Решение по дело №468/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1062
Дата: 12 юни 2019 г. (в сила от 2 юли 2019 г.)
Съдия: Пламен Ангелов Колев
Дело: 20191100900468
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 14 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.София, ……………..г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ - 12 състав в закрито заседание на 12.06.2019 г.   в състав:

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: Пламен Колев

                                                         

при участието на секретаря………, като взе предвид докладваното от съдия П.Колев гр.д.№ 468 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл.25 ЗТР.

         Образувано е по жалба на "Б.Ф.С.” ООД, с ЕИК ******** срещу отказ на АВ № № 20190226164512- 2/05.03.2019г., с който е отказано вписване на заявеното прехвърляне на дружествени дялове между П. Н.А., с ЕГН ********** - продавач и К.Г.Г., с ЕГН ********** - купувач,  съдружници в дружеството.

         В жалбата се твърди, че отказът е незаконосъобразен, тъй като  съгласно представените със заявление А4 документи ( решение на едноличния собственик на капитал; учредителен акт ), старият управител е бил с освободен, като ДЛР се е позовавал именно на това обстоятелство в постановения от него отказ. В получените Указания с № 20190226164512 от 28.02.2019г. никъде не се е споменавала необходимостта от заличаването на стария управител, т.е. ДЛР е приел, че такъв порок на заявлението не съществува. Не е налице и изискване за декларирането на липса на неизплатени изискуеми трудови възнаграждения, обезщетения и задължителни осигурителни вноски при прехвърляне на дружествен дял между съдружници, което прехвърляне се извършва свободно.

         Жалбата е депозирана  в срок        а по чл.25, ал.1 ЗТРРЮЛНЦ, срещу подлежащ на обжалване акт и следователно е допустима.

         Разгледана по същество е неоснователна

         Заявеното за вписване обстоятелство със заявление обр.А4 е прехвърляне на дружествени дялове между П. Н.А., с ЕГН ********** - продавач и К.Г.Г., с ЕГН ********** – купувач, и вписването му като едноличен собственик на капитала.

         Отказът е мотивиран със следното: 1. Не е било заявено заличаването  управителят П. Н.А., като в представения учредителен акт като  такъв е бил посочен само К.Г., явяващо се пречка за обявяването на акта; 2. Не е била представена декларация по чл.129, ал. 2 ТЗ.

                Със заявлението, в съответствие с нормата на чл.21 от Наредба №1, е представен препис от учредителния акт, съдържащ съдържащ решението на едноличения собственик на капитала, че той еднолично ще представлява търговеца.

Съгласно обявения в ТР дружествен договор представителна власт се се осъществява от двама управители заедно и поотделно.

При така установената фактическа обстановка съдът намери от правна страна следното:

С оглед диспозитивния характер на охранителното производство вписването на обстоятелства се извършва само въз основа на надлежно заявление от легитимираните за това лица. Подлежащите на вписване обстоятелства са нормативно определени и длъжностното лице по регистрация(ДЛР) няма задължение да указва указания   за това.

Макар да е налице валидно прехвърляне на дяловете в изискуемата се от чл.129, ал.2 от ТЗ форма, като за вписването не е необходимо представянето на декларация за липса на неизплатени изискуеми трудови възнаграждения, обезщетения и задължителни осигурителни вноски на работниците и служителите – както граматическото, така и логическото тълкуване на нормата сочат, че изискването е относимо към прехвърляне на дяловете на трети лица, а не между съдружници, в какъвто смисъл са и мотивите към ЗИДТЗ(сигн. 754-01-39/06.07.2017 г.),  не са налице  нормативните изисквания за извършване на заличаването и вписването.

Съгласно чл. 21, т. 4 ЗТРРЮЛНЦ длъжностното лице по регистрацията проверява дали към заявлението са приложени всички документи съгласно изискванията на закон, съответно подлежащият на обявяване акт. Тъй като  не е заявена за вписване промяна в представителната власт на дружеството, осъществяваща се към момента на депозиране на заявлението от двамата вписани управители заедно и поотделно, депозираният учредителен акт, предвиждащ представителството на търговеца да се осъществява само от едно лице – едноличен собственик на капитала,  е в противоречие с вписаните обстоятелства, явяващо се пречка за извършване на вписването.

         Поради съвпадение на изводите на настоящата инстанция с тези на ДЛВ при АВ, отказ на АВ № № 20190226164512- 2/05.03.2019г. следва да се потвърди.

         Воден от горното, Софийски градски съд

 

                                               Р   Е    Ш    И   :  

 

         ПОТВЪРЖДАВА отказ на АВ № № 20190226164512- 2/05.03.2019г.

Решението подлежи на обжалване пред САС  в 7 дневен срок от връчването му.

                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: