Решение по дело №1098/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 830
Дата: 14 август 2020 г.
Съдия: Таня Борисова Георгиева
Дело: 20205300501098
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 17 юни 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е    830 

 

14.08.2020 г., град Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, Гражданско отделение,VI състав

На  10.07.2020 г.

В публично заседание в следния състав:

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАДЕЖДА ДЗИВКОВА                            

                                                ЧЛЕНОВЕ:  ВИДЕЛИНА КУРШУМОВА  

                                                                     ТАНЯ ГЕОРГИЕВА                                                                

 

Секретар: Пенка Георгиева

 

като разгледа докладваното от съдия  Георгиева в.гр.дело № 1098 по описа за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производство по реда на чл.258 и сл ГПК.

Образувано е по въззивна жалба от ЗАД „АРМЕЕЦ“ АД с ЕИК **** срещу решение № 552/18.02.2020 г., постановено по гр.д. № 5960 по описа за 2019 г. на Районен съд Пловдив, с което жалбоподателят е осъден да заплати на Р.С.Т., ЕГН **********, с адрес: ***, сумата в размер на 4000 лева, представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди, в резултат на настъпило на 01.02.2019 г. застрахователно събитие, при което е увреден собствения на Р.С.Т., ЕГН ********** лек автомобил марка „БМВ 320 ЦД“, с рег. № ****, с номер на двигателя ****, рама ****, в резултат на възникнал пожар в съседен лек автомобил – Мерцедес Е 220, с рег. № ****, застрахован по застраховка „Гражданска отговорност“ № BG/11/118001431211 при ответника ЗАД „Армеец“ АД, ЕИК ****, ведно със законната лихва от 08.03.2019 г. до окончателното плащане, както и сумата от 514.98 лева – разноски в производството.

В жалбата са изложени доводи за незаконосъобразност и неправилност на обжалваното решение. Конкретно жалбоподателят оспорва правните изводи на първоинстанионния съд , че са налице предпоставките за ангажиране на отговорността на застрахователя по застраховка „Гражданска отговорност“. Оспорва приетото от съда, че е налице покрит риск по застраховката, както и обстоятелството, че вредите по автомобила на ищеца са възникнали от застрахования при него лек автомобил, тъй като причината за възникналия пожар не е установена по делото. Моли за отмяна на първоинстанционното решение и отхвърляне на предявения иск.

          В законоустановения срок по чл.263 ГПК е постъпил и отговор на въззивната жалба от въззиваемата страна. В него е мотивирано становище за правилност и законосъборазност на решението. Иска се то да бъде потвърдено от въззивния съд.

          Претендират се разноски за въззивното производство.

          Въззивната жалба е подадена в срока по чл. 259, ал. 1 ГПК от лице, разполагащо с право на обжалване , поради което е допустима и следва да се разгледа по същество.

          Пловдивският окръжен съд, като се запозна с обжалваемия съдебен акт и доказателствата по делото, във връзка с наведените във въззивната жалба оплаквания, намира за установено следното:

           

 

 

 

При дължимата служебна преценка съгласно нормата на чл.269 ГПК, въззивният съд констатира, че атакуваният съдебен акт е валиден и допустим.

Казаното налага да се извърши преценка за правилността на обжалваното решение на база изложеното в жалбата. Съобразно мотивите изразени в ТР № 1/2013г. на ОСГТК по отношение на преценката за неговата правилност служебният контрол по принцип следва да бъде отречен предвид изричната разпоредба на чл. 269, изр. 2 ГПК, според  която извън проверката за валидност и допустимост въззивният съд е ограничен от посоченото в жалбата, освен изрично въведените изключения свързани с прилагането на императивна материално правна норма и когато се  следи служебно за интереса на някоя от страните по делото.

         Въззивният съд намира, че обжалваното решение е правилно на осн. чл.272 от ГПК препраща към мотивите му, като следва да изложи  само следните съображения :

         От фактическа страна по делото е установено, че на 01.02.2019 г. на паркинг в гр.**** е възникнал пожар в лек автомобил – Мерцедес Е 220, с рег. № ****, който към тази дата е имал валидна застраховка „Гражданска отговорност“ при ЗAД „Армеец“ АД по застраховка № BG/11/118001431211. В резултат на пожара е бил увреден паркираният зад него лек автомобил „БМВ 320 ЦД“, с рег. № ****, собственост на ищеца. Тези обстоятелства не са били оспорени от ответника в отговор на исковата молба, а и несъмнено се установяват от Протокола за оглед на местопроизшествие от 01.02.2019 г., съставен от длъжностно лице- полицейски орган при Трето РУ-**** при ОДМВР-****, находящ се по приетата по делото преписка по ДП № 62/2019 г. по описа на Трето РУ-****, който официален документ не е оспорен и се ползва с материална доказателствена сила на осн.чл.179, ал.1 ГПК относно възприетите и отразени в него от длъжностното лице обстоятелства. Настъпилите повреди по процесния лек автомобил също са установени в казания документ , както и от изслушаната от първостепенния съд  и неоспорена от страните САТЕ.

         Спорът по делото се концентрира относно това дали ответният застраховател отговаря за настъпилите за ищеца като собственик на увреденото имущество вреди. В тази връзка въззивният съд напълно споделя изложените в обжалваното решение правни доводи.

Съгласно разпоредбата на чл.477, ал.1 КЗ отговорността на застрахователя за риска „Гражданска отговорност“ е обусловена от отговорността на застрахования. Според българското законодателство гражданска отговорност се носи не само за виновни действия ,като е предвидена и обективна отговорност на собственика на вещ за произлезли от нея вреди за трети лица / чл.50 ЗЗД/. В тази хипотеза не се търси вина у собственика, в какъвто изричен смисъл е разпоредбата на чл.493, ал.2, т.7 КЗ. Както се посочи, в разглеждания случай по делото е установено, че причина за повреждането на автомобила на ищеца е възникналия пожар в автомобил Мерцедес Е220 с рег.№ ****, за който е била сключена валидна застраховка „ГО“  при ответника. Действително причината за пожара не е установена по делото, в т.ч. дали се касае за умишлен палеж или техническа неизправност. Както правилно е изложил районният съд, позовавайки се съдебната практика, отговорността по чл.50 ЗЗД е налице и в случаите, когато не е известна причината за повредата на вещта, от която са произлезли вредите, какъвто е настоящия случай. Следователно за причинени от вещ вреди се носи отговорност и тогава, когато не е съществувала техническа възможност за пълното й обезопасяване.

В аспекта на изложеното, по делото е установен фактическият състав на разпоредбата на чл. 432, ал.1 КЗ, вр. с чл.50 ЗЗД, а именно наличие на валидно застрахователно правоотношение между ответника и деликвента по застраховка „Гражданска отговорност“, настъпване на вреди за увредения, причинени от вещ собственост на застрахования, както и техния размер, установен от заключението на СТЕ , поради което правилно исковете са уважени.

Неоснователно е оплакването в жалбата за допуснато процесуално нарушение от първоинстанционния съд при посочване на безспорните факти и при разпределение на доказатевствената тежест с доклада по чл.146 ГПК. Не съответства на данните по делото твърдението в жалбата, че съдът приел за безспорна причина за вредите умишлен палеж. Правилно е била разпределена и доказателствената тежест за ответника за наведените от него  правоизключващи възражения, а именно, че настъпването на вредите се дължат изключително на поведението на трето лице или непреодолима сила, което са останали недоказани.

Налага се общият изовд, че обжалваното решение е законосъобразен отговор на повдигнатия правен спор и следва да се потвърди.

При този изход на делото на въззиваемия ще се присъдят направените пред настоящата инстанция деловодни разноски в размер на 150 лв. платено адвокатско възнаграждение.

Мотивиран от изложеното, Пловдивският окръжен съд

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 552/18.02.2020 г., постановено по гр.д. № 5960 по описа за 2019 г. на Районен съд Пловдив, с което жалбоподателят е осъден да заплати на Р.С.Т., ЕГН **********, с адрес: ***, сумата в размер на 4000 лева, представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди, в резултат на настъпило на 01.02.2019 г. застрахователно събитие, при което е увреден собствения на Р.С.Т., ЕГН ********** лек автомобил марка „БМВ 320 ЦД“, с рег. № ****, с номер на двигателя ****, рама ****, в резултат на възникнал пожар в съседен лек автомобил – Мерцедес Е 220, с рег. № ****, застрахован по застраховка „Гражданска отговорност“ № BG/11/118001431211 при ответника ЗАД „Армеец“ АД, ЕИК ****, ведно със законната лихва от 08.03.2019 г. до окончателното плащане, както и сумата от 514.98 лева – разноски в производството.

          В необжалваната част решението е влязло в сила.

          Решението е окончателно.

Председател:

Членове: