Решение по дело №65/2020 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 октомври 2020 г.
Съдия: Даниела Иванчева Гишина
Дело: 20207090700065
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юли 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

 

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   76 

 

гр. Габрово, 13.10.2020 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

             АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДГАБРОВО в публично заседание на тридесети септември две хиляди и двадесета година в състав:

                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИН КОСЕВ

                                                                 ЧЛЕНОВЕ: ЕМИЛИЯ КИРОВА-ТОДОРОВА

                                                                                       ДАНИЕЛА ГИШИНА

при секретаря РАДИНА ЦЕРОВСКА и с участието на прокурор НАДЕЖДА ЖЕЛЕВА като разгледа докладваното от съдия Д. Гишина КАНД № 65 по описа за 2020 година и за да се произнесе взе предвид следното:

             Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

             Касационното производство е образувано по депозирана в законния срок жалба от Регионална дирекция – Русе за областите Габрово, Велико Търново, Русе, Ловеч и Плевен към Главна дирекция „Контрол на пазара” при Комисия за защита на потребителите – гр. София против Решение № 166 от 01.06.2020 година на Районен съд – Габрово, постановено по АНД № 1233 по описа за 2019 година. С обжалваното решение е отменено Наказателно постановление /НП/ № 2019-0046451 от 03.10.2019 година на Директора на Регионална дирекция – Русе за областите Габрово, Велико Търново, Русе, Ловеч и Плевен към Главна дирекция „Контрол на пазара” при Комисия за защита на потребителите – гр. София, с което за извършено нарушение на чл. 114, ал. 3 от Закона за защита на потребителите /ЗЗП/, извършено в условията на повторност, на „*******” ЕАД – гр. София на основание чл. 222а и чл. 231 от ЗЗП е наложена имуществена санкция в размер на 3000 /три хиляди/ лева.

             В жалбата се сочи, че  обжалваното решение е постановено при неправилно приложение на материалния закон, порадо което решението е незаконосъобразно и необосновано. Развиват се подробни доводи против мотивите на съда за неправомерно ангажиране на административнонаказателната отговорност поради факта, че се касае за договор за лизинг, а не за договор за продажба. Прави се искане за отмяна на обжалваното решение и постановяване на друго, с което да бъде потвърдено НП. Претендира се присъждане на направените по делото разноски за извършените процесуални действия на основание чл. 63, ал. 2 от ЗАНН, вр. чл. 37 от Закона за правната помощ ЗПП/, вр. чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ, в размер на 100 /сто/ лева.

Касационният жалбоподател не се представлява в открито съдебно заседание.

Ответната по жалбата страна не се представлява в открито съдебно заседание, не се заявява становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура – Габрово дава мотивирано заключение за неоснователност на жалбата и правилност на обжалваното решение, поради което последното следва да бъде оставено в сила.

Касационната жалба е допустима като подадена в срок, срещу съдебен акт, подлежащ на инстанционен контрол, и от процесуално легитимирано лице – страна в първоинстанционното производство.

Съдът, като прецени доказателствата по делото, доводите и възраженията на страните, и извърши служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието с материалния закон на обжалваното решение /чл. 218, ал. 2 от АПК вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН/, намира касационната жалба за основателна предвид следните съображения:

Административнонаказателната отговорност на търговското дружество – ответник в настоящото производство е ангажирана за нарушение на чл. 114, ал. 3 от ЗЗП, съгласно която разпоредба търговецът е длъжен да удовлетвори искане за разваляне на договора и да възстанови заплатената от потребителя сума, когато след като е удовлетворил три рекламации на потребителя чрез извършване на ремонт на една и съща стока, в рамките на срока на гаранцията по чл. 115, е налице следваща поява на несъответствие на стоката с договора за продажба.

За да отмени процесното НП, въззивният съд е приел, че разпоредбите на чл. 113 и чл. 114, ал. 3 от ЗПП не установяват задължение за проверявания субект в качеството му на лизингодател да приведе потребителската стока в съответствие с договора за продажба, а приемането на обратното би довело до разширително тълкуване на санкционната норма, което е недопустимо. Въззивният съд е приел, че това основание е достатъчно да обуслови незаконосъобразност на процесното НП, без да е необходимо да бъдат обсъждани въпросите по същество на правния спор и останалите аргументи, изложени от страните.

Настоящият съдебен състав на касационната инстанция намира, че въззивното решение е постановено в нарушение на материалния закон по повод направеното тълкуване на разпоредбите на чл. 113 и чл. 114, ал. 3 от ЗЗП.

Приложимостта на чл. 114, ал. 3 от ЗЗП към конкретните отношения между „*******“ ЕАД и посоченото в процесните АУАН и НП физическо лице – потребител, следва от факта на сключения между тях договор, имащ за предмет стока, която притежава качеството на потребителска стока по смисъла на чл. 104, ал. 3 от ЗЗП. Същностната характеристика на договора за лизинг, дадена в Търговския закон /ТЗ/, не изключва приложимостта на правилата за продажбата спрямо него както в хипотезата на ал. 2 на чл. 342 от ТЗ, посветена на финансовия лизинг, така и при случаите на ал. 3 на чл. 342 от ТЗ, уреждащ клауза за изкупуване по време на договора или изтичане на срока му. В процесния случай приобщения като доказателство по делото договор за лизинг предвижда правото на лизингополучателя да придобие правото на собственост като подпише договор за изкупуване /чл. 1, ал. 2 от договора/, поради което по силата на този договор и с оглед на чл. 104, ал. 1 от ЗЗП, „*******“ ЕАД има качеството на продавач по смисъла на специалния закон. За лизингополучателя е налице специалната защита на правата му като потребител по смисъла на ЗЗП, предвидена и гарантирана в редица международни актове, включително Директива 85/374/ЕИО на Съвета за сближаване на законовите, подзаконовите и административните разпоредби на държавите членки относно отговорността за вреди, причинени от дефект на стока. Нормата на чл. 3, § 2 на Директива 85/374/ЕИО на Съвета, като приравнява към производителя всяко лице, което внася в Общността стоки с цел продажба, отдаване под наем или лизинг, или всяка друга форма на разпространение, в рамките на своята търговска дейност, предвижда, че то носи отговорност за дефекти на стоката на същото основание както производителят.

Като е отменил процесното НП, без да проведе пълен съдебен контрол за законосъобразност на обжалвания санкционен акт, въззивният съд е постановил неправилен съдебен акт, което препятства и дължимия съдебен контрол от страна на касационната инстанция. Обжалваното въззивно решение следва да бъде отменено и делото да се върне за ново разглеждане от друг състав на въззивния съд, който следва да извърши пълен съдебен контрол за законосъобразност на процесното НП, вкл. и да се произнесе налице ли е осъществен състав на вмененото нарушение с оглед съдържанието на приобщените по делото сервизни протоколи.

 

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 2 от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Решение № 166 от 01.06.2020 година на Районен съд – Габрово, постановено по АНД № 1233 по описа за 2019 година.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на въззивния съд.

 

Решението е окончателно.

 

                                               

                                                          

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

                                                                     ЧЛЕНОВЕ:           1.

 

 

 

                                                                                                      2.