Решение по дело №194/2019 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 137
Дата: 11 април 2019 г. (в сила от 12 юли 2019 г.)
Съдия: Светла Василева Пейчева
Дело: 20191510200194
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

11.04.2019

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                                  Година                                     Град

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

НО, ІІІ

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

    11 април

 

2019

 
 


на                                                                                                           Година

В публично съдебно заседание в следния състав:

Светла Пейчева

 
Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

      Росица Ганева

 

 

 
         2.

 

 
Секретар:

Прокурор:

Председателя на състава

 
 


Сложи за разглеждане докладваното от

НАХ

 

194

 

2019

 
 


                                      дело №                                     по описа за                                    година.

 

                                                           Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ ЕЛЕКТРОНЕН ФИШ серия К  № 2071907, издаден от ОДМВР-гр.Кюстендил, с който е наложено административно наказание глоба в размер на 300.00( триста) лв.  за нарушение по чл.182, ал.2, т.4  от ЗДвП на П.Х.В., с ЕГН ********** в качеството му на представител на „Унитрейд-2002“ ООД гр. София, р-н Искър, НПЗ Искър, ул. „Подпоручик Йордан Тодоров“ № 4 като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗЕН.

         Решението подлежи на касационно обжалване, пред Кюстендилския административен съд, на основанията, предвидени в НПК и по реда на глава ХІІ АПК.

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:

                                                                                                           

 

МОТИВИ: П.Х.В., обжалва електронен фиш серия К 2071907 издаден от ОДМВР -гр.Кюстендил, с който му е наложено административно наказание глоба в размер на 300.00лв.  за нарушение по чл.182, ал.2, т.4  от ЗДвП, в качеството му на представляващ „Унитрейд-2002“ ООД гр. София.  Прави оплаквания за незаконосъобразност и моли да бъде отменен, като  излага доводи,за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

         Административнонаказващия  орган не изразява становище по жалбата.

         Съдът, като взе предвид доводите на страните и събраните по делото доказателства- писмени и веществени,преценени по отделно и в съвкупност, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

На 11.05.2018г. на главен път Е-79,  КПП с.Дяково, с автоматизирано техническо средство- мобилна  система за видеоконтрол “ TFR1-M „бил заснет л.а. марка „АУДИ КУ7 ” с ДК № СВ 7711 КР, който се движел със скорост от 98 км/ч., при ограничение на скоростта от 60км/ч, въведено с ПЗ В-26. Извършена била  проверка за собственост на автомобила, при която било установено,че същият е собственост на посоченото по-горе дружество, представлявано от жалбоподателя. Изготвени са ВДС-разпечатка от системата със снимков материал.На последния  е издаден електронен фиш за нарушение по чл.21,ал.2 ЗДвП,установено с автоматизирано техническо средство, издаден от ОД МВР-гр.Кюстендил, с който на осн. чл.182, ал.2, т.4 ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 300 лева на жалбоподателя. От представените писмени доказателства е видно, че автоматизираното техническо средство, с което е заснета скоростта, е от одобрен тип, преминало последваща проверка.

Изложената фактическа обстановка се установява от събраните по делото писмени доказателства и веществени доказателствени средства.

С оглед на така установеното, съдът прие,че жалбата е допустима. Същата е подадена от надлежна страна, в срока по чл.189, ал.8 ЗДвП., а по същество е основателна, по следните съображения:

При издаването на обжалвания  електронен фиш за налагане на глоба за нарушение,установено с автоматизирано техническо средство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. От формална страна електронният фиш съдържа всички изискуеми съгласно чл.189,ал.4 от ЗДвП реквизити.

Електронния фиш е издаден  в нарушение на чл.189, ал.4 ЗДвП. Този текст регламентира специален ред и е изключение от общите процедурни правила за административнонаказателното производство, поради което следва да са налице всички предпоставки за прилагане на това изключение. По  преписката не са представени доказателства, че е спазено изрично посоченото условие в този текст-  ел. фиш да се базира на показания на  техническо средство,което извършва заснемането  в отсъствие на контролен орган. В случая, съответните показания са  от мобилна система за видеонаблюдение. Действително, това обстоятелство не обосновава извода,че тази вид система не отговаря на условията на горния текст, но следва да се съдържат доказателства, които да установяват,че същата е работела на автоматичен режим ,без възможност за достъп от контролен орган.

Освен посоченото, нито в ел.фиш, нито от ВДС става ясно, къде се е намирал автомобила спрямо  пътния знак, въвеждащ ограничение на скоростта,за да се извърши преценка, дали скоростта на автомобила е засечена в обхвата на действие на този пътен знак,което също дава основание за отмяна на електронния фиш като недоказан.

Следва да се отбележи, че данни (не и безспорни  доказателства)  за горните обстоятелства следва да се съдържат в протокола по чл.10, ал.1 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, като по преписката не  е приложен такъв, поради което съдът счита, че не е бил изготвен по надлежния ред, и с оглед последващо изискване, съобразно дадените указания, също не е приложен.

С оглед изложеното, съдът отмени електронния фиш като незаконосъобразен.

По горните съображения, съдът постанови решението си.

 

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: