Решение по дело №87/2020 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 18 ноември 2020 г. (в сила от 18 ноември 2020 г.)
Съдия: Елена Стойнова Чернева
Дело: 20207210700087
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

  89

гр. Силистра, 18 ноември 2020 година

 

СИЛИСТРЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, в публично съдебно заседание на двадесет и осми октомври  през две хиляди и двадесета година в състав:

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: Павлина Георгиева-Железова

                                                      ЧЛЕНОВЕ: Валери Раданов

                                                                    Елена Чернева

при секретаря Антония Стоянова и в присъствието на окръжния прокурор Теодор Желев, като разгледа докладваното от съдия Чернева КАНД № 87 по описа на съда за 2020 год., за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), вр. чл. 63 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на Г.Т.П. с ЕГН ********** *** против Решение № 260004/27. 07. 2020 г., постановено по АНД № 76 по описа за 2020 г.  на Районен съд – гр. Тутракан, с което е потвърдено Наказателно постановление № 20-0362-000126 от 31.03.2020 г., издадено от началника на РУ на МВР гр. Тутракан.

В жалбата се застъпва доводът, че оспореното решение е постановено в нарушение на закона - касационно основание по смисъла на чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, като се правят оплаквания в две насоки: от една страна несъставомерност на деянието поради липса на пряк умисъл за извършването му, а от друга  несъобразяване на предпоставките за прилагане на чл. 28 от ЗАНН. Моли се за отмяна на съдебното решение и потвърденото с него наказателно постановление.

Ответната страна – РУ на МВР гр. Тутракан - не се е възползвала от предоставената възможност да представи писмен отговор на жалбата и да даде становище по делото; не изпраща представител в съдебно заседание.

Окръжният прокурор дава становище, че касационната жалба е неоснователна. Счита, че обжалваното решение е правилно и следва да бъде потвърдено.

Касационната жалба е постъпила от надлежна страна, в законния срок, поради което е ДОПУСТИМА. Разгледана по същество, жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Предмет на обжалване е решение на районния съд, потвърждаващо Наказателно постановление 20-0362-000126 от 31. 03. 2020 г., издадено от началника на РУ на МВР гр. Тутракан, с което за нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП на касаторката са наложени административни наказания "глоба" в размер на 200, 00 лв. и "лишаване от право да управлява МПС" за срок от 6 месеца, на осн. чл. 175, ал. 3, предл. първо от ЗДвП

От фактическа страна  пред съда е установено, че на 11.03.2020 г. около  17:30 часа в с. Сокол, обл. Силистра, на кръстовище, образувано от ул. „Димитър Благоев“ и ул. „Васил Левски“, служители на РУ на МВР - Тутракан спрели за проверка лек автомобил ***с временни регистрационни табели ***, предоставени на „АВТОБРАДЪРС“ ЕООД гр. Силистра. Автомобилът бил управляван от неговата собственичка Г.П., която го е закупила същия ден.  В хода на проверката същата е представила разрешение за временно движение № *********, като е установено, че както разрешението, така и издадените табели са изтекли на 07.06.2019 г. и автомобилът не е регистриран по надлежния ред. Въз основа на тази констатация на П. е съставен АУАН № 134/11.03.2020 г. за извършено нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, а въз основа на акта е издадено и оспореното НП.

При така установените факти по делото съдът е формирал извод за законосъобразност на оспореното наказателно постановление, като е приел, че актосъставителят и АНО са действали в рамките на своята компетентност и че образуваното и водено административнонаказателно производство е протекло законосъобразно, при спазване изискванията и сроковете на ЗАНН и без процесуални нарушения, довели до ограничаване правото на защита на санкционираното лице. Приел е за безспорно установено, че  на 11.03.2020г. в с.Сокол обл.Силистра П. е управлявала лек автомобил ***с временни регистрационни табели с изтекъл срок. Обсъдил е подробно изложените в жалбата възражения като е достигнал до извода, че те са неоснователни. Коментирал е, че е напълно е възможно Г. П. да не е знаела, че срокът на временната регистрация на автомобила, който е закупила, е изтекъл, но тя е била длъжна да установи действителното положение и е могла да стори това както от разрешението за временно движение в писмена форма, с каквото е разполагала, така и от посочената върху самите регистрационни табели дата на валидност. Акцентирал е, че задължението ѝ да установи дали автомобилът е регистриран по надлежния ред произтича от разпоредбата на чл.140 ал. 1 от ЗДвП, съгласно който по пътищата,отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определени за това места. Приел е, че не са налице предпоставки за приложение на чл. 28 от ЗАНН, тъй като деянието е с обичайните за това административно нарушение обществена опасност и последици.

Така постановеното решение е правилно.

Първоинстанционният съд е установил вярно фактическата обстановка по делото, обсъдил е събраните по делото доказателства и доводите на страните и е стигнал до обоснован извод, че нарушението, за което е санкциониран дееца, е извършено. Изложените от първата инстанция мотиви съответстват на събраните доказателства и на приложимите правни норми и се споделят и от настоящия съдебен състав, поради което на основание чл. 221, ал. 2, изр. 2-ро от АПК настоящата инстанция препраща към тях.

Несъстоятелни са оплакванията в жалбата, че деянието е несъставомерно поради липса на пряк умисъл за извършването му. Съгласно чл. 7, ал. 1 и 2 от ЗАНН деянието, обявено за административно нарушение, е виновно, когато е извършено умишлено или непредпазливо, като непредазливите деяния не се наказват само в изрично предвидените случаи. За нарушението на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП не е предвидено подобно изключение, поради което дори и извършено по непредпазливост деянието е наказуемо. Що се отнася до формата на вината първоинстанционният съд е коментирал, че дори да не знаела, че срокът на временната регистрация е табелите е изтекъл, като правоспособен водач Г. П. е могла и е била длъжна да установи този факт, т. е. съдът е приел, че деянието е извършено по непредпазливост, но съгласно текста на чл. 7, ал. 2 от ЗАНН този факт не изключва административнонаказателната отговорност.

Не могат да бъдат споделени и изложените доводи в касационната жалба, че са налице предпоставки за приложение на чл. 28 от ЗАНН. Маловажността на извършеното нарушение е обективен критерий, чиито предпоставки са  визирани в чл. 93 т. 9 НК и се прилагат  в административнонаказателното производство, въз основа на препращащата норма на чл. 11 от ЗАНН. В този смисъл за маловажен случай следва да се приеме този, при който извършеното нарушение с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от съответния вид. Нарушението, за което е санкционирана касаторката, е формално, т. е. такова, за което законът презумира настъпването на неблагоприятни последици със самото му извършване. На са установени смекчаващи обстоятелства и не са налице факти, въз основа на които да се приеме, че извършеното деяние е с по-ниска  степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от същия вид, освен този, че деянието е извършено по непредпазливост, но както вече се коментира сама по себе си  непредпазливостта не изключва наказуемостта за извършено административно нарушение. В този смисъл настоящата инстанция намира, че преценката на първоинстанционния съд относно липсата на предпоставки за приложение на чл. 28 от ЗАНН е  правилна.

В разрез с установеното правило в чл. 140, ал. 1 от ЗДвП касаторката е управлявала МПС без регистрация, т. е. без необходимото административно разрешение превозното средство да участва в пътното движение, включващо идентификацията на превозното средство и издаването на табели с регистрационен номер (§ 6, т. 18а от ДР на ЗДвП). Същата е могла да установи този факт както от разрешението за временно движение, с което е разполагала и е представила при проверката, така и от самите регистрационни табели. Транзитният регистрационен номер с изтекъл срок, който е бил поставен върху автомобила, е със специфичен вид съгласно чл. 29, ал. 2 от Наредба № i-45 от 24 март 2000 г., като съгласно ал. 3 на цитирания текст в крайната дясна част на червен фон са били обозначени месецът и годината на валидност. Като е пренебрегнала изискването на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, Г. П. е допуснала нарушение, наказуемо съгласно чл. 175, ал. 3 от ЗДвП.

 Във връзка с гореизложеното се налага извода, че решение на РС – Тутракан не страда от пороци, представляващи касационни основания за отмяната му, поради което следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното, Силистренският административен съд на основание чл. 221, ал. 2 от АПК

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260004 от 27. 07. 2020 г., постановено по АНД № 76 по описа за 2020 г.  на Районен съд – гр. Тутракан.

 

Решението е окончателно.

 

Председател:                               Членове: 1.                               2.