Решение по дело №137/2020 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 137
Дата: 12 юни 2020 г. (в сила от 12 юни 2020 г.)
Съдия: Нели Иванова Каменска
Дело: 20207100700137
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 март 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

               137 / 12.06.2019 г., град Добрич

 

                В    И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

                                                                              

Административен съд - Добрич, в публично заседание на втори юни, две хиляди и двадесета година, в касационен състав:

 

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:         КРАСИМИРА ИВАНОВА

                                ЧЛЕНОВЕ:          НЕЛИ КАМЕНСКА                                                                                МИЛЕНА ГЕОРГИЕВА

 

при участието на секретаря, СТОЙКА КОЛЕВА и прокурора при Окръжна прокуратура гр.Добрич, ПЛАМЕН НИКОЛОВ, разгледа докладваното от съдия Каменска касационно дело с административно–наказателен характер № 137 по описа на съда за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Глава ХІІ от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН). Образувано е по касационна жалба на „ЕКОНТ ЕКСПРЕС“ ООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление в гр.Русе, бул.“Славянски“ № 16, представлявано от управителя В.Е., подадена чрез адв.Р.С. ***, срещу Решение № 5 от 03.01.2020 г., постановено по нахд № 911/2019 г. по описа на Районен съд - Добрич, с което е потвърдено Наказателно постановление № 1242/2019 от 30.05.2019 г., издадено от началника на отдел „Митническо разузнаване и разследване Северна морска“ към Агенция „Митници“.

В касационната жалба са изложени съображения за незаконосъобразност на постановеното решение, поради неправилно приложение на материалния закон- касационно основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК. Оспорват се изводите на съда, че административно- наказателната отговорност на дружеството е била правилно ангажирана. Твърди се, че дружеството е създало всички предпоставки за спазване на законовите забрани чрез вътрешни правила, инструктажи, информационни табла и др. Дружеството спазвало задължението за неприкосновеност на пощенските пратки по чл.20, ал.1, т.1 от Закона за пощенските услуги, както и разпоредбите на чл.82, ал.1, т.2 и чл.93 от ЗПУ, относно случаите, в които пощенска пратка може да бъде отворена от служител или оператор. Твърди се, че в случая на били налице признаци, които да водят до каквото и да е било съмнение, че пратката съдържа забранени предмет. Иска се решението да бъде отменено, като вместо него се постанови друго за отмяна на наказателното постановление.

Ответникът, Агенция „Митници“, отдел „Митническо разузнаване и разследване Северна морска“ в писмено становище от гл.юрисконсулт Маринела Роева, оспорва жалбата, излага аргументи за законосъобразност на постановеното решение и потвърденото с него наказателно постановление и моли решението на въззивния съд да бъде оставено в сила.

Прокурорът при Окръжна прокуратура - Добрич дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Счита, че в административно-наказателното производство категорично е доказано нарушаването на правилата, които пощенските оператори са длъжни да спазват, не са допуснати процесуални нарушения и несъответствия с материалния закон, поради което пледира решението на районния съд да бъде оставено в сила.

Административен съд –Добрич, намира, че касационната жалба е подадена в законния срок от лице, участвало във въззивното производство, решението по което е неблагоприятно за него, поради което е допустима.

Разгледана по същество, в рамките на предявените касационни основания, съобразно правилото на чл. 218, ал.1 от АПК, настоящият състав счита касационната жалба за неоснователна.

С оспореното решение Районен съд Добрич е потвърдил  Наказателно постановление № 1242/2019 г., издадено на 30.05.2019 г. от Бранимир Раданов - началник на отдел „Митническо разузнаване и разследване Северна морска“ към Агенция „Митници“, с което на „Еконт Експрес“ ООД е наложена имуществена санкция от 3 085,60 лв. за нарушаване на чл.99а, ал.1 на основание на чл.123в, ал.1, от Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС), във вр. с чл.83 от ЗАНН, във вр. с чл.175, ал.1 и ал.3 чл.178, ал.1, чл.182, ал.1 от ДОПК и чл.79, ал.1 от ЗАНН.

За да потвърди наказателното постановление, съдът е обсъдил събраните по делото доказателства във връзка с приложимия закон и е приел, че нарушението е доказано. Приел, че в административно наказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, водещи до отмяната му. В резултат на това е стигнал до крайния правен извод за установеност на извършеното нарушение и законосъобразност на издаденото наказателно постановление.

Така постановеното решение е правилно и законосъобразно.

Изводите на въззивния съд по отношение на извършването на нарушението на чл. 123в, ал.1 от ЗАДС и неговата наказуемост са правилни и се споделят напълно от касационната инстанция.

Съгласно чл.123в, ал.1 от ЗАДС в действащата му към датата на нарушението и датата на издаване на наказателното постановление редакция, лице, което наруши разпоредбите на чл. 99а, ал. 1, 2 и 3, се наказва с глоба за физическите лица в двойния размер на акциза, но не по-малко от 1000 лв., или с имуществена санкция за юридическите лица и едноличните търговци в двойния размер на акциза, но не по-малко от 2000 лв.

Съгласно чл.99а, ал.1 от ЗАДС (ДВ, бр. 98 от 2018 г., в сила от 01.01.2019г), в редакцията му действала към датата на извършване на нарушението издаване на НП, изпращането чрез пощенската мрежа на акцизни стоки и отпадъци от тютюн е забранено. Забраната не се отнася за акцизни стоки с платен, начислен или обезпечен акциз, акцизни стоки с бандерол, когато такъв е задължителен, както и за отпадъци от тютюн, изпращани между търговци във връзка с тяхната обичайна дейност.

А според ал.2 в действащата й редакция, при извършване на пощенски услуги, свързани с акцизни стоки и отпадъци от тютюн, подателите са длъжни да предоставят пратките на пощенския оператор за преглед и проверка. Не се допуска приемане, пренасяне и доставяне чрез пощенската мрежа на забранени акцизни стоки и отпадъци от тютюн по ал. 1.

Видно от мотивите на оспореното решение  районният съд е обсъдил и мотивирано е отхвърлил възраженията на касатора, подобни на изложените във въззивното производство, като неоснователни.

Неоснователно е възражението за липса на обстоятелства, пораждащи основателно съмнение относно съдържанието на пратката. Наличието или липсата на подобни обстоятелства е несъставомерно за нарушаването на забраната по чл.99а, ал.2 от ЗАДС. Цитираната правна е императивна и в редакцията й в сила от 01.01.2018 г., приложима към момента на деянието, въвежда забраната да се допуска извършването на пощенски услуги, свързани с приемането, пренасянето и доставянето чрез пощенската мрежа на акцизните стоки и отпадъци по тютюн по ал.1.

В случая по делото е установено, че от името на „Еконт Експрес“ ООД е извършена пощенска услуга – изпратена от гр.София и приета в гр.Добрич в офиса на ул.“Христо Ботев“ № 95. Пратката е приета с товарителница № ********* и при извършената проверка от митнически служители на 31.01.2019 г. се установява , че съдържа 10, 150 кг. Тютюн за пушене – акцизна стока. Впоследствие при извършване на лабораторен анализ на взетите проби се е потвърдил вида на акцизната стока- тютюн за пушене за лула, цигара, който попада в чл.12, ал.1, т.1 от ЗАДС.

„Еконт Експрес“ ООД не е изпълнило задължението си към държавата да не допуска извършване на пощенски услуги в нарушение на забраната по чл.99а, ал.2 от ЗАДС. Съгласно чл.20, ал.1, т.7 от Закона за пощенските услуги, пощенските оператори са длъжни да предприемат мерки за защита на пощенския трафик, както и за недопускане в пощенските пратки на забранени за поставяне предмети и вещества по смисъла на чл. 90 и 91, като доставят, монтират, въвеждат в експлоатация и поддържат за своя сметка необходимите технически устройства и софтуер и при необходимост осигуряват ползването им по възмезден начин от други пощенски оператори или ползват при необходимост по възмезден начин такива ресурси на други пощенски оператори. В случая е явно, че взетите от пощенския оператор мерки не са били достатъчни да предотвратят пренасянето на акцизни стоки без заплащане на акциз.

Нормата на чл.123в, ал.1 от ЗАДС предвижда изрично ангажиране на отговорността и на юридическото лице.

По тези съображения настоящият състав намира всички направени възражения, доводи и аргументи за незаконосъобразност на първоинстанционното решение, за неоснователни. От събраните по делото писмени и гласни доказателства се доказва по безспорен начин нарушаване на забраната и законосъобразното ангажиране на имуществената отговорност на пощенския оператор.

Затова  решението на районния съд, с което е потвърдено наказателното постановление, е правилно и законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

Така мотивиран и на основание чл.221, ал.2 от АПК, Административен съд - Добрич

 

                              Р   Е   Ш   И  :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 5 от 03.01.2020 г., постановено по нахд № 911/2019 г. по описа на Районен съд - Добрич.

  РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

     ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             ЧЛЕНОВЕ: