Определение по дело №378/2018 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 381
Дата: 8 юни 2018 г. (в сила от 22 юни 2018 г.)
Съдия: Яни Георгиев Гайдурлиев
Дело: 20182100200378
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 8 май 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

  85                                        08.06.2018 г.                           град Бургас

 

Бургаският окръжен съд,                                 наказателно отделение

На осми юни                                                                          година 2018

В закрито заседание в следния състав:

 

       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯНИ ГАЙДУРЛИЕВ

 

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдия Гайдурлиев

ЧНД № 378 по описа за 2018 година

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на чл. 243, ал. 5, вр. ал. 4 от НПК и е образувано по жалба от С.И.И. – заместник директор на ТД на НАП – Бургас, изпълняващ правомощията на директор на ТД на НАП - Бургас съгласно Заповед ЗЦУ- 16/31.05.2017г. на изпълнителния директор на НАП, срещу постановление от 19.04.2018 г. на прокурор при Окръжна прокуратура – Бургас, с което е прекратено наказателното производство по ДП № 92/2016 г. по описа на ОСлО при Окръжна прокуратура - Бургас, вх. № 5516/2015 г. по описа на Окръжна прокуратура – Бургас, водено за престъпление по чл. 255, ал. 1, т. 2, т. 6 и т. 7 от НК.

С жалбата се излагат доводи за незаконосъобразност на прекратителното прокурорско постановление поради неправилно приложение на материалния закон. Твърди се, че документите, издадени от всички участници в поредицата от сделки преди „Ф. ****“ ЕООД са документи с невярно съдържание, тъй като те не отразяват реално осъществени стопански операции и сделки, а са създадени единствено с оглед осъществяването на престъпна схема. Наред с това се излагат съображения, че лицата организирали схемата са действали в условията на пряк умисъл и че е налице избягване плащане на данъчни задължения. Счита се, че всички участници в схемата са създадени и са участвали в нея не като реални икономически оператори, а под контрола на организаторите на схемата, която няма никаква икономическа логика, а е създадена единствено с цел избягване плащане на данъци, и съответно представлява престъпление по чл. 255 от НК. В тази връзка се застъпва становище, че прокурорът е пренебрегнал данните в тази насока и е формирал погрешни правни изводи, въз основа на които е прекратил производството. На тези основания се иска отмяна на обжалваното постановление за прекратяване на наказателното производство и връщане делото на Окръжна прокуратура – Бургас за продължаване на разследването.

Бургаският окръжен съд, след запознаване с данните по делото и като съобрази закона, намира следното:

Досъдебно производство № 92/2016 г. по описа на ОСлО при Окръжна прокуратура – Бургас, вх. № 5516/2015 г. по описа на Окръжна прокуратура - Бургас, е било образувано на 25.05.2016 г. (по реда на чл. 212, ал. 1 от НПК – с постановление на прокурор при Окръжна прокуратура – Бургас) срещу неизвестен извършител, за това, че за периода от м. декември 2014 г. до края на 2015 г., в гр. Бургас, с цел да избегне установяване или плащане на данъчни задължения в големи размери, потвърдил неистина или затаил истина в подадена декларация по ЗДДС, съставил или използвал документи с невярно съдържание, неистински или преправени документи и приспаднал неследващ се данъчен кредит за фирми „Е…“ ЕООД гр. ***, „С. и.“ ЕООД гр. **** и „Ф. **“ гр. - престъпление по чл. 255, ал. 1, т. 2, 6 и 7 от НК.

Образуването на досъдебно производство е било предшествано от извършена по реда на чл. 145, ал. 1, т. 3 от ЗСВ проверка на обстоятелствата, изложени в сигнал от ТД на НАП – Бургас, разпоредена с постановление от 22.07.2015 г. на прокурор при Окръжна прокуратура - Бургас (преписка вх. № 5516/2015 г. по описа на ОП - Бургас).

В хода на воденото разследване не са били конституирани обвиняеми лица по реда на чл. 219 от НПК.

След проведено по делото разследване, упражнявайки правомощията си по чл. 243, ал. 1, вр. чл. 242, ал. 1 от НПК, с постановление от 19.04.2018 г. наблюдаващият делото прокурор е прекратил наказателното производство като е приел, че събраните доказателства не обосновават извод за осъществен състав на престъпление по чл. 255 от НК или друго престъпление от общ характер, тъй като всички дневници и СД по ЗДДС са били попълнени правилно и коректно, като е налице само и единствено съзнателно неплащане на ДДС от страна на „С. И.“ ЕООД, което обаче не се явява престъпление по смисъла на НК. Приел е също, че единственият начин за събиране от страна на Държавата на този данък е разпоредбата на чл. 177, ал. 1 и 2 от ЗДДС, която успешно може да бъде приложена спрямо дружествата купувачи от „С. И.“ ЕООД от страна на ТД на НАП - Бургас.

При така изведените фактически констатации, Бургаският окръжен съд след като прецени подадената жалба във връзка с процесуалните предпоставки за разглеждането й по реда на чл. 243, ал. 5, вр. ал. 4 от НПК прие, че същата е недопустима.

Кръгът от лицата, имащи право да обжалват постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство е изчерпателно посочен в текста на чл. 243, ал. 4 от НПК. Съгласно цитирания законов текст, това са обвиняемият срещу когото е прекратено наказателното производство, пострадалият от престъплението или неговите наследници, или ощетеното юридическо лице. Визираната процесуална норма не предоставя възможност на други участници в производството да претендират от съда отмяна на прокурорския акт.

В разглеждания случай, наказателното производство е било образувано и разследването водено за престъпление по чл. 255, ал. 1, т. 2, т. 6 и т. 7 от НК. Разпоредбата на чл. 255 от НК систематично е разположена в глава седма от Особената част на Наказателния кодекс „Престъпления против финансовата, данъчната и осигурителната системи”. Обект на престъпни посегателства по чл. 255 НК са обществените отношения, свързани със законосъобразното формиране на приходната част на бюджета на държавата от постъпленията на данъци. Техен предмет са неустановените от органите по приходите (по вид и размер) или неплатените данъчни задължения. Съгласно указанията, дадени с Тълкувателно решение № 4 от 12.03.2016 г. на ВКС по тълк. д. № 4/2015 г., ОСНК, в резултат на престъпленията по чл. 255 от НК се причиняват имуществени вреди на държавата (когато са укрити данъци, предназначени да постъпят в централния бюджет). Според чл. 31 от ГПК легитимиран да представлява държавата е министърът на финансите. На последния обаче, който има правен интерес да атакува прокурорския акт, не е съобщено за постановеното прекратяване на воденото наказателно производство по чл. 255 от НК. Сред лицата, на които прокурорът е указал връчване на препис от постановлението фигурира директора на ТД на НАП - Бургас, който не може да представлява държавата в подобно съдебно производство по чл. 243 от НПК (освен в случаите на представителство по пълномощие, каквото по делото липсва).

Коментираният процесуален ред по чл. 243 от НПК обезпечава интересите само на лицата, които при предпоставките на чл. 84 от НПК могат да встъпят като граждански ищци по делото. В цитираното ТР № 4/2016 г. на ВКС по тълк. д. № 4/2015 г., ОСНК, се указва, че при обвинение за престъпление по чл. 255 от НК право да предяви граждански иск за обезщетение има и държавата чрез министъра на финансите, ако е претърпяла вреди от престъплението, както и че тя е процесуално легитимирана да встъпи като равнопоставен субект и да се установи в процесуалното качество на граждански ищец.

В случая, доколкото в хода на воденото разследване не са били конституирани обвиняеми лица, на които законът дава право да атакуват прекратяването на наказателното производство, единствена легитимирана страна в производството по чл. 243, ал. 5, вр. ал. 4 от НПК се установява държавата чрез министъра на финансите. Констатираният от съда пропуск на прокурора да изпълни задължението си по чл. 243, ал. 4 от НПК – да изпрати препис от прекратителното постановление на министъра на финансите, следва да бъде отстранен, като по този начин ще бъде обезпечено правото на държавата да защити своя интерес.

Предвид изложеното, съдът намира, че директора на ТД на НАП – Бургас не е сред процесуално легитимираните съгласно чл. 243, ал. 4 НПК лица, на които законът е дал процесуалното право да обжалват прокурорското постановление за прекратяване на наказателното производство по конкретното дело. Ето защо, като недопустима жалбата на последния следва да бъде оставена без разглеждане, а образуваното пред съда производство - прекратено.

Мотивиран от горното и на основание чл. 243, ал. 5 от НПК, Бургаският окръжен съд

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на С.И.И. – заместник директор на ТД на НАП – Бургас, изпълняващ правомощията на директор на ТД на НАП - Бургас съгласно Заповед ЗЦУ- 16/31.05.2017г. на изпълнителния директор на НАП, срещу постановление от 19.04.2018 г. на прокурор при Окръжна прокуратура – Бургас, с което е прекратено наказателното производство по ДП № 92/2016 г. по описа на ОСлО при Окръжна прокуратура - Бургас, вх. № 5516/2015 г. по описа на Окръжна прокуратура – Бургас, водено за престъпление по чл. 255, ал. 1, т. 2, т. 6 и т. 7 от НК.

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по ЧНД № 378/2018 г. по описа на Окръжен съд – Бургас.

Определението може да бъде обжалвано и протестирано пред Апелативен съд - Бургас в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: