Р Е
Ш Е Н
И Е
гр. Ихтиман, 08.01.2020 г.
В
ИМЕТО НА НАРОДА
РАЙОНЕН СЪД ИХТИМАН, ІI състав, в публично заседание на втори септември две хиляди и деветнадесета година в състав:
РАЙОНЕН
СЪДИЯ: ИВАЙЛО ЙОРДАНОВ
при секретаря Адриана Хаджипеткова, като разгледа докладваното от съдията НАХД № 37/2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:
Производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН
С Наказателно постановление № 18-1204-003597/19.10.2018 г., издадено от началник група към ОДМВР София на С.И.П. за нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 1 ЗДвП на основание чл. 174, ал. 1 ЗДвП е наложена глоба в размер на 1000 лева и е лишен от право да управлява МПС за срок от 12 месеца.
Жалбата срещу наказателното постановление е подадена в срок, като се твърди, че лицето е било поставено в невъзможност да му бъде взета кръвна проба.
Въззиваемата страна, редовно уведомени, не изпращат представител.
Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните писмени и гласни доказателства, по отделно и в тяхната съвкупност и съобразно с чл. 16 НПК, приема за установено следното:
Видно от приложения по преписката АУАН на 06.08.2018 в 23,08ч. жалбоподателят е бил спрян за проверка от органите на КАТ в района на 54 км на автомагистрала „Тракия“ в посока гр. София, докато е управлявал ППС влекач ……. и полуремарке ……., собственост на „……“ ЕООД. Жалбподателят е бил изпробван с техническо средство Алкотест Дрегер, фабр. № 0181 за употреба на алкохол и то е отчело положителен резултат от 1,00 промила. Нарушението е квалифицирано по чл. 5, ал. 3, т. 1 ЗДвП.
На жалбоподателя е бил издаден талон за медицинско изследване, в който с подписа на същия е удостоверено, че приема показанията на техническото средство. Същевременно е отбеязано, че следва да се яви във ФСМП Ихтиман до 00,30 часа.
Констатациите в акта са потвърдени от показанията на св. П., който посочва също така, че жалбоподателят се е съгласил с показанията на дрегера. В подкрепа на това са и показанията на актосъставителя Б..
По делото липсват доказателства лицето да се е явило във ФСМП гр. Ихтиман.
Съобразно представената справка за нарушител жалбоподателят системно е нарушавал правилата за движението по пътищата, като има издадени и влезли в сила множество наказателни постановления за извършени различни нарушения на ЗДвП.
Въз основа на съставения АУАН е издадено и атакуваното НП, в което за извършеното нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 1 ЗДвП, на М. на основание чл. 174, ал. 1 ЗДвП е наложена глоба в размер на 1000 лева и е лишен от право да управлява МПС за срок от 12 месеца.
С оглед възприетото от фактическа страна, съдът достигна до следните правни изводи:
Съдът не констатира съществени нарушения на процесуалните правила при съставянето на АУАН и издаването на НП, като прие, че те са издадени от териториални и материално компетентни органи, в кръга на тяхната дейност, при спазване на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН, поради което не са налице обстоятелства за тяхната отмяна на формално основание.
Съобразно чл. 5, ал. 3, т. 1 ЗДвП на водачите на превозни средства е забранено да ги управляват под въздействие на алкохол, наркотици или други упойващи вещества. В случая от обективна страна бе установено, че жалбоподателят като участник в движението и водач на МПС е бил спрян за проверка и при извършената проба за алкохол с техническо средство – Алкотест Дрегер, то е отчело положителен резултат.
В хода на административнонаказателното производство са спазени всички изисквания на действащата към момента на извършване на нарушението Наредба № 30 от 27.06.2001 г. за реда за установяване употребата на алкохол или друго упойващо вещество от водачите на моторни превозни средства – жалбопдоателят е бил изпробван с техническо средство, като след отчетения положителен резултат в съответствие с чл. 3, ал. 2 от Наредбата му е бил издаден талон за медицинско изследване на кръв, в който са му били дадени 1ч. 22мин. минути за явяване във ФСМП-Ихтиман за вземане на кръв за изследване.
Съгласно чл. 6 от цитираната Наредба в случай на отказ да получи талон за медицинско изследване, неявяване в определеното лечебно заведение или при отказ да даде кръв за изследване употребата на алкохол и/или друго упойващо вещество от водача се установява въз основа на показанията на техническото средство. В случая липсват доказателства, че жалбояподателят се е явил в лечебното заведение, което е равнозначно на неявяване в определеното лечебно заведение, и е основание за приемане за достоверни на показанията на техническото средство.
Съдът приема, че наложеното от страна на административнонаказващият орган наказание е обосновано – наложената глоба от 1000 лева и лишаване от право да управлява за срок от 12 месеца отговаря на действителната обществена опасност на извършеното от страна на жалбоподателя. Обстоятелството, че той е системен нарушител на правилата за движението по пътищата дават основание на съда да приеме, че наложеното наказание е съответно на обществената опасност на деянието и на дееца.
Ето защо съдът приема, че атакуваното наказателно постановление е правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде потвърдено.
Воден от изложеното, съдът
Р Е Ш
И :
ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 18-1204-003597/19.10.2018 г., издадено от началник група към ОДМВР София, с което на С.И.П. за нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 1 ЗДвП на основание чл. 174, ал. 1 ЗДвП е наложена глоба в размер на 1000 лева и е лишен от право да управлява МПС за срок от 12 месеца.
РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Административен съд София област в 14 - дневен срок от съобщаването му на
страните.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: