Решение по дело №229/2019 на Районен съд - Айтос

Номер на акта: 120
Дата: 26 ноември 2019 г. (в сила от 11 март 2020 г.)
Съдия: Таня Спасова
Дело: 20192110200229
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                                           Р Е Ш Е Н И Е

№                                                      26.11.2019 г.                           гр.А.

                                                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

А.КИ РАЙОНЕН СЪД                           НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На двадесет и осми октомври            две хиляди и деветнадесета година  

в публично заседание в състав:

                                                                      Районен съдия: Таня Спасова

секретар Росица Марковска

като разгледа докладваното от съдия Спасова наказателно административен характер дело № 229 по описа за 2019 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по жалба, подадена от „Е.С.“ ЕООД, ЕИК ***, седалище и адрес на управление ***, представлявано от К.П.Д. в качеството на управител, против наказателно постановление № 02-0002365/24.06.2019 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Б., с което на основание чл.416, ал.5 във вр. чл. 414, ал.1 от КТ е наложено административно наказание – имуществена санкция в размер на 1 500 лева за извършено нарушение по чл.303, ал.3 от КТ

Жалбоподателят, редовно уведомен, се представлява от процесуален представител, който оспорва наказателното постановление.

Административно наказващият орган се представлява, като оспорва жалбата и ангажира писмени и гласни доказателства.

След преценка на събраните доказателства от ФАКТИЧЕСКА и ПРАВНА СТРАНА съдът намира следното:

С обжалваното наказателно постановление, издадено от директора на Дирекция „ИТ“ гр.Б. на жалбоподателя на основание чл.414, ал.1 от Кодекса на труда КТ), е наложена имуществена санкция в размер на 1 500 лева, за нарушение по чл.303, ал.3 от КТ.

В конкретния случай от събраните по делото доказателства се установява, че на 11.03.2019 год. служители от Дирекция „Инспекция по труда“ гр. Б. са извършили проверка на Производствена база, Лясковски път, находящ се в гр. А., общ. А., обл. А., дейностите по което са се осъществявали от санкционираното дружество. В хода на проверката са били установени общо пет лица, осъществяващи дейност по нареждане на палети дървен материал - греди, между които и ненавършилото към онзи момент пълнолетие лице М.М.Г.. Във връзка с тази констатация, проверяващите поискали работещите да попълнят справки по чл.402, ал.1 от КТ, в който да впишат имената си, ЕГН, длъжност и да положат подпис. За всички лица били попълнени справки, вкл. за непълнолетното лице М.М.Г., като попълването на справките станало чрез един от работещите, тъй като останалите лица били неграмотни, вкл. непълнолетното към онзи момент лице М.М.Г. – факт, който се потвърждава в настоящото производство. Непълнолетният бил там заедно с един от работещите - „баща си К.М.Б.”. От свидетелските показания на Б. и данните по постановлението на прокурор от РП-А. за отказ от образуване на досъдебно производство от 07.10.2019 г. става ясно, че това е лице, което съжителства с майката на непълнолетното лице и фактически го е отгледало, считайки се за негов биологичен баща. Непълнолетният се вписал в справката по чл.402, ал.1 от КТ в графата „длъжност” като „да помага на баща си” без да посочва работно време, почивни дни или възнаграждение. Във връзка с така установеното на място, както и при извършената в Дирекция „Инспекция по труда“ проверка на предоставените от дружеството документи е било установено, че работодателят не е представил документи, касаещи трудовото правоотношение с лицето М.М.Г.. В писменото обяснение управителят на санкционираното дружество е вписал, че за разлика от останалите работещи, с които има трудови правоотношения, лицето М.М.Г. е било в обекта с баща си К.М.Б., за да събере отпадъчна дървесина, която понякога вземат, за да се отопляват вкъщи. Същите са данните по показанията на свидетеля К.М.Б., който не отрича, че отишъл да се запознае с работата, която започвал в обекта по трудов договор. По обяд позвънил на сина си, за да му донесе ядене и цигари, а след като синът му дошъл в обекта помолил да им разрешат да събере изрезките от дървения материал за подпалки вкъщи. В същата насока са данните по останалите гласни доказателства на присъствалия по време на проверката И. Д., имащ контролни функции по отношение на работещите в санкционираното дружество и данните по постановлението на РП-А. от 07.10.2019 г., като въз основа на тях прокурорът е отказал образуване на досъдебно производство за престъпление по чл.192а от НК. Следва да се отбележи, че свидетелят К.М.Б. понастоящем не е работник на санкционираното дружество, за да се счита, че има някаква зависимост от работодателя по отношение на показанията, които дава в съдебно заседание.

Въпреки горното административно наказващият орган е приел, че дружеството е нарушило разпоредбата на чл.303, ал.3 от КТ, като е приело на работа непълнолетно лице без разрешение за това от Инспекция по труда гр. Б.. Предвид това и на основание чл.414, ал.1 от КТ на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 1 500 лева.

Доказателствената тежест относно състава на нарушението е на административно наказващия орган, като съдът намира, че в хода на административно наказателното производство не е доказано по безспорен и несъмнен начин наличието на трудово правоотношение с непълнолетното лице М.М.Г.. „Приемането на работа” по смисъла на чл.303, ал.3 от КТ предполага наличието на трудово правоотношение, като следва да се установят по безпротиворечив начин елементите на трудовото правоотношение, а именно: работно време, работно място, трудово възнаграждение, полагане на личен труд, престираната работа следва да съвпада с предмета на дейност, труда да се полага в изпълнение на указания на работодателя, относно обстоятелствата – кога, къде и как следва да се престира труда, труда да се полага в съответствие с регламентиран от работодателя ред и последователност. В настоящият случай административно наказващият орган е приел наличие на „приемане на работа” единствено въз основа на обстоятелството, че по отношение на лицето М.М.Г. има попълнена справка по чл.402, ал.1 от КТ, като по делото липсват доказателства, удостоверяващи наличие на елементи на трудовото правоотношение. В случая не е установено работното време, не е установено трудовото възнаграждение не са установени почивките, липсва яснота и относно заеманата от лицето длъжност, доколкото в справката е вписано само „да помага на баща си“. Вписаното в справката „да помага на баща си” е възприето от проверяващите като полагане на труд от непълнолетния в предприятието на търговското дружество без разрешение от Инспекцията на труда гр. Б., поради което са го санкционирали за нарушение по чл.303, ал.3 от КТ. Но това не е достатъчно и само въз основа на него не могат да се правят изводи за „приемане на работа“ от страна на санкционираното дружество. Липсват конкретни доказателства, удостоверяващи наличието на елементите на трудовото правоотношение, което прави административното нарушение недоказано. Следва да се отбележи, че до същите изводи е стигнал и прокурора, поради което именно е отказал образуване на досъдебно производство за престъпление по чл.192а от НК. Макар това постановление да няма обвързващ за настоящия съд характер, не следва да се отрече неговата доказателствена сила, доколкото фактическите констатации на прокурора изцяло кореспондират с данните по събраните по настоящото дело гласни и писмени доказателства. Поради това наказателното постановление следва да се отмени като неправилно издадено.

 

Мотивиран от изложеното, съдът

 

                           Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 02-0002365/24.06.2019 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Б., с което на „Е.С.“ ЕООД, ЕИК ***, седалище и адрес на управление ***, представлявано от К.П.Д. в качеството на управител, на основание чл.416, ал.5 във вр. чл. 414, ал.1 от КТ е наложено административно наказание – имуществена санкция в размер на 1 500 лева за извършено нарушение по чл.303, ал.3 от КТ.

Решението може да се обжалва пред Б.кия административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

                                                                                 

                                                                         Районен съдия: