Решение по дело №344/2021 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 268
Дата: 2 август 2021 г. (в сила от 2 август 2021 г.)
Съдия: Красимир Томов Георгиев
Дело: 20217080700344
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 11 юни 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 № 268

 

гр. Враца,  02.08.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА,  касационен състав, в публично заседание на 20.07.2021 г. /двадесети юли, две хиляди двадесет и първа година/, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

        ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОЦЕВА

                                                                                         КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ

 

при секретаря  ДАНИЕЛА ВАНЧИКОВА и с участието на прокурора НИКОЛАЙ ЛАЛОВ, като разгледа докладваното от съдия ГЕОРГИЕВ КАД № 344 по описа на АдмС – Враца за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, във вр. чл. 285, ал.1, изр. 2 от  Закон за изпълнение на наказанията и задържането под стража /ЗИНЗС/.

Образувано е по касационна жалба на К.И.Г., чрез адв. Г.П. ***, против Решение № 2133/19.04.2021г., постановено по адм. исково дело № 294/2020 г. по описа на АдмС – Враца, с което е отхвърлен предявения от касатора иск против ГД“ИН“-София за присъждане на обезщетение за претърпени от него неимуществени вреди в размер на 5 000 лева за периода 07.07.2017г. до 03.09.2019г. произтичащи от бездействието на началника на Затвора-Враца да издаде Заповед относно продължаване на изтърпяване на наказанието „доживотен затвор“ по Присъда по НОХд № 14/2003г. на ОС-Ловеч при „специален режим“, след изтичане на едногодишния срок по чл.198 ал.3 от ЗИЗС.

В касационната жалба се поддържа, че обжалваното решение е неправилно и незаконосъобразно. Оспорват се направените от първо-инстанционния съд изводи за зачитане на началния срок от 13.11.2017г., а не от датата на инцидента 07.07.2017г.  Направено е искане за постановяване на решение от касационната инстанция, с което първоинстанционното решение да бъде отменено и искът да бъде уважен.

В с.з. касаторът, чрез адв. Г.П. поддържа касационната жалба по изложените в нея съображения. Представят се писмени бележки  с доводи идентични с тези в жалбата. Претендират се разноски.

Ответникът - ГД „Изпълнение на наказанията” гр.София, редовно призован не се представлява в съдебно заседание. От процесуалния му представител, ст. юрисконсулт Г.Х. е представен писмен отговор по касационната жалба, в който изразява становище за неоснователност и недоказаност на същата, а оспореното решение намира за правилно, обосновано и законосъобразно и моли да бъде оставено в сила.

Представителят на Окръжна прокуратура – Враца дава заключение за постановяване на решение, с което да се остави в сила оспореното решение на АдмС-Враца, като законосъобразно, обосновано и правилно.

В настоящото производство не са представени нови писмени доказателства.

Административен съд Враца, в настоящия касационен състав, като взе предвид становищата на страните и извърши проверка на обжалваното решение на наведените касационни основания, съгласно разпоредбата на чл. 218, ал. 1 АПК и след служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон по реда на чл. 218, ал. 2 АПК, приема следното:

Касационната жалба е подадена  в законоустановения 14-дневен преклузивен срок по чл.211, ал.1 от АПК, от надлежна страна, за която решението е неблагоприятно, поради което е процесуално ДОПУСТИМА. Разгледана по същество  е  НЕОСНОВАТЕЛНА.                                                                                                                

С обжалваното решение първоинстанционният съд е отхвърлил предявения от касатора К.И.Г., изтърпяващ наказание „доживотен затвор“, иск за присъждане на обезщетение за претърпени от него неимуществени вреди в размер на 5 000 лева за периода 07.07.2017г. до 03.09.2019г. произтичащи от бездействието на началника на Затвора-Враца да издаде Заповед относно продължаване на изтърпяване на наказанието „доживотен затвор“ по Присъда по НОХд № 14/2003г. на ОС-Ловеч при „специален режим“, след изтичане на едногодишния срок по чл.198 ал.3 от ЗИЗС. За да постанови този резултат съдът е изяснил напълно фактическата обстановка по делото, събрал е относимите за правилното решаване на спора доказателства, обсъдил ги е в тяхната взаимна връзка, в контекста на приложимите материалноправни норми и във връзка с възраженията на страните и въз основа на това е формирал правни изводи за неоснователност на предявената искова претенция.

От правна страна, първоинстанционния съд е приел, че в проведеното исково производство, че искът е допустим, но неоснователен.

        В случая е прието, че ищецът К.И.Г. изтърпява наказанието „доживотен затвор“ при специален режим, считано от 13.11.2017 г., когато е влязло в сила определение № 690/11.10.2017 г. по ЧНД № 546/2017 г. по описа на Окръжен съд – Враца. Следователно едногодишният срок по чл. 198, ал. 3 от ЗИНЗС е изтекъл на 13.11.2018 г., а не на 07.07.2018 г., както се твърди в исковата молба. Лицето е преведено в Затвора – Ловеч на 16.10.2018 г. съгласно заповед № 4265/03.10.2018 г. При това положение за Началника на Затвора - Враца не е било възникнало задължение да се произнесе относно продължаване на изтърпяването на наказанието при специален режим. Преди изтичане на едногодишния срок преценката на органа е само по целесъобразност, която не подлежи на съдебен контрол. Правопораждащият факт за предявяване на исковата претенция по настоящото производство е именно бездействие на Началника на Затвора – Враца в периода до 07.07.2018 г. Обективните и субективните предели на правния спор, в рамките на който съдът дължи произнасяне, се очертават от ищеца с исковата молба. При наведените в обстоятелствената част на исковата молба твърдения и формулираният във връзка с тях петитум и въз основа на събраните по делото доказателства първоинстанционния съд е приел, че не е налице твърдяното незаконосъобразно бездействие на Началника на Затвора – Враца. При липсата на един от елементите на фактическия състав на отговорността по чл. 284 от ЗИНЗС не може да се реализира отговорността на ответника.

Решението на първоинстанционния съд е валидно, допустимо и правилно. Не са налице сочените от касатора отменителни основания.

Оспореното Решение на АдсмС-Враца е валидно – постановено е от законен състав и допустимо – разгледан е заявения спор и са конституирани надлежните страни. Същото е правилно – няма допуснати нарушения на материалния закон и няма допуснати съществени процесуални нарушения.

Касационната инстанция намира, че в първоинстанционното производство не е допуснато съществено процесуално нарушение, което да е ограничило правото на защита на ищеца или изразяващо се в лишаване от правото му на лично участие по делото. Ищецът е бил редовно призоваван и лично, както и чрез процесуален представител – адвокат, е участвал и осъществявал защитата си в проведените съдебни заседания, удовлетворени са почти всички негови доказателствени искания, включително са допуснати и разпитани посочените от него двама свидетели, приети и обсъдени са и депозираните от процесуалния му представител писмени бележки.

Правилен е изводът на първоинстанционния съд, изведен от установената по делото фактическа обстановка, че в случая не са налице законовите предпоставки, обуславящи основателност на предявения иск за претърпени неимуществени вреди, тъй като не е установено бездействие на началника на Затвора-Враца за посочения период в исковата молба. Правно обоснован е и изводът на съда, че едногодишния срок следва да се счита от момента на влизане в сила на съдебния акт, а именно 13.11.2017г.

 Съвкупната преценка на събраните по делото доказателства,  обуславя извод, че не е налице нарушение на чл.3 от ЗИНЗС, а ангажирането на отговорността на административния орган изисква кумулативното (едновременното) наличие на следните предпоставки:  незаконосъобразен акт, действие или бездействие на орган или длъжностно лице на държавата при и по повод извършване на административна дейност; вреда;  причинна връзка между незаконосъобразния акт, действие или бездействие и настъпилия вредоносен резултат. При липсата на който и да е от посочените елементи от фактическия състав на разпоредбата /в случая липсва бездействие/ отговорността на държавата в лицето на съответната правосубектна институция към която принадлежи органа, не може да бъде ангажирана и правилно съдът се е десезирал от произнасянето за настъпили вреди и пряка и непосредствена причинна връзка между вредите и нарушението.

Правилна е и преценката на съда за недължимост на обезщетение за претърпени неимуществени вреди на касатора К.И.Г. доколкото от доказателствата по делото се установява, че едногодишният срок по чл. 198, ал. 3 от ЗИНЗС е изтекъл на 13.11.2018 г., а не на 07.07.2018 г., както се твърди в исковата молба. Лицето е преведено в Затвора – Ловеч на 16.10.2018 г. съгласно заповед № 4265/03.10.2018 г. При това положение за Началника на Затвора - Враца не е възникнало задължение да се произнесе относно продължаване на изтърпяването на наказанието при специален режим.

По изложените съображения решението на първоинстанционния съд, с което предявения иск в общ размер от 5000 лв. е отхвърлен, е правилно и законосъобразно, поради отсъствие на касационните основания по чл.209 от АПК и следва да бъде оставено в сила. Касационната жалба е неоснователна и следва да се остави без уважение.

Воден от горното и на основание чл.221, ал. 2 от АПК, касационен състав на Административен съд – Враца

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 133/19.04.2021г., постановено по адм. исково дело № 294/2020 г. по описа на АдмС – Враца.

 

  Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

      ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                      ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

              

                                                                                                                                                                             2.