Определение по дело №485/2018 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 749
Дата: 19 октомври 2018 г.
Съдия: Иваничка Йорданова Константинова
Дело: 20184300100485
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

     

                         О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

                           

                                гр.ЛОВЕЧ, 19.10.2018 г.

 

 

ЛОВЕШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, граждански състав   в     закрито съдебно заседание на деветнадесети октомври две хиляди и осемнадесета година в състав:   

 

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАНИЧКА КОНСТАНТИНОВА

 

като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 485 по описа за 2018 година,  за да се произнесе, взе предвид:

 

Производство по реда на чл.390 от ГПК.

 

Производството по делото е образувано по повод искова молба с вх.№ 7176/19.10.2018 година, подадена от Х. М*****в В., ЕГН **********,***, съдебен адрес:***, адвокат Венелин Ангелов, срещу Н.Д.К.,ЕГН **********,*** и Д.Н.К., ЕГН ********** *** № 16, с посочено правно основание: чл. 240 и чл.86 ЗЗД и цена на исковете, съответно: 55 000 лева и *****лева.

В исковата молба се съдържа и особено искане- да бъде допуснато обезпечение на предявения иск, чрез налагане на възбрана върху недвижим имот, собственост на ответниците, който е индивидуализиран.

Ловешкият окръжен съд намира, че искането е основателно.

Според разпоредбата на чл.389 ГПК във всяко положение на делото до приключване на съдебното дирене във въззивното производство ищецът може да иска от съда, пред който делото е висящо, да допусне обезпечение на иска.

За да се допусне обезпечение на предявен иск съдът следва да установи, че той е допустим и вероятно основателен и е налице интерес от обезпечаването му, поради това, че без него ще бъде невъзможно или ще се затрудни осъществяването на правата по решението  В изискването за вероятна основателност, законът има предвид искът да е подкрепен с писмени доказателства, доказващи факта, пораждащ претенд*****то право или факт, изключващ, унищожаващ или погасяващ отричаното с иска право. А когато ищецът не разполага с такива документи може да удостовери вероятната основателност на иска представяйки парична гаранция, освен ако не е освободен от представянето и (чл.391 ГПК).

От приложените към исковата молба доказателства е видно, че на 13.02.2017 година ищецът е предоставил на Д.Н.К., наследодател на ответниците, в заем сумата от 55 000 лева, която заемателят се задължил да върне при поискване, в срок, не по-дълъг от 1 година. Срокът за връщане на даденото е изтекъл. С оглед на това съдът приема, че предявеният иск е допустим и ответниците по исковото производство отговарят за задълженията на своя наследодател съобразно дяловете си в наследството, което прави претенциите и вероятно основателни.

Съдът намира, че е налице и интерес от исканото обезпечение, тъй като без него за ищците ще бъде невъзможно или ще се затрудни осъществяването на правата по решението и поради това, че според твърдението на ищеца, ответниците не са върнали дълга.

Посочената в молбата обезпечителна мярка по чл.397 ал.1 т.1 ГПК – възбрана върху конкретно посочен недвижим имоти, собственост на ответниците по наследство, е подходяща. Молителят е представил нотариален акт за покупко-продажба на името на Д.Н.К., а от приложената скица на поземлен изот № 15-962669-06.03.2017 г. на СГКК- гр.Ловеч, се установява идентичността на имота, описан в нот.акт и имота по скицата. Следва да се посочи, че в скицата като собственик на част от имота е вписано и друго лице- търговско дружество, но в настоящето производство съдът не следва да извършва проверка на собствеността  при налагане на обезпечителната мярка. Това следва от приетото в т.5 от Тълкувателно решение № 6 от 14.03.2014 г. на ВКС по тълк.д.№ 6/2013 година на ОСГТК, че „принадлежността на имуществото, предмет на обезпечението, към патримониума на ответника не е предпоставка за допускане на обезпечение чрез налагане на възбрана или запор”.

С оглед изложеното следва да се допусне обезпечение, като се впише възбрана върху имота до размера на предявените субективно съединени искове.

Воден от горните съображения и на основание чл.395 от ГПК, съдът

 

                                      О П Р Е Д Е Л И :

 

ДОПУСКА ОБЕЗПЕЧЕНИЕ на исковете, предявени от Х. М*****в В., ЕГН **********,***, съдебен адрес:***, адвокат Венелин Ангелов срещу Н.Д.К.,ЕГН **********,*** и Д.Н.К., ЕГН ********** *** № 16, с посочено правно основание: чл. 240 и чл.86 ЗЗД и цена -съответно: **** лева главница и *****лева лихви, като

НАЛАГА ВЪЗБРАНА върху следния недвижим имот, записан на Д.Н.К., починал на 28.02.2017 г. в с.Чифлик, област Ловеч, с ЕГН **********, а именно:

ПОЗЕМЛЕН ИМОТ с идентификатор *****в с.Чифлик, община Троян, област Ловеч по КККР , одобрени със заповед № РД-18-34/08.04.2009 година на Изпълнителния директор на АГКК, последно изменение със заповед № 14-11-47/01.02.2010 г. на началника на СГКК-Ловеч, с адрес на поземления имот: с.Чифлик, п.к. 5661, вилна зона Чифлик, местност „*****”; площ от 963 кв.метра; трайно предназначение на територията: урбанизирана; начин на трайно ползване: ниско застрояване (до 10 метра), стар идентификатор: няма, с номер по предходен план: 018154, при съседи: имот № *****, имот № *****, имот № 81476.512.12 и имот № *****, заедно с построената в имота СГРАДА с идентификатор *****със застроена площ от 70 кв.метра; брой етажи 1; предназначение: сграда за търговия и СГРАДА с идентификатор *****до размера на сумата от ***** лева (********) представляваща общия размер на исковите претенции.

На основание чл.395 ал.3 ГПК да се издаде ОБЕЗПЕЧИТЕЛНА ЗАПОВЕД.

Определението може да се обжалва с частна жалба пред ВЕЛИКОТЪРНОВСКИЯ АПЕЛАТИВЕН СЪД в едноседмичен срок, който за молителя тече от връчването му, а за ответниците – от деня, в който им е връчено съобщението за наложената обезпечителна мярка от Службата по вписванията.

 

 

                                                        ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: