Решение по дело №3474/2019 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 294
Дата: 30 юни 2020 г. (в сила от 24 юли 2020 г.)
Съдия: Златко Димитров Мазников
Дело: 20195530203474
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 декември 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

Номер:                                        30.06.2020 г.                        гр.Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорският районен съд                             Шести наказателен състав

На десети юни                                                 Година: 2020

В публичното заседание в следния състав:

 

                                                                       Председател: Златко Мазников

                                                          Съдебни заседатели:

 

Секретар: Светла Иванова

Прокурор:

 

Разгледа докладваното от съдията Златко Мазников

а.н.дело № 3474 по описа за 2019 година

 

 

 

                 и за да се произнесе, съобрази:

                 Обжалвано е НП (наказателно постановление) № 454062-F487471 от 30.07.2019 год. на Началника на Отдел „Оперативни дейности“ – Пловдив в ЦУ на НАП (Централно управление на Национална агенция по приходите).

                 Жалбоподателят „НАЛЕКС 14“ ООД гр.Стара Загора, ЕИК *********, твърди, че НП е незаконосъобразно, и моли същото да бъде отменено.

                 Въззиваемата страна ЦУ на НАП счита, че обжалваното НП е законосъобразно, и моли същото да бъде потвърдено. Претендира за юрисконсултско възнаграждение. 

                 Съдът, като прецени събраните доказателства и служебно провери изцяло законосъобразността на НП, намери за установено следното:

                 С обжалваното НП, издадено въз основа на АУАН (акт за установяване на административно нарушение)F487471 от 20.05.2019 год., жалбоподателят е санкциониран:

                 на основание чл.185, ал.2, изречение второ от ЗДДС – Закон за данък върху добавената стойност (Извън случаите по ал.1 на лице, което извърши или допусне извършването на нарушение по чл.118 или на нормативен акт по неговото прилагане, се налага глоба – за физическите лица, които не са търговци, в размер от 300 до 1000 лв., или имуществена санкция – за юридическите лица и едноличните търговци, в размер от 3000 до 10 000 лв. Когато нарушението не води до неотразяване на приходи, се налагат санкциите по ал.1) във връзка с ал.1 на същия член („На лице, което не издаде документ по чл.118, ал.1, се налага глоба – за физическите лица, които не са търговци, в размер от 100 до 500 лв., или имуществена санкция – за юридическите лица и едноличните търговци, в размер от 500 до 2000 лв.“);

                 за нарушение на чл.41, ал.1 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. на МФ за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (В 7-дневен срок след изтичане на всеки месец и година лицето по чл.3 отпечатва съкратен отчет на фискалната памет на всяко устройство в обекта за съответния период” – в редакцията му към датата на извършване на нарушението, а според действащата му редакция: „В 7-дневен срок след изтичане на всеки месец и година лицето по чл. 3, използващо ЕСФП, отпечатва съкратен отчет на фискалната памет от всяка ЕСФП в обекта за съответния период) във връзка с чл.118, ал.4, т.1 от ЗДДС (Министърът на финансите издава наредба, с която се определят условията, редът и начинът за одобряване или отмяна на типа, за въвеждане/извеждане във/от експлоатация, регистрация/дерегистрация, отчитане, съхраняване на документи, издавани от/във връзка с фискално устройство и интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност).

                 Като описание на нарушението и обстоятелствата, при които то е било извършено, в НП е посочено, че при извършена проверка на 16.05.2019 г. в 17:30 часа на стопанисван от жалбоподателя обект – зоомагазин, находящ се в гр.Стара Загора, бул.„Княз Александър Бетенберг” № 23, жалбоподателят не е изпълнил задължението си да отпечата в 7-дневен срок от изтичането на м. февруари 2019 год., т.е. до 07.03.2029 год., месечния отчет (за м. февруари 2019 год.) на фискалната памет от наличното в обекта фискално устройство  Datecs DP-25KL с индивидуален номер на ФУ (фискалното устройство) DT499196 и индивидуален номер на ФП (фискалната памет) 02499196.

                 При тези данни съдът намира, че е налице хипотезата на чл.3, ал.2 от ЗАНН (Закон за административните нарушения и наказания) –  ако до влизане в сила на наказателното постановление последват различни нормативни разпоредби, се прилага онази от тях, която е по-благоприятна за нарушителя. Съгласно чл.2, ал.2 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. на МФ видовете фискални устройства са, както следва: електронни касови апарати с фискална памет (ЕКАФП); фискални принтери (ФПр); електронни системи с фискална памет (ЕСФП) за отчитане оборотите от продажби на течни горива чрез средства за измерване на разход, които са одобрени по смисъла на Закона за измерванията или са с оценено съответствие по смисъла на Закона за техническите изисквания към продуктите; фискално устройство, вградено в автомат на самообслужване (ФУВАС). В случая, видно от приложената л. 15 -17 от делото гаранционна карта, цитираното в НП фискално устройство, с което са се отчитали продажбите в проверявания обект, е от вида ЕКАФП – електронен касов апарат с фискална памет, а не е от вида ЕСФП – електронни системи с фискална памет. Същевременно, както вече беше отбелязано, според редакцията на чл.41, ал.1 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. на МФ към датата на извършване на нарушението (07.03.2019 год.) в 7-дневен срок след изтичане на всеки месец и година лицето по чл.3 отпечатва съкратен отчет на фискалната памет на всяко устройство в обекта за съответния период (т.е. независимо от вида на ФУ), докато според последвалата и действаща към момента редакция – ДВ, бр. 52 от 2019 г., в сила от 2.07.2019 г., в 7-дневен срок след изтичане на всеки месец и година лицето по чл. 3, използващо ЕСФП, отпечатва съкратен отчет на фискалната памет от всяка ЕСФП в обекта за съответния период, т.е. отпаднало е задължението за отпечатване на месечен съкратен отчет на фискалната памет на ФУ, ако то не е от вида ЕСФП, какъвто именно е разглежданият случай – процесното ФУ е вида ЕКАФП, а не от вида ЕСФП. Изложеното означава, че действащата към момента нормативна уредба изключва съставомерността като административно нарушение на деянието, за което жалбоподателят е санкциониран, поради което се явява по-благоприятна за него по смисъла на чл.3, ал.2 от ЗАНН и следва да бъде приложена, респективно – обжалваното НП, като издадено при предходна нормативна уредба, явяваща се по-неблагоприятна за жалбоподателя, следва да бъде отменено.

                 Водим от горните мотиви, съдът

         

                                                     Р  Е  Ш  И :

 

                 ОТМЕНЯВА наказателно постановление № 454062-F487471 от 30.07.2019 год. на Началника на Отдел „Оперативни дейности“ – Пловдив в Централно управление на Национална агенция по приходите.

 

                 Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено, пред Административен съд Стара Загора.

 

 

                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: