Решение по дело №320/2018 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 313
Дата: 17 октомври 2018 г. (в сила от 17 октомври 2018 г.)
Съдия: Росина Николаева Дончева
Дело: 20181800500320
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 6 юни 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.София, 17.10.2018 г.

 

          СОФИЙСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, втори състав, в публичното заседание на трети октомври две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:     ЕМИЛИЯ ДОНКОВА                                             ЧЛЕНОВЕ:  РОСИНА ДОНЧЕВА

                                                                         ВАНЯ ИВАНОВА

 

при участието на секретаря Теодора Вутева, като разгледа докладваното от съдията Дончева гр.дело № 320 по описа за 2018 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на  чл. 17 и сл. от Закона за защита от домашното насилие.

Производството пред РС-Ботевград е било образувано въз основа на молба от Х.С.Г. с ЕГН: **********-лично и като майка и законен представител на малолетното дете Й.  С.П. с ЕГН: ********** *** против С.И.П. с ЕГН: ********** ***, с правно основание чл. 4, ал. 1 от Закона за защита от домашното насилие. В молбата са изложени твърдения, че на 21.10.2017 год. в гр. Ботевград, в жилището, където живее молителката, заедно  с детето Й., ответникът С.И.П. я блъснал с ръка, в резултат, на което Х.Г. залитнала и се ударила в дървения ръб на намиращия се в хола кош за детски играчки, който се преобърнал и паднала върху него, при което са й били причинени множество насинявания, в областта на дясната подбедрица с различна форма и големина, проминиращи над околната повърхност, от които е търпяла болки и страдания в продължение на няколки дни. Ответникът я наричал "изрод", "ненормална", "неадекватна", "изрод ненормален", "боклук нещастен", "вещица", обвинил я, че е откраднала детето Й. и го съсипва с нейната психика, защото "имала проблеми с нейното психическо развитие". Твърди се, че физическото и психическото насилие ответникът извършил в присъствието на малолетното им дете Й.С.П., което изпаднало в шок, уплаха и започнало да реве и трепери дълго след това.

 Моли съда да издаде заповед за защита срещу С.И.п., като наложи мерки за закрила по чл. 5, ал. 1 от ЗЗДН.

Ответникът оспорва молбата като неоснователна.

С решение № 73/23.04.2018 год. по гр. дело № 2343/2017 год. РС-Ботевград е уважил молбата и е задължил С.И.П. да се въздържа от извършване на домашно насилие - чл. 5, ал. 1, т.1 от ЗЗДН срещу молителя Х.С.Г. и малолетното й дете Й.С.П. ***. На осн. чл. 5, ал. 4 от ЗЗДН на С.И.П. е наложена глоба  в размер на 200,00 лева.

Срещу така постановеното решение е подадена въззивна жалба от ответника с доводи за неправилност и незаконосъобразност. Моли съда да го отмени и вместо него да постанови друго, с което да отхвърли молбата. Посочва, че са неправилни изводите на съда, относно свидетелските показания и относимите към спора доказателства. На следващо място счита, че е неправилен извода на съда, че декларацията по чл. 9, ал. 3 ЗЗДН представлява достатъчно доказателство за основателността на депозираната молба за защита от домашно насилие. Ответникът е ангажирал доказателства, оборващо декларираното от страна на молителката. Първоинстанционният съд не е съпоставил липсата на конкретни оплаквания пред полицаите за физическо насилие и възраженията на ответника с датата на издаване на медицинските документи.

Отговор на въззивната жалба не е депозирана от другата страна.

В съдебно заседание въззивника, чрез адв. П. поддържа жалбата и моли да бъде уважена, ответната страна, чрез адв. Д. я оспорват.

Софийският окръжен съд, след като обсъди доводите на страните и прецени събраните по делото доказателства, прие за установено следното от фактическа страна:

В представената пред районния съд декларация по чл. 9, ал.3 ЗЗДН Х.С.Г. е декларирала, че на 21.10.2017 год., срещу нея и малолетното дете Й.С.П. е извършен акт на домашно насилие от страна на ответника С.И.П., изразяващо се в отправяне на обиди и заплахи, с цитираното по-горе съдържание и блъскане с ръка, в резултат на което залитнала и си ударила крака в дървентия ръб на кош за детски играчки, при което й били причинени описаните по-горе страдания. Физическото и психическо насилие спрямо нея било извършено в присъствието на малолетното й дете Й.С.П., което изпаднало в шок, уплаха, започнало да реве и да трепери и дълго време след това не могло да се успокои.

По делото са приети писмени доказателства - медицинско свидетелство за пред съда № 28 от 23.10.2017 г., издадено от д-р  Ц.Н.Н. и копие на амбулаторен лист № 1203 от 23.10.2017 г. От същите се установява, че нараняването на молителката се изразява в множество насинявания в областта на дясната подбедрица с различна форма и големина, проминиращи над околната повърхност.

Пред въззивната инстанция е представен фиш за спешна медицинска помощ, издаден от Център за спешна помощ - гр. София, амб. № 6954 от 22.10.2017 г., от който се установява, че Х.С.Г. е прегледана на 22.10.2017 г. от доктор М., която установява  лек оток, болка и насиняване в горна трета на дясна подбедрица с размер около 1-2 см.

От писмо на Началник сектор "КСА" се установява, че молителката на 21.10.2017 г. се е обадила два пъти на телефон 112 в 16, 12 ч. и в 16,21 ч.

От разпита на К.Г. /майка на молителката/ се установява извършения акт на домашно насилие на 21.10.2017 г. и това, че  на следващия ден Х. отишла до Бърза помощ за преглед.

От разпита на св. Диана Асенова Александрова се установява, че ответникът я наричал "изрод", "ненормална", "ти не знаеш от кого е детето", "ти имаш нужда да се лекуваш".

Свидетелите М.Н.З. и Х.П.Х., които са полицаи в РУ-Ботевград и са посетили адреса, дават показания, че молителката споделила, че ответникът я тормози и че й счупил мобилния телефон. Молителката е нямала видими наранявания по тялото.

От разпита на И. С.И. /баща на ответника/ се установява, че не бил допуснат в дома на молителката при вземането на детето.

При така установените обстоятелства съдът прие следното от правна страна:

Този състав счита, че формираната от първоинстанционния съд фактическа обстановка, така  както е изложена в мотивите на решението, е пълна, правилна и кореспондираща с доказателствения материал, и с оглед разпоредбата на чл. 272 от ГПК, препраща своята към нея.

       Изградените въз основа на нея правни изводи, кореспондират с приложимите за казуса правни норми, поради което въззивният съд ги споделя. При цялостно и правилно изградени фактически констатации първоинстанционният съд е достигнал до законосъобразни правни изводи, наложили правилното  уважаване на молбата.

Домашно насилие е всеки акт на физическо, сексуално, психическо, емоционално или икономическо насилие, както и опитът за такова насилие, принудителното ограничаване на личния живот, личната свобода и личните права, извършени спрямо лица, които се намират в родствена връзка, които са или са били в семейна връзка или във фактическо съпружеско съжителство. Очевидно е, че законодателят не е поставил изискване лицата да живеят в едно домакинство.

При напълно изяснена и правилно възприета от районния съд фактическа обстановка, правилно същият е приел, че от събраните по делото доказателства  може да бъде направен извод за основателност на искането за издаване на заповед за защита. Депозирането на декларация по чл. 9 ал. 3 от ЗЗДН от молителката е извършено под страх от наказателна отговорност и поради това същата е допустимо доказателство, с оглед разпоредбата на чл. 13, ал. 2 от ЗЗДН, още повече, че е предвидено издаване на заповед за защита само на основание на приложената по делото декларация по чл. 9, ал. 3 от ЗЗДН, стига в нея да се съдържа конкретно и ясно описание на твърдения акт на насилие-посочване на датата, мястото, времето и съответно начина на осъществяване на конкретните действия на дееца, с  които е извършен фактически акт на насилие по смисъла на чл. 2 от ЗЗДН. При липса на други убедителни преки доказателства за твърдения акт на насилие с писмена молба от молителя, съдът е обвързан от доказателствената сила на подадената декларация по реда на чл. 9, ал. 3 от ЗЗДН, като може да издаде заповед за защита основан само на обстоятелствата посочени в нея. В този случай в доказателствена тежест на ответника по искането е при направено оспорване на обстоятелствата, изложени в декларацията, както и на самия акт на домашно насилие, да проведе успешно насрещно доказване, като опровергае обстоятелствата, изложени в декларацията, както и на самия акт на домашно насилие и разколебае нейната доказателствена сила.

В случая са събрани писмени и гласни доказателства, които са преценявани наред с всички събрани такива. Правилно са кредитирани показанията на св. К. Г.-майка на молителката, която е присъствала на 21.10.2017 г. на мястото, където е осъществен акта на домашно насилие. Същото се установява и от показанията на св. Д. А., която е съсед на молителите в гр. Ботевград. От показанията на същата се установява, че ответникът обиждал молителката. Тези обстоятелства не се разколебават и от показанията на св.З. и св. Х., които са посетили адреса, но непосредствено след осъществения акт на домашно насилие. Св. К. Г. е присъствала на инцидента й възпроизвежда лични впечатления, като показанията й са логични и последователни, докато св. И. И.   не е могъл да възприеме случващото се, тъй като не е бил в дома на молителката. Не са възприели непосредствено случващото се и св. З. и св. Х. Видно от естеството и местонахождението на нараняването на молителката, описано в медицинската документация, същото не е видимо, ако лицето е било облечено, както в случая, и това, че свидетелите твърдят, че не са видели тя да е видимо наранена, в никакъв случай не може да опровергае доказателствената стойност  на приетата медицинска документация.

От представения пред настоящата инстанция фиш за спешна медицинска помощ на Център за спешна помощ - гр. С., амб. № 6954 от 22.10.2017 г. се установява, че Х.С.Г. е потърсила медицинска помощ на следващия ден /неделя/, била е прегледана на 22.10.2017 г. от доктор М., която установява  лек оток, болка и насиняване в горна трета на дясна подбедрица с размер около 1-2 см. 

   С оглед изложеното съдът приема, че въз основа на  декларацията по чл. 9 ал 3 от ЗЗДН на молителката, която кореспондира напълно с гласните и писмени доказателства, може да се направи обоснован извод, че по отношение на нея и детето Й.С.П. е упражнено домашно насилие от страна на отв. С.И.П.израсяващо се във физическо насилие- блъскане с ръка, както и психическо насилие-обиди и заплахи, след като  ответникът не е оборил обстоятелствата и фактите изложени в молбата и декларацията по чл. ал. 3 ЗЗДН.

При определяне на вида на мерките за защита, съдът се е съобразил с тежестта на осъществените от въззивника проявни форми на насилие.

Щом правните изводи на двете инстанции съвпадат, въззивният съд счита, че липсват отменителни основания и въззивната жалба следва да бъде оставена без уважение. Атакуваното решение следва да бъде потвърдено.

 

По разноските

С оглед изхода на делото въззивникът С.И.П. следва да бъде осъден да заплати разноски за адвокатско възнаграждение на Х.С.Г., които са в размер на 400, 00 лева, съгласно договор за правна защита и съдействие от 03.10.2018 г.

 

Воден от горното, Софийският окръжен съд

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 73/23.04.2018 год. по гр. дело № 2343/2017 год. по описа на РС-Ботевград.

 

ОСЪЖДА С.И.П. с ЕГН: ********** ***  да заплати на Х.С.Г. с ЕГН: ********** *** разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 400, 00 /четиристотин/ лева за въззивната инстанция.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     ЧЛЕНОВЕ:  1.

                                           2.