Решение по дело №3156/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 435
Дата: 4 март 2020 г.
Съдия: Елена Тодорова Радева
Дело: 20171100903156
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 21 ноември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

гр. София, … март 2020 година

 

В    ИМЕТО    НА    НАРОДА

 

 

               Софийски градски съд, Търговско отделение, VІ-6 състав, в публичното заседание на единадесети ноември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: Е. РАДЕВА

 

при участието на секретаря Мая Симеонова, като разгледа докладваното от съдия Радева т.д. № 3156 по описа за 2017 г. на основание данните по делото и закона, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

 Искове с правно основание чл. 55, ал. 1, предл. 3 ЗЗД и чл.86 ЗЗД – кумулативно съединени.

 

Постъпила е искова молба отФ.„Н.И.“, ЕИК *******, срещу „Р.И.И.“ ЕООД с ЕИК ******* и сдружение „И.О.Е.“ с БУЛСТАТ *******, в която се твърди, че ответниците „Р.И.И.“ ЕООД, ЕИК ******* и сдружение „ И.О.Е.“ са кандидатствали пред него с проект № FFNN1PF _    1201671, в национален конкурс „Финансиране на фундаментални научни и научноприложни изследвания в приоритетни области“ -2012г. като темата на проекта е „Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите/3-10г./ - социален упадък или шок от бъдещето“. Твърди, че проектът е допуснат и класиран от Временно - научна експертна комисия по „Мултидисциплинарни изследвания с приложение в повече от едно направление“. С решение по протокол №11/09.11.2012 г. Изпълнителният съвет на Фонда е определил проекта на ответниците за финансиране. Твърди, че между ищеца и ответниците е сключен договор № ДФНИ М 01/2 от 19.11.2012 година за финансиране на научноизследователския проект № FFNNIPF _ 12 01671 за срок от 24 месеца и предоставяне на средства в общ размер от 220 000лв. Твърди, че на 20.11.2012 година е извършил авансово плащане по банковите сметки на ответниците- сумата от 77 000лв за всеки от тях. Ищецът твърди, че след извършена проверка от междуведомствена работни група от държавни инспектори от „Главен инспекторат“ към МС и финансови инспектори от Агенция за държавна финансова инспекция, приключила с доклад №02/12-138/12 от 25.01.2013г. са констатирани нарушения в конкурсната процедура, включително и по проекта на ответниците. Ищецът твърди, че на 11.02.2013 година министърът на образованието е издал заповед РД - 09 - 122, с която отменя утвърденото класиране, която заповед е оспорена пред ВАС и с Решение №9955 от 02.07.2013 г. по адм.д. № 5992/2013г. е оставена в сила. Твърди, че с отмяната на индивидуалния административен акт е отпаднало и основанието за сключване на договора,  обвързващ страните по това дело, а поради това извършеното плащане е без правно основание- защото е отпаднало съществуващото такова към момента на превеждане на сумите. Твърди, че ответниците не са възстановили платените им авансово суми. Поради наличие на забава за връщане на тези суми, претендира и лихва за периода от 20.11.2012 година до подаване на исковата молба в съда в размер на 39 172,17 лв., дължимо обезщетение от всеки от ответниците.

В отговора на исковата молба ответникът сдружение „И.О.Е.“ оспорва предявените искове като неоснователни, тъй като според него не дължи връщане на претендираните суми. Счита, че процесният договор е валидно сключен  и към момента не е прекратен, развален или обявен за нищожен или унищожен. Твърди, че вследствие на престираното авансово плащане от ищеца ответникът е изпълнил качествено и в срок задълженията си по одобреното за финансиране проектно предложение, като е представил и отчет за свършената работа. Последната е приета без всякакви възражения от ищеца. Прави възражение за забава на кредитора си по договора, тъй като ищецът не е изпълнил задълженията си по втория етап от проекта. Счита, че ищецът носи вина за незаконосъобразното провеждане на процедурата по финансиране на проектни предложения и сключване на договор въз основа на нея. Прави възражение и за изтекла погасителна давност на претендираните вземания за главница и лихва. Прави изявление за прихващане на последните с вземанията си към ищеца за обогатяването му с престирания по договора резултат съгласно отчетения първи етап от проекта.

В срока за отговор ответникът „Р.И.И.“ ЕООД не представя такъв.

Съдът като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено следното:

На 12.07.2012 г. между ответниците  е сключено споразумение за обединяване на усилията за извършване на обща дейност, изразяваща се в съвместното им участие в конкурс „Финансиране на фундаментални научни и научноприложни изследвания в приоритетните области“ с проект „Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите (3-10г.) – социален упадък или шок от бъдещето“, с което страните уреждат разпределението на средствата от първия етап на проекта. Уговорено е, че за тази част от изпълнение на възложеното изследване и двамата бенефициенти ще си разделят получените суми по равно – по 124 200 лв. всеки.

По делото е приложено предложение от сдружение „Инициатива обединена Е.“ за кандидатстване за финансиране в конкурс „Финансиране на фундаментални научни и научноприложни изследвания в приоритетните области“ с тема на проекта „Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите (3-10г) – социален упадък или шок от бъдещето“.  Проектното предложение е подадено пред ищеца на 16.7.2012 г.  Кандидатстващи организации са дружествата-ответници по настоящото дело. В проекта е предвидено, че същият ще бъде осъществен чрез изследване на поставената тема с цел осигуряване и натрупване на данни. На основата на проведените процедури, ще бъдат избрани специализирани в осъществяването на количествени и качествени изследвания компании, които ще предоставят на екипа необходимата емперична база за по-нататъшни научни анализи и разработки. Ще бъдат изготвяни експертизи, в които експертите ще обобщават идентифицираните проблеми и диагностицираните развития в пероидични доклади.  В проекта ще участват млади учени.  Техният принос ще включва подпомагане на експертите чрез извършването на конкретни микроанализи по важни под-теми, зададени от ръководителя на проекта. Ще бъдат организирани публични дискусии, семинари и презентации. Експертните наблюдения ще бъдат правени посредством специално организирани публични дискусии, семинари и презентации на получените до момента по проекта резултати, пред заинтересованите страни. Ще бъде изготвен междинен и финален доклад. В края на всеки етап по проекта, резултатите от изследването ще бъдат обобщени съответно в междинен и финален научен доклад. Подготвените по проекта доклади ще бъдат представени на заключителна конференция, на която ще присъстват представители на медиите, заинтересованите институции, неправителствени организации, родители, педагози, психолози, специалисти и др.

Според програмата за първия етап на проекта следва да бъдат извършени: теоретичен историографски, педагогически и психологически анализ; разработване на инструментариум за провеждане на количествени и качествени изследвания; провеждане на количествени и качествени изследвания по поставените проблеми сред целевите групи; провеждане на серия от дискусии и семинари с учители от системата на предучилищното и началното училищно образование с цел структуриране на проблема, подготовка на междинен научен отчет по проекта, подготовка на дейностите от втори етап. Съгласно финансовия план за първи етап следва да бъдат усвоени суми в общ размер 173 880 лв., от които за: апаратура и специализирано оборудване – 6 000 лв.; материали, химикали и консумативи – 500 лв.; информационни продукти (софтуер, абонаменти, достъп, проучване за патентоспособност, заявки за патенти; компютърно време и др.) – 450 лв.; командировки в т.ч. и в чужбина – 4 000 лв.; заплащане на:външни организации за техническо подпомагане научната работа по проекта, за извършване на анализи, проучвания и поддръжка на апаратура, използвана в рамките на проекта –  82 930 лв.; възнаграждения на членове на екипа, работещи по проекта – 60 000 лв.; други разходи, до 10% от общата стойност на проекта – 10 000 лв.; административни разходи (до 7% от сумата, предоставяна отФ.„Н.и.“) – 10 000 лв.

От приложения доклад на Временната научно-експертна комисия къмФ.„Н.и.“ се установява, че същата е извършила оценка и класиране на проектните предложения по конкурс „Финансиране на фундаментални научни и научноприложни изследвания в приоритетните области“, съгласно което проект „Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите (3-10г) – социален упадък или шок от бъдещето“ е поставен на второ място.

По делото е представен протокол от проведеното на 9.11.2012 г. заседание на Изпълнителния съвет наФ.„Н.и.“, на което е взето решение да бъде отпуснато финансиране на проектните предложения в областта „Научни изследвания с приложения в педагогическата сфера“, класирани от временната комисия до пореден № 3.

На 19.11.2012 г. ищецът е сключил договор с ответниците, по силата на който им отпуска финансиране за реализация на научноизследователски проект  Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите (3-10г) – социален упадък или шок от бъдещето“, който да бъде изпълнен съобразно описаните в работната програма за първи и втори етап дейности за срок от 24 месеца от предоставяне на финансирането. Всеки от етапите е с продължителност 12 месеца. За постигане на договорените цели на ответниците се отпуска сума в размер на 220 000 лв., от които 70 % за първия етап и 30 % - за втория. Неразделна част от договора са приложения № 1-5, в които са посочени дейностите за първи и втори етап, финансовият план, споразумението за сътрудничество между ответниците и списък на работния колектив. Прието, че за първия етап ще бъде отпуснато финансиране в размер на 154 000 лв. за извършване на следните дейности: теоретичен историографски, педагогически и психологически анализ; разработване на инструментариум за провеждане на количествени и качествени изследвания; провеждане на количествени и качествени изследвания по поставените проблеми сред целевите групи; провеждане на серия от дискусии и семинари с учители от системата на предучилищното и началното училищно образование с цел структуриране на проблема, подготовка на междинен научен отчет по проекта, подготовка на дейностите от втори етап.

По делото е представен финансов отчет за 2013 г. за направените разходи по първи етап на договора за отпускане на финансова помощ от 2012 г., които са общо в размер на 100 147 лв – 77 000 лв. по финансовия план и 23 372 лв. съфинансиране. В опис към отчета са посочени отделните видове разходи и закупените дълготрайни материални активи.

По делото е представен финансов план за разходите по втори етап на договора за отпускане на финансова помощ от 2012 г., които са общо в размер на 66 000 лв. Предвидено е финансиране на следните дейности – материали и консумативи, за заплащане на външни организации за техническо подпомагане на научната работа, за възнаграждения на членовете на колектива, както и други и административни разходи. Приложени са и работен план и справки за ДМА.

С две платени нареждания от 20.11.2012 г. ищецът е превел на всеки от двамата ответници суми по процесния договор, всяка от които в размер на по 77 000 лв.

С покана от 27.11.2012 г. ответникът сдружение „И.О.Е.“ търси да определи изпълнители на поръчка с предмет „Провеждане на изследване ред конкретни целеви групи – деца, родители, учители“ във връзка с изпълнение на проекта „Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите“. С протокол от 04.12.2012 г. ответникът сдружение „И.О.Е.“ е класирал получените оферти за процесната поръчка като е избрал за изпълнител първия класиран сдружение с нестопанска цел „Ресурсен център за Европейско сътрудничество“ за сумата от 39 800 лв.

На 05.12.2012 г. ответникът сдружение „И.О.Е.“ е сключил договор с „Б.И“ ЕООД, по силата на който първият възлага на втория да извърши финансово-счетоводни консултации във връзка с процесния договор за финансиране на научен проект от 2012 г. срещу възнаграждение в размер на 5000 лв. По делото са представени фактура и платежно нареждане за заплащане на посочената сума на 19.02.2013 г.

На 06.12.2012 г. ответникът сдружение „И.О.Е.“ е сключил договор със сдружение с нестопанска цел „Ресурсен център за Европейско сътрудничество“, съгласно който последният приема да извърши поръчка с предмет „Провеждане на изследване ред конкретни целеви групи – деца, родители, учители“ срещу заплащане на възнаграждение в размер на 39 800 лв.

По делото са представени фактури и платени нареждания за извършени плащания от ответникът сдружение „И.О.Е.“ във връзка с изпълнение на целите на проекта „Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите“. Плащанията са извършени в периода 14.12.2012 г. – 18.11.2013 г. и касаят закупуване на компютри и принтери, канцеларски материали и консумативи, информационни продукти, както и заплащане на СНЦ „Ресурсен център за Европейско сътрудничество“ за техническо подпомагане на научната работа по проекта.

С покана от 14.12.2012 г. ответникът  „Р.и.и.“ ЕООД търси да определи изпълнители на поръчка с предмет „Провеждане на фокус групи и дълбочинни интервюта“ във връзка с изпълнение на проекта „Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите“. Представен са офертите на участниците в процедурата.  С протокол от 21.12.2012 г. ответникът „Р.и.и.“ ЕООД е класирал получените оферти за процесната поръчка като е избрал за изпълнител първия класиран „А.Е.Т.“ ЕООД за сумата от 28 500 лв.

На 15.12.2012 г. ответникът  „Р.и.и.“ ЕООД е сключил договор със С.Х.М., по силата на който последната се задължава да извърши „Организация и логистично подпомагане на възложителя при избор на подизпълнител за провеждане на качествени изследвания“ по проекта „Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите“ срещу заплащане на възнаграждение в размер на 6 100 лв. С приемо-предавателен протокол на 07.01.2013 г. е удостоверено приемането на работата по възложеното. Възнаграждението е получено съгласно платежно нареждане по банков път.

На 15.12.2012 г. ответникът  „Р.и.и.“ ЕООД е сключил договор със Стамен Пенчев И., по силата на който последният се задължава да извърши „Подготовка на инструментариум за извършване на качествени изследвания – фокус групи и дълбочинни интервюта“ по проекта „Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите“ срещу заплащане на възнаграждение в размер на 6 500 лв. С констативен протокол от 28.12.2012 г. е удостоверено приемането на работата по възложеното. Възнаграждението е получено съгласно платежно нареждане по банков път. Издадена е сметка за изплатените суми от 30.09.2013 г. и служебна бележка за изплатени суми към държавното осигуряване. Приложен е и докладът за извършената работа.

На 15.12.2012 г. ответникът  „Р.и.и.“ ЕООД е сключил договор със А. Н.Н., по силата на който последният се задължава да извърши научно-техническа работа по проекта „Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите“ срещу заплащане на възнаграждение в размер на 4 432,33 лв. С констативен протокол от 28.02.2013 г. е удостоверено приемането на работата по възложеното. Възнаграждението е получено съгласно по банков път съгласно приложеното извлечение от банкова сметка ***.12.2012 г. Издадена е сметка за изплатените суми от 18.12.2012 г. и служебна бележка за изплатени суми към държавното осигуряване. Приложен е и докладът за извършената работа.

На 28.12.2012 г. ответникът  „Р.и.и.“ ЕООД е сключил договор с „А.Е.Т.“ ЕООД, по силата на който последният се задължава да извърши поръчка с предмет „Провеждане на фокус групи и дълбочинни интервюта“ по проекта „Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите“ срещу заплащане на възнаграждение в размер на 28 500 лв. С приемо-предавателен протокол на 26.02.2013 г. е удостоверено приемането на работата по възложеното. Приложен е резултатът от възложеното изследване.

На 07.01.2013 г. ответникът  „Р.и.и.“ ЕООД е сключил договор с „Д.-Г.“ ЕООД, по силата на който последният се задължава да извърши научно-техническо подпомагане на дейностите по проекта „Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите“ срещу заплащане на възнаграждение в размер на 23 145 лв. С приемо-предавателен протокол на 14.11.2013 г. е удостоверено приемането на работата по възложеното. Възнаграждението е получено съгласно платежно нареждане по банков път на 15.11.2013 г.

На 07.02.2013 г. ответникът сдружение „И.О.Е.“ и СНЦ „Ресурсен център за Европейско сътрудничество“ са подписали протокол за приемане на извършеното изследване с предмет „Провеждане на изследване сред конкретни целеви групи – деца, родители и учители“ по проект „Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите (3-10 г.) – социален упадък или шок от бъдещето“. В протокола е отразено, че са предадени всички необходими материали по изследването от изпълнителя и че възложената работа е изпълнена без недостатъци. Приложено е и самото изследване.

Със заповед № РД09-122/11.02.2013 г. на министъра на образованието,  младежта и културата отменено класирането на проектните предложения за финансиране от „Фонд н.и.“, предложени от временните комисии по „Педагогика“ и по „Мултидисциплинарни изследвания с приложение в повече от едно приоритетно направление“, поради установени нарушения при провеждане на националния конкурс „Финансиране на фундаментални науки и научно-приложни изследвания в приоритетните области“.

Във връзка с изпълнение на дейност № 4 от работната програма по първи етап на проект „Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите (3-10 г.) – социален упадък или шок от бъдещето“ ответникът „Р.и.и.“ ЕООД е сключил договор с Д.Р.Д., по силата на който му възлага да изпълни поръчка с предмет „Провеждане на семинари с учители от системата на предучилищното и началното училищно образование“ срещу заплащане на възнаграждение в размер на 6 500 лв. Възнаграждението е получено съгласно по банков път съгласно платежно нареждане на 29.10.2013 г. С констативен протокол от 29.03.2013 г. е удостоверено приемането на работата по възложеното. Издадена е сметка за изплатените суми от 30.09.2013 г. и служебна бележка за изплатени суми към държавното осигуряване. Приложен е и докладът за извършената работа.

На 18.02.2013 г. ответникът  „Р.и.и.“ ЕООД е сключил договор с „Ти Б.Е.Х.“ ЕООД, по силата на който последният се задължава да проведе семинари с учители от системата на предучилищното и началното училищно образование по проекта „Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите (3-10 г.) – социален упадък или шок от бъдещето“ срещу заплащане на възнаграждение в размер на 15 000 лв. С приемо-предавателен протокол на 18.09.2013 г. е удостоверено приемането на работата по възложеното без възражения. Възнаграждението е получено съгласно извлечение от банковата сметка на възложителя на работата на 27.02.2013 г., издадена е и данъчна фактура от същата дата. Към делото са приложени и поканата и дневния ред на семинара, проведен на 30.08.2013 г., както и списъка на лицата, удостоверили с подписа си участието в него, и снимки от събитието.

На 01.07.2013 г. ответникът  СНЦ „И.О.Е.“ е сключил договор с „А.Е.Т.“ ЕООД, по силата на който последният се задължава да изпълни проучване на тема „Проследяване на сферите на влияние на медиите (по специално рекламите) върху развитието на личността в детството и нанализ на проблема“ по проекта „Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите (3-10 г.) – социален упадък или шок от бъдещето“ срещу заплащане на възнаграждение в размер на 13 120 лв. С приемо-предавателен протокол на 25.07.2013 г. е удостоверено приемането на работата по възложеното без възражения. Възнаграждението е получено съгласно платежно нареждане на 14.11.2013 г., издадена е и данъчна фактура от същата дата. Към делото са приложени докладът и изготвеният анализ по възложената работа.

На 01.07.2013 г. ответникът  СНЦ „И.О.Е.“ е сключил договор с В.В.Г., по силата на който последната се задължава да изпълни научно-техническо проучване във връзка с изпълнение на дейност № 4 от работната програма по първи етап на проекта „Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите (3-10 г.) – социален упадък или шок от бъдещето“ срещу заплащане на възнаграждение в размер на 3887,59 лв. Възнаграждението е получено съгласно разходен касов ордер на 30.09.2013 г. С констативен протокол от 30.09.2013 г. е удостоверено приемането на работата по възложеното. Издадена е сметка за изплатените суми от 30.09.2013 г. и служебна бележка за изплатени суми към държавното осигуряване. Приложен е и докладът за извършената работа.

На 01.07.2013 г. ответникът  СНЦ „И.О.Е.“ е сключил договор с В.В.Н., по силата на който последният се задължава да положи експертен труд във връзка с изпълнение на дейности № 1 и 3 от работната програма по първи етап на проекта „Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите (3-10 г.) – социален упадък или шок от бъдещето“ срещу заплащане на възнаграждение в размер на 4000 лв. Възнаграждението в размер на 3617,45 лв. е получено съгласно платежно нареждане по банкова сметка ***.10.2013 г. С констативен протокол от 30.09.2013 г. е удостоверено приемането на работата по възложеното. Издадена е сметка за изплатените суми от 30.09.2013 г. и служебна бележка за изплатени суми към държавното осигуряване. Приложен е и докладът за извършената работа.

На 01.07.2013 г. ответникът  СНЦ „И.О.Е.“ е сключил договор с Т.И. Г., по силата на който последният се задължава да положи експертен труд във връзка с изпълнение на дейности № 1 и 3 от работната програма по първи етап на проекта „Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите (3-10 г.) – социален упадък или шок от бъдещето“ срещу заплащане на възнаграждение в размер на 4250 лв. Възнаграждението в размер на 3811,37 лв. е получено съгласно платежно нареждане по банкова сметка ***.10.2013 г. С констативен протокол от 30.09.2013 г. е удостоверено приемането на работата по възложеното. Издадена е сметка за изплатените суми от 30.09.2013 г. и служебна бележка за изплатени суми към държавното осигуряване. Приложен е и докладът за извършената работа.

На 01.07.2013 г. ответникът  СНЦ „И.О.Е.“ е сключил договор с Ц.М.Д., по силата на който последната се задължава да положи експертен труд във връзка с изпълнение на дейност № 4 от работната програма по първи етап на проекта „Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите (3-10 г.) – социален упадък или шок от бъдещето“ срещу заплащане на възнаграждение в размер на 3500 лв. Възнаграждението в размер на 3237,50 лв. е получено съгласно платежно нареждане по банкова сметка ***.10.2013 г. С констативен протокол от 30.09.2013 г. е удостоверено приемането на работата по възложеното. Издадена е сметка за изплатените суми от 30.09.2013 г. и служебна бележка за изплатени суми към държавното осигуряване. Приложен е и докладът за извършената работа.

На 01.07.2013 г. ответникът  СНЦ „И.О.Е.“ е сключил договор с С.И.М., по силата на който последната се задължава да изготви насоки за провеждане на фокус групи, както и за провеждане на дълбочинни интервюта по проекта „Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите (3-10 г.) – социален упадък или шок от бъдещето“ срещу заплащане на възнаграждение в размер на 500 лв. Възнаграждението в размер на 500 лв. е получено съгласно платежно нареждане по банкова сметка ***.07.2013 г. С констативен протокол от 22.02.2013 г. е удостоверено приемането на работата по възложеното. Издадена е сметка за изплатените суми от 31.07.2013 г. и служебна бележка за изплатени суми към държавното осигуряване. Приложен е и докладът за извършената работа.

На 01.07.2013 г. ответникът  СНЦ „И.О.Е.“ е сключил договор с Т.С. М., по силата на който последната се задължава да състави програма и съдържание към провежданите от възложителя семинари по проекта „Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите (3-10 г.) – социален упадък или шок от бъдещето“ срещу заплащане на възнаграждение в размер на 4000 лв. Възнаграждението е получено съгласно разходен касов ордер. С констативен протокол от 29.08.2013 г. е удостоверено приемането на работата по възложеното. Издадена е сметка за изплатените суми от 01.08.2013 г. и служебна бележка за изплатени суми към държавното осигуряване. Приложен е и докладът за извършената работа.

На 01.07.2013 г. ответникът  СНЦ „И.О.Е.“ е сключил договор с П.И. Петров, по силата на който последният се задължава да положи експертен труд във връзка с изпълнение на дейност № 4 от работната програма по първи етап на проекта „Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите (3-10 г.) – социален упадък или шок от бъдещето“ срещу заплащане на възнаграждение в размер на 6 500 лв. Възнаграждението в размер на 5919,37 лв. е получено съгласно платежно нареждане по банкова сметка ***.10.2013 г. С констативен протокол от 28.07.2013 г. е удостоверено приемането на работата по възложеното. Издадена е сметка за изплатените суми от 30.09.2013 г. и служебна бележка за изплатени суми към държавното осигуряване. Приложен е и докладът за извършената работа.

С решение № 9955 от 02.07.2013 г. по адм.д. № 5992/2013 г. ВАС, 7 отделение,  са отхвърлени жалбите на „И.О.Е.“ против заповед № РД-09-122/11.02.2013 г. на министъра на образованието, младежта и спорта, в частта в която е отменено утвърденото класиране на проектно предложение за финансиране № FNNIPRO 1201671 „Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите (3-10 г.) – социален упадък или шок от бъдещето“. Същото е влязло в сила на 18.02.2014 г., поради потвърждаването му с решение № 2340 от 18.02.2014 г. по адм. д. № 15469/2013 г. на ВАС, 5-чл. с-в.

На 02.09.2013 г. ответникът  „Р.и.и.“ ЕООД е сключил договор с „Ти Б.Е.Х.“ ЕООД, по силата на който последният се задължава да проведе семинари с учители от системата на предучилищното и началното училищно образование по проекта „Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите (3-10 г.) – социален упадък или шок от бъдещето“ срещу заплащане на възнаграждение в размер на 10 000 лв. С приемо-предавателен протокол на 01.11.2013 г. е удостоверено приемането на работата по възложеното без възражения. Към делото са приложени и поканата и дневния ред на семинара, проведен на 11.10.2013 г. в гр. Стара Загора и на 18.10.2013 г. в гр. Бургас, както и присъствен лист на лицата, удостоверили с подписа си участието в него, и снимки от събитието.

По делото са представени две платежни нареждания от 23.10 – 293,56 лв. и 23.11.2013 г. – 3 076,03 лв. за извършени плащания на осигурителни вноски, свързани с реализация на проекта „Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите (3-10 г.) – социален упадък или шок от бъдещето“, по банков път от ответника „Р.и.и.“ ЕООД ***.

По делото е приложен научният отчет за изпълнение на научните изследвания през първия етап на двугодишния проект за изследване на темата Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите /3-10г./ - социален упадък или шок от бъдещето“ подробно описан на 196 стр., завършен през 2013 г.

По делото са представени и Указания за отчитане на междинен и краен етап на научноизследователски проекти от конкурсни сесии наФ.„Н.и.“ от 2008 г., 2009 г. и 2010 г. Съгласно същите за отчитане на междинен етап от изпълнението на договорите е необходимо в триседмичен срок след изтичане на срока за изпълнение на етапа, да се представят научен отчет, работна програма за периода, финансов отчет по образец, опис на разходните документи по образец, справка за дълготрайни материални активи по образец, финансов план и работна програма за следващия етап, поименен списък на научния колектив и координати на изпълнителя по проекта по образец.

С молба от 23.01.2014 г. ръководителят на научния екип по проект Девиантното поведение и консуматизма при подрастващите /3-10г./ - социален упадък или шок от бъдещето“ доц. А. Н. е поискал от дружеството-ищец да бъдат прехвърлени към втория етап на проекта останалите от първия етап неизразходвани средства в размер на 418,93 лв.

На 07.07.2017 г. ищецът е изпратил до ответниците писма, с които отправя покана за прекратяване на договора от 19.11.2012 г. по взаимно съгласие и възстановяване на получените средства по договора, поради допуснати нарушения в процедурата, предхождаща сключването му.

От обясненията на управителя на дружеството-ищец Г.В. се установява, че през лятото на 2017 г. е обсъждано на изпълнителния съвет наФ.„Н.и.“ предприемането на действия за спиране или прекратяване на действието на договора и били изпратени писма от управителя да всички организации, които са получили средства по тези договори, да бъдат възстановени доброволно на фонда. Според управителя всеки проект се води към дадена научно-експертна комисия, когато има подписан договор за неговото финансиране и този договор функционира, и съответната експертна комисия преценява, дали да включи от други научни области или не, когато оценява отчетите на проектите. На тези договори, които са валидни и по които фактически се извършват финансиране и съответно научни изследвания по тях, след предаване на отчетаФ.„Н.и.“ отговаря за разглеждането като финансираща страна.

Съгласно заключението на вещото лице А.Т. по допуснатата съдебно-счетоводна експертиза, което съдът приема и не е оспорено от страните, е прието, че общият размер на отчетените от сдружение „И.О.Е.“ разходи по проекта е 99 989,58 лв., от които: 76 617,90 лв. – за сметка на полученото плащане по проекта; 23 371,68 лв. – като собствено съфинансиране.

Според заключението по експертизата общият размер на отчетените от „Р.и.и.“ ЕООД разходи по проекта е 100 110,07 лв., от които: 76 963,07 лв. са отчетени за сметка на полученото плащане по проекта; 23 147 лв. – като собствено съфинансиране.

При проверката на досието въвФ.„Н.и.“ вещото лице е установило, че протокола за приключване, предаване и съхраняване на резултатите от научноизследователски проект и използване на продукта от него по договор № ДФНИ-М01/2 от 19.11.2012 г., финансиран отФ.„Н.и. на тема „Девиатното поведение и консуматизма при подрастващите (3-10 г.) - социален упадък или шок от бъдещето“ не е подписан от представители на ищеца. Отчетените разходи не са верифицирани. Към досието няма приложение счетоводни регистри, от които да е видно осчетоводяването им в счетоводствата на бенефициентите.

Съгласно заключението на вещите лица проф. д-р П.М., д.м.н. д-р К.К. и д-р Е.И. по допуснатата комплексна съдебно- психиатрична и психологична експертиза, което съдът приема, е прието, че извършените и отчетените пред Фонда-ищец дейности следват дейностите посочени в одобреното за финансиране на проекто предложение (работна програма за 1 етап), но изпълнението им, не отговаря на нивото на научните знания, нивото на психологическата наука към момента на сключване на договор, не са направени адекватен литературен анализ, не е използван стандартизиран и приет от науката психологически инструментариум.

Според вещите лица времето от сключването на договора (19.11.2012 г.) до заповедта на министъра на образованието (11.02.2013 г.) е два месеца и осем дни. Според приложение едно - работна програма за първи етап е логично да се предположи, че е било започнато изпълнение на дейност 1 - теоретичен историографски, педагогически и психологически анализ. Тази дейност е трябвало да приключи за срок от седем месеца т.е. до 19.06.2013 г. Съгласно заключението, ако дейностите са се развивали паралелно, то е възможно да се е развивала и дейност 2 –  разработване на инструментариум за провеждане на количествени и качествени изследвания, като нейния срок е 3 месеца т.е. от 19.11.2012 г. до 19.02.2013 г. Следващите дейности предполагат, че са били извършени първите две дейности.

           При така установената фактическа обстановка съдът приема от правна страна следното:

         Предявените от ищеца главни искове намират правното си основание в нормата на чл.55, ал.1, предл.3 ЗЗД – за връщане на даденото при отпаднало основание.

         Поради това спорът по делото е концентриран върху основания въпрос относно това дали за ответниците е налице основание да задържат платените им от ищеца суми, поради което тези страни са поискали от съда да допусна експертиза, касателно точното изпълнение на договора, в контекст на възражение за запазване на облигационна връзка.

         Възникналата между ищеца и ответниците материално-правна връзка е в резултат на осъществен сложен ФС, който включва в себе си административни елементи, завършващи с решение на ИС на ФНИ и гражданско правни елементи – договор, сключен по реда на чл.29, ал.4 ЗННИ.

         В резултат на създаденото облигационно отношение между страните ищецът е превел на всеки от ответниците, по осъществено авансово плащане по 77 000лв ( доказателства в тази насока – платежни нареждания от 20.11.2012 година  - лист 37 и 38 от делото), по който факт страните не спорят.

         В хода на осъществяване на изпълнението на процесния договор №ДФНИ – МО1/2 от 19.11.2012 година от страна на ответниците, на 11.02.2013 година е издадена заповед  на Министъра на образованието, младежта и науката за отмяна на утвърденото класиране.

          Решението на ИС, определящо кой измежду класираните проекти ще бъде финансиран, доколкото поражда права за тези участници, има характер на индивидуален административен акт. Именно той е бил отменен със заповедта на министъра на образованието на осн. чл. 99, ал. 1 АПК.

           Това поставя въпроса за правните последици от отмяната на административния елемент - индивидуален административен акт, същностна част от смесения фактически състав, който първоначално е породил своите правни последици.

            Наличие на отмяна се установява от представеното по делото Решение №9955 от 02.07.2013 година, постановено по адм. д.№5992/2013г. по описа на ВАС, Седмо отделение, който акт на съда е влязъл в сила на 18.02.2014 година (лист 830-835 от делото).

         Съобразно чл.99 АПК влязъл в сила индивидуален или общ административен акт, който не е оспорен пред съда, може да бъде изменен или отменен от непосредствено по- горестоящия административен орган, а ако актът не е подлежал на оспорване по административен ред – от органа, който го е издал на основания, изчерпателно посочени от законодателя. Основанието по чл.99, т.1 АПК е съществено нарушено някое от изискванията за законосъобразност, посочени в разпоредбата на чл.146 ПК.

         Съставът на ВАС приема, че е налице основание за отмяна от страна на министъра на административния акт, с който приключва конкурса и това е решението на Изпълнителния съвет на ФНИ, с което се осъществява оценяване и класиране от страна на Временна научно- експертна комисия.Този акт представляващо волеизявление по смисъла на чл.21, ал.5 АПК като част от производството по издаване на индивидуален административен акт от Изпълнителния съвет, с който акт конкурсът приключва. С протоколно решение №11 от 09.11.2012 година на Изпълнителния съвет на ФНИ проектът на ответниците е одобрен да финансиране и с акта на Министъра ( Заповед № РД – 09.122) е отменено именно това решение.

         При проведеното по чл.145 и сл. АПК административно производство пред ВАС жалбите на настоящите ответници срещу заповедта на министъра са отхвърлени. Следователно отмененият от министъра административен акт е отпаднал с обратна сила.

         Въпросът е по какъв начин отпадането на един от елементите на ФС, породил своите гражданско правни последици върху създалата се облигационна връзка между страните.

         В резултат на оспорването на административния акт по административен или съдебен ред или като последица от извънредния ред за контрол по чл. 99 АПК с обратна сила заличава последиците на този акт, което в случая означава, че с обратна сила отпада и основанието за сключване на договора за финансиране на проекта, класиран с решението по чл. 29, ал. 3 ЗННИ.

Изключение от принципа за обратното действие на отмяната на административните актове законът предвижда само по отношение на подзаконовите административни актове (чл. 195, ал. 1 АПК), както и по отношение на правата на третите добросъветни лица, придобити от административен акт, отменен по извънредния ред на чл. 99, ал. 1 АПК ( чл.105 АПК).

 Тъй като решението по чл.29, ал.3 ЗННИ представлява индивидуален административен акт, а настоящите ответници са преки адресати на неговите последици, което изключва възможността за приложение нормата на чл.105 АПК, то с влизане на заповедта за отмяна на класирането, на решението по чл.29, ал.3 ЗННИ, с което проектът им е одобрен за финансиране, отпадат и правата по сключения договор. Ето защо съдът не възприема тезата на ответниците, че извършената размяна на блага има за основание съществуващата облигационна връзка, а оттам и основание за задържане на получената въз основа на договора престация. Поради това предявените от ищеца осъдителни претенции с правно основание чл.55, ал.1, предл. 3 се явяват основателно предявени, тъй като предоставеното от ищеца авансово плащане се явява плащане на отпаднало основание. Като получени неоснователно те подлежат на връщане.

По възражението за изтекла погасителна давност.

Плащането на авансовите суми е извършено от ответника на 20.11.2012 година. Срокът на погасителната давност е посоченият в нормата на чл.110 ЗЗД и започва да тече от момента на прехвърляне на имущественото благо. Исковете са предявени на 20.11.2017 година – в последния ден на петгодишния срок, в който ден давността е прекъсната. Ето защо това правопогасително възражение се явява несъстоятелно и не подлежи на уважаване.

Исковете са основателни и доказани и следва да бъдат уважени.

По исковете за обезвреда за забавено плащане.

Следва изрично да се посочи, че вземането на ищеца за забавено плащане възниква тогава, когато е станало изискуемо. Тези вземания не са станала изискуеми на датата на извършеното плащане – 20.11.2012 година, а от влизане в сила заповедта на министъра, с която е отменено решението по чл.29, ал.3 ЗННИ, с което проектът на ответниците е одобрен за финансиране. Но следва изрично да се посочи, че ответниците не са в забава за плащане/възстановяване на получените суми, тъй като законът не придвижда срок за това възстановяване. Следва ищецът да ги постави в забава, като им изпрати покана за плащане( чл.84, ал.2 ЗЗД) каквато не се твърди и не се установява да е изпратена. Ето защо акцесорните искове следва да се отхвърлят поради тяхната недоказаност, а следователно и неоснователност. Ответниците са в забава от момента на получаване на исковата молба, представляваща покана за плащане и от датата на нейното постъпване дължат на ищеца законна лихва да окончателното плащане на дължимите суми.

Доказателствата, събрани във връзка с изпълнение на договора, при този изход на спора се явяват неотносими към него и съдът не следва да ги обсъжда.

По разноските.

Страните са направили искания за присъждане на разноски.

Ищецът е представил списък по чл.80 ГПК, като от представените към него документи се установява, че уговореното адвокатско възнаграждение, касателно това дело е в размер на 6 152,01лв, представляващи част от общо уговорено възнаграждение в размер на 171 857,61лв. Претендира и заплащане на държавна такса от 9 652,02лв. По делото са налични доказателства за реалност на тези разходи.

   Ответникът „Р.И.И.“ ЕООД, ЕИК *******, представя списък на разноските, включващ в себе си адвокатски хонорар в размер на 1 00лв и зепозити за вещи лица в размер на 270лв, аз които са налични доказателства, че са извършени.

Ответникът сдружение „И.О.Е.“, ЕИК *******, представя списък за разноски в размер на 7 085,80лв, включващ в себе си адвокатско възнаграждение в размер на 6 000лв, 65,80лв за снабдяване с препис от документи по това дело, 250лв депозит за възнаграждение за вещо лице, 20лв депозит за свидетел и 750лв- депозит на тройна експертиза., за които са представени доказателства, че разходите са реално извършени.

Направените от страните разноски следва да бъдат разпредели на основание нормата на чл.78 ГПК, като ищецът има право да получи от ответниците разноски съобразно уважената част от исковете( чл.78, ал.1 ГПК) в размер на сумата от 10 475,12лв; ответникът„Р.И.И.“ ЕООД, ЕИК *******, следва да получи заплащане от ищеца на разноски в размер на 428,23лв, а ответникът сдружение „И.О.Е.“, ЕИК *******, следва да получи плащане от ищеца на разноски в размер на 2 389,27лв.

При изложеното съдът

 

Р        Е        Ш        И :

 

ОСЪЖДА, на основание чл.55, ал.1, предл.3 ЗЗД, „Р.И.И.“ ЕООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление ***, със съдебен адрес *** и сдружение „И.О.Е.“ със седалище и адрес на управление ***, със съдебен адрес ***, чрез адв. Я.Н., да заплатят / възстановят наФ.„Н.И.“***, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление ***, всеки един от тях сумата от 77 000 лева (седемдесет и седем хиляди лева), получена на отпаднало основание – развален договор  № ДФНИ-М01/2 от 19.11.2012 г., ведно със законната лихва върху тази сума, начиная от 20.11.2017 година до окончателното и заплащане.

ОТХВЪРЛЯ предявените отФ.„Н.И.“***, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление ***, срещу „Р.И.И.“ ЕООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление *** и сдружение „И.О.Е.“ със седалище и адрес на управление ***, искове с правно основание чл.86 ЗЗД, за обезщетение за забавено плащане на сумата от 77 000лв, за периода от20.11.2012 година до 20.11.2017 година, всеки един от тях в размер на 39 172,17лв, поради НЕОСНОВАТЕЛНОСТТА им.

ОСЪЖДА, на основание чл.78, ал.1 ГПК, „Р.И.И.“ ЕООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление *** и сдружение „И.О.Е.“ със седалище и адрес на управление ***, да заплатят наФ.„Н.И.“***, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление ***, разноски по водене на делото в размер на 10 475,12лв.

ОСЪЖДА, на основание чл.78, ал.3 ГПК,Ф.„Н.И.“***, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление ***, да заплати на „Р.И.И.“ ЕООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление ***, разноски по водене на делото в размер на 428,23лева, а на сдружение „И.О.Е.“ със седалище и адрес на управление *** разноски по водене на делото в размер на 2 389,27лева.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 2-седмичен срок от връчването му на страните.

 

 

 

                                                             СЪДИЯ: