Определение по дело №71/2014 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 188
Дата: 6 февруари 2015 г.
Съдия: Симеон Симеонов Михов
Дело: 20142100900071
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 10 февруари 2014 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е   № 188

 

 

Бургаският окръжен съд                                                    гражданска колегия

в закрито заседание на шести февруари

през две хиляди и петнадесета година                                            в състав:

                                                                              Председател: Симеон Михов

                                                                                        Членове:

 

като разгледа докладваното от

            съдия Михов                       дело по несъстоятелност №    71   по описа    за   2014   година.

 

        Производството по делото е образувано по повод молба от „Мартинов – клима” ЕООД, ЕИК ********* за откриване производство по обявяване в несъстоятелност спрямо „Вено холдинг”АД, с ЕИК *********, представлявано от изпълнителния директор Добрин Георгиев поради неплатежоспособност, респ.свръхзадлъжнялост, да обяви 15.04.2005г. за начална дата на неплатежоспособността, респ. свръхзадлъжнялостта. В подкрепа на отправеното искане са представени и ангажирани писмени доказателства. Направени са нарочни искания.

В съдебно заседание пълномощник на конституираното като кредитор „Уникредит булбанк“АД изрази становище, че „Вено холдинг”АД като неплатежоспособно следва да бъде обявено в несъстоятелност.

В съдебно заседание представител на дружеството – длъжник заяви, че не са налице предпоставките за откриване на производство по несъстоятелност спрямо дружеството.

 

Бургаският окръжен съд като взе предвид доводите на страните, представените по делото доказателства и като съобрази разпоредбите на закона, намира следното.

Следва да бъдат приети всички приложени по делото писмени доказателства, както и постъпилите по-късно в следствие дадени от съда указания.

По делото беше приета съдебно-икономическа експертиза, като в няколкото депозирани заключения, вещото лице е установило следното. Според заключенията от 24.09.2014г. и от 10.12.2014г., съгласно  „Актив, раздел В. Текущи /краткотрайни/  материални активи” на пасива на баланса на дружеството към 31.12.2011г. разполага със стоки на стойност 12 хил.лв., вземания от клиенти, доставчици и предприятия в размер на 285 хил.лв. „Вено холдинг” АД притежава дълготрайни материални активи 3 004 хил.лв. и дългосрочни финансови активи на стойност 1 977 хил.лв. Това обаче  са акции и дялове в предприятия, всяко от които има натрупани задължения към различни кредитори от общо над 1 553 хил.лв. /л.532 по делото/. Паричните средства по разплащателна сметка в брой са 1000лв. Финансовият резултат за 2011г. е загуба в размер на 411 хил.лв. и неразпределена печалба в размер на 211 хил.лв. Дългосрочните задължения на дружеството /над 1 година/ са в размер на 6 417 хил.лв., краткосрочните са в размер на 1 327 хил.лв. Отделно са налице задължения към персонала в размер на 112 хил.лв.

Всички коефициенти са отрицателни /нулеви/. Коефициентът за финансова автономност / платежоспособност  за 2010г. е 0.169, за 2011г. – 0.133, при препоръчителни стойности над 1. Коефициентът за финансова независимост/ задлъжнялост  за 2010г. е бил 5.898, за 2011г. – 7.482, при препоръчителни стойности под 1. Коефициентът на обща ликвидност /или коефиц. на покритие/ за 2010г. е 0.009, за 2011г. – 0.006, при приемливи стойности между 1,2 и 2. Коефициентът за бърза ликвидност / за 2010г. е 0.050, за 2011г. – 0.166, при приемливи стойности между 1 и 1,2. Съотношението между активите на дружеството и паричните му задължения за периода от датата на фактуриране до настоящия момент е 96.32 % : 0.038 %. Като извод от това вещото лице е дало заключение, че дружеството не може да покрие с наличните си парични средства текущите си задължения, а тенденцията е трайна и води до фалит.

Заключението на вещото лице от 13.02.2015г. само допълва горните, като са добавени и задължения на дружеството към присъединение кредитор „Уникредит Булбанк“ АД. Съдът приема довода  на вещото лице Г., че промяна на коефициентите не би могла да настъпи, тъй като за 2012, 2013 и 2014г. липсват изготвени и приети финансови отчети на дружеството. Безспорно е обаче, че задълженията към банката са нараснали значително през тези години поради необслужването им от страна на дружеството и начислените наказателни лихви и неустойки. Т.е. финансовото състояние на дружеството се е влошило още повече.

След обсъждане на така приложените доказателства, може да се заключи, че не са налице никакви парични средства по банковите сметки и в касата на дружеството. Дългосрочните задължения са в размер на 9 417 хил.лв., към която сума следва да се прибавят и публичноправни задължения към Държавата в размер на 135 хил.лв. към НАП и 147 хил.лв. към НОИ съобразно издадени изпълнителни листи. Цялото имущество на дружеството е с наложени обезпечителни мерки от съдия-изпълнител. Притежаваните акции и дялове в други дружества не могат да бъдат изчислени дори приблизително. Но дори и да можеше, тези участия са в дружества със задължения към кредитори в общ размер на близо 1553 хил.лв., което надхвърля активите на самите дружества.

Това води до извода, че наличното имущество на длъжника няма да бъде достатъчно за покриване на началните разноски по производството по несъстоятелност, ако съда намери за основателна молбата за откриване на производство по несъстоятелност. Липсата на свободни краткотрайни активи прави невъзможно предприемане на действия по открито производство по несъстоятелност, като към осребряване на дълготрайни материални активи би се преминало след прекратяване дейността на дружеството.

Това налага да бъдат поканени известните кредитори на дружеството, да предплатят сумата от 15 000лв. Тази сума съдът приема, че е достатъчна и необходима за  покриване на първоначалните разноски по производството по несъстоятелност и включва възнаграждение на синдика за една година в размер на 800лв. месечно и очакваните разноски по несъстоятелността във връзка с издирване, управление и попълване масата на несъстоятелността. В случай, че някой от известните кредитори се съгласи, той следва ведно с писмения си отговор да приложи и документ за внасянето на тази сума по сметка на Окръжен съд-Бургас, от която сметка сумата ще бъде преведена в особена банкова сметка ***. Кредиторите следва да бъдат поканени да заявят писмено своето становище в тридесетдневен срок от получаване на поканата, като им се укажат последиците по чл.632 ал.1 от ТЗ в случай, че сумата не бъде предплатена в срок. В случай, че молбата за откриване на производство по несъстоятелност бъде отхвърлена, преведената сума ще бъде незабавно върната на кредитора, който я е внесъл. Изложеното не се отнася до кредиторите на предприятието, които са физически лица и вземанията им произтичат от трудови правоотношения с него.

Предвид изложеното и на основание чл.629б от ТЗ, Бургаският окръжен съд

 

 

                          О    П    Р    Е    Д    Е    Л    И :

 

 

 

ДА СЕ ИЗПРАТЯТ съобщения на известните кредитори на „Вено холдинг” АД съобразно изброените в исковата молба кредитори, в които се укаже в тридесетдневен срок от получаването им да заявят писмено по настоящото дело, дали ще предплатят необходимата сума от 15 000 /петнадесет хиляди/лв. за покриване на началните разноски за откриване на производство по несъстоятелност на дружеството.

ДА СЕ УКАЖЕ на кредиторите, че към положителния си писмен отговор следва да приложат банков документ за внасяне на сумата от 15 000лв. по сметка на Окръжен съд-Бургас. Кредиторите да бъдат уведомени, че неподаването на писмения отговор в дадения срок ще бъде прието като отказ да бъде предплатена необходимата сума за начални разноски, като тогава съда ще постанови решение по чл.632 ал.1 от Търговския закон, а именно: ще обяви неплатежоспособността/ свърхзадължеността, ще определи началната й дата, ще открие производство по несъстоятелност, ще допусне обезпечение чрез налагане на запор, възбрана или други обезпечителни мерки, ще постанови прекратяване дейността на предприятието, ще обяви длъжника в несъстоятелност и ще спре производството по делото, без да заличава „Вено холдинг” АД от търговския регистър.

Определението не подлежи на обжалване и на принудително изпълнение.

      

 

 

                                                        ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: