Решение по дело №187/2019 на Административен съд - Видин

Номер на акта: 239
Дата: 24 октомври 2019 г. (в сила от 24 октомври 2019 г.)
Съдия: Биляна Спасова Панталеева Кайзерова
Дело: 20197070700187
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 юли 2019 г.

Съдържание на акта

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВИДИН

РЕШЕНИЕ239

гр. Видин, 24.10.2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Видин,

I административнонаказателен състав

в публично заседание на

тридесети септември

през две хиляди и деветнадесета година в състав:

Председател:

Антония Генадиева

Членове:

Биляна Панталеева

Росица Славчева

при секретаря

Мария Иванова

и в присъствието

на прокурора

Кирил Кирилов

като разгледа докладваното

от съдия

Биляна Панталеева

 

Касационно АНД №

187

по описа за

2019

Година

и за да се произнесе, съобрази следното:

Делото е образувано по жалба на Регионална дирекция по горите-Берковица против Решение №200/17.05.2019г., постановено по АНД №496/2019г. по описа на Районен съд Видин, с което е отменено  Наказателно постановление № 73/24.01.2019г. на Директора на РДГ-Берковица, с което на ответника по касация Ц.В.А. на основание чл.257,ал.1,т.2 от ЗГ е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 500 лв за нарушение на чл.52,ал.1,т.2 от Наредба № 8 от 05.08.2011г.за сечите в горите.

Твърди се от касатора, че решението е незаконосъобразно като постановено в нарушение на материалния закон,като касационно основание за отмяна на решението. Сочи се в жалбата, че безспорно се установява извършването на нарушението като описанието на нарушението е пълно и точно.

Иска се от съда да отмени решението на Районен съд Видин и потвърди наказателното постановление.

Ответникът по делото не е взел становище по жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура Видин дава заключение за основателност на касационната жалба.

Съдът, като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок за обжалване и от надлежна страна.

Разгледана по същество, същата е неоснователна.

Установява се по делото, че на 14.12.2018г. била извършена проверка от горски инспектори при РДГ-Берковица в землището на с.Бела Рада, имот 208038 в отдел №115, подотдел „я“ , за който е издадено позволително за сеч № 0462207, при която инспекторите установили , че имотът няма граници , не е маркиран с КГМ и насаждението не отговаря на издаденото позволително . При тези данни на ответника по касация, като лице, упражняващо лесовъдска дейност, бил съставен АУАН за извършено нарушение на чл. 52,ал.1,т.2 от Наредба №8 за сечите в горите в отсъствие на нарушителя. След съставянето му същият не е предявен и връчен на нарушителя. Въз основа на АУАНа е издадено наказателното постановление , с което е прието че ответникът по касация , в качеството си на лице, упражняващо лесовъдска практика , е издал позволително за сеч №0462207 от 07.10.2018г. без насаждението да е маркирано за предвидената сеч. Със същото му е наложено административно наказание „глоба” в размер на 500 лв на основание чл.257,ал.1,т.2 от ЗГ за нарушение на чл. 52,ал.1,т.2 от Наредбата за сечите в горите.

Районен съд-Видин, като е установил фактическата обстановка, е направил извод за незаконосъобразност на наказателното постановление , тъй като от наказаното лице не е извършено вмененото му нарушение. Направените от районния съд правни изводи са правилни и се споделят от настоящата инстанция която намира наказателното постановление за незаконосъобразно предвид следното:

В тежест на административно-наказващия орган е да докаже и подкрепи със съответните доказателства, твърденията и констатациите си, относно спазването на процесуалните правила и извършването на административното нарушение.

Наказателното постановление е незаконосъобразно като издадено в нарушение на административно-производствените правила .

Съгласно чл.40,ал.1 ЗАНН актът за установяване на административно нарушение се съставя в присъствие на нарушителя. В отсъствие на нарушителя актът се съставя при условията на ал.2–когато нарушителят е известен, но не може да бъде намерен, или ако след покана не се яви за съставянето на акта. В случая в административната преписка се съдържа покана до нарушителя да се яви за съставянето на АУАН във връзка с констатирани нарушения по ЗГ, като същата е редовно връчена на същия. С оглед горното актът е издаден в отсъствие на нарушителя на основание чл.40,ал.2 от ЗАНН. След издаването му обаче същият не е предявен на нарушителя в нарушение на чл.43 от ЗАНН. Съгласно чл.43,ал.4 от ЗАНН , когато актът е съставен в отсъствие на нарушителя, той се изпраща на съответната служба, а ако няма такава - на общинската администрация по местоживеенето на нарушителя за предявяване и подписване. Актът се предявява и подписва не по-късно от седем дни от получаването и се връща незабавно. При подписване на акта на нарушителя се връчва препис от него срещу разписка, а в акта се отбелязва датата на неговото подписване.Съгласно ал.6 когато нарушителят след щателно издирване не може да бъде намерен, това се отбелязва в акта и производството се спира. Видно от горните разпоредби предявяването и подписването на акта са императивни изисквания на ЗАНН , като при невъзможност същият да бъде предявен не се издава НП , а производството се спира. В случая липсват каквито и да е доказателства по делото за какъвто и да е опит съставеният АУАН в отсъствие на нарушителя да му бъде предявен. Представени са обратни разписки за изпращане на издаденото наказателно постановление, издадено при липса на предявяване и подписване на АУАНа от нарушителя.

Неспазването на горните административно производствени правила е основание за отмяна на наказателното постановление без съдът да изследва въпроса извършено ли е от наказаното лице вмененото му нарушение.

Предвид гореизложеното направените от въззивния съд правни изводи за незаконосъобразност на наказателното постановление като краен резултат са правилни , поради което обжалваното решение следва да бъде оставено в сила. Жалбата като неоснователна следва да бъде оставена без уважение.

Водим от горното и на основание чл.63,ал.1, изр. ІІ - ро от ЗАНН във вр. с чл.208 АПК, Административен съд - Видин

 

                               РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №200/17.05.2019г., постановено по АНД №496/2019г. по описа на Районен съд Видин, с което е отменено  Наказателно постановление № 73/24.01.2019г. на Директора на РДГ-Берковица, с което на Ц.В.А. на основание чл.257,ал.1,т.2 от ЗГ е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 500 лв за нарушение на чл.52,ал.1,т.2 от Наредба № 8 от 05.08.2011г. за сечите в горите.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                        ЧЛЕНОВЕ:1.

 

                                                                                          2.