Решение по дело №1997/2020 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 260018
Дата: 15 януари 2021 г. (в сила от 5 февруари 2021 г.)
Съдия: Борислава Илиева Якимова
Дело: 20204430201997
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ ……..

гр. Плевен, 15.01.2021г.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

ПЛЕВЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, наказателна колегия - ДЕВЕТИ н.състав, в открито съдебно заседание на шестнадесети  декември, две хиляди и двадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРИСЛАВА ЯКИМОВА

при участието на секретаря Валя Стоянова, като разгледа докладваното от съдията АНД № 1997/2020г. по описа на РС-Плевен, девети н.състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление /НП/ № 105А от 12.05.2020г. на ***, с което на С.М.П., ЕГН:********** на основание чл. 257 от ЗМВР е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 500/петстотин/ лева за нарушение на чл. 257 от ЗМВР.

Жалбоподателят моли за отмяна на атакуваното наказателно постановление като неправилно и незаконосъобразно, т.к. АУАН е издаден в негово отсъствие и изцяло е опорочена процедурата по неговото издаване и връчване. Редовно и своевременно призован, не се явява, представлява в съдебно заседание от адв. М.М..

Въззиваемата страна ***, редовно призована за съдебно заседание, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Съдът въз основа на събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

 Жалбата е подадена в преклузивния 7 - дневен срок за обжалване, изхожда от надлежна страна, поради което е допустима. Разгледана по същество същата е  неоснователна.

От фактическа страна съдът установи следното:

На 21. 04.2020г.,е съставен АУАН на жалбоподателя П. за това,че на 11.04.2020г. в 13:00часа  в гр.***на път ***, при извършване на полицейска проверка при поискване на документи  за самоличност и документи за  управлявания от него л.а. ***, лицето рязко потегля и осуетява  проверката, като противозаконно пречи на орган  на МВР   да изпълни функциите си.

За извършеното нарушение 21. 04.2020г му бил съставен АУАН,който нарушителят не е подписал, а в   графа „дата на подписване на акта от нарушителя“ е отразено „отказва да  подпише“. Възражения са подадени  чрез неговият процесуален представител. пред АНО.

Така описаната фактическа обстановка съдът установи въз основа на събраните по делото устни и писмени доказателства: показания на свидетелите –Х.М. - актосъставител и Х.П.  -  свидетел при нарушението,  както и  приложените  и приети  по реда на чл. 283 НПК писмени доказателства.

В показанията си пред съда свидетелите твърдят,че  са спрели водача за проверка, същият  отказал да представи  исканите документи,като заявил,ч е се в домът  му в с.***и ще отиде да ги донесе, рязко подал газ на автомобил и  потеглил, като   повече не се върнал на мястото на проверката.Многократно бил търсен от полицейският служител на адреса, на който живее, но  не бил намиран.Предвид това обстоятелство, служителите предприели съставяне на АУАН в отсъствие на  нарушителя.

Показанията на тези свидетели съдът кредитира, като обективни, безпристрастни и непротиворечиви.

Въз основа на установената фактическа обстановка настоящия състав направи следните правни изводи.

В хода на административно наказателното производство е допуснато съществено нарушение на разпоредбите, относно връчването на акта за установяване на административното нарушение, а именно — актът не е бил връчен. Отказът на лицето да подпише акта може да бъде удостоверено от свидетел на отказа /чл.43 ал.2 от ЗАНН/, той според мотивите следва да е различен от свидетелите по чл.40 ал.1 и ал.3 от ЗАНН.  Отказът на С.П. бил оформен с подписа на св.С. ***, за който  не става ясно дали е видял фактически отказ,или се е доверил на полицейските служители, в сл. на актосъставителят.  Поради това, съдът счита, че това нарушение е довело до ограничаване на правото на защита и  са допуснати съществени процесуални нарушения в хода на административнонаказателното производство, обуславящи незаконосъобразност на издадения АУАН и в последствие на   издаденото наказателно постановление.

Невръчването на нарушителя на акт за установяване на административното нарушение действително е съществено нарушение на процесуалните правила, като в случая такова нарушение е допуснато в хода на развилото се административнонаказателно производство, приключило с издаването на процесното НП. Съгласно чл.43 ал.1 от ЗАНН актът се подписва от съставителя и поне един от свидетелите, посочени в него и се предявява на нарушителя да се запознае със съдържанието му и го подпише със задължение да уведоми наказващия орган, когато промени адреса си. В случая нарушителят не е положил подпис в графата. Според чл.43 ал.2 когато нарушителят откаже да подпише акта това се удостоверява чрез подписа на един свидетел, името и точния адрес на който се отбелязват в акта. Целта на нормата на чл.43 ал.2 ЗАНН е да осигури възможност лицето, посочено като свидетел на отказа на нарушителя да бъде призовано за да свидетелства за този факт. 

Настоящият съдебен състав счита, че е налице основание за отмяна на наказателното постановление. Съставянето на АУАН, предявяването на същия и връчването на препис от него, представляват отделни действия в административнонаказателното производство, като за всяко от тях са предвидени съответните правила. Така, чл.40 от ЗАНН визира съставянето на акта, разпоредбата на чл.43 от ЗАНН  - урежда предявяването му, което се установява с подписа на лицето, сочено като нарушител, а разпоредбата на чл.43, ал.5 от ЗАНН предвижда начина на връчване на препис от АУАН на нарушителя.

В хода на административнонаказателното производство  безспорно е установено обстоятелството, че в разрез с изискванията на чл.43, ал.5 от ЗАНН на нарушителя не е връчен препис от АУАН, а е посочено единствено, че той отказва да го подпише. Доколкото в ЗАНН е  предвидена възможност нарушителят да откаже да подпише АУАН и това следва да се удостовери с подписа на един свидетел, в конкретния случай АУАН  е съставен в присъствието на нарушителя, но при отказ от негова страна да го подпише, удостоверен по надлежния ред – с подпис на свидетел.

Начинът на съставяне на АУАН и направеният отказ от нарушителя да подпише същияне освобождава актосъставителя от задължението му да връчи препис от съставения акт на соченото за нарушител лице.  Отказът да се подпише АУАН не изключва в никакъв случай задължението за връчване на препис, тъй като това са две последователни и самостоятелни действия. Не се твърди и не се доказва да има отказ от получаване на препис . От тълкуването на чл.43, ал.5 от ЗАНН се обосновава извод, че на нарушителя се връчва препис от акта независимо дали на същият е положен подписа му или е оформен при отказ и това е така с оглед съблюдаване правото на защита на наказаното лице и с оглед възможността същото да се запознае с административно нарушение което му се вменява с изготвения в негово присъствие акт и с оглед възможността да предяви в три дневен срок от изготвянето и връчването му, възражение пред административнонаказващият орган, съгласно разпоредбата на чл.44 от ЗАНН. Ако се приеме обратната теза и се тълкува закона стеснително, че само при подписване на акта от сочения за нарушител, на същия се предоставя препис от него, то това би означавало, че правото на възражения в предвидения от закона 3-дневен срок би могло да се упражни отново само в случай на подписване на акта от нарушителя, но не и при отказ да бъде подписан.

Нормата на чл.43, ал.5 от ЗАНН е въведена като гаранция за спазване правото за защита на нарушителя срещу нарушението, изразяващо се в това същият да получи екземпляр от акта, който да му даде яснота относно нарушението и защитата срещу него. Не случайно и към АУАН е предвидена разписка касаеща връчването на препис от него, която следва да се оформи независимо и без значение дали по-горе в акта е положен подписа на нарушителя или отказът на същия е удостоверен с подпис на свидетел.

Освен това, в НП е отбелязана като дата на извършване на нарушението 21.04.2020г.,а това не е така. Както от АУАН, така и от показанията на свидетелите се установи, че датата на нарушението е 11.04.2020г.

Така установените  от съда процесуални нарушения, не  са от категорията нарушения, което може  да се преодолеят по реда на чл. 53, ал. 2 от ЗАНН. Те са съществени и не би могло да се санират в последващ стадий на административнонаказателното производство. Довели са до невъзможност да се индивидуализира деянието, а оттам и до накърняване правото на защита на посоченото като нарушител лице.

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р     Е     Ш     И  

ОТМЕНЯ Наказателно постановление №105А от 12.05.2020г. на ***, с което на С.М.П., ЕГН:********** на основание чл. 257 от ЗМВР е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 500/петстотин/ лева за нарушение на чл. 257 от ЗМВР, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

Решението подлежи на касационно обжалване, пред Административен съд, гр. Плевен, в 14- дневен срок от получаване на съобщението за неговото постановяване.

                                                                           РАЙОНЕН  СЪДИЯ: