Решение по дело №766/2020 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 470
Дата: 20 юли 2020 г. (в сила от 20 юли 2020 г.)
Съдия: Георги Видев Видев
Дело: 20207150700766
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 10 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

  470 / 20.7.2020г.

гр. Пазарджик

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пазарджик, V състав, в открито съдебно заседание на двадесети юли, две хиляди и двадесета година в състав:

                Съдия: Георги Видев

 

при секретаря Д.Г., като разгледа докладваното от съдия Видев административно дело № 766, по описа на съда за 2020 г., намери за установено следното:

Производството е по реда на чл. 111 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС).

Делото е образувано по жалба на И.И.М., в момента в затвора в гр. Пазарджик, против Заповед № 879/07.07.2020 г., на началника на Затвор – Пазарджик, с която на жалбоподателя е наложено дисциплинарно наказание „изолиране в наказателна килия за срок от 10 денонощия“.

Иска се от съда да отмени оспорената заповед. Жалбоподателят и процесуалният му представител поддържат жалбата в проведеното съдебно заседание. Излагат съображения за нейната незаконосъобразност. Жалбоподателят претендира присъждане на разноски.

Ответникът – началникът на Затвор – Пазарджик, не се явява и не изпраща представител в проведеното съдебно заседание. 

Административен съд – Пазарджик, като прецени събраните по делото доказателства в тяхната съвкупност и обсъди доводите на страните, приема за установено следното от фактическа страна:

Обжалваната заповед е мотивирана правно с разпоредбите на чл. 96, т. 3, с чл. 97, т. 1 и т. 3, във връзка с чл. 100, ал. 1, ал. 2, т. 1 и т. 5 от ЗИНЗС, а фактически – с твърдението, че на 20.06.2020 г. жалбоподателят е нарушил установения ред, като е държал и ползвал неразрешени вещи – един брой мобилен телефон „Самсунг“ със СИМ карта Теленор, един брой слушалки за мобилен телефон и един брой зарядно за мобилен телефон.

Видно от събраните по делото писмени доказателства е, че жалбоподателят действително е извършил вмененото му нарушение, тъй като при извършеното претърсване на килията му е бил заварен да хвърля телефона, на врата му са се намирали слушалките, а в краката му е било зарядното устойство.

Независимо от това жалбата е основателна, а обжалваната заповед е незаконосъобразна предвид следното:

Извършеното нарушение е такова, предвидено в чл. 100, ал. 2, т. 1 и т. 5, във връзка с чл. 97, т. 1 и т. 3 от ЗИНЗС, които предвиждат следното:

Чл. 97. Лишените от свобода не могат да:

1. (доп. - ДВ, бр. 103 от 2012 г.) внасят и държат при себе си неразрешени предмети, а настанените в заведения от закрит тип - и пари;

3. (доп. - ДВ, бр. 73 от 2010 г., в сила от 17.09.2010 г., изм., бр. 103 от 2012 г.) притежават, ползват или държат при себе си оръжие, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия, включително самоделно изработени такива, мобилен телефон, фотоапарат, звуко- и видеозаписващи устройства или части от тях;

Чл. 100. (2) За дисциплинарно нарушение се смята:

1. неспазване на реда и дисциплината в помещенията или на работното място;

5. неизпълнение на задълженията или неспазване на ограниченията, предвидени в този закон;

 Тоест държейки при себе си неразрешения предмет мобилен телефон жалбоподателя е нарушил реда в спалното помещение и не е спазил предвиденото ограничение. Това извършено нарушение е сред изброените в чл. 102, ал. 2, при които е допустимо налагането на наказанието „изолиране в наказателна килия“ само в случаи на системност. Тоест, за да докаже, че законосъобразно е наложил именно това наказание, ответникът, които носи доказателствената тежест (както изрично му е указано с определението за насрочване на делото) следваше по несъмнен начин да установи, че жалбоподателят е извършил най-малко още едно друго подобно дисциплинарно нарушение и то в рамките на една година преди извършване на настоящото нарушение (по аргумент от чл. 109 от ЗИНЗС).

В случая, в обжалваната заповед е посочено, че жалбоподателят е „наказван многократно, включително с изолиране в наказателна килия“ но ответникът не е представил никакви доказателства за извършването на предишни нарушения, нито дали те са сходни с процесното нарушение, нито от кога датират предишните нарушения. Следователно, по делото не е доказано, че извършеното от жалбоподателя нарушение е системно и от там – не е установено, че той законосъобразно е санкциониран именно с наказанието „изолиране в наказателна килия за срок от 10 денонощия“.

Затова, като незаконосъобразна обжалваната заповед следва да бъде отменена от съда.

Независимо от изхода на делото не е основателно искането на жалбоподателя за присъждане на разноски. От една страна, при уредбата в ЗИНЗС на настоящото съдебно производство не е въведена норма, която да предвижда възстановяване от загубилата страна на разноските в производството. Затова е недопустимо такива да бъдат присъждани, единствено по аналогия с други съдебни производства. От друга страна, видно от представения договор за правна защита и съдействие е, че сумата от 400 лв. адвокатско възнаграждение само е договорена но не е отразено да е заплатена.

По изложените съображения, Административен съд – Пазарджик, V състав,

Р Е Ш И:

 

Отменя Заповед № 879/07.07.2020 г., издадена от Началника на Затвор гр. Пазарджик, с която на И.И.М. е наложено дисциплинарно наказание „изолиране в наказателна килия“ за срок от 10 денонощия.

Отхвърля искането за присъждане на разноски по делото за адвокатско възнаграждение в размер на 400 лв.

Решението не подлежи на обжалване.

                                                                                             

Съдия: /П/