Решение по дело №444/2019 на Районен съд - Царево

Номер на акта: 208
Дата: 4 декември 2019 г. (в сила от 31 декември 2019 г.)
Съдия: Мария Атанасова Москова
Дело: 20192180200444
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е 

 

 

                                             04.12.2019г.                 гр.Царево

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

Царевският районен съд                                                       наказателен състав

На тринадесети ноември                               две хиляди и деветнадесета година

В публичното заседание в следния състав:

                                                  

 Председател: Мария Москова

секретар Стефка Илиева,

като разгледа докладваното от съдия Москова НАХД № 444/2019г. по описа на РС-Царево, за да се произнесе взе предвид следното :

 

Производство по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по жалба на ** „******“ с ЕИК **** със седалище и адрес на управление: *****,  срещу Наказателно постановление № ***** год. на Началник Отдел „****“-*******, с което за нарушение на чл.118 ал.6 от ЗДДС, на търговеца е наложена имуществена санкция в размер на 500лв. на основание чл.185 ал.2 изр.2 вр.чл.185 ал.1 от ЗДДС. В жалбата се навеждат доводи за материална незаконосъобразност на обжалваното НП, чиято отмяна се иска.

В с.з. за жалбоподателя, редовно призован, представител не се явява.Дружеството е депозирало нарочна молба, с която заявява, че поддържа жалбата и моли НП да бъде отменено.

За въззиваемата страна, редовно уведомена, се явява надлежно упълномощен процесуален представител-ю.к.Ст., която моли НП да бъде потвърдено.

Съдът като съобрази становищата на страните и събраните по делото писмени и гласни доказателства прие за установено от фактическа страна следното:

При извършена  на 22.11.2018г. проверка на търговски обект – бензиностанция, находяща се в с.****, база ***** - ****, стопанисвана от ** „*******“, от данните в *** е установено, че доставка по АДД с УКН№******. не е отразена в нивомерната система *****, а цялото количество от 19 000 л. е било влято в резервоара. Въз основа на така установеното, св.С. приела, че  търговецът е нарушил чл. 118 ал.6 от ЗДДС, поради което  на 30.11.2018г. съставила срещу същия АУАН № ***** год. Препис от акта е връчен на търговеца и подписан от него с възражение, че при изпращането на данните сървърът  на НАП  е бил недостъпен.

         Въз основа на така съставения АУАН и след преценка на материалите по АНП било издадено и обжалваното НП, в което нарушението е описано по същия начин и е дадена същата правна квалификация – нарушение  по чл.118 ал.6 от ЗДДС, за което на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 500лв. на основание чл. 185  ал.2 изр.2 вр.чл.185 ал.1 от ЗДДС.

Препис от НП е връчен на дружеството на 24.08.2019г. видно от инкорпорираната в НП разписка, а жалбата е депозирана на 30.08.2019г. видно входящия номер на АНО, поради което съдът приема, че жалбата е подадена в срок.

Гореописаната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на показанията на актосъставителя и приетите по делото писмени доказателства.

При това положение съдът намира, че въззивната жалба е процесуално допустима, както от гледна точка на срока за обжалване, така и от гледна точка на подателят й, който е активно легитимирано лице с правен интерес да обжалва НП и да инициира съдебен контрол за законосъобразност.  Разгледана по същество жалбата е основателна по следните съображения:

Отговорността на дружеството е ангажирана за нарушение на чл.118 ал.6 от ЗДДС, съгласно която  всяко лице по ал. 1, извършващо доставки/продажби на течни горива от търговски обект, с изключение на лицата, извършващи доставки/продажби на течни горива от данъчен склад по смисъла на Закона за акцизите и данъчните складове, е длъжно да предава по дистанционна връзка на Националната агенция за приходите и данни, които дават възможност за определяне на наличните количества горива в резервоарите за съхранение в обектите за търговия с течни горива..

От събраните по делото доказателства се установява, че в  процесния търговски обект - бензиностанция , находяща се в база ***** с.***** и стопанисвана от ** ”*****” се използва нивомерна измервателна система за обем на течни горива – тип *****, свързана с централно регистриращото устройство на **** - тип”*****” с ИН:***** И ФП:*****. Видно от представените по делото доказателства, търговецът има сключен договор с № ****.  за абонаментно техническо обслужване на **** тип **** с ИН:  **** и ФП :****, сключен с „*****“ ***, валиден до 26.06.2019г. За същото устройство има издадено свидетелство за регистрация с №*****. и е регистрирано в *** с потвърждание №*****. Заплатен е абонамента на СИМ- картата на едноличния търговец за 12 месеца, като от изложеното се обосновава извода, че търговецът, извършващ продажби на течни горива, предава по дистанционна връзка на *** данни, които дават възможност за определяне на наличните количества горива в резервоарите за съхранение в обектите за търговия с течни горива.

Така също от приложените доказателства по делото се установява, че процесната доставка на дизел от 1.11.2018 година е  отчетена от нивомерната система и коректно е изпратена към сървъра на ***, като е получена в рамките на 10 секунди. Приложена е извадка от лог-файла на фискалната система, като с оглед даденото разяснение на данните, може да се направи извод, че файлът с въведените данни е изпратен от търговеца на 01.11.2018г. в 04:25:14,644 часа и е получен в 04:25:26,438 часа в ***. Видно от приложения файл, сървърът на *** е бил зает, на което се дължи и забавянето.  Тези доказателства не са оспорени от АНО . На следващо място следва да се отбележи, че АНО не е представил надлежна справка от  ***, за да се обоснове категоричния извод, че липсва отразяване от нивомерната система на 19 хиляди литра гориво.  

Съгласно разпоредбата на чл. 39, ал. 9 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства при прекъсване на връзката между нивомерната система и централното регистриращо устройство (ЦРУ) работата на **** се блокира и данъчният терминал изпраща автоматично генерирано съобщение към ***. В деня на прекъсване на връзката лицето по чл. 3, ал. 2 от Наредбата отбелязва часа на събитието в книгата за дневните финансови отчети и незабавно уведомява сервизната фирма, поддържаща нивомерната система. При възстановяване на връзката се изпраща автоматично генерирано съобщение за възстановяване. В конкретния случай не се установи да е изпратено такова автоматично генерирано съобщение, нито пък са налице данни за блокиране на ****. Както бе посочено по-горе, видно от лог-файла, данните от нивомерната система са били изпратени своевременно от търговеца на ***, като липсват други доказателства за прекъсване на връзката с *** към момента на проверката. При това положение незаконосъобразни са изводите на АНО, че е налице противоправно поведение на търговеца. Вмененото на търговеца нарушение не се доказана от събрани в хода на производството доказателства, поради което атакуваното НП следва да бъде отменено.

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш И  :

           

ОТМЕНЯ  Наказателно постановление № ****** год. на Началник Отдел „******“-*******, с което на ** „*****“ с ЕИК ****** със седалище и адрес на управление: ******,  за нарушение на чл.118 ал.6 от ЗДДС, на търговеца е наложена имуществена санкция в размер на 500лв. на основание чл.185 ал.2 изр.2 вр.чл.185 ал.1 от ЗДДС.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване чрез РС-Царево по реда на АПК на основанията предвидени в НПК пред Административен съд-Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: