Решение по дело №16113/2015 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4132
Дата: 9 юни 2017 г. (в сила от 18 октомври 2019 г.)
Съдия: Росен Бориславов Димитров
Дело: 20151100116113
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 декември 2015 г.

Съдържание на акта

                                   Р Е Ш Е Н И Е

 

   гр. София, 09.06.2017 г.

 

                       В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД,  ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ, І ГО, 13-ти с-в, в публичното заседание на девети март през две хиляди и седемнадесета година, в състав:

 

Председател: Росен Димитров

 

при секретаря Стефка Александрова като разгледа докладваното от съдия Димитров гражданско дело № 16113 по описа  за 2015 год., за да се произнесе, взе пред вид:

 

Предявен е иск с правно основание чл. 226,ал.1 КЗ/отм./ във вр. чл. 45 ЗЗД.

Ищцата С.Й.Т., представлявана от адв. Ч. е предявила  против З.К.“Л.И.” АД гр. София иск за обезщетяване неимуществени вреди следствие смъртта на А. И.Л. настъпила при ПТП на 01.01.2014 год. , предявен в размер от 200 000лв., ведно със законната лихва върху главницата от датата на деликта до окончателното й изплащане и разноските по делото.

Ищцата твърди в исковата молба,че е живяла на семейни начала с А. И.Л., който починал при ПТП-то, при което бил блъснат на улицата в с.О.от лек автомобил „Форд”, модел „Фиеста“ с д.к.№ *******управляван от К.Й.К.. За автомобила е имало застраховка за гражданска отговорност при ответното дружество.

Чрез своя пълномощник ищцата поддържа предявения иск и претендира присъждане на разноски и адвокатско възнаграждение.

ответникът  З.К.“Л.И.” АД гр. София оспорва иска по основание като твърди, че ищцата не е живяла на съпружески начала с починалия и не е сред лицата имащи право на обезщетение..Евентуално оспорва размера на исковата претенция като нереално завишена и прави възражение за съпричиняване от страна на пешеходеца А. И.Л., който се е намирал на пътното платно под въздействието на алкохола, с гръб към приближаващия се автомобил и е създал предпоставките за настъпване на вредоносния резултат.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

От представените по делото протокол за оглед на ПТП от 01.01.2014 год. и Присъда № 25/24.09.2014 г., постановена по НОХД № 274/2014 г. на Окръжен съд - Кюстендил се установява, че на 01.01.2014 год. около 19.45 часа в с. Овчарци, община Сапарева баня на ул. „Рилски езера”/ без улично осветление/ на прав пътен участък и мокра пътна настичка е настъпило ПТП , при което движещия се по главната улица на селото в посока от центъра на селото към гр. Сапарева баня лек автомобил „Форд”, модел „Фиеста“ с д.к.№ *******управляван от К.Й.К.блъснал намиращия се върху лентата за движение на автомобила - на около 2,00м. вляво от десния край тази лента, пешеходец А. И.Л..

Вследствие на нараняванията от удара- тежка черепно - мозъчна травма, довела до остро нарушаване и потискане на сърдечно - съдовата и и дихателната му дейности, пешеходеца починал на място-препис извлечение от акт за смърт на л.18 от делото. Последния бил под алкохолно опиянение-1.6 промила.

Тази фактическа обстановка се потвърждава и от приетата по делото КСМАТЕ.От последната се установява още,че лекия автомобил се е движел със скорост не по-малка от 75 км.ч.,като при движение на къси светлини при горните пътни условия и със скорост по-ниска от 60 км.ч. ударът с пострадалия е бил предотвратим. Заключението съдът приема като обективно и професионално и не е оспорено от страните.

Няма спор по делото,че за лек автомобил „Форд”, модел „Фиеста“ с д.к.№ *******е имало валидна застраховка за гражданска отговорност при ответното дружество.

От показанията на св.К. И. се установява,че ищцата и починалия А. Л. са съжителствали,но без граждански брак. Ищцата се е грижела за починалия,купувала му ракия и храна. Били постоянно заедно в барчето на селото,пострадалия преспивал често при ищцата и се прибирал. При очната ставка свидетеля е категоричен,че пострадалия е живеел сам в къщата,което е била негова.

Свидетелят В.И.установява,че А. е живеел със С. както в неговата къща,така и в нейната,като къщите им били в съседство.Той й гостувал постоянно и тя на него – също,но по-скоро той живеел повече при нея,а не толкова тя при него.

Останалите двама свидетели Т.Й./ищца по друго дело с твърдение,че е живеела на съпружески начала с А. Л./ и Й.Л./брат на починалия/ установяват,че последния е живеел в една къща с брат си/на първия етаж/ и там е бил във фактическо съжителство със св.Й..Починалия е имал и друга къща,но не е живеел там,защото не била пригодена все още за живеене.

При така установеното от фактическа страна, съдът намира от правна страна следното:

Съгласно 226,ал.1 КЗ увреденият, спрямо който застрахованият е отговорен, има право да иска обезщетението пряко от застрахователя. Така цитираната норма е във връзка с чл. 45 от ЗЗД.

 Според чл. 45 ЗЗД, всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму, а според ал. 2 на същия текст, при всички случаи на непозволено увреждане, вината се предполага до доказване на противното.

На първо място следва да се изследва въпроса/предпоставката,дали ищцата е материално легитимирана да претендира обазщетение за неимуществени вреди от смъртта на А. И.Л..От събраните по делото доказателства съдът намира,че тя няма такова право.Съображенията са следните:

Съгласно задължителната съдебна практика установена с Постановление № 5 от 24.XI.1969 г. на Пленума на Върховния съд в кръга на правоимащите лица за обезщетяване на неимуществените вреди са и лицата  в продължителна и трайна фактическа семейна съпружеска връзка с пострадалия.

От събраните по делото доказателства не се установи ищцата да е имала такава връзка с пострадалия А. Л., а по-скоро се установи,че двамата са поддържали интимни отношения, често са си „гостували“ един на друг/според израза на св.И./ и често са били заедно в селското барче/според св.К. И./,но според последния починалия живеел сам. Това обаче не е достатъчно да се приеме,че ищцата и починалия са имали продължителна и трайна фактическа семейна съпружеска връзка,тъй като за такава не е достатъчно наличието на интимни отношения и гостуване,а наличието на общ дом,общо имущество,общи цели и безспорна демонстрация на всичко това пред очите на всички за дълъг период от време.

Липсата на материална легитимация на ищцата за претендиране на обезщетение-неимуществени вреди вследствие смъртта на  А. Л. е достатъчно самостоятелно основание за отхвърляне на претенцията,поради което съдът не смята за необходимо да обсъжда останалите предпоставки.

Поради изложените съображения, съдът намира, че предявения иск за претърпени неимуществени вреди е неоснователен и като такъв следва да се отхвърли изцяло.

По разноските: Съобразно този  изход на делото М.В.С.следва да заплати на ответника юрисконсултско възнаграждение в размер на 200 лв. и сумата от 560 лв. разноски за експертизата и за един свидетел.      

Водим от горното, съдът        

 

                                           Р   Е   Ш   И   :

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от С.Й.Т. ЕГН: ********** чрез адв. Ч. против З.К.“Л.И.” АД с ЕИК******** за сумата от 200 000 лв. иск с правно основание 226,ал.1 КЗ /отм./ във вр. чл. 45 ЗЗД за заплащане на обезщетение за неимуществени вреди от смъртта на А. И.Л., настъпила при ПТП на 01.01.2014 год. , като неоснователен.

ОСЪЖДА С.Й.Т. ЕГН: ********** да заплати на З.К.“Л.И.” АД, с ЕИК********, юрисконсултско възнаграждение в размер на 200 лв. и сумата от 560 лв. разноски.      

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

 

   

ПРЕДСЕДАТЕЛ: