Определение по дело №4759/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 591
Дата: 14 февруари 2020 г. (в сила от 14 февруари 2020 г.)
Съдия: Николай Найденов Младенов
Дело: 20191100604759
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 19 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

О      П     Р     Е     Д     Е     Л     Е     Н     И     Е

 

 

По ВНЧД № 4759/2019 г.

 

 

Софийският Градски съд , НО,7-ми въззивен състав, в откритото съдебно заседание на  седми февруари две хиляди и двадесетата година в състав :

 

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ : Н. Младенов

 

                                                                     Веселина Ставрена                

                                    ЧЛЕНОВЕ :

                                                                     Мл.с.Павел Панов

                                                                            

                                                                                   

                                                                             

 

 

            Сложи за разглеждане  ВНЧД № 4759/2019 г. докладвано от Председателя, като за да се произнесе взе предвид следното :

 

            Производството е с правно основание чл.306,ал.3,вр.ал.1,пр.1-во,т.1,вр.Глава 21-ва  от НПК „Въззивно производство“.

            Депозирана е мотивирана Въззивна Жалба/ВЖ/ от защитника на осъденото лице Н.К.Н. срещу Определение на СРС,НО,17-ти състав по НЧД№ 13606/2019 г., с което първостепенният съд на основание чл.27,ал.1 от НК е присъединил изцяло наложено наказание „Лишаване от свобода“  към неизтърпяно наказание „Лишаване от свобода“ по друго наказателно производство и постановил общото наказание да се изтърпи при начален общ режим.

            Във ВЖ се релевират генерално възможните отменителни основания за един обжалваем съдебен акт, а именно – незаконосъобразност,необоснованост,съществени проц. нарушения,противоречие с матералния закон и явна несправедливост на общото наказание.Защитникът прави преглед на обжалваното Определение и анализира правното основание за постановяването , като стига до извода,че за разлика от чл.27,ал.2 от НК/когато в сходна процедура задължително се извършва присъединяването/,то по чл.27,ал.1 от НК/каквато е настоящата ситуация/ това не е задължително.След това , се излагат доводи в посока ,че след като присъединяването не е задължително , то в случая  последното следвало да бъде само частично присъединено.Следващото оплакване е ,че мотивите на СРС в атакуваното Определение са бланкетни, като този съд неоснователно приемал съдебното минало за отегчаващо обстоятелство.Всъщност , в тази процедура винаги се постановява съдебен акт спрямо осъдено лице и последното не следва да се счита за отегчаващо обстоятелство.СРС е преценил ,че следва да се приложи максималната репресия към осъдения ,тъй като е извършил престъплението 2 години след влизане на Присъдата в сила, а не се отчита фактът ,че той е работил по време на изтърпяване на наказанието по първата Присъда.Тази му трудова активност е следвало да бъде отчетена при вземане на решение за частично присъединяване на неизтърпяното наказание.На последно , защитата сочи че незаконосъобразно е определен „строг режим“ на изтърпяване на наказанието , тъй като не били налице основанията на чл.57,ал.1,т.2 от ЗИНЗС.Накрая, защитата пледира въззивния съд да отмени Определението на СРС и да постанови ново , с което да постанови частично/без конкретизация/ изтърпяване на неизтърпяното наказание „Лишаване от свобода“.

            В ОСЗ пред въззивния съд се явяват защитникът на осъденото лице и прокурор от СГП.Осъденият не се явява ,като същият е с неизвестен адрес и след щателно издирване не е установен.Бяха събрани от въззивния съд  възможните писмени доказателства за установяване на осъденото лице.Осъденият Н. е обявен за издирване още след бягстовто си от Затвора през 2014 с Телеграма № 17106/01.05.2014 г., както и по-късно с Бюлетина № 219/2019 г. на СДВР.До датата на СЗ издирването е без резултат.

            Поради горните обстоятелства съдът даде ход на делото в отсъствие на осъденото лице ,на основание чл.269,ал.3,т.1 и 2 от НПК.

            След приемане и прочитане на писмените доказателства , съдът даде ход по същество.

            Защитникът поддържа депозираната ВЖ , като към посоченото в нея добавя ,че не следва само видът на престъплението, за което е наложено наказанието „Лишаване от свобода“, да определя присъединяването/като пълно или частично/.Трябва да се вземат предвид всички обстоятелства, като следва да се отмени Определението на СРС и да се постанови ново с частично присъединяване към Присъдата на ОС Перник.

            Прокурорът намира ,че ВЖ е неоснователна, а първоинстанционното Определение е правилна и като такова следва да се потвърди.Правилно е преценен характера на дееца.

            Софийският Градски съд намира за установено следното от фактическа страна :

            Отсъстващото осъдено лице Н.К.Н. е многократно осъждано,считано още от 1986 г.Анализът на съдебното му минало показва,че всичките  му осъждания са за умишлени престъпления, повечето „тежки“, като неведнъж е прилаган чл.27,ал.2 от НК.Част от осъжданията , на следващо място, са за престъпления при условията на „опасен рецидив“.На последно място,Присъдата на ОС-Перник по НОХД № 263/2009 г. е за престъпления , извършено през 2008 г. и в периода от 2005-2008 г./умишлено убийство в съучастие,при условията на „опасен рецидив“ и в изпълнение на решение на организирана престъпна група.Отделно от това по това дело е осъден и за самото участие в оорганизирана престъпна група , която е била въоръжена, а така също и за държане в големи количества на огнестрелни оръжия без разрешение.Общото наказание за Н. е било 20 години „ЛОС“/след въззивната и касационната проверка/.Следва да се посочи ,че осъденият и въззиваем жалбоподател е имал привилегията първите две инстанции да преминат през редовните съдилища/а не през по-късно създадените Специализиран и Апелативен Спецализиран Наказателни съдилилища/, тъй като две от деянията определят именно такава подсъдност в момента.Съдът намира ,че не само е допустимо , но и е задължително да се коментира в детайли съдебното минало на едно лице,спрямо което се провежда производство по чл.27 от НК, тъй като не е идентично правното положение и степента на обществена опасност на осъдено лице/извършило два или три пъти  престъпления против честта и достойнството /напр.„Обида“ или „Клевета“/ и на друго лице , което е осъждано за няколко „Убийства“ или други тежки умишлени деяния против личността, републиката или срещу мира и човечеството.

            С оглед предмета на настоящото производство следва да се посочи ,че с влязлата в сила на 13.03.2012 г. Присъда на ОС-Перник по НОХД № 263/2012 г. осъденият Н. е започнал да търпи наказание от 20 години „Лишаване от свобода“.Към 30.04.2014 г. той бил изтърпял фактически 3 г. 9 месеца и 4 дни, от труд 1 г.,7 м. и 4 дни.,като му оставали да изтърпи 14 г.7м. и 22 дни.

            Едно от престъпленията ,убийството в съучастие,в изпълнение на решение на ОПГ и по начин и средства опасни за живота на мнозина, било и в условията на чл.29 от НК „опасен рецидив“.Последното обстоятелство, въпреки положения труд в затвора, правело нереална перспективата на Н. да  очаква не по-рано от лятото на 2025 г. теоретична възможност за условно предсрочно освобождаване,тъй като следвало да изтърпи минимум 2/3 от наказанието , а и през 2014 г. затворниците все още нямаха право сами да депозират молби в тази посока.Поради това ,извършил на 30.04.2014 г . бягство от СЦЗ в съучастие с друг затворник – Х.Л.Г.М., като за целта разрушили стена в затвора.

            За бягството от СЦЗ , Н. бил осъден на 4 години „Лишаване от свобода“ при „строг режим“,тъй като това е престъпление по чл.297,ал.2,вр.чл.20,ал.2 от НК.

            С обжалваното Определение СРС присъедил изцяло наложеното наказание към неизтърпяната част ,като съобразил обстоятелството ,че наистина само чл.27,ал.2 от НК предвижда задължително пълно присъединяване , но като отчел обремененото съдебно минало /в частност – видът на престъпленията/ и конкретния вид на последното деяние, присъединил изцяло наказанието от 4 години.

            Тази фактическа обстановка се подкрепя от събраните писмени доказателства – Справки за съдимост , Удостоверения и Писма от ГДИН,СДВР и затворническата администрация.

            Въззивният СГС намира ВЖ за неоснователна.В нея се твърдят някои пороци , от които не страда обжалваното Определение.Например обремененото съдебно минало не е изведено като отегчаващо обстоятелство/само по себе си/ , както счита защитата във ВЖ.не е възможно всички осъдени лица да бъдат поставени под един общ знаменател.Напротив ,видът на престъпленията за които е осъден Н. е това , което е преценявано.Както бе посочено ,по горе между различните осъдени лица , има съществена диференциация с оглед това за какви престъпления са били осъдени.От друга страна, защитата правилно сочи ,че само чл.27,ал.2 от НК предвижда задължително присъединяване,но такъв извод е направил и СРС.Защитата в пледоарията си акцентира ,че осъденият работил в затвора , но пропуска да констатира ,че в един момент избягал от затвора и се издирва вече почти 6 години.

            Обжалваното Определение на СРС е правилно и законосъобразно.Първостепенният съд не е бил длъжен , но е имал правото да прецени дали да присъедини изцяло или частично наказанието,като е взел правилното решение за пълно присъединяване.Н. е лице с висока степен на обществена опасност, който неведнъж е проявявал несериозно отношение към корекционно-поправителната работа в българските затвори.Въззивният съд счита ,че е нужно да се допълнят част от доводите на първостепенния съд , за да вземе такова решение , с който краен резултат въззивният съд се съгласява напълно.СРС не е коментирал в частта за отегчаващите обстоятелства бягството на въззиваемия жалбоподател от местата за лишаване от свобода, както и предходните приложения на същата процедура по чл.27,ал.2 от НК , която характеризира допълнително личността на осъдения и разкрива тенденция да се отклонява регулярно/когато обстоятелствата му го позволят/ от корекционно-поправителния процес в заведенията на пенитенциарната система на Република България.Това е допълнителен фактор да се предвиди по-продължителен период на корекционна работа с него, което би се постигнало с пълното присъединяване на наложеното наказание.разбира се има и едно специално условие-съденият да бъде най-сетне издирен и приведен в местата за лишаване от свобода.Оплакванията.

            Относно строгия режим на изтърпяване , оплакването във ВЖ е неаргументирано,доколкото не се сочат конкретни оплаквания.Въпреки това ,въззивният съд намира ,че е налице посочената хипотеза от страна на СРС за определяне на този режим/доколкото не само че не са изтекли 5 години от изтърпяване на наказанието ,но последното още не е изтърпяно/.Извън това, в хипотезата на чл.57,ал.2,вр.ал.1,т.3 от ЗИНЗС е налице допълнително основание за определяне на строг режим на изтърпяване ,поради проц. поведение на осъдения.

 

           

            Поради горното , Софийският Градски съд ,

 

 

                             О      П      Р      Е      Д      Е      Л      И      :

 

 

 

            ПОТВЪРЖДАВА  Определението на СРС,НО,17-ти състав по НЧД№ 13606/2019 г. , с което на основание чл.27,ал.1 от НК сплямо осъдения Н.К.Н. наложеното му наказание в размер на 4 години „Лишаване от свобода“ по НОХД№ 9726/2016 г.е било ПРИСЪЕДИНЕНО ИЗЦЯЛО  към неизтърпяната част от наказанието „Лишаване от свобода“ по НОХД№ 263/

            Определението не подлежи на обжалване или протестиране.

              

 

14.02.2020 г.

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

                                                                                                1.

 

                                                                        ЧЛЕНОВЕ :

                       

                                                                                                            2.