Определение по дело №618/2019 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 737
Дата: 20 декември 2019 г.
Съдия: Васил Стоянов Гатов
Дело: 20195000600618
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 17 декември 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 737

 

      Пловдив  20.12.2019 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, наказателна колегия, на деветнадесети декември две хиляди и деветнадесета година, в закрито съдебно заседание, в състав:

 

 

                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ВАСИЛ ГАТОВ

                           ЧЛЕНОВЕ:  МИЛЕНА РАНГЕЛОВА

   МИХАЕЛА БУЮКЛИЕВА       

 

 разгледа докладваното от съдията Васил Гатов вчнд №618/19г. по описа на съда. 

 

 Производството е по реда на чл. 243 ал.7 НПК.

 

С обжалваното Определение състав на  Окръжен съд Стара Загора е изменил Постановление от 04.10.2019г. на прокурор при  Окръжна прокуратура Стара Загора, с което е прекратено наказателното производство по ДП № ***. по описа на РУ на МВР Ч., водено срещу М.Й.Т. за престъпление по чл.343, ал.1, б.в“, вр. чл.342, ал. НК, като вместо поради липса на престъпление, прекратяването на досъдебното производство е поради недоказаност на обвинението.

 Останали недоволени, пострадалите П. и З. Н. го обжалвали с нарочна жалба чрез процесуалния си представител.

 В жалбата се иска Апелативният съд да отмени Определението на Окръжния съд. Релевирани се съображения за  необоснованост, като се оспорват правните изводи на съда.

Срещу определението е постъпила и жалба от И.П.Н., в която са релевирани доводи за допуснато съществено процесуално нарушение от органите на досъдебното производство, лишило я незаконосъобразно от възможността да упражни процесуалните си права, с които е разполагала в досъдебното производство. Предлага отмяна на атакуваното определение и връщане на делото със задължителни указания.

По допустимостта на жалбата.

Жалбоподателите П. и З. Н. се явяват пострадали в  процесното досъдебно производство. В указания от закона срок е депозирана жалбата, предмет на разглеждане по настоящото дело. Така активната им  легитимация за иницииране на производство по реда на чл. 243 ал.7 НПК е налична и жалбата им е допустима.

Допустима е и жалбата от И.П.Н. – сестра на починалия Г.П. Н..

По същество на жалбата.   

Пловдивския апелативен съд като провери в рамките на направените оплаквания и служебно правилността на обжалваното Определение намира, че не може да се произнесе по съществото на жалбите.

Това е така, защото на досъдебното производство е допуснато нарушение на императивната разпоредба на чл. 15, ал. 4 НПК, което е съществено и рефлектира върху правилността на извършеното прекратяване на наказателното производство.

Прокурорът не е съобразил, че с ТР № 1/2018г. на ОСНГТК, влязло в сила по време на разследването, а именно на 21.06.2018 г., е разширен кръгът на лицата, които имат право да претендират в качеството на пострадали от престъпление обезщетение за причинени вреди, както и да встъпят в процеса като частни обвинители. В тази връзка органите на досъдебното производство са се задоволили да разяснят правата по чл. 74-76 и 79-84 НПК единствено на лицата, чийто кръг е очертан в Постановление № 4/61 г. и Постановление № 5/69 г. на Пленума на ВС на РБ, сред които са жалбоподателите П. и З. Н..

Не са положили съответните усилия /посредством справки за родствени връзки в Национална база данни „Население“ или в служба „ГРАО“ към съответната община/ да установят дали починалият вследствие на инкриминираното деяние има роднини, които разполагат с активна легитимация за участие в наказателното производство по силата на ТР № 1/18 г. на ОСНГТК, с каквато в случая разполага жалбоподателката И.П.Н. – сестра на починалия Г.П. Н..

Иначе казано, разследващият орган, а след него прокурорът не са изпълнили своето задължение по чл. 15, ал. 4 НПК да установят всички лица, които имат качеството на пострадали от инкриминираното деяние, да им разяснят процесуалните права и да им дадат възможност да ги упражнят.

Атакуваното постановление по чл. 243 НПК се оказва завършек на незаконосъобразно водено досъдебно производство и от тази гледна точка подлежи на отмяна. Установената незаконосъобразност на постановлението обуславя такава и при атакуваното първоинстанционно определение, с което то е потвърдено и налага и неговата отмяна.

 Когато делото се озове обратно на досъдебната фаза, липсващите сведения следва да бъдат набавени. Ако се окаже, че починалият е имал роднини от кръга, очертан в споменатото тълкувателно решение на ОСНГТК е необходимо органите на досъдебното производство изпълнят задължението си по чл. 15, ал. 4 НПК и по отношение на тях, включително да вземат предвид и тяхното мнение по приключване на първата процесуална фаза. Едва след това прокурорът може да пристъпи към упражняване на своите правомощия по чл. 242 НПК.

Очертания процесуален завършек на делото не позволява коментар на изложените от жалбоподателите П. и З. Н. съображения по същество на инкриминирания казус. Те следва да бъдат съобразени от разследващите органи и прокурорът в хода на досъдебното производство след връщането на делото.

С оглед гореизложеното Съдът

 

                           О П Р Е Д Е Л И :

 

 

ОТМЕНЯ Определение № 725/27.11.2019г. по чнд №431/19г. на Окръжен съд Стара Загора.

ОТМЕНЯ Постановление от 04.10.2019г. на прокурор при  Окръжна прокуратура Стара Загора, с което е прекратено наказателното производство по ДП № ***. по описа на РУ на МВР Ч., водено срещу М.Й.Т. за престъпление по чл.343, ал.1, б.в“, вр. чл.342, ал. НК.

ВРЪЩА делото на Окръжна прокуратура Стара Загора за отстраняване на пороците, посочени в обстоятелствената част на настоящето определение.

Определението е окончателно.

 

                                           

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                            

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                  

2.