Решение по дело №7299/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 309
Дата: 25 февруари 2020 г. (в сила от 21 юли 2020 г.)
Съдия: Николай Диянов Голчев
Дело: 20195330207299
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

   Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 309

 

гр. Пловдив, 25.02.2020 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

           ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на шести февруари, две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ ГОЛЧЕВ

                                                                                        

          при участието на секретаря Тихомира Калчева като разгледа докладваното от съдията АНД № 7299/2019г. по описа на РС- Пловдив, IV- ти наказателен състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по повод на жалба, подадена от „Измир Логистик“ ЕООД, ЕИК ********* срещу Наказателно постановление № 36- 0000527 от 30.10.2019г., издадено от  А. В. Г.- *** ОО „АА“- гр. Пловдив, с което за нарушаване състава на чл. 91б, ал. 1, т. 1 ЗАвПр, на „Измир Логистик“ ЕООД, ЕИК *********, на основание чл. 97, ал. 1 ЗАвПр е наложена имуществена санкция в размер на 5 000 / пет хиляди /лв.

В жалбата се навеждат съображения в насока незаконосъобразност на атакувано НП. Сочи се, че при съставянето на АУАН и издаването на НП са допуснати съществени нарушения, водещи до ограничаване правото на защита на дружеството- жалбоподател. Моли се, процесното наказателно постановление да бъде отменено в своята цялост.

В съдебно заседание, дружеството- жалбоподател, редовно призовано, изпраща упълномощен процесуален представител в лицето на адв. Я.. Поддържа се така депозираната жалба. Излагат се допълнителни аргументи по същество на спора. Акцентира се върху обстоятелството, че ОО „АА“- Пловдив е съставило процесния АУАН, преди изобщо дружеството- жалбоподател да получи писмото, с което се изисква представянето на документи. Изтъква се, че към момента на съставяне на АУАН- 27.09.2019г., представител на дружеството- жалбоподател изобщо не е имал представа, че ОО „АА“ е изискало да бъде представен определен набор от документи, свързани с транспортната дейност на дружеството. Изтъква се и че правото на защита на дружеството- жалбоподател е накърнено, тъй като АУАН е съставен в отсъствие на представител на дружеството. Поддържа се, че административният орган не е изпратил нарочна покана, в която да упомене датата, на която следва да се яви представител на дружеството за съставянето на АУАН. Моли се, атакуваното НП да бъде отменено.

В съдебно заседание, въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител. Депозирано е писмено становище, постъпило в съда на 29.11.2019г., с което се моли обжалваното наказателно постановление да бъде потвърдено. Излага се становище по същество на спора.

Съдът, след като се запозна с приложените по делото доказателства, обсъди доводите изложени в жалбата и служебно провери правилността на атакуваното постановление, счита следното:

Жалбата е подадена в законоустановения срок, произтича от процесуално легитимирана страна, насочена е срещу акт, подлежащ на самостоятелно обжалване по съдебен ред, поради което се явява процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество.

Досежно срочността на жалбата, съдът счита за нужно да изтъкне следното: препис от процесното наказателно постановление е получен от представител на дружеството- жалбоподател на 06.11.2019г. От тази дата следва да бъде отброяван и седемдневният срок за депозиране на жалба срещу него. Процесуалният представител на „Измир логистик“ ЕООД представи извлечение от системата на лицензирания пощенски оператор „Еконт Експрес“ / л. 26- 27 от съд. произв./, от което се изяснява, че процесната жалба е подадена в офис на оператора в 20.32ч. на 13.11.2019г. Тоест, същата се явява депозирана в срок / арг. чл. 184 НПК/.

Относно приложението на процесуалните правила:

Съдът,  след запознаване с приложените по дело АУАН и НП счита, че съставеният АУАН и обжалваното НП са издадени от компетентни органи, като материалната, териториална и темпорална компетентност на административнонаказващия орган следва от така представената Заповед № РД- 08- 249 от 15.05.2015г. на Министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и Заповед № 864 от 20.05.2019г. на изпълнителния директор на ИА „АА“.

При съставянето на процесните АУАН и наказателно постановление обаче, са допуснати множество нарушения на процедурните правила, които рефлектират върху тяхната законосъобразност и водят до необходимост от пълна отмяна на атакуваното НП. Съображенията за този извод са следните: с писмо изх. № 11- 04- 4571/ 30/11.09.2019г., ОО „АА“- Пловдив е изискало от дружеството- жалбоподател набор от данни, изброени подробно в цитираното писмо. В писмото е посочено, че данните следва да се представят в ОО „АА“- гр. Пловдив до 19.09.2019г. Писмото е изпратено до дружеството- жалбоподател, като видно от изисканата и приложена по делото обратна разписка / л. 32- 33 от съд. произв./, „Измир Логистик“ ЕООД е получило писмото едва на дата 02.10.2019г. Същевременно, АУАН е съставен на 27.09.2019г. и отговорността на дружеството е ангажирана за това, че не са представени документи, които са изискани с писмо изх. № 11- 04- 4571/ 30/11.09.2019г. Съпоставяйки хронологията на събитията, то се налага категоричният и недвусмислен извод, че ОО „АА“- Пловдив е съставило АУАН преди изобщо дружеството- жалбоподател да получи писмото, с което се иска предоставянето на данни за дейността му. Подобен подход е абсолютно недопустим от процесуална гледна точка, особено в светлината на обстоятелството, че отговорността на дружеството- жалбоподател е ангажирана именно за непредставянето на данни, поискани с писмото, което към датата на съставяне на АУАН изобщо не е било получено от „Измир Логистик“ ЕООД.

На следващо място, нарушение е допуснато и при самото съставяне на АУАН. Разпоредбата на чл. 40, ал. 2 ЗАНН разписва хипотеза, при която АУАН може да бъде съставен в отсъствие на нарушителя или негов представител. За да се състави АУАН при условията на чл. 40, ал. 2 ЗАНН обаче, то следва нарушителят да е бил надлежно потърсен и поканен да се яви на определената дата, час и място за осъществяване на това процедурно действие. В случая, дружеството- жалбоподател изобщо не е канено за съставянето на АУАН. Съдът два пъти изиска от въззиваемата страна ОО „АА“- Пловдив да представи копие от поканата, адресирана до дружеството за съставянето на АУАН с бл. № 267040 от 27.09.2019г. (първоначално с Разпореждане от 22.11.2019г. и повторно с Протоколно определение от 08.01.2020г.). До приключване на съдебното следствие в настоящата инстанция, копие от покана, изпратена до дружеството за съставяне на АУАН ( ако такава въобще съществува), не бе изпратена. Процесуалната тежест от установяване на това обстоятелство пада върху наказващият орган. След като той не е изпълнил процесуалното си задължение, то настоящият съдебен състав приема, че надлежна покана не е изпращана. Всъщност, изводът за липса на изпратена покана се потвърждава и от думите на разпитаните в хода на настоящото производство свидетели- Г. / л. 28- гръб/, М. / л. 29/ и Х.  / л. 33/. Св. Г. и св. М. са категорични, че те лично не са изпращали покана за съставянето на АУАН, адресирана на дружеството- жалбоподател. Не знаят и дали друго лице- служител на ОО „АА“- Пловдив е изпращал такава. В идентична насока са и думите на св. Х.- той посочва, че в „Измир Логистик“ ЕООД не е получавана покана за съставяне на АУАН.

Предвид изложеното, съставяйки АУАН на 27.09.2019г., в отсъствието на представител на дружеството- жалбоподател, без да е налице нарочна покана за тази дата, актосъставителят е допуснал съществено нарушение на процедурните правила, което рефлектира върху правото на защита на нарушителя и води до ограничаване на неговите права, в един съвсем начален етап от административнонаказателното производство.

Гореизложените съображения за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила в рамките на производството по ангажиране административнонаказателната отговорност на дружеството- жалбоподател, налагат извода за незаконосъобразност на атакуваното наказателно постановление, а оттам водят и  до необходимост от цялостната му отмяна.

 

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 36- 0000527 от 30.10.2019г., издадено от  А. В. Г.- *** ОО „АА“- гр. Пловдив, с което за нарушаване състава на чл. 91б, ал. 1, т. 1 ЗАвПр, на „Измир Логистик“ ЕООД, ЕИК *********, на основание чл. 97, ал. 1 ЗАвПр е наложена имуществена санкция в размер на 5 000 / пет хиляди /лв.

 

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд- гр. Пловдив в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му, по реда на гл. XII АПК и на касационните основания, разписани в НПК.

                                                       

    РАЙОНЕН СЪДИЯ: (п)

 

 

 

         ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

         И. Й.