Определение по дело №2302/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260418
Дата: 9 декември 2020 г.
Съдия: Веселина Тодорова Семкова
Дело: 20205300202302
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 12 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

260418                   09.12.2020 г.                               гр.Пловдив,

                                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение, в закрито съдебно заседание на девети декември две хиляди и двадесета година в състав:

 

                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕСЕЛИНА СЕМКОВА

 

                                              

като разгледа докладваното от съдията Семкова ЧНД №2302 по описа на ПдОС за 2020 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.243, ал.4 НПК.

Постъпила е жалба от Е.М. против Постановление на Окръжна прокуратура-Пловдив, с което е прекратено наказателното производство по досъдебно производство №277/2019г. по описа на Пето РУ при ОД на МВР-Пловдив, водено за престъпление по чл.124, ал.1 НК. Моли съда да отмени обжалваното постановление и върне делото на държавното обвинение за продължаване на разследването.

Запознавайки се с изложеното в жалбата, материалите по досъдебното производство и мотивите към обжалваното постановление, съдът констатира следното:

 Досъдебното производство е било образувано  по реда на чл.212, ал.2 НПК за това, че на 30.06.2019 г. в гр.Пловдив е причинена на И.К.К., ЕГН ********** тежка телесна повреда - престъпление по чл.128, ал.2 вр. ал.1 НК, като делото е било наблюдавано от Районна прокуратура –Пловдив.  С постановление от 08.10.2019 г. последната е изпратила досъдебното производство по компетентност на Окръжна прокуратура - Пловдив с оглед наличието на доказателства за престъпление по чл.124 НК, която от своя страна го е приела за ръководство и надзор с постановление от 14.10.2019 г. и досъдебното производство е продължило да се води за посегателство по чл.124, ал.1 НК.

Въз основа на инкорпорираните доказателствени източници, разследващият полицай е дал писмено мнение за прекратяване на наказателното производство на осн. чл.243, ал.1, т.1 вр. чл.24, ал.1 НПК, а прокурорът е приел за установена следната фактическа обстановка:

Пострадалият И. К. - *** годишен редовно употребявал алкохол. Същият живеел в гр. П., ж.к. „***“, бл. ***, вх. ***, ет. ***, ап. ***. На 30.06.2019 г. консумирал алкохол още от сутринта. През деня в близост до блока си се срещнал с двама свои познати, единият от които свид. Е. В.. Знаейки, че последният бил бивш полицейски служител, К. го помолил да даде съвет на негова позната, имаща проблеми с брат си. Свид.В. и познатата на пострадалия продължили да разговарят, а К.се отправил към входа на блока, в който живеел.

Под въздействието на голямото количество алкохол, което бил употребил, И. К. паднал, докато се качвал по стълбите. От падането получил множество травматични увреждания, сред които: тежка черепно-мозъчна травма със счупване на черепния покрив и черепната основа в средна черепна ямка, екстрадурален кръвоизлив вляво теменно-тилно, субарахноидален кръвоизлив двустранно челно, слепоочно и тилно, субарахноидален кръвоизлив на малкия мозък, контузия на мозъка двустранно челно и теменно, както и  кръвоизлив в средния мозък.

Малко след 17 часа свид. С..С.е прибирал в дома на майка си в гр. П., ж.к. „***“, бл. ***, вх. ****и видял на стълбите във входа на блока И. К., лежащ на земята. Предположил, че К.се е напил и е паднал по стълбите, тъй като това не се случвало за пръв път. Забелязал, че около пострадалия имало и локва кръв, което обаче го разтревожило. Свид.С.потърсил съдействие от свид. Р. С., която се обадила на тел. 112. В този момент пострадалият не бил контактен. Малко по-късно свид. Й. Б., живуща на същия адрес, се прибирала в дома си и пред блока срещнала свид.С., която й разказала, че И.К.бил паднал във входа и е извикала линейка. Тъй като медицинският екип все още не бил пристигнал, свид. Б.също се обадила на тел. 112. Малко по-рано в същия ден последната била видяла К. да употребява алкохол в близост до блока, което се случвало често, като в резултат на това и друг път е падал по стълбите и спал между етажите.

След пристигането на медицинския екип пострадалият бил приет в КАИЛ при УМБАЛ „Св. Георги“ ЕАД — гр. Пловдив, където в 21 часа на същия ден починал.

Съгласно заключението по назначената в хода на разследването СМЕ, че причината за смъртта на И. К. била вклиняване на малкия мозък, вследствие на тежка черепно-мозъчна травма със счупване на черепния покрив и черепната основа в средна черепна ямка, екстрадурален кръвоизлив вляво теменно-тилно, субарахноидален кръвоизлив двустранно челно, слепоочно и тилно, субарахноидален кръвоизлив на малкия мозък, контузия на мозъка двустранно челно и теменно, кръвоизлив в средния мозък. Според вещото лице, всички травматични увреждания са причинени по механизма на удар или притискане с/или върху твърд тъп предмет, или неговото тангенциално действие и са в причинно-следствена връзка с настъпването на смъртта. Експертът е посочил, че тежката черепно-мозъчна травма е протекла с пълна загуба на съзнание до степен кома.

Експертното становище по назначената химическа експертиза  установило наличие на етилов алкохол в кръвта на И. К.- 4.68 %, като констатираният резултат наложил назначаване на допълнителна СМЕ по писмени данни. Заключението по последната сочи, че имайки предвид тежкото алкохолно опиване на И. К. в момента на настъпване на инцидента, разпределението и характера на установените травматични увреждания, високият ръст на починалия /187 см/ и терена, на който е намерен /стълбищна площадка/, най- вероятно се касае за падане от ръст назад върху плоскостта на стълбищната площадка с удар на главата в теменно-тилната област. Всички травматични увреждания, установени по тялото на И. К., съответстват да са получени при падане от ръст на стълбищна площадка, с изключение на кръвонасяданията с убождания на дясна предмищница и двете длани, които са следствие от оказаната му медицинска помощ. Не се установяват травматични увреждания, свързани с причината за смъртта, които да не могат да бъдат получени при падане от ръст.

При така установената фактология представителят на държавното обвинение е счел, че не бил осъществен съставът на престъпление по чл. 124, ал. 1 НК, доколкото липсвали каквито и да било доказателства в подкрепа на становището, че смъртта на пострадалия е причинена вследствие на умишлено нанесена телесна повреда. Безспорна била констатацията, че в резултат на употребеното голямо количество алкохол И.. К. е паднал, докато се е качвал по стълбите във входа на блока, в който живеел. Не било установено присъствието на други лица към този момент, в частност същите да са допринесли за падането по стълбите и причинените травматични увреждания на пострадалия, поради което е прието, че налична била хипотезата на чл.24, ал.1, т.1 НПК - деянието не е извършено и затова наказателното производство по делото е прекратено.

До настоящия момент въз основа на жалбата на един от наследниците на пострадалия са били образувани две съдебни производства, като произнасяне по същество по същите липсва, доколкото са били прекратени и делата - върнати на Окръжна прокуратура –Пловдив за администриране.

Трима са наследниците на пострадалото лице - синът му К. К., заявил още при разпита си, че от пет години живее и работи в А. и посочил като свой постоянен адрес ***. На указания адрес копие от постановлението му е било изпратено и съответно не е потърсено, както и е приложена докладна записка, съгласно която по сведение на съседа В. И., К.живее и работи в А.. На 14.03.2020 г. братът на пострадалия Г. К. е получил препис от  постановлението, а изпратеното такова до сестрата Е.М. е било върнато на 14.04.2020 г. поради непотърсена пратка от последната. Междувременно обаче, тя е депозирала жалба срещу прокурорския акт, изпращайки я по пощата на 26.03.2020 г. /л.4 ЧНД 604/2020 г./ В последствие е била отново уведомена за прокурорския акт на 30.07.2020 г. /л.4 ЧНД 1527/2020 г./  и същата е представила нова жалба против последния на 03.08.2020г. и следователно в законоустановения 7-дневен срок. Ето защо, а и с оглед обстоятелството, че М. е лице с право на обжалване по смисъла на чл.243, ал.4 НПК, то следва да се счете, че  жалбата е допустима. Разгледана по същество, същата е основателна. Съображенията за това са следните:

В хода на досъдебното производство са събрани множествено доказателствени източници, преимуществено гласни такива. Детайлният анализ на същите обаче сочи на фактология, която макар и не диаметрално различна от установената като такава от прокурора, то различаваща се поне частично от нея, като същевременно неизяснени са останали и редица факти от изключителна според настоящата съдебна инстанция важност.

Безспорно е, че на инкриминираната дата свид.Е. В. се е срещнал със своя бивш съсед И. К. и позната последния за даване на съвет във връзка с проблеми с нейния брат. Неизяснен обаче по категоричен начин е останал въпросът как се е прибрал К. до входа на блока си, доколкото свид.В.е посочил, че пострадалият си е тръгнал сам, а синът на пострадалия свид.К. К.е съобщил за наученото от съседите, а именно, че докато свид. В. и жена си говорили, баща му е бил заспал на пейка близо до тях. По това време /около 14.30 часа/   жена от входа – „К. или В.“ /л.15 ДПво/  била казала на свид.В., че К.ще слънчаса и затова да му помогне да се прибере. Същевременно съседката свид.Р. С.била споделила на свид.К. К, че видяла как Е. В. е влязъл във входа на блока, придружавайки баща му. Свид.К. А. при разпита си е посочила, че не знае въпросния ден кой е съпроводил И.К. до входа на блока. Не е направен обаче опит за установяване на лицето, посочено от свид.К. К.като съседката В. и изясняване виждала ли тя е въпросния ден И. К. преди откриване на тялото му във входа на блока и съответно насочвала ли е някого да му помогне да се прибере в дома му. Всъщност на настоящата инстанция служебно стана известно съществуването на такова лице, доколко В. И. И.е посочена в докладната записка /л.4 от ЧНД 2302/2020 г./ като съседка на К. .К. дала сведение, че последният работи и живее в А. и поради това не е намерен за връчване на жаленото прокурорско постановление.

От друга страна, налично се оказва и противоречие между  показанията на свид.К. К.и тези на свид.Р. С., доколкото първият е посочил, че от нея е разбрал, че е видяла как свид.В. е придружил баща му до входа на блока, а самата свид.Р. С.отрича да е имала въобще впечатления кой е придружил И. К.до входа на блока. За изясняването му следва да бъде направен поне опит за извършване очна ставка  между двамата свидетели, макар и единият да живее извън страната, респ. реализиран повторен разпит на свид.Р. С. с оглед изясняване на това обстоятелство.

На следващо място, извън прокурорския прекратителен акт е останал фактът, че пострадалият К.е установен на инкриминираното място най-напред в състояние, очевидно показващо на заварилите го лица, че просто е заспал във входа на блока и около него не е имало следи от кръв. В този смисъл са сведенията, дадени от свид.В.: „Малко след това негов съсед – Н.ме извика и каза, че И.е паднал пред входа. Разделих се с жената и отидох до входа. И.беше паднал пред вратата на входа. Беше в съзнание и го попитах иска ли да го кача до апартамента му, а той ми каза, че няма проблем, бил паднал, но щял да се оправи.“ и тези на свид.М. Л.: „На 30.06.2019 г. следобед видях И. да лежи във входа  и това казах на сина му, който си дойде за погребението. Когато видях И., той просто си лежеше и помислих, че е заспал. Когато го видях, около него нямаше кръв или други следи, които да ме накарат да мисля, че има нещо нередно.“

Тук е мястото да са отбележи и различието в показанията на свид.В. и свид.Н. .С. Първият е отбелязал, че малко след прибирането на И. К., съседът Н. С. е извикал В.и му казал, че И. е паднал във входа. От своя страна свид.Н.С. не дава въобще такива сведения, като сочи за наблюдения единствено от терасата на жилището  си относно пристигането на полиция, както и че едва на следващия ден е разбрал, че е идвала заради И. К., който бил паднал, а по-късно – починал. За отстраняването на това противоречие не са положени усилия, поради което необходим се явява допълнителен разпит на свид.Н.С. в насока: виждал ли е този свидетел на инкриминираната дата Е.В., респ. съобщавал ли е на последния, че И. К.е паднал и поради това В. да се опита да му помогне; ако е виждал падналия вече И. К., то следва да се изясни кога е станало това, къде точно го е видял и в какво състояние, имало ли е локва с кръв около тялото му. Едва след провеждането на този разпит и ако бъдат констатирани съществени противоречия между показанията на указаните двама свидетели, то същите следва да бъдат поставени в режим на очна ставка.

Безспорна също така е констатацията, че малко по-късно на инкриминираните дата и място пострадалият К.е заварен на площадката от вътрешната страна на входната врата на бл.***, вх.***, ж.к. „***“, в гр.. лежейки в локва кръв най-напред от свид.С. С. който е съобщил на свид.Р. С*, повикала от телефона му Спешна помощ. Докато последната чакала медицинския екип пред входа на блока, прибирайки се към дома си в същия вход,  свид.Й.Б.разбрала от С. за падането на И.К.. Показанията на свид.Б. са изключително повърхностни, поради което и с оглед заявеното от нея, че по-рано същия ден около 14 часа е видяла И.К. да пие в близост до блока, както и наличието на доказателствени източници за контакт на пострадалия и с други лица по това време,  следва и тя да бъде допълнително разпитана касателно това: към указания час на 30.06.2019 г. К.сам ли е бил или с други лица, съотв. кои са били те, виждала ли е наблизо Е.В., за когото е изяснено, че по-рано е бил  техен съсед.

При извършения оглед на местопроизшествие- входна етажна площадка на бл.***, вх.*** ж.к. „***“ в гр.П.  /л.5 ДПво/ е установена червена течност с неправилна форма и размери в близост до входната врата за избени помещения, разлята успоредно на стълбището. Явно, че към този момент тялото на пострадалия е било транспортирано в ЦСМП и поради това в огледния протокол липсват данни за неговото разположение на инкриминираното място. Относно този доказателствен дефицит е следвало да се направи опит за попълване чрез други източници на доказателствена информация, каквито в случая явно могат да бъдат единствено свидетелските показания.  На нито един от разпитаните такива обаче не е зададен въпросът относно това обстоятелство, както и дали тялото е било местено преди идване на медицинския екип. Посочили са къде е заварено тялото на пострадалия, но не и относно конкретното му разположение спрямо входната врата, избените помещения и стълбището на бл.**** вх.*** ж.к. „***“ в гр.П., а това е от съществено значение за изясняване дали фаталният край на пострадалия е настъпил именно в резултат на падането му от собствен ръст върху плоскостта на стълбищната площадка при изкачването на стълбището, както е приел прокурорът, или би било резонно да се счете, че падането е могло да бъде предизвикано и от друга причина и каква евентуално е същата, за да се разследва.    

Произнасяйки се, без да бъде осъществено пълно и всестранно разследване и излагайки необосновани правни изводи относно приетата теза, прокурорът е постановил незаконосъобразен и необоснован акт. Едва след събиране на посочените гласни доказателствени средства, а при необходимост и допълнителни такива, както и  детайлен анализ на доказателствения материал в пълен обем, би могъл да се направен коректен извод относно липсата или не на реализирано посегателство по чл.124, ал.1 НК. Това налага обжалвания прокурорски акт да бъде отменен, а делото- върнато на ОП-Пловдив за изпълнение на дадените в обстоятелствената част на определението указания, поради което и на осн. чл.243, ал.6, т.3 НПК съдът

 

                                    О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ като незаконосъобразно и необосновано Постановление на Окръжна прокуратура-Пловдив, с което е прекратено наказателното производство по досъдебно производство №277/2019г. по описа на Пето РУ при ОД на МВР-Пловдив, водено за престъпление по чл.124, ал.1 НК, и ВРЪЩА делото на Окръжна прокуратура-Пловдив за изпълнение на указанията, посочени в обстоятелствената част на определението.

Определението подлежи на обжалване и протест пред Апелативен съд-Пловдив в 7-дневен срок от съобщаването му.

                                                       

 

                                                     ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: