Решение по дело №115/2018 на Районен съд - Девня

Номер на акта: 83
Дата: 12 юни 2018 г. (в сила от 12 ноември 2018 г.)
Съдия: Даниела Христова Вълева
Дело: 20183120200115
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 април 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

№83/12.6.2018г.

гр. Девня

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ДЕВНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ЧЕТВЪРТИ СЪСТАВ, в публично съдебно заседание на четвърти юни през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ВЪЛЕВА

 

при протоколист И. В., като разгледа докладваното НАХД № 115/2018 г. по описа на Районен съд – Девня, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН и е образувано по жалба на П.Г.Т., ЕГН:********** *** против Наказателно постановление № 23-0000302, издадено на 09.03.2018 г. от Началника на Областен отдел”АА” в ГД“АИ“ - В., с което на въззивника за нарушение по чл. 89 т. 1 от Наредба № 33 от 03.11.1999 г. на МТ, на основание чл. 93 ал. 2от Закона за автомобилните превози /ЗАвП/ е наложено административно наказание - ГЛОБА в размер на 500 лева.

Жалбоподателят обжалва наказателното постановление, като счита същото за неправилно и незаконосъобразно, постановено при допуснати нарушения на процесуалните правила и материалния закон. Претендира неяснота на описаното в АУАН и НП нарушение и липса на компетентност на актосъставителя и наказващия орган.

В с.з., жалбоподателят, редовно призован, не се явява, не се представлява, не ангажира писмено становище по жалбата. Такова е постъпило в 12, 42 часа в деня на съдебното заседание, но след неговото приключване.

Административно–наказващият орган, редовно призован, не изпраща представител. Ведно с жалбата представя писмено становище, в което счита същата за неоснователна, а обжалваното наказателно постановление за правилно и законосъобразно, поради което моли същото да бъде потвърдено от съда.

Контролиращата страна – РП - Девня, редовно призована, не изпраща представител и не ангажира становище по жалбата.

Съдът, след преценка на събраните по делото гласни и писмени доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

На 12.02.2018 г. около 10:30 часа по главен път гр. С. – гр. Д., на изхода на АМ“Хемус“ свидетелите Д.Р.Б. и Д.П.К. – инспектори при ОО”АА” – В. спрели за проверка влекач марка „***“ с рег. № ***, с прикачено полуремарке, управляван от въззивника Т.. При проверка на представените от водача документи поверяващите констатирали, че се извършва обществен превоз на товари – амониев нитрат по маршрут гр. Д. – с. П. с превозвач „Бълнед“ООД, ЕИК:*********. Сред поисканите от контролните органи документи водачът не представил заверено копие към лиценз на Европейската Общност №10375, какъвто бил издаден на дружеството – превозвач на 22.04.2013 г. със срок на валидност до 21.04.2018 г. Предвид горното било прието, че водачът е извършил нарушение на чл. 89 т. 1 от Наредба № 33 от 03.11.1999 г. на МТ, поради което на место му бил съставен АУАН. Актът бил връчен на нарушителя и подписан от него с възражението, че по грешка е взел друг документ вместо лиценза. Същото било прието от наказващия орган за несъстоятелно, неоснователно и ирелевантно, поради което срещу въззивника е издадено обжалваното наказателно постановление.

Горната фактическа обстановка съдът приема за установена въз основа на показанията на разпитания по делото свидетел, установяващ лично възприети от него факти, които напълно се подкрепят и от писмените доказателства, приложени към АНП и приобщени по реда на чл. 283 от НПК. Преценени в своята съвкупност наличните по делото доказателства не налагат различни фактически изводи. Описаните в АУАН и НП факти не се оспорват и от въззивника, а на практика и се признават от него чрез вписаното в акта възражение.  

При така установената по делото фактическа обстановка, въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление по отношение законосъобразността, обосноваността и правилността му, съдът прави следните  правни изводи:

Относно допустимостта на жалбата:

Жалбата е подадена от надлежна страна в законоустановения срок и е приета от съда за разглеждане.

Относно компетентността на органа, издал обжалвания административен акт:

 АУАН е съставен от компетентно длъжностно лице от ИА“АА“, видно от приложената по делото длъжностна характеристика на актосъставителя.

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган по смисъла на чл. 92 ал. 2 от ЗАвтП – Началника на Областен отдел”АА” гр. В., упълномощен с това правомощие със заповед № РД-08-249/15.05.2015 г. на Министъра на Транспорта, информационните технологии и съобщенията /приложено по делото/.

Относно процесуалната законосъобразност на обжалвания административен акт:

Служебната проверка на въззивния съд констатира, че обжалваното наказателно постановление и акта за установяване на административно нарушение, въз основа на който е издадено не страдат от процесуални нарушения, даващи основание за неговата отмяна. В АУАН и НП фигурират всички нужни реквизити, които гарантират правото на защита на нарушителя и възможността да разбере в както точно е обвинен. Спазена е процедурата за издаването им, регламентирана в ЗАНН. Нарушението е описано по начин, изчерпващ всички обстоятелства, при които е извършено, посочени са всички факти, касаещи съставомерните признаци на нарушението. Става напълно ясно от описанието на нарушението, изложено в АУАН, че административно – наказателната отговорност на въззивника се ангажира за това че, като водач, осъществяващ обществен превоз на товари не е представил при поискване от контролните органи заверено копие от лиценз на Общността. Фактите изложени в акта напълно съответстват на посочената като нарушена правна норма на чл. 89 т. от Наредба №33.

 Относно материално-правната законосъобразност и обоснованост на обжалвания административен акт.

Установява се по делото чрез гласни и писмени доказателства, че че към датата на проверката превозвачът е имал редовно издаден лиценз за извършване на обществен превоз на товари. След като е налице валиден лиценз, водачът на МПС, извършващ обществен превоз на товари, е бил длъжен да носи и съответно да представи при поискване на контролните органи този лиценз или заверено копие от него. Въззивникът не е изпълнил това свое задължение, поради което правилно е била нагажирана административно наказателната му отговорност, тъй като непредставянето на валидно копие на лиценза към момента на проверката от водача е нарушение по чл. 89 т. 1 от Наредба № 33 от 03.11.1999 г. на МТ и е наказуемо по чл. 93 ал. 2 от ЗАвтП.

Случаят не е маловажен по см.чл. 28 ЗАНН. Същият не се отличава по степен на обществена опасност от обикновените случаи от този род, като смекчаващи отговорността обстоятелства не е констатират.

Процесното нарушение е от категорията на т. нар. "формални" нарушения /нарушения на просто извършване/, при които вредните последици /обществената опасност/ произтичат от самото осъществяване на изпълнителното деяние. Случая не представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на административни нарушения от съответния вид. Обстоятелствата, че от нарушението няма настъпили вредни последици не е в състояние да квалифицира случая като маловажен по смисъла на цитираната разпоредба от ЗАНН.

С оглед на изложеното и отчитайки засегнатите с извършеното нарушение обществени отношения и данните за нарушителя се налага извод, че правилно наказващия орган е приел, че процесният случай не следва да бъде квалифициран като маловажен.

При така описаното от фактическа страна нарушение и при така посочената нарушена правна норма, правилно АНО е наложил административно наказание на основание чл. 93 ал. 2 от ЗАвП във фиксиран от законодателя размер, при което съдът няма възможност да го ревизира.

Предвид гореизложеното съдът намира, че проверяваното НП следва да бъде потвърдено, като правилно и законосъобразно, поради което и на основание чл. 63 ал.1 от ЗАНН:        

 

                               Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 23-0000302, издадено на 09.03.2018 г. от Началника на Областен отдел”АА” в ГД“АИ“ - В., с което на П.Г.Т., ЕГН:********** за нарушение по чл. 89 т. 1 от Наредба № 33 от 03.11.1999 г. на МТ, на основание чл. 93 ал. 2от Закона за автомобилните превози /ЗАвП/ е наложено административно наказание - ГЛОБА в размер на 500 лева.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Административен съд - В. в 14 дневен срок, считано от съобщаването му на страните по реда на АПК.

 

                                            

 

                                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: