Решение по дело №663/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 2537
Дата: 21 декември 2018 г. (в сила от 9 ноември 2020 г.)
Съдия: Радостина Владимирова Данаилова
Дело: 20181100900663
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 4 април 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№……………..

 

Гр. София, 21.12.2018г.

 

В   ИМЕТО    НА    НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ-21 състав,  в публично заседание на    двадесет и първи ноември две хиляди и осемнадесета  година в състав:

 

                                    СЪДИЯ: РАДОСТИНА ДАНАИЛОВА

 

при секретаря  Елеонора Георгиева, като разгледа докладваното от съдия Данаилова т.д. № 663  по описа за 2018 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Предявени са искове с правно основание чл. 95 и чл. 95б, ал. 1, т. 6 ЗАПСП, за осъждане на ответника да заплати обезщетение в размер на 8000 лева за нарушаване на авторските права по отношение на текста и музиката върху 8 музикални произведения, изпълнени публично без съответно съгласие на авторите и без надлежно отстъпени авторски права на 06.02.2018 г. в кафе –гостилница „Еверст“, находяща се в гр.София, ж.к.******, Кооперативен пазар, бл**, стопанисвана от ответника и за осъждането му да разгласи за своя сметка диспозитива на постановеното съдебно решение в два всекидневника и в определен от съда часови пояс на телевизионна организация с национално покритие.

Ищецът твърди да е сдружение, регистрирано като организация за колективно управление на авторски права и някое продуцентски права по чл.94а ЗАПСП. Твърди на 06.02.2018 г. в обект, стопанисван от ответника да са излъчени публично посредством озвучаване на запис следните песни: 1.) „ Ун Емоционе Пер Семпре“ – Ерос Рамацоти, с автор на текст: Колиати Аделио, член на италианското дружество SIAE, представляван от М.;композитор Гуидети Клаудио, член на италианското дружество SIAE, представляван от М. и Ерос Рамацоти, композитор и автор на текста, член на италианското дружество SIAE, представляван от М.; 2.)“Пор ти Ми Казаре“(Ти Спозеро Перке) – в изпълнение на Ерос Рамацоти, с автор на текст: Колиати Аделио, член на италианското дружество SIAE, представляван от М.;композитор Кассано Пиеранджело, член на италианското дружество SIAE, представляван от М. и Ерос Рамацоти, композитор и автор на текста, член на италианското дружество SIAE, представляван от М.; 3.)“Парла Кон Ме“ – в изпълнение на Ерос Рамацоти, с автор на текст: Колиати Аделио, член на италианското дружество SIAE, представляван от М.;композитор Гуидети Клаудио, член на италианското дружество SIAE, представляван от М. и Ерос Рамацоти, композитор и автор на текста, член на италианското дружество SIAE, представляван от М.; 4.)“Козе Дела Вита“(Кант Стоп Тинкинг Ъф Ю)- в изпълнение на Ерос Рамацоти и Тина Търнър, с автор на текст: Колиати Аделио, член на италианското дружество SIAE, представляван от М., автор на текст: Ерос Рамацоти, член на италианското дружество SIAE, представляван от М. и композитор:Кассано Пиеранджело, член на италианското дружество SIAE, представляван от М.; 5.)Отра Комо Ту“(Ун Алтра Те)- в изпълнение на Ерос Рамацоти, автор на текст:Балестрос Диас Игнасио, член на италианското дружество SIAE, представляван от М., автор на текст: Колиати Аделио, член на италианското дружество SIAE, представляван от М., автор на текст: : Ерос Рамацоти, член на италианското дружество SIAE, представляван от М., композитор Кассано Пиеранджело, член на италианското дружество SIAE, представляван от М.; 6.) „Финке Вивро“ – в изпълнение Ал Бано Каризи, автор на текст:Берлинони Фабрицио, член на италианското дружество SIAE, представляван от М., композитор:Балдан Бембо Дарио, член на италианското дружество SIAE, представляван от М.; композитор:Каризи Албано, член на италианското дружество SIAE, представляван от М.; 7.)“Конфесса“, в изпълнение на Адриано Челентано,Автор на текста:Рапети Магол Джулио, композитор: Белла Джовани, и двамата членове на на италианското дружество SIAE, представляван от М. и 8.)“Темпо Се Не Ва“- в изпълнение на Адриано Челентано, автор на текст:Минелоно Кристиано, член на италианското дружество SIAE, представляван от М.;автор на текст:Морони Клаудиа, член на италианското дружество SIAE, представляван от М. и композитор:Кутуньо Салваторе, член на италианското дружество SIAE, представляван от М..

Твърди, че представлява авторите на 8 –те песни на територията на Република България, като на ответното дружество не са отстъпвани права да използва произведенията, поради което и публичното им излъчване в негов стопански обект представлява нарушение на авторските права на авторите на текст и музика  под формата на пропуснати ползи от творческия им труд, за които претендира обезщетения от тяхно име в общ размер на 8000 лв., като за нарушение върху правата на авторите на текст  претендира обезщетение от 500 лв. и за нарушенията на правата на авторите на музика претендира по 500 лв. за всяка песен на основание чл.95а, ал.1, т.1 ЗАПСП.

Ответникът не е депозирал отговор на исковата молба. В съдебно заседание оспорва твърденията на ищеца да е извършено нарушение в негов обект на посочената в исковата молба дата, като твърди да не разполага с работеща озвучителна система.

Съдът, като взе предвид доводите на страните и въз основа на събраните по делото доказателства приема следното от фактическа и правна страна:

В тежест на ищеца е да докаже притежавано от лицата, които твърди да представлява в настоящото производство авторско право върху всяко от процесните музикални произведения, твърдяното нарушаване на това право, чрез публично изпълнение на всяко от тях на посочената дата и място от лица, за които отговорност носи ответника, в резултат на което в правна сфера на носителите на авторски права са настъпили имуществени вреди, възлизащи на претендирания размер, както и твърденията си посочените автори да са членове на организацията SIAE, респективно твърденията си да представлява авторите на територия на Република България.

В тежест на ответника е да докаже, че е носител на правото да използва произведенията, който факт същият не твърди, съответно не сочи и доказателства за установяването му.

За безспорно в отношенията между страните е обявено обстоятелството, че на 06.02.2018 г. ответникът е стопанисвал кафе-гостилница „Е.“, находяща се в гр.София, ж.к.******, Кооперативен пазар, бл**.

В производството е прието заключение на съдебно-техническа експертиза, на което съдът дава вяра, тъй като вещото лице е формирало изводите си въз основа на проучване на обективни данни. Вещото лице е извършило проучване на международната база данни за идентификация на правоносители I.P.I. (Interested Parties Information) и за идентификация на произведения W.I.D. (Works Information Database), допълнително проучване на общодостъпна база данни  ISWC( International Standart Musical Work Code), съдържаща информация за композитори и автори на текст, общодостъпните бази данни на чуждестранното дружество за колективно управление на права ASCAP /American Society Of Composers, Authors And Publishers, както и на регистъра на организациите за колективно управление на права, поддържан в Министерство на културата. Въз основа на изследването вещото лице дава заключение, че по отношение посочените в исковата молба 8 броя музикални произведения се установява авторство на посочените от ищеца автори на текст и музика. Вещото лице е установило, че съгласно данните в I.P.I. (Interested Parties Information) към датата 06.02.2018 г. всички автори на текст и композитори, чиито права защита ищецът,  са били членове на чуждестранната организация за управление на авторски права SIAE, Италия.

Следователно по делото се установява авторството на лицата по отношение на музикалните произведения, за които се твърди да са били предмет на нарушение от страна на ответника.

Установява се от представените с исковата молба удостоверения и от заключението на експертизата, че ищецът е сдружение с нестопанска цел, регистрирано по Закона за юридическите лица с нестопанска цел и като организация за колективно управление на авторски права и някои продуцентски права по чл.40а ЗАПСП /отм./, която регистрация запазва действието си и след измененията на ЗАПСП с ДВ, бр.27 от 2018 г., съгласно § 24, ал.1 ПЗР на ЗИДЗАПСП, обн. ДВ, бр.27 от 2018 г., в сила от 29.03.2018г. Съответно съгласно чл. 95в, ал. 2, изр. 2 ЗАПСП организациите за колективно управление на права (ищецът несъмнено има качеството на такава) разполагат с процесуална легитимация да предявяват искове за защита спрямо всички категории права, начини на използване и видове произведения, за които са регистрирани, без да е необходимо да доказват наличието и съдържанието на индивидуалните си правоотношения с авторите на конкретните произведения, които са предмет на иска, и без да е необходимо да доказват наличието на права по договори за съвместно представителство с чуждестранни сходни организации, т. е. законодателно установен е особен режим на процесуална субституция от вида на процесуалната суброгация, при която организацията за колективно упражняване на права може да действа самостоятелно, като не е необходимо участие в съдебното производство на лицата, които представлява по смисъла на чл. 25, ал. 3 ГПК, като носителите на правото на обезщетение при всички положения ще са подчинени на силата на пресъдено нещо, която ще се формира в резултат на проведения от субституента съдебен процес.

Във връзка с доказване извършеното от ответника нарушение на правата на авторите, които ищецът е процесуално легитимиран за защитава, по делото са събрани гласни доказателства чрез разпит на свидетелите Ч.П., М.Д./доведени от ищеца/, Х.Т.и Х.Й./доведени от ответника/.

От показанията на свидетелите П. и Д. се установява, че са служители на ищцовото дружество, като П. е сътрудник в отдел“Публично лицензиране на музика“, а Д. – ръководител на отдела и пряк ръководител на П.. Отделът се занимава с  лицензиране на обществени места за публично разпространение на музикално произведения, както и с извършване на проверки в такива обществени места за спазване правата на авторите. Проверките се извършват от сътрудниците, които посещават даден обект и ако там звучи музика, чрез специализирано приложение „Шазам“ извършват идентификация на произведенията, след което и проверка в публични мрежи като Ю-туб, като приложението позволява резултатите от разпознаването да се генерират и изпратят като електронно писмо, което сътрудниците изпращат до ръководителя на отдела. След проверката се извършва проверка относно правата на съответните собственици на обекти относно публично разпространение на идентифицираните произведения, като се предприемат мерки за уреждане на правата и/или за защита. За извършените проверки се съставят отчети от сътрудниците, които се предават в отдела.

От показанията на свидетеля П. се установява, че на 06.02.2018 г. заедно с друг сътрудник са посетили кафе-гостилница в ж.к.Младост, която е безспорно, че е  стопанисвана от ответното дружество. Свидетелят дава общо описание на заведението, съобщава, че имало и други посетители, като двамата с колегата му си поръчали нещо, за което заплатили и получили касов бон. Твърди в заведението да е звучала музика, като е възприел  за нейн източник тонколони в заведението и в частност от двете страни на бара.С приложението „Шазам“ извършил идентификация на песните, а след това и проверка в Ю-туб, като резултатите били изпратени с електронно писмо на ръководителя му, а след това свидетелят изготвил и отчет за посещението и за песните, които е чул в заведението и идентифицирал с приложението на телефона си.

Съдът дава вяра на показанията на свидетеля П., тъй като същите се подкрепят и от останалите събрани по делото доказателства, като известни неточности относно интериора и разположението на помещенията в гостилницата, съдът приема да се дължат на изминалия период от време, работата на свидетеля, която предполага посещения на многобройни обекти, както и обстоятелството, че конкретното му посещения е обусловено от друга цел, различна от тази да се наслаждава на предлаганите от заведението услуги..

С исковата молба е представен фискален бон, издаден от ответника по делото на 06.02.2018 г. в 15,16 часа, удостоверяващ закупуването на храни на обща стойност 8,50 лв. от обект на ответника, посочен в бона като „Кафе-гостилница „Е.“, София, ж.к.*******– Кооп.пазар, който документ обуславя извод за достоверност на показанията на свидетеля П. относно извършеното посещение в обекта на конкретната дата.

От показанията на свидетеля Д. се установява, че е получил електронни писма от сътрудниците си И.Г.и Ч.П. чрез приложението „Шазам“ за идентифицирани на 06.02.2018 г. 11 музикални произведения, измежду които и 8-те, посочени в исковата молба.

Показанията на свидетелите Т. и Й. също установяват, че на 06.02.2018 г. в период от няколко часа следобед, след 13.00 в заведението „Кафе-гостилница „Е.“, стопанисвано от ответника е звучала музика и то силна, като свидетелите не могат да посочат конкретни музикални произведения със заглавие и автор, но и показанията и на двамата са еднопосочни, че е звучала и италианска музика. Свидетелите посочват, че в заведението е имало клиенти, част от които били те и тяхна компания, празнуваща рождения ден на приятелката на свидетеля Й., като показанията им се разминават относно броя на останалите членове на компанията, но при всички случаи потвърждават показанията на свидетеля П. за това, че заведението е било отворено  за клиенти и че такива са се намирали там.

От показанията на всички свидетели се установява, че приложението „Шазам“ е общодостъпно и служи за идентифициране на музикални произведения, като възможностите за идентификация зависят от силата на звука, близостта до източника, характеристиките на самото устройство, чрез което е задействано приложението, но всички свидетели съобщават, че при невъзможност да се извърши идентификация приложението отговаря, че няма резултат, а не показва произволен резултат. Всички свидетели са използвали  функционалността на приложението ни съобщават да случаи на погрешна идентификация, а свидетелят П. е извършил и проверка на резултата, чрез изслушване на показаните като резултат от идентификацията заглавия и чрез други приложения в интернет, поради което и съдът приема, че на 06.02.2018 г. този свидетел е чул в заведението на ответника именно песните,които е изпратил като резултат от приложението на свидетеля Д. и които са посочени в исковата молба.

Следователно съдът по делото се доказват посочените в исковата молба факти за това, че  06.02.2018 г. в обекта на ответника в ж.к.Младост, София, Кооперативен пазар, представляващо „кафе –гостилница“, в което се сервират храни и напитки и функциониращо по предназначение към момента на извършване на проверка от свидетеля П.  са прозвучали посочените в исковата молба 8 музикални произведения.

Без правно значение е обстоятелството дали музиката е възпроизведена от тонколони чрез музикална уредба в заведението, чрез телевизионен или радиоприемник, компютърна система или друга техника с възможности за извличане и възпроизвеждане на звук. Релевантно за установяване нарушение на авторски права и права на артистите –изпълнители върху музикални произведения е разпространяването им чрез звуково възпроизвеждане.

По тези съображения, а и поради въвеждане на факти след изтичане на срока за отговор, съдът не обсъжда показанията на доведените от ответника свидетели относно изправността на музикалната система в обекта на ответника, както и относно местоположението на тонколоните към системата.

Съдът приема показания на свидетелите Т. и Й. за това, че не служители на ответника, а самите свидетели са възпроизвеждали музика в заведението чрез донесена от самите тях техника за недостоверни и не им дава вяра. И двамата свидетели съобщават да са близки с управителя на ответното дружество и да поддържат дългогодишни отношения, респективно съобщават факти относно дейността на заведението и роднинските връзки на управителя К., които сочат на отношения извън обичайните между клиент и доставчик на услуга. На следващо място съдът намира, че доколкото в преклузивния срок за отговор ответникът не е въвеждал такива твърдения в процеса, то и те не следва да се съобразяват дори и при извод за достоверността им. Чрез процеса  на доказване вече заявените от страните факти се доказват, а не въвеждат за първи път в предмета на доказване. Изключение относно възможността за въвеждане на нови факти в процеса се допуска в случаите, в които страната не е могла да ги посочи своевременно, поради уважителни причини, какъвто не е настоящия, тъй като самите свидетели Т. и Й. съобщават, че в заведението им е правена забележка за музиката на конкретния ден и следователно не се касае за факти, които да се неизвестни или новооткрити за ответника.

Ответникът, който носи тежестта, не доказва да е носител на правото да използва произведенията по силата на отстъпено му от авторите или организация за колективни авторски права право и следователно е налице нарушение на правата на авторите, посочени в исковата молба, в резултат от което тези автори са пропуснали да получат възнаграждение за възпроизвеждането на музикалните произведения, каквото право имат съгласно чл.19 ЗАПСП за всеки вид използване на произведението и за всяко поредно използване на същия вид.

Доколкото не са събрани конкретни доказателства относно размера на претърпените вреди следва да намери приложение разпоредбата на чл.95 а, ал.1, т.1 ЗАПСП, която предвижда определяне на обезщетението в границите от 500 лв. до 100 000 лв. Доколкото в случая се претендира минималния размер, под който съдът не би могъл да определи обезщетение, нито би могъл да го надвиши с оглед диспозитивното начало, е безпредметно да се обсъждат обстоятелствата, при които е извършено нарушението,приходите на нарушителя и необходимостта от предупредителни и възпитателно въздействие върху нарушителя, поради което и исковете по чл.95, ал.1 ЗАПСП следва да бъдат уважени в предявените размери.

              Предвид основателността на исковете за присъждане на парични обезщетения за реализирано нарушение на авторски права, то основателен се явява и искът по чл. 95б, ал. 1, т. 6 ЗАПСП, а именно да се постанови разгласяване за сметка на ответника на диспозитива на решението в два всекидневника и телевизионна организация с национално покритие.

При този изход на спора право на разноски  за има ищецът, комуто следва да се присъдят разноски за държавна такса от 880 лв., депозит за експертиза в размер на 600 лв., както за юрисконсултско възнаграждение, което съдът на основание чл.78, ал. 8 ГПК определя на 200 лв. или общо дължимите разноски са в размер на 1680 лв., които следва да се възложат в тежест на  ответника.

 

Така мотивиран, съдът

 

Р Е Ш И

 

ОСЪЖДА Е. -*** ООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление:***, Кооперативен пазар, търговска къща Е., края на бл** да заплати на СНЦ „М.“, БУЛСТАТ*******, със седалище *** на основание чл. 95, ал.1  ЗАПСП общо сумата от 8000 лв.,  която включва сума в размер на 500 лв., представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди от извършено нарушение на авторско право върху текста, както и сума в размер на 500 лв. - обезщетение за претърпени имуществени вреди от извършено нарушение на авторско право върху музиката върху всяко едно от използваните на 06.02.2018 г. без разрешение в обект, стопанисван от ответника – „„Кафе-гостилница „Е.“, София, ж.к.*******– Кооп.пазар музикални произведения: 1.) „ Ун Емоционе Пер Семпре“ – Ерос Рамацоти, с автор на текст: Колиати Аделио, член на италианското дружество SIAE, представляван от М.;композитор Гуидети Клаудио, член на италианското дружество SIAE, представляван от М. и Ерос Рамацоти, композитор и автор на текста, член на италианското дружество SIAE, представляван от М.; 2.)“Пор ти Ми Казаре“(Ти Спозеро Перке) – в изпълнение на Ерос Рамацоти, с автор на текст: Колиати Аделио, член на италианското дружество SIAE, представляван от М.;композитор Кассано Пиеранджело, член на италианското дружество SIAE, представляван от М. и Ерос Рамацоти, композитор и автор на текста, член на италианското дружество SIAE, представляван от М.; 3.)“Парла Кон Ме“ – в изпълнение на Ерос Рамацоти, с автор на текст: Колиати Аделио, член на италианското дружество SIAE, представляван от М.;композитор Гуидети Клаудио, член на италианското дружество SIAE, представляван от М. и Ерос Рамацоти, композитор и автор на текста, член на италианското дружество SIAE, представляван от М.; 4.)“Козе Дела Вита“(Кант Стоп Т. Ъф Ю)- в изпълнение на Ерос Рамацоти и Тина Търнър, с автор на текст: Колиати Аделио, член на италианското дружество SIAE, представляван от М., автор на текст: Ерос Рамацоти, член на италианското дружество SIAE, представляван от М. и композитор:Кассано Пиеранджело, член на италианското дружество SIAE, представляван от М.; 5.)Отра Комо Ту“(Ун Алтра Те)- в изпълнение на Ерос Рамацоти, автор на текст:Балестрос Диас Игнасио, член на италианското дружество SIAE, представляван от М., автор на текст: Колиати Аделио, член на италианското дружество SIAE, представляван от М., автор на текст: : Ерос Рамацоти, член на италианското дружество SIAE, представляван от М., композитор Кассано Пиеранджело, член на италианското дружество SIAE, представляван от М.; 6.) „Финке Вивро“ – в изпълнение Ал Бано Каризи, автор на текст:Берлинони Фабрицио, член на италианското дружество SIAE, представляван от М., композитор:Балдан Бембо Дарио, член на италианското дружество SIAE, представляван от М.; композитор:Каризи Албано, член на италианското дружество SIAE, представляван от М.; 7.)“Конфесса“, в изпълнение на Адриано Челентано,Автор на текста:Рапети Магол Джулио, композитор: Белла Джовани, и двамата членове на на италианското дружество SIAE, представляван от М. и 8.)“Темпо Се Не Ва“- в изпълнение на Адриано Челентано, автор на текст:Минелоно Кристиано, член на италианското дружество SIAE, представляван от М.;автор на текст:Морони Клаудиа, член на италианското дружество SIAE, представляван от М. и композитор:Кутуньо Салваторе, член на италианското дружество SIAE, представляван от М..

ОСЪЖДА Е. -*** ООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление:***, Кооперативен пазар, търговска къща Е., края на бл** на основание 95б, ал.1, т.6 ЗАПСП по иска на СНЦ „М.“ да разгласи за своя сметка диспозитива на съдебното решение в ежедневниците вестник "Стандарт" и вестник "Сега", както и по телевизионен канал „БНТ 2“, излъчван от Българска национална телевизия в часовия диапазон между 15,00 и 17,00 часа.

ОСЪЖДА Е. -*** ООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление:***, Кооперативен пазар, търговска къща Е., края на бл** да заплати на СНЦ „М.“, БУЛСТАТ*******, със седалище *** на основание чл.78, ал.1 ГПК сумата от 1680 лв., представляваща разноски за държавна такса, депозит за експертиза и юрисконсултско възнаграждение.

Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Софийския апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му .

 

                                                                       СЪДИЯ: