Решение по дело №408/2018 на Районен съд - Велинград

Номер на акта: 150
Дата: 12 октомври 2018 г. (в сила от 20 ноември 2018 г.)
Съдия: Валентина Драгиева Иванова
Дело: 20185210200408
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 септември 2018 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

Номер                         11.10.2018  год.гр.Велинград

 

В    ИМЕТО   НА  НАРОДА

 

ВЕЛИНГРАДСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД- НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ

 

  На 02.10.2018 година

  В публично заседание в следния състав: 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:ВАЛЕНТИНА  ИВАНОВА

 

  Секретар: Цветана Коцева

  Прокурор:

  като разгледа докладваното от председателя

  АНХД №-408/2018г.

  И  за да се произнесе,взе предвид следното:

 

                               Производството е по реда на чл.59 ал.1 от ЗАНН.

 

                               Б.Х.М. *** с ЕГН-**********  е обжалвал  НП №-18-0367-000372/13.04.2018г. на Началника на РУП  към ОДМВР Пазарджик, РУ  Велинград, с молба същото да бъде отменено   като незаконосъобразно. Твърди в жалбата си, че актът не притежава необходимите реквизити- не е  посочено мястото на извършване на нарушението, сбъркан е адресът на фирмата собственик на автомобила и в посоченото СУМПС  липсва изброяване на категории, които му дават правото да управлява товарния автомобил.  В жалбата  си и в съдебно заседание не оспорва фактите, възприети от административно наказващия орган и послужили като основание за ангажиране на отговорността му.  Не ангажира доказателства. 

                           

                              Ответникът по жалбата РУ на МВР Велинград, не изпраща представител. В писмено становище  счита, че жалбата е неоснователна и необоснована, нарушението е установено и законосъобразно е наложено съответстващото наказание.

                              Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства, приема за установена следната фактическа обстановка:

                            С акт за установяване на  нарушение от 01.02.2018г. е констатирано, че жалбоподателят М.  на посочената в акта дата и място е управлявал МПС – товарен автомобил марка „Ивеко 70 Ц“ рег.№ СТ6664ВА, собственост на „Роси“ ЕООД гр.Гълъбово, като    не  е поставил обезопасителния си колан,  с който МПС-то е оборудвано, когато е в движение -нарушение по смисъла на чл.137а, ал.1 от ЗДвП. С обжалваното НП наказващият орган е наложил на жалбоподателя административно наказание -глоба в размер на 50 лева по чл.183 ал.4 т.7, предл.1  от ЗДвП.  От показанията на полицейските служители М. и Ц. се установява, че на посочената в акта дата  жалбоподателят е спрян за проверка и е констатирано, че е  бил без обезопасителен колан. В съдебно заседание от страна на жалбоподателя не се оспорва обстоятелството, че по време на проверката е бил без поставен предпазен колан.

                      С  оглед на горното съдът намира жалбата за процесуално допустима, подадена в законоустановения срок, като разгледана по съществото си,  същата е   неоснователна,  поради което ще следва да бъде оставена без уважение, като се постанови съдебно решение, с което се потвърди  обжалваното наказателно постановление по следните съображения:

                        По делото се установи, от събрания по делото доказателствен материал и след пълна, всестранна и обективна преценка на правно релевантните факти, установени с относими и допустими гласни доказателствени средства, че жалбоподателят  М. на посочената в акта дата и място е управлявал МПС –товарен автомобил марка „Ивеко 70 Ц“ рег.№ СТ6664ВА,   като    не  е поставил обезопасителния си колан,  с който МПС-то е оборудвано, когато е в движение, поради което законосъобразно и обосновано АНО е наложил следващото се административно наказание- глоба в размер на 50 лева по чл.183 ал.4 т.7 от ЗДвП.

                            За възприемане на описаната фактическа обстановка по делото,както и за формиране на изводите си от правна страна, съдът кредитира показанията на полицейските служители М. и Ц., а така също отчита и писмените доказателства по делото, приобщени към доказателствената съвокупност. Показанията на свидетелите-всичките служители на РУ на МВР Велинград са достоверни, най вече с оглед съпоставката им с останалите доказателства и като последица от това са и убедителни, тъй като са последователни, непосредствени и непротиворечиви относно обстоятелствата, ангажиращи административно наказателната отговорност на жалбоподателя, още повече, че същите са дадени от позицията на незаинтересованост от изхода на делото и са пряка последица от изпълнението на служебните им задължения по ЗДвП. От друга страна от страна на жалбоподателя не се ангажираха доказателства, които да са в противоречие на така събраните, дори напротив, възприетите факти  от страна на контролните органи не се оспорват от него. В тази връзка изложените доводи за допуснати  други нарушения, които са основание за отмяна на акта като незаконосъобразен-  липса на реквизити за мястото на извършване на нарушението,   грешен посочен адрес на фирмата собственик и  липса на посочени в описаното СУМПС на категории, които позволяват на водача да управлява процесното МПС,  са лишени от основание и не водят до незаконосъобразност на НП въз основа на тях. Относно първото посочено нарушение, че  липсва посочване на мястото на извършване на нарушението е видно, че същото е посочено  и то е – в гр. Сърница, на път III -84, а относно останалите несъответствия, посочени от жалбоподателя, то същите не са от категорията  нарушения, които да са съществени и да имат за последица отмяна на НП на това основание.

           Установени са правно релевантните факти за съставомерността на нарушението,същите правилно са приведени  под състава на нарушената административно наказателна норма, приложено е правното основание на ответното по вид на нарушението наказание, като правилно е приложен материалния закон. Спазени са разпоредбите на чл.43 и сл. от ЗАНН в хода на установяване на нарушението и на чл.57 от ЗАНН при издаване на НП, което е предпоставка за законност на проведеното административно наказателно производство и гаранция за валидно упражнени процесуални права на участие и на защита от страна на жалбоподателя.   В  производството по установяване на нарушението и в това по налагане на наказанието не са допуснати  съществени  нарушения на съдопроизводствените правила. При определяне на вида и размера на административното наказание  по отношение на   нарушението, АНО се е съобразил с чл.27 от ЗАНН, като е наложил предвиденото в чл.183 ал.4 т.7  от ЗДП наказание-глоба в нейния фиксиран размер от 50 лева.  Наказанието е  съобразено с тежестта на нарушението   и  пред съда не стои въпроса за неговото намаляване, още повече,че в този си размер с    него се    постигат  целите на административно наказателната репресия, заложени в чл.12 от ЗАНН.  При извършената служебна проверка съдът не констатира в хода на производствата по установяване на нарушението и в това по налагане на наказанията да са  допуснати съществени процесуални нарушения на съдопроизводствените правила и които да са самостоятелни основания за цялостната отмяна на НП.

                             

                           Водим от горното,ВЕЛИНГРАДСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД,

 

                                         Р         Е        Ш        И                :

 

 

                          ПОТВЪРЖДАВА НП №-18-0367-000372/13.04.2018г. на Началника на РУП  към ОДМВР Пазарджик, РУ  Велинград,  с което на Б.Х.М. *** с ЕГН-**********  е наложено административно наказание глоба  в размер на 50 лева на основание чл.183 ал.4 т.7, предл.1 от ЗДвП и с което е постановено отнемане на 6 бр.к.т. по Н-ба –Із-1959 от 2007г. на МВР,  като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

                         

.

                       

                           Решението подлежи на обжалване пред Административен съд Пазарджик в 14 дн. Срок от съобщението му.

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: