Решение по дело №1392/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 122
Дата: 10 февруари 2023 г.
Съдия: Константин Григоров
Дело: 20227040701392
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 9 август 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

   № 122/10.02.2023 година, град Бургас

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

Административен съд – Бургас, II-ри състав, в открито съдебно заседание на 11.01.2023 г. в състав

 

Съдия: Константин Григоров

Секретар: Димитрина Димитрова

            С участието на прокурор: Соня Петрова, разгледа докладваното от съдия Григоров административно дело № 1392 по описа на съда за 2022 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.145 и сл. от АПК, вр. чл.172, ал.5 от ЗДвП и чл.203 и сл. от АПК, вр. с чл.1, ал.2 от ЗОДОВ.

Образувано е по жалба на Р.С.А., ЕГН **********, с постоянен и настоящ адрес: ***, срещу ПАМ по чл.171, т.5, б.Б  от ЗДвП „преместване на паркирано пътно превозно средство без знанието на неговия собственик или на упълномощения от него водач” по отношение на лек автомобил „Мазда 6“ с рег. № ****, с искане за нейната отмяна като незаконосъобразна. С жалбата са предявени искове с правно основание чл.1, ал.1 от ЗОДОВ, за присъждане на обезщетение за претърпени имуществени вреди в размер на 62 лв. и на обезщетение за претърпени неимуществени вреди в размер на 500 лв., за които се сочи, че са настъпили в резултат на незаконосъобразно приложената принудителната административна мярка. Жалбоподателят твърди, че автомобилът е собственост на съпругата му, която устно му била делегирала всички права и отговорности върху същия.

В съдебно заседание Р.А., редовно уведомен, се явява лично, като поддържа жалбата, счита, че наложената ПАМ е нищожна, алтернативно незаконосъобразна, сочи доказателства. Счита, че има правен интерес да оспори наложената ПАМ, тъй като устно е упълномощен от съпругата си, собственик на ППС, да управлява същото. Твърди, че от протокола за осъществено преместване на неправилно паркирано ППС не става ясно кое е длъжностното лице, констатирало неправилно паркираното ППС и наредило неговото преместване. В о.с.з. на 30.11.2022 г. оттегля предявения иск за неимуществени вреди в размер на 500 лв. Иска отмяна на обжалваната ПАМ, присъждане на претърпените имуществени вреди.

Ответникът по жалбата – Л.П.Н. на длъжност „шофьор-автокран“ при Общинско предприятие „Стопанисване и управление на общински имоти“ – Поморие, не се явява, представлява се от адвокат И.Ц. ***, с представено пълномощно.

За ответника по исковете за имуществени и неимуществени вреди – Община Поморие, се явява адвокат И.Ц. ***, с представено пълномощно. Оспорва жалбата и исковете, счита, че жалбоподателят няма правен интерес от оспорването на ПАМ, иска отхвърляне на жалбата и исковете, претендира разноски.

Факти:

На 24.07.2022 г., около 17:10 ч., в гр. Поморие, на ул. „Солна“ № 22, служители на Община Поморие, ОП „СУОИ” – Л.Н. и Г.В., установили неправилно паркирано ППС – лек автомобил „Мазда 6“ с рег. № ****. Същите съставили протокол за осъществено преместване на неправилно паркирано ППС № 002138/24.07.2022 г., в който описали, че ППС било паркирано върху обозначена зона забранена за паркиране, срещу контейнери за отпадъци, като по този начин затруднява достъпа до тях и тяхното обслужване. Била приложена процесната ПАМ. В протокола, не било посочено пълно име и длъжност на служителя, приложил ПАМ. В съответния раздел, ръкописно е записано единствено „Люб” (л.8).

Жалбоподателят А. се явил на наказателния паркинг на община Поморие на 25.07.2022 г., заплатил сумата от 50 лв. за репатриране и сумата от 12 лв. за паркинг, за което са представени доказателства (л.9) и ППС било освободено.

С писмо вх. № 7887/23.08.2022 г. (л.31) кметът на община Поморие представя по делото копие от Трудов договор № 073/13.07.2022 г., сключен между ОП „СУОИ” и Г.В.В. на длъжност „шофьор-автокран“; копие от длъжностна характеристика за длъжността „шофьор-автокран“; копие от Трудов договор № 078/18.07.2022 г., сключен между ОП „СУОИ” и Л.П.Н. на длъжност „шофьор-автокран“; копие от длъжностна характеристика за длъжността „шофьор- автокран“; копие от Заповед № РД-16-1241/15.07.2022 г. на кмета на община Поморие (л.38) и Заповед № РД-16-1386/08.08.2022 г. на кмета на община Поморие (л.39) за определяне на длъжностните лица, които да извършват принудително преместване на неправилно паркирани пътни превозни средства без знанието на техните собственици или на упълномощени от тях лица, в изпълнение на разпоредбите на ЗДвП, ППЗДвП и Наредба № 23 за условията и реда за платено и безплатно паркиране на моторни превозни средства на територията на гр. Поморие.

С писмо вх. № 8084/01.08.2022 г. (л.43) кметът на община Поморие уточнява изрично, че лицето, наредило принудителното преместване на неправилно паркираното ППС, е Л.П.Н., на длъжност „шофьор-автокран“ при ОП СУОИ – Поморие.

Правни изводи:

От доказателствата по делото се установява, че собствеността върху процесния автомобил е придобита от Е.А.С. на 31.03.2019 г. (л.76). Същата и жалбоподателят са съпрузи, с дата на сключване на гражданския брак – 06.07.2019 г. (л.73), след която дата няма данни автомобилът да е бил отчуждаван.

Неоснователно е възражението на ответниците по жалбата и исковете, касаещо надлежната процесуална легитимация на жалбоподателя. ЗДвП изрично сочи, че преместването на ППС се извършва без знанието на неговия собственик или на упълномощения от него водач. В случая жалбоподателят се легитимира като водач, упълномощен от собственика – неговата съпруга. По делото не е представено писмено пълномощно, но законът не изисква писмената форма като форма за валидност при такова упълномощаване. Освен това, по делото в качеството на свидетел е разпитана Е.А. – собственик на автомобила и съпруга на Р.С.А., която потвърди, че през период, обхващащ и деня на паркирането, е предоставила автомобила на жалбоподателя да го ползва и управлява. Съдът кредитира като достоверни дадените от свидетеля показания и намира за правно и житейски обосновано съпругът да е упълномощен устно от съпругата си да управлява собствения й автомобил. По делото е установено и не се спори, че именно жалбоподателят е паркирал автомобила на мястото, от където той е бил преместен, и същият е платил сумата, представляваща разноски по преместването при освобождаване на автомобила от наказателния паркинг. Тези факти обосновават процесуалната легитимация на жалбоподателя да оспорва наложената принудителна административна мярка и съответно да претендира заплащане на обезщетение за вреди от нейното незаконосъобразно постановяване.

Жалбата е подадена на 04.08.2022 г. – в срок, от надлежно легитимирано лице, поради което е процесуално допустима.

По обжалването на ПАМ:

Съгласно чл.171, т.5, б.Б от ЗДвП за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилага ПАМ преместване на паркирано пътно превозно средство без знанието на неговия собственик или на упълномощения от него водач, когато превозното средство е паркирано в нарушение на правилата за движение на места, обозначени с неподвижен пътен знак, предупреждаващ за принудително преместване на паркирано превозно средство, както и когато създава опасност или прави невъзможно преминаването на другите участници в движението; в този случай лицата по чл.168 уведомяват районното управление на Министерството на вътрешните работи, от територията на което е преместен автомобилът, за новото местоположение на превозното средство; разходите, направени във връзка с преместването на превозното средство, са за сметка на собственика на превозното средство, което може да бъде задържано до заплащане на тези разходи, а таксата за отговорното пазене на преместения автомобил се начислява от момента на уведомяването на районното управление на Министерството на вътрешните работи.

С разпоредбата на чл.167, ал.2, т.1 от ЗДвП законодателят е указал правомощията на съответните служби за контрол, определени от кмета на общината, а именно да контролират спазването на правилата за паркиране от водачите на пътни превозни средства. Съгласно чл.168, ал.1 от ЗДвП определените от министъра на вътрешните работи длъжностни лица от службите за контрол и/или длъжностни лица, определени от собствениците или администрацията, управляваща пътя, могат да преместват или да нареждат да бъде преместено паркирано пътно превозно средство на отговорно пазене на предварително публично оповестено място без знанието на неговия собственик или на упълномощения от него водач. Следователно със закон е предоставена възможност на кмета да определи със заповед службата за контрол и поименно да посочи длъжностните лица, които да прилагат ПАМ.

В конкретния случай по делото са представени доказателства, че лицето наредило принудителното преместване на неправилно паркираното ППС е Л.П.Н., на длъжност „шофьор- автокран“ при ОП СУОИ – Поморие (л.43). Видно от Заповед № РД-16-1241/15.07.2022 г. на кмета на община Поморие, към датата на налагане на ПАМ обаче, Л.Н. не е бил оправомощен да разпорежда принудително преместване. Представената последваща заповед на кмета на община Поморие от 08.08.2022 г., с която Няголов е оправомощен да прилага ПАМ от вида на процесната, е издадена след датата на прилагане на обжалваната ПАМ – 24.07.2022 г. Предвид което същата се явява приложена от некомпетентен орган, а в този смисъл – нищожна.

По исковете за обезщетения:

Според чл.1 от ЗОДОВ държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност, като исковете се разглеждат по реда, установен в АПК.

От цитираната разпоредба следва, че, за да възникне право на иск за обезщетение, е необходимо кумулативно да са налице следните предпоставки: незаконосъобразен акт, действие или бездействие на орган или длъжностно лице на държавата или общината при или по повод изпълнението на административна дейност; вреда, която може да бъде имуществена или неимуществена; пряка и непосредствена причинна връзка между незаконосъобразния акт, действието или бездействието и настъпилата вреда.

Разпоредбата на  чл.171, т.5, б.Б от ЗДвП постановява, че разходите, направени във връзка с преместването на превозното средство, са за сметка на собственика на превозното средство, поради което, за да е основателно искането за присъждането им, е необходимо същите да бъдат доказани, които да са именно във връзка с преместването на превозното средство. От представените по делото доказателства става ясно, че упълномощеният Р.А. е заплатил във връзка с приложената ПАМ сумата от 50 лв. за репатриране и сумата от 12 лв. за паркинг. Предвид констатираната нищожност на ПАМ вредите, причинени от нея, следва да се компенсират по реда на чл.1 от ЗОДОВ. В тази връзка съдът приема, че твърдените имуществени вреди от ищеца са доказани по размер, а искът за присъждане на обезщетение за имуществени вреди в размер на 62 лв. следва да бъде уважен.

С оглед оттеглянето на предявения иск с правно основание чл.1, ал.1 от ЗОДОВ за присъждане на обезщетение за неимуществени вреди в размер на 500 лв. същият следва да бъде оставен без разглеждане, а делото да бъде прекратено в тази част.

Жалбоподателят претендира разноските, направени по делото, които са в размер на 10 лв. – за държавна такса.

Ответникът Община Поморие, чрез процесуалния си представител, претендира разноски за адвокатски хонорар в размер на 350 лв. С оглед изхода на делото, както и оттеглянето на иска с правно основание чл.1, ал.1 от ЗОДОВ за присъждане на обезщетение за неимуществени вреди в размер на 500 лв., на ответника Община Поморие следва да се присъдят разноски само в частта за оттегления иск на основание чл.10, ал.2, предл. второ от ЗОДОВ в размер на 100 лв.

Мотивиран от горното и на основание чл.172, ал.2 от АПК, Административен съд – Бургас, II-ри състав  

 

Р Е Ш И :

 

ОБЯВЯВА НИЩОЖНОСТТА на принудителна административна мярка по чл.171, т.5, б.Б от ЗДвП – преместване на паркирано пътно превозно средство лек автомобил „Мазда 6“ с рег. № **** без знанието на неговия собственик или на упълномощения от него водач, наложена от Л.П.Н., на длъжност „шофьор-автокран“ при ОП СУОИ – Поморие, обективирана в Протокол за осъществено преместване на неправилно паркирано ППС № 002138/ 24.07.2022 г.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ исковата претенция на Р.С.А., ЕГН **********, с постоянен и настоящ адрес: ***, срещу Община Поморие с правно основание чл.1, ал.1 от ЗОДОВ за осъждане на ответника да му заплати сума в размер на 500 лв., представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди, настъпили в резултат прилагане на принудителна административна мярка по чл.171, т.5, б.Б от ЗДвП – преместване на паркирано пътно превозно средство лек автомобил „Мазда 6“ с рег. № **** без знанието на неговия собственик или на упълномощения от него водач, наложена от Л.П.Н., на длъжност „шофьор-автокран“ при ОП СУОИ – Поморие, обективирана в Протокол за осъществено преместване на неправилно паркирано ППС № 002138/ 24.07.2022 г.

ПРЕКРАТЯВА ПРОИЗВОДСТВОТО по административно дело № 1392/2022 г. по описа на Административен съд Бургас в оставената без разглеждане част.

ОСЪЖДА Община Поморие да заплати на Р.С.А., ЕГН **********, с постоянен и настоящ адрес: ***, на основание  чл.1, ал.1 от ЗОДОВ обезщетение за претърпени имуществени вреди в размер на 62 лв.

ОСЪЖДА Община Поморие да заплати на Р.С.А., ЕГН **********, с постоянен и настоящ адрес: ***, направените по делото разноски пред настоящата инстанция в размер на 10 лв.

ОСЪЖДА Р.С.А., ЕГН **********, с постоянен и настоящ адрес: ***, да заплати на Община Поморие разноски по делото в размер на 100 лв.

Решението подлежи на обжалване пред Върховен административен съд в частта за прекратяване на производството с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването на страните, а в останалата част – в 14-дневен срок от съобщаването на страните.

 

                                                                                  Съдия: