Решение по дело №9/2020 на Районен съд - Тополовград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 март 2020 г. (в сила от 5 юни 2020 г.)
Съдия: Милена Иванова Семерджиева
Дело: 20202320200009
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 11

 

гр.Тополовград, 11.03.2020 год.

 

В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

          ТОПОЛОВГРАДСКИЯТ районен съд в публично заседание на втори март  през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: М.СЕМЕРДЖИЕВА

 

при участието на секретаря: А.А.

като разгледа докладваното от съдията АНД № 9 по описа на 2020 год. и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано на основание чл. 59 и сл. от ЗАНН.  

           Жалбоподателят твърди, че издаденото против него наказателно постановление е незаконосъобразно, тъй като са нарушени материалният и процесуалният закон при издаването на АУАН и НП, в смисъл че е налице противоречие в самото описание на фактическата обстановка, на нарушенията, които са извършени, не са доказани  нарушенията от обективна и субективна страна и не са установени по надлежния ред и НП е издадено след изтичането на преклузивния срок по чл.52 ал.1 от ЗАНН. Поради което се претендира да бъде отменено изцяло като незаконосъобразно издаденото НП на Началника на РУ – Тополовград.

          В съдебно заседание жалбоподателят се явява лично, заедно с пълномощника си, поддържат изложеното в жалбата и доразвиват твърденията си по същество.

          ОД на МВР – Хасково не изпращат представител в съдебно заседание, но в писмено становище, подадено от пълномощник – юрисконсулт твърди, че жалбата е неоснователна и недоказана, че издадените АУАН и НП са законосъобразни и претендира да бъде отхвърлена изцяло, като бъде потвърдено атакуваното НП и се присъдят в полза на ОД на МВР – Хасково направени разноски – юрисконсултско възнаграждение, като в същото време се оспорва претендирания размер на адвокатския хонорар в производството като прекомерно завишен и се претендира определянето му в минимален размер.       

От събраните по делото доказателства съдът приема за установено следното от фактическа и правна страна: 

На 27.10.2019 г. е съставен АУАН № 168378. на жалбоподателя, за това че в качеството му на водач на лек автомобил в с.Радовец, управлявайки при автомобила, при движение назад, без да се е убедил че пътя зад превозното средство е свободен, е блъснал намиращият се зад него лек автомобил, управляван от С.П. от с.********, като е настъпило ПТП с материални щети. В акта е записано също, че водачът е напуснал местопроизшествието, когато няма разбирателство между двамата. В акта са посочени като нарушени чл.40 ал.1 и чл.123 ал.1 т.3 б“в“ от ЗДвП. Актът е съставен от актосъставителя Д., в присъствието на св.С., за когото е подчертано, че е присъствал при установяване на нарушението и при съставяне на акта. Актът е подписан от актосъставителя, свидетеля и нарушителя без възражения и съответно връчен срещу разписка. Въз  основа на този акт е издадено НП № 19-0358-000422/05.12.2019 г. от Началника на РУ – Тополовград, с което на жалбоподателя са наложени наказания: „глоба“ в размер на 20 лева на основание чл.183, ал.2 т.11 от ЗДвП и „глоба“ в размер на 100 лева и „лишаване от правото да управлява МПС“ за срок от три месеца, по чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП. В НП е записано, че водачът виновно е нарушил чл.40 ал.1 и чл.123 ал.1 т.3, б“б“ от ЗДвП. В НП в обстоятелствената част е записано, че водачът напуска местопроизшествието като няма разбирателство между двамата, а по-надолу в текста на обжалваното НП е записано: „при наличие на съгласие относно обстоятелствата за ПТП не уведомява службите за контрол на МВР за него“. НП е връчено срещу разписка на 28.01.2020 г. На 05.02.2020 г. е входирана жалба в РУ на МВР Тополовград.

По делото са разпитани актосъставителя и свидетеля С., както и  по искане на жалбоподателя св.М. – негова съпруга. Всички те по различен начин посочват фактите и обстоятелствата и между техните показания, както и между тях и изложеното в АУАН и НП съществуват противоречия.

 Актосъставителят посочва: /стр.2 и 3 от протокол от с.з. от 02.03.2020 г./ - „Обади ми се колегата С.С. и ми каза, че при него са дошли А.М. и С.П. Колегата по време на изборите е изпълнявал служебните си задължения на мястото на изборната секция в село ******. И двете лица, между които е станало ПТП са го уведомили  и той ми се обади по телефона.“…., „Когато пристигнах на мястото колите бяха изместени от местопроизшествието. При разговор с водачите установих, че колите са били изместени от местопроизшествието. Отидохме на място на местопроизшествието и те ми обясниха как е станало. Съставих им на двамата актове“….. На място съставих акта, свидетел беше С.С.…..“.. Колегата не е бил свидетел на ПТП, един от двамата е отишъл да го уведоми“.

Св.С. посочва /стр.3 от протокол от с.з. от 02.03.2020 г./:  „Беше след обяд, не си спомням часа, бях пред секцията, когато при мен дойде С.П. и ми съобщи, че между него и М. е настъпило ПТП, и каза, че след ПТП-то М. е тръгнал и той е тръгнал след него, тъй като нямал телефон. Каза, че иска КАТ да посети мястото. Аз се обадих по телефона. Нямаше и 5 минути и М. дойде при мен, преди да дойде КАТ. Той каза същото като П. Не зная подробности за ПТП-то. Аз присъствах при съставянето на акта, който беше съставен пред секцията, в центъра на селото“….“….“П. ми съобщи, че М. е напуснал ПТП-то, а П. нямал телефон в себе си и като е тръгнал М., и той е тръгнал с колата си“.

Св.М. посочва /стр.4 от протокол от с.з. от 02.03.2020 г./: „Съпругът ми дойде с колата и от него разбрах какво се е случило. Каза, че е погледнал в огледалото и не е видял никой, когато е тръгнал назад, изведнъж е видял  колата, която не е била спряна там преди това. Предложил му е да се разберат, но П. отказал“….“Мисля че това беше провокирано, поради причината, че двамата бяхме конкуренти на изборите. Мястото на ПТП-то е в съседна уличка до нашия дом. Мъжът ми ми каза, че се е прибирал към дома и се е намирал на уличка в съседство до нашия дом, но тогава е видял струпване на хора, както обикновено става по избори. Спрял колата в съседната уличка, за да види какво става. После разбрах, че тези хора са били струпани пред третия кандидат от ГЕРБ и той се е заинтересувал заради мен“…“П. не живее там, живее в противоположния край на селото, няма роднини в този край. П. през целия ден ходеше по къщите и возеше хора. Мисля, че беше тенденциозно появяването му там до колата на моя мъж.  Попитах мъжа ми защо е напуснал мястото на ПТП-то и той ми каза, че е предложил на П. да се разберат, но П. си е тръгнал от мястото на ПТП и затова и той е напуснал мястото. Дошъл е  на центъра, за да види какво става“.

Тримата разпитани по делото в съдебно заседание свидетели посочват различни фактически обстоятелства, относно това какво се е случило между двамата водачи, как, кой първи е напуснал мястото, по каква причина. Нито един от свидетелите обаче не е присъствал на описаното в АУАН и НП ПТП, нито пък е бил свидетел при неговото установяване. Св.С. изрично посочва, че е присъствал единствено и само при съставяне на акта, а в самия АУАН е подчертано, че той е свидетел и при установяване на нарушението, и при съставяне на акта, макар че в съдебно заседание разпитаният по делото актосъставителя признава факта, че С. е бил само свидетел при съставяне на акта, не и при установяване на ПТП. Актосъставителят изрично посочва в съдебно заседание, че той е съставил акта въз основа на обяснения, които са дали водачите, как е станало, когато са отишли на мястото на произшествието.

          Така установената фактическа обстановка се доказва от приложените към делото писмени доказателства, които съдът кредитира, тъй като са издадени в съответната форма и ред, и от показанията на актосъставителя и свидетелите,  на които съдът дава вяра частично, само относно факти и обстоятелства касаещи случилото се след описаното в АУАН и НП ПТП и касаещи съставянето на АУАН. Относно фактите и обстоятелствата касаещи описаното ПТП, съдът не дава вяра на актосъставителя и свидетелите, тъй като те не са били очевидци, преразказват предаденото им от водачите и между техните показания съществуват съществени противоречия, които дават основание да се приеме, че показанията им не са обективни и безпристрастни, и не следва да се кредитират.

          С оглед на изложеното и като прецени събраните доказателства, съдът достигна до следните правни изводи:

          Жалбата е допустима, тъй като е подадена от лице, имащо правен интерес, в законно установения срок и са спазени всички изисквания за нейното редовно разглеждане.

          Жалбата е основателна и доказана, и следва да бъде уважена, а обжалваното НП да бъде отменено като незаконосъобразно и необосновано. Съображенията за това са следните:

          На жалбоподателя е съставен АУАН и съответно НП за  извършени нарушения на чл.40 ал.1 и чл.123 ал.1 т.3 б“в“ от ЗДвП, като в обжалваното НП е записана б“б“, като е ангажирана административнонаказателната отговорност съответно по чл.183 ал.2 т.11 и по чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП.

          Съгласно чл.40 ал.1 от ЗДвП всеки водач на МПС е длъжен при предприемане на маневра на заден ход, преди да я предприеме да се увери, че пътят зад превозното средство е свободен и няма да създаде опасност за другите участници в движението. При нарушение на тези задължения съответно може да бъде ангажирана административнонаказателната му отговорност по чл.183 ал.2 т.11, като се наложи глоба в размер на 20 лева, която е конкретно определена в закона.

По никакъв начин в настоящото производство не се установи и доказа, че жалбоподателят е извършил посоченото по-горе нарушение, както от обективна, така и от субективна страна, липсват каквито и да е доказателства за това. Единствено по данни на актосъставителя, който не е установил непосредствено извършеното ПТП и по показания на св.С., който също не е свидетел на самото ПТП – очевидец, а  преразказват описаното им от водачите е съставен процесният АУАН и съответно НП, в който е записано, че жалбоподателят при маневра на заден ход, без да се увери, че пътят е свободен е блъснал намиращият се зад него лек автомобил с водач П. Още повече, че се установи, че Пильонов е уведомил за станалото св.С., който е изпълнявал служебните си задължения като служител на полицията пред избирателна секция в селото, а именно този П., видно от показанията на св.Маврева е заинтересован и пристрастен, с оглед на факта, че е бил конкурент в изборите за кмет на село ********* на съпругата на жалбоподателя. Този П. не е нито свидетел, посочен в АУАН, нито е снето негово писмено обяснение по преписката по повод издаването на АУАН и НП. Въобще, последният не фигурира в някакво процесуално качество в настоящото производство за да се вземат предвид данни и обстоятелства посочени от него.

          Съгласно чл.40 ал.3 от ЗАНН при липса на свидетели, присъствали при извършването или установяване на нарушението, какъвто е случаят или при невъзможност да се състави акт в тяхно присъствие, актът се съставя в присъствието на двама други свидетели, като това изрично се отбелязва в него. В случая, липсват свидетели присъствали при извършването или установяване на нарушението, при което актосъставителят е бил длъжен да състави акта в присъствието на други двама свидетели, като това изрично следва да се отбележи в него. Това не е направено. Актът е съставен в присъствието на св.С., който не е свидетел при извършване и установяване на нарушението и това се потвърждава както от разпита на актосъставителя, така и от разпита на самия св.С., а в самият АУАН е записано, че той е свидетел при установяване на нарушението.

          Следователно, освен че не е установено и доказано по безспорен и категоричен начин извършеното нарушение от жалбоподателя са  допуснати и съществени процесуални нарушения, визирани в чл.40 от ЗАНН при съставяне още на самия АУАН, въз основа на който е издадено обжалваното НП.

           Относно другото нарушение посочено в АУАН и НП, то също не е установено и доказано по безспорен и категоричен начин нито от обективна, нито от субективна страна, а освен това по отношение на това нарушение твърде противоречиво АУАН е описал фактите и обстоятелствата в АУАН и НП, и дори не става ясно какво всъщност е нарушението. Съществува не само противоречие в самото описание, но и в правната му квалификация, като в АУАН е посочено, че е нарушен чл.123, ал.1, т.3 б“в“, а в НП е буква“б“. На жалбоподателя е ангажирана административнонаказателната отговорност по чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП, за това, че е нарушил задълженията си като участник в ПТП, но от АУАН и НП не става ясно кои точно задължения е нарушил жалбоподателя, дори не става ясно дали въобще е участник в ПТП, тъй като самото ПТП по никакъв начин не е установено и доказано, че е извършено, от кого, какъв е механизма и по чия вина е причинено.  В чл.123 ал.1 т.3 е посочено,че когато при произшествието са причинени имуществени вреди, водачът на ППС, който е участник в ПТП-то следва: съгласно буква“б“, ако между участниците в ПТП има съгласие относно обстоятелствата, те преместват превозните средства така че да не пречат на движението и попълват своите данни в двустранен протокол, а съгласно буква“в“, ако между участниците няма съгласие, тогава те без да напускат местопроизшествието уведомяват съответната служба за контрол. В случая, по никакъв начин не е установено и доказано, че жалбоподателят е субект на нарушението по смисъла на чл.123 ал.1 от ЗДвП, тъй като не е установено въобще дали той е участник в ПТП и второ, по никакъв начин от АУАН и НП не става ясно кое точно задължение не е изпълнил жалбоподателя: дали това по т.3 б“б“ или това по т.3 б“в“ на чл.123 ал.1 от ЗДвП.  В АУАН е записано, че няма разбирателство между двамата и жалбоподателят напуска местопроизшествието, а в НП е записано, че при наличие на съгласие жалбоподателя не уведомява службите за контрол, т.е. описанието на нарушението е противоречиво. Напълно противоречиви са и записаните в АУАН и НП правни квалификации, като в АУАН е написана буква“в“, а в НП – буква“б“, а както се посочи по-горе тези букви визират коренно различни задължения и съответно нарушения на участниците в ПТП. Кое от тях точно е извършено от жалбоподателя не става ясно.

          И относно това нарушение важат горепосочените изводи на съда, касаещи допуснати съществени процесуални нарушения на разпоредбата на чл.40 от ЗАНН при съставянето на АУАН въз основа на който е издадено обжалваното НП.

          С оглед на всичко гореизложено, освен че административнонаказващият орган не е установил и доказал по безспорен и категоричен начин извършването на визираните нарушения от жалбоподателя, той е допуснал и съществени нарушения на процесуалните правила при издаването на АУАН и НП и всичко това води до незаконосъобразност и необоснованост на обжалваното НП и като такова то следва да се отмени изцяло.

          Относно претендираните разноски, въпреки изменението на чл.63 и създадената нова ал.5 /ДВ бр.94/2019 г./ в полза на юридически лица или еднолични търговци се присъжда и възнаграждение в размер, определен от съда, ако те са били защитавани от юрисконсулт, като . размерът на присъденото възнаграждение не може да надхвърля максималния размер за съответния вид дело, определен по реда на чл. 37 от Закона за правната помощ, но в случая ответникът по жалбата няма право на разноски, предвид изхода на делото и постановената отмяна на издаденото НП.

В писменото становище на юрисконсулта на ОД на МВР – Хасково се възразява относно прекомерен размер на адвокатското възнаграждение в настоящото производство, но такова липсва, предвид представения договор за правна защита и съдействие, в който е посочено от пълномощника на жалбоподателя, че производството е безплатно и няма договорено възнаграждение.

          Водим от гореизложеното и на основание чл.63 от ЗАНН, съдът

 

                                      Р  Е  Ш  И  :

 

          ОТМЕНЯ като незаконосъобразно и необосновано НП № 19-0358-000422 от 05.12.2019 год. на Началника на РУ на МВР – Тополовград, с което на  А.П.М. ***, с ЕГН ********** са наложени „глоба“ в размер на 20,00 лева /двадесет лв./, на основание  чл. 183, ал.2 т.11 от ЗДвП и „глоба“ в размер на 100 лв./сто лв./ и „лишаване от правото да управлява МПС“ за срок от три месеца, на основание чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП..

          Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Ямбол  в 14-дневен срок от съобщението на страните.

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: