Решение по дело №69/2019 на Районен съд - Самоков

Номер на акта: 119
Дата: 20 юни 2019 г. (в сила от 16 юли 2019 г.)
Съдия: Марина Трифонова Цветкова
Дело: 20191870200069
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е    69

 

гр.Самоков, 20.06.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         Самоковският районен съд, втори състав, в публично заседание на девети април две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                       

     РАЙОНЕН СЪДИЯ: МАРИНА ТРИФОНОВА

 

при секретаря Параскева Георгиева ,като разгледа докладваното от съдията НАХД № 69/2019 год. по описа на Самоковски районен съд за да се произнесе взе предвид следното : 

        

К.Х.Я. *** е обжалвал чрез пълномощника си адв.Стефанова наказателно постановление 18-0338-00..../23.11.2018 год. на Началник Група към ОДМВР София, РУ-Самоков с оплаквания за незаконосъобразност и неправилност, издадено при съществено нарушение на процесуалните правила и материалния закон. Сочи,че не е извършил описаното нарушение.Изложил е подробни съображения.Излагат се твърдения ,че при извършване на проверката от полицейските служители са нарушени разпоредбите и на Наредба № 1/19.07.2017 год. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техните аналози., действаща към момента на нарушението- на жалбоподателя не е връчен талон за изследване по образец,придружен със съответните стикери ,не е бил уведомен за възможността да бъде изследван с доказателствен анализатор съгласно чл.3а,т.2 от наредбата ,нито му е била връчена разпечатка на показанията на техническото средство ,с което е бил изпробван.Твърди ,че не е би уведомен за начините ,по които е могъл да бъде изследван ,действащи след 01.07.2018 год.,съгласно параграф 3 от ПЗР на Наредбата.Сочи се ,че наложеното наказание е явно несправедливо и завишено.Искането е изцяло да бъде отменено обжалваното наказателно постановление.  

         Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

         В с.з. жалбоподателят К.Х.Я. не се явява. Представлява се от пълномощника си адв.Адв.Стефанова ,която поддържа жалбата и моли съда да отмени изцяло атакуваното наказателно постановление.

         Административно-наказващият орган–Началника на РУ на МВР-Самоков не изпраща представител и не изразява становище по жалбата.

         Съдът,като провери законосъобразността на атакувания административен акт и обсъди събраните по делото доказателства във връзка с доводите на страните ,намери за установено следното:

         Видно от обжалваното наказателно постановление 18-0338-00..../23.11.2018 год. на Началник Група към ОДМВР София, РУ-Самоков ,със същото за извършено нарушение на чл.174,ал.1,т.2 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ му е наложена глоба в размер на 1000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца за извършено нарушение на чл.5,ал.3,т.1 от ЗДвП.

         В обстоятелствената част на наказателното постановление е отразено,че на 02.11.2018 год. около 23.55 часа в гр.Самоков, на ул. ”Софроний Врачански”, в посока на движение от бул.”И.” към ул.”Ц.Б. ІІІ”,К.Х.Я. е управлявал собствения си лек автомобил марка „М. . ..0”, с рег.№ С. ..0. , с концентрация на алкохол в кръвта 0,91 промила в издишвания въздух,след като е бил изпробван с техническо средство алкотест дрегер модел 7410 ARSM, с фабричен номер 0142, калиброван до м.02.2019 год.Отразено е ,че пробата на уреда е видяна от нарушителя.Издаден му е талон за медицинско изследване № 0020166.

         Наказателното постановление е издадено въз основа на акт за установяване на административно нарушение на 02.11.2018 год. от В.Г.Н.-мл.автоконтрольор при РУ на МВР-Самоков.Актът е съставен в присъствието на един свидетел –Й.И.А. и предявен лично на жалбоподателя на 02.11.2018 год.

Със Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 18-0338-000583 от 23.11.2018год. на Началник Група към ОДМВР София, РУ-Самоков, на основание чл.171,т.1,б.”б” от на К.Х.Я. временно му е отнето свидетелството за управление на моторно превозно средство до решаване на въпроса за отговорността ,но не повече от 18 месеца.

         По делото е приложен талон за изследване ,издаден от В.Г.Н. /актосъставител/ на К.Х.Я. ,който не му е връчен.

         В хода производството по делото са събрани гласни доказателства чрез разпит на свидетелите В.Г.Н.-актосъставител и Й.И.А. –свидетел при констатиране на нарушенията и съставяне на акта ,показанията на които потвърждават констатациите в УАУН  и НП.

         При така установената фактическа обстановка съдът стигна да следните правни изводи:

Жалбата е допустима, подадена в законоустановения срок от легитимирано лице, срещу което е издадено атакуваното НП /, при наличие на правен интерес от обжалване и пред компетентния съд /по местоизвършване на твърдяното нарушение /.

Разгледана по същество жалбата се явява основателна.

След служебно извършена проверка съдът констатира,че при издаването на обжалваното наказателно постановление са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила-както актът за установяване на административното нарушение,така и наказателното постановление са съставени в противоречие с изискванията на чл.42 ,съотв. на чл.57 от ЗАНН и при неспазване на правилата за установяване на административното нарушение и налагане на наказанието ,установени в раздел ІІ-ІV от ЗАНН.

Съгласно разпоредбата на чл.57, ал.1, т.5 и т.6 от ЗДвП от ЗАНН наказателното постановление трябва да съдържа:описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават, както и законните разпоредби, които са били нарушени виновно. В АУАН и НП липсва пълно описание на фактическата обстановка на извършеното нарушение.

Съгласно разпоредбата на чл.5,ал.3,т.1 ЗДвП -На водача на пътно превозно средство е забранено да управлява пътно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или след употреба на наркотични вещества или техни аналози.В случая от описанието на нарушението е видно,че на санкционираното лице е ангажирана отговорността за това ,че е управлявал собствения си лек автомобил с концентрация на алкохол 0.91 промила в издишвания въздух ,изпробван с техническо средство алкотестдрегер ,модел 7410 ARSM, с фабричен номер 0142, калиброван до м.02.2019 год.Този факт се потвърждава от разпитаните по делото свидетели.В случая дори и да се приеме от показанията на свидетелите, че жалбоподателят е управлявал лекия автомобил с концентрация на алкохол в кръвта ,посочена в АУАН  и НП, то при съставянето и издаването на същите  са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.Административно-наказващият орган не се е съобразил ,че не е спазен редът за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техните аналози ,предвиден в Наредба № 1/19.07.2917 год., действаща към процесния момент.На нарушителя е бил издаден талон за изследване, на който е допуснато процесуално нарушение.Издадения талон не е придружен със стикери с номера ,съответстващи на номера на талона за изследване и добавена в края цифра от  1 до 8 /чл.3,ал.3 от Наредбата/.Издадения талон не е попълнен в три екземпляра ,съгласно чл.6 от Наредбата.На нарушителя не е връчен екземпляр от талона за изследване.В самия талон има неяснота относно начина на установяване на концентрация на алкохол в кръвта на нарушителя.Концентрацията е установена чрез използване на техническо средство –дрегер алкотест ,но липсва подпис на провереното лице /нарушителя/ ,че е приел показанията на техническото средство.От друга страна нарушителят се е подписал в талона ,че избира да бъде изследван за употреба на алкохол чрез доказателствен анализатор ,но данни за такава проверка няма.

Административно-наказващият орган не е изпълнил задължението си по чл.52,ал.4 ЗАНН.Преди да издаде наказателното постановление, наказващият орган е следвало да направи самостоятелна проверка на обстоятелствата по нарушението.Като не е извършил проверка на обосноваността на акта за нарушение, преди да се произнесе по преписката, наказващият орган е издал наказателното постановление в нарушение на чл.52,ал.4 ЗАНН.Допуснатото нарушение на процесуалните правила е съществено, тъй като е довело до накърняване правото на защита на наказаното лице.

Ето защо, съдът намира, че така издаденото наказателно постановление е незаконосъобразно и като такова същото следва да бъде отменено изцяло.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН съдът

            

Р  Е  Ш  И :

        

ОТМЕНЯ наказателно постановление 18-0338-00..../23.11.2018 год. на Началник Група към ОДМВР София, РУ-Самоков което на К.Х.Я. *** за извършено нарушение на чл.174,ал.1,т.2 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ му е наложена глоба в размер на 1000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца за извършено нарушение на чл.5,ал.3,т.1 от ЗДвП.

 

         Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок пред Административен съд-София окръг от получаване на съобщението.

                                                                       

 

 РАЙОНЕН СЪДИЯ: