Решение по дело №159/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 665
Дата: 5 декември 2019 г. (в сила от 26 декември 2019 г.)
Съдия: Росица Тодорова Кюртова
Дело: 20195300900159
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 1 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  № 665

 

гр.Пловдив, 05.12.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ХVІ състав, в открито съдебно заседание на двадесет и шести ноември две хиляди и деветнадесета година, в състав

 

СЪДИЯ: Росица Кюртова

секретар: Милена Левашка,

като разгледа докладваното от съдията т.дело №159 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявени са обективно съединени главен иск с правно основание чл.124, ал.1 ГПК и евентуален иск по чл.74 ТЗ.

Ищецът „ХРИСИ-99“ЕАД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр.Костинброд, обл.София, ул.“София“ №9, представлявано от С.И.Г., твърди, че е ** в ответното дружество. Твърди, че от лице, представящо се за упълномощен адвокат, е подадено заявление А4 с вх.№20190220110615 за вписване в търговския регистър на промени по партида на ответника – промяна в седалището и адреса на управление, в адреса за кореспонденция с НАП и в електронния адрес на дружеството, както и приемане на нов дружествен договор. Ищецът поддържа, че общо събрание на съдружниците за вземане на решения за горните промени не е провеждано, че ищецът не е канен за такова общо събрание, не е участвал в такова и не е приемал въпросните решения. Същото се отнася и за втория ** Л.А.Х.. Излагат се твърдения, че приложеният към заявлението за вписване протокол от 20.02.2019 г. за проведено общо събрание е подправен неистински документ, тъй като положените върху него подписи не са на съдружниците. Тъй като общо събрание на правоимащия орган не е провеждано и решенията не са взети, то същите са нищожни. Евентуално, в исковата молба се претендира, че изложените обстоятелства обуславят незаконосъобразност на същите решения, тъй като не е спазен редът за свикване и провеждане на общото събрание, подробни съображения за което са изложени в т.т.2, 3 и 4 от обстоятелствената част на исковата молба. Формулиран е петитум на главен иск за прогласяване нищожност на решенията, удостоверени в протокол от 20.02.2019 г., и на евентуален иск за отмяна на същите решения. Претендират се деловодни разноски.

Ответникът „ХЕЛИОС ОЙЛ“ООД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр.Първомай, обл.Пловдив, ул.“Братя Миладинови-Юг“ №845, представлявано от П.Д.И., не оспорва исковете. Признава твърдените от ищцовата страна факти, а именно – че на 20.02.2019 г. общо събрание на съдружниците не е провеждано и не са взети оспорените от ищеца решения. Изтъква също, че лицето, подало заявлението, не е упълномощено да представлява дружеството в регистърното производство. Не възразява да бъде прогласена нищожността на решенията.  

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено от фактическа страна следното:

Установява се от вписванията в търговския регистър, че на 08.05.2008 г. в регистъра е вписано дружество с ограничена отговорност с фирма „ХЕЛИОС ОЙЛ“ и ЕИК *********, седалище и адрес на управление в гр.Първомай, обл.Пловдив. От 16.11.2017 г. дружеството се представлява от П.Д.И.. След промените, вписани на 09.07.2013 г., капиталът е 5 000 лв., разпределен между следните съдружници – „ХРИСИ-99"АД, ЕИК ********* – 2 450 лв., и Л.А.Х. – 2 550 лв. Установява се още, че на 20.02.2019 г. в регистъра е подадено по електронен път Заявление А4 с вх.№20190220110615 от Ч.Д.Ч., за когото в заявлението е посочено, че е „адвокат с изрично пълномощно“. Пълномощно към заявлението не е приложено. Представен е протокол от проведено на 20.02.2019 г. общо събрание на съдружниците на „ХЕЛИОС ОЙЛ“ООД, според който на това събрание са взети решения за промяна на седалището и адреса на управление на дружеството – от гр.Първомай в гр.София, ул.“Солунска“ №36, ет.1; за вписване в търговския регистър на нов адрес за кореспонденция с НАП – горния; за вписване в регистъра на адрес на електронна поща *********@***.**; както и за приемане на нов дружествен договор. Със заявлението е представен актуален дружествен договор.

Между страните няма спор, видно от взаимосъвпадащите им изявления, че на въпросната дата общо събрание на съдружниците на „ХЕЛИОС ОЙЛ“ООД не е било провеждано, както и, че не са взимани решения за промяна на седалището и адреса на управление на дружеството, на адреса за кореспонденция с НАП и на електронния адрес, както и за приемане на нов дружествен договор. От изявленията на двете страни, които съвпадат и в това отношение, се установява, че са съставени неистински документи – протокол за общо събрание и дружествен договор, които съдружниците не са подписвали, и които са представени в АВ, ведно със заявление за промяна на вписани за дружеството обстоятелства, което заявление е подадено от лице без представителни права по отношение същото дружество.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

Съгласно чл.124, ал.1 ГПК всеки може да предяви иск, за да установи съществуването или несъществуването на едно правно отношение или на едно право, когато има интерес от това. В конкретния случай ищецът твърди да е *** в ответното дружество и това се установява от вписванията в търговския регистър. Същият иска да установи, че решенията, за които се претендира да са взети от общо събрание на съдружниците на 20.02.2019 г. и въз основа на които е заявено вписване на промени в регистрираните за дружеството обстоятелства, са нищожни. Правото му на иск, или правният интерес от предявения установителен иск произтича от членственото му качество. Следователно главният иск е процесуално допустим. Допустимостта на същия иск произтича и от това, че заявените за вписване в ТР промени въз основа на оспорените решения не са вписани в регистъра, в противен случай би бил налице интерес от иск по чл.29 ЗТРРЮЛНЦ.

Разгледан по същество, предявеният установителен иск е основателен. С Тълкувателно решение №1 от 06.12.2002 г. по тълк.д.№1/2002 г. на ОСГК на ВКС е прието, че нищожно е липсващото (невзето) решение на ОС, което, обаче, е отразено като съществуващо в протокола. Конкретната хипотеза е именно такава, тъй като от взаимосъвпадащите изявления на страните се установява, че решение за промяна на седалището и адреса на управление на ответното дружество, както и решение за приемане на актуализиран дружествен договор не са взимани от съдружниците – подписите им върху протокола от ОС и върху дружествения договор са подправени и от името на дружеството, но без представителна власт, трето за спора лице е поискало да бъдат вписани решения, които в действителност не са взети. Ето защо съдът намира, че отразените в протокола от 20.02.2019 г. решения са нищожни и следва да бъдат прогласени за такива в отношенията между страните. Главният иск е основателен и следва да бъде уважен, при което положение за съда не възниква процесуалното задължение да се произнася по основателността на евентуално съединения иск по чл.74 ТЗ.

При този изход на спора и с оглед направеното от ищцовата страна искане, на същата следва да се присъдят деловодни разноски за държавна такса в размер 80 лв. на основание чл.78, ал.1 ГПК.

Мотивиран от горното, съдът 

 

Р Е Ш И:

 

 

ПРОГЛАСЯВА по иска на „ХРИСИ-99“ЕАД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр.Костинброд, обл.София, ул.“София“ №9, представлявано от С.И.Г., ЗА НИЩОЖНИ решенията на общо събрание на съдружниците на „ХЕЛИОС ОЙЛ“ООД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр.Първомай, ул.Братя Миладинови-Юг №84, отразени като взети в протокол от 20.02.2019 г., за промяна на седалище и адрес на управление на дружеството, както следва: София, район Триадица, ул.Солунска №36, ет.1; за вписване в АВп-ТР по партидата на дружеството на нов адрес за кореспонденция с НАП, както следва: София, район Триадица, ул.Солунска №36, ет.1; за вписване в АВп-ТР по партидата на дружеството на адрес на електронна поща, както следва: *********@***.** и за приемане на нов дружествен договор, съобразен с горните промени.

ОСЪЖДА „ХЕЛИОС ОЙЛ“ООД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр.Първомай, ул.Братя Миладинови-Юг №84, представлявано от П.Д.И., да заплати на „ХРИСИ-99“ЕАД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр.Костинброд, обл.София, ул.“София“ №9, представлявано от С.И.Г., сумата 80 лв. (осемдесет лева) – държавна такса в производството по т.д.№159/2019 г. по описа на ОС Пловдив, ХVІ състав.

 

Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд Пловдив в двуседмичен срок от връчването му на страните.                      

 

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: