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ Русе, с което на „БП Груп“ ООД е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 5 000 лева. Счита, че решението е неправилно поради нарушение на разпоредбите на материалния закон. Иска от съда да отмени решението на РС – Русе и да потвърди наказателното постановление.   

Ответната в производството страна не взема становище по жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура - Русе дава заключение за неоснователност на жалбата.

Съдът, като съобрази изложените в жалбата касационни основания,  становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши касационна проверка на оспорваното решение по чл.218, ал.2 от АПК, прие за установено следното:

         Касационната жалба е процесуално допустима - подадена е от надлежна страна и в законоустановения срок.

Разгледана по същество, същата е неоснователна.

Районният съд е приел, че административното нару­шение по чл.91 в, Закона за автомобилните превози, вменено на наказаното лице, е доказано по несъмнен начин, но неправилно е приложена санкционната норма на чл.97 от с.з., като е изложил в тази насока подробни мотиви. По тези съображения съдът е отменил оспореното пред него НП.

Решението на районния съд е правилно, а касационните оплаквания са неоснователни по следните съображения:

АНО на „БП Груп“ ООД е ангажирана затова, в качеството му на превозвач не е предоставило тахографски листи за определени дати за трима от водачите на товарни автомобили; нарушението е квалифицирано като такова по чл.91в, т.1 от Закона за автомобилните превози, съгласно която разпоредба превозвачите, ръководителите на предприятия и лицата, извършващи превози за собствена сметка, са длъжни да съхраняват най-малко една година след тяхното приключване и да предоставят за проверка от контролните органи тахографските листове от аналогови тахографи. Така в посочената норма са очертани две задължения – за съхраняване и представяне на тахографските листове от аналогови тахографи. На дружеството е наложеното административно наказание  имуществена санкция в размер на 5000 лева, на основание чл.97, ал.1 от ЗАвП – „Който откаже достъп на контролните органи до гаражите, автогарите и всички помещения, свързани с дейността му или не представи за проверка свързани с превозната дейност документи, се наказва с глоба или с имуществена санкция от 5000 лв.“ Тази санкционна норма визира непредставяне на документи, различни от посочените в чл.91в, т.1 от Закона за автомобилните превози и е неприложима в настоящия казус, доколкото непредставянето на тахографски листове от аналогови тахографи се санкционира по реда на чл.104, ал.7 от ЗАвП. Последната разпоредба, освен размер на санкция, съдържа и състави на нарушения, от които относими към случая са два – несъхраняване на тахографски листа за период от 365 дни и отказ да бъдат предоставени тахографските листа за проверка от контролните органи. По делото е безспорно, че при извършената проверка дружеството не е представило тахографски листа за период от 365 дни /една година/, т.е. не е изпълнило задълженията си в обема, визиран в чл.91в, т.1 от Закона за автомобилните превози. Не е ясно, обаче, това неизпълнение кой от двата състава на нарушения, коментирани по-горе, съставлява. Поради това изводът на въззивния съд за невъзможност за преквалификация на нарушението е правилен и настоящата инстанция, на осн. чл.221, ал.2 от АПК препраща към мотивите на обжалваното решение.

С оглед гореизложеното и при извършена служебна проверка за съответствие с материалния закон съдът счита, че оспореното решение на Районен съд - Русе е валидно, допустимо и законосъобразно, поради което следва да бъде оставено в сила.

         Затова и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, вр. чл.221, ал.2 от АПК, Административен съд - Русе

 

Р  Е  Ш  И :

 

        

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 77 от 29.03.2021 г., постановено по АНД № 85/2021 г. по описа на РС – Русе, с което е отменено Наказателно постановление (НП) № 38-0001819/29.10.2020 г., издадено от Директора на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ Русе

         Решението не подлежи на обжалване.

                                                                           

        

                                                                 

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                         

 

                                                                 

                                                                  ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                                                 

                                                                                               

                                                                                               2.