Решение по дело №342/2019 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 259
Дата: 1 юли 2019 г. (в сила от 1 юли 2019 г.)
Съдия: Анна Петкова
Дело: 20195600500342
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 16 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

259                         01.07.2019 година                гр. Хасково

 

В    ИМЕТО     НА      НАРОДА

 

ОКРЪЖЕН  СЪД  ХАСКОВО      гражданско отделение,  трети въззивен състав

на ..………деветнадесети юни………..  две хиляди и деветнадесета година                                           в публично съдебно  заседание   в следния   състав :

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ : ТОШКА И.

                                                          ЧЛЕНОВЕ :    АННА П.

                                                                                    ЙОНКО ГЕОРГИЕВ  

 

С участието на секретаря……Р* Т*..………………………………….

И прокурора ……………………………….……………...…………………………

като разгледа докладваното  от съдия П.……....……..……………………..

Въззивно гражданско дело ………….№  342…. по описа за 2019 година………,

За да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл ГПК.

С Решение № 209/28.03.2019 година, постановено по гр.д. № 758/2018 година, РС-Хасково е приел за установено по отношение на И.М.С., че дължи на „Теленор България” ЕАД, сумата от 22,27лв., представляваща потребени и неизплатени далекосъобщителни услуги по сключен между страните договор от 07.08.2015г., за периода от 20.07.2015г. до 19.11.2015г., ведно със законната лихва от 30.10.2017г. до изплащане на вземането, за която сума е издадена заповед №1436/02.11.2017г. по ч.гр.д.№2743/2017г. по описа на РС-Хасково. Едновременно с това е отхвърлен предявения „Теленор България” ЕАД против И.М.С. осъдителен иск с правно основание чл. 92 от ЗЗД за заплащане на сумата от 204,25лв., представляваща начислена договорна неустойка по договор от 07.08.2015г. с абонатен номер *********, като неоснователен. С оглед изхода на делото, И.М.С. е осъден да заплати на дружеството-ищец деловодни разноски за първоинстанционното производство в размер на 74,90 лева.

В първоинстанционното производство, ответникът И.М.С. е представляван на основание чл. 47 ал. 6 ГПК от особен представител адв. Д.Ф.. В срока по чл. 263 ал. 1 ГПК особеният представител подава въззивна жалба. Заявява, че обжалва решението на РС-Хасково само в частта, в която е уважен установителният иск за дължимостта на сумата 22, 27 лева. В същото време основната част от доводите, изложени в жалбата, касаят допустимостта и основателността на отхвърления осъдителен иск. Единственото релевантно възражение е за недоказаност на затвърдения от ищеца факт на незаплащане на претендираното вземане от И.М.. Бланкетно се въвежда и твърдение за недоказаност на твърденията на дружеството-доставчик на мобилни услуги за съществуване на вземанията.

В срока по чл. 263 ал. 1 ГПК въззиваемото дружество „Теленор България“ ЕАД подава отговор на въззивната жалба. Оспорва същата с доводи за неоснователност. Изразява становище за правилност – законосъобразност и обоснованост на атакуваното решение и моли същото да бъде потвърдено. Претендира деловодни разноски за въззивното производство.

С въззивната жалба и отговора не са направени доказателствени искания.

Хасковският окръжен съд, като прецени изложените от страните доводи и доказателствата по делото и във връзка с доводите и оплакванията на страните, приема следното:

      Жалбата, инициирала настоящото въззивно произнасяне, е подадена в срок, от надлежно легитимирана страна, при наличието на правен интерес от обжалване, поради което е допустима и следва да бъде разгледана по същество.

       Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част. В обхвата на така посочените предели на въззивна проверка, съставът на ХОС намира, че обжалваното решение е валидно и допустимо. Напълно ирелевантни се явяват доводите на особения представител на въззивника за недопустимост на осъдителния иск, респективно за недопустимо преминаване от установителния иск по чл. 422 ГПК към осъдителен. В тази част решението на РС-Хасково има позитивен характер за представляваното от адв. Ф. лице. За ответника в първоинстанционното производство не съществува правен интерес да обжалва решението в частта за отхвърляне на осъдителната претенция. Поради това както доводите за недопустимост на осъдителния иск, така и за неговата неоснователност, не следва да се обсъждат.

       По отношение на правилността на първоинстанционния съдебен акт, съобразно разпореждането на чл. 269 ал. 1, изр. второ ГПК, въззивният съд е ограничен от посочените в жалбата оплаквания.

       По оплакванията на въззивника съдът намира следното:

                 Първоинстанционният съд е бил сезиран с установителен иск с правна квалификация по чл. 422 във връзка с чл. 415 ал. 1 ГПК във връзка с чл. 79 ал. 1 ЗЗД. Районният съд е уважил този иск, като е приел, че представеният от ищеца договор установява съществуване на облигационната връзка между страните, а издадените от дружеството-доставчик фактури доказват обема и стойността на потребените от И.М.С. мобилни услуги. С констатация за липса на успешно доказване от страна на ответника че е заплатил тези услуги, районният съд е намерил този иск за основателен и доказан, като е приел за установено, че И.М. държи на дружеството-ищец сумата 22,27 лева. Именно това е частта, в която се обжалва решението на ХРС.

                При разглеждането на спора  районният съд е събрал всички съотносими към спора и сочени от страните доказателства. Въз основа на тях е достигнал до правилни и законосъобразни фактически, а след това и правни изводи. Не са допуснати процесуални нарушения при събиране на доказателствата по делото. Анализът им е съвкупен, правилен и пълен. Въззивният съд изцяло споделя възприетата от РС фактическа обстановка, без да се налага същата да се преповтаря.

          Районният съд е дал отговори на всички поставени от страните въпроси и доводи. Във въззивното производство не се представиха нови доказателства, които да са основание да бъде направен извод, различен от направения от първоинстанционния съд. Поради което и на основание чл. 272 ГПК ХОС препраща към тях.

         Както вече бе посочено по-горе, относно правилността на обжалваното решение, въззивният съд се произнася само в рамките на своевременно въведените оплаквания, освен ако не се касае за неправилно приложение на императивна правна норма. Липсва основание да се приеме нарушение на закона с императивен характер, поради което съдът следва да се ограничи само в рамките на направените от особения представител на въззивника доводи. Те са два – за голословност на твърденията на ищеца за дължимостта на сумата и за липса на доказателства, че ответникът не е заплатил дължимото за ползваните услуги.

          И двете оплаквания са неоснователни.  Ищецът представя фактура № **********/20.08.2015 година, която обективира в себе си (от обратната страна) и подробна разшифровка на задължението по нея – какви услуги са ползвани, през кой период и на каква стойност. Така, от фактурата и справката за общото потребление става ясно, че през периода 20.08.2015 година – 19.09.2015 година (т.е. непосредствено след сключването на договора) ответникът е ползвал услуги по договора, на обща стойност 22,20 лева без ДДС.  Представя се още една фактура - № **********/20.09.2015 година за ползвани услуги на стойност 2 стотинки. А фактура № **********/20.11.2015 година е обобщаваща във връзка с прекратяването на договора. В нея сумата за ползваните услуги през целия период на действието му от сключването до прекратяването поради неизпълнение от страна на ответника М., е посочена с ДДС и тя е 22,27 лева. Тези доказателства, разгледани в съвкупност с неоспорения от особения представител договор, се явяват надлежни и убедителни доказателства за дължимост на стойността на действително потребените от ответника М. услуги, предоставени от дружеството-ищец. Поради това искът е доказан по основание и размер и правилно е уважен.

         Вторият довод на особения представител на въззивника също е неоснователен. Както правилно приема РС-Хасково и както правилно е разяснено на ответника с доклада на съда по чл. 146 ГПК, задължението да докаже изпълнение на задължението да плати е в тежест на ответника М.. Така че напълно неоснователно въззивникът се домогва, че ищецът не е провел надлежно доказване на твърдението си за неплащане на консумираните услуги.  Безспорно, доказване на плащането не е предприето въобще. Поради това правилно РС е приел за недоказано изпълнение задълженията по договора от страна на абоната (до плати) и правилно – обосновано и законосъобразно ХРС е приел за установено съществуване на вземането на дружеството-ищец от ответника М. в размер на стойността на консумираните услуги – 22,27 лева.

        Поради гореизложеното, атакуваното решение се явява правилно – законосъобразно и обосновано и следва да бъде потвърдено.

         Предизвикано е въззивно обжалване на първоинстанционния съдебен акт, поради което следва да се реши въпросът за разноските. С оглед изхода на делото и извода за неоснователност на въззивната жалба, на основание чл.  78 ал. 2 ГПК въззивникът дължи да възстанови на въззиваемия сторените разноски. По делото се представя договор за правна помощ, сключен между адвокатско дружество „Г. и П.“ с управител адв. В.Г. *** ЕАД. Видно от договора, страните са уговорили адвокатско възнаграждение за представителството по делото пред въззивния съд ХОС в размер на 180 лева, което е заплатено изцяло и в брой. В тази част договорът има характера на разписка и се явява годно доказателства за понесените от страната разноски. Поради това тези разноски следва да бъдат възложени в тежест на въззивника М..

          Особеният представител по чл. 47 ал. 6 ГПК е освободен от внасяне на такси и разноски за съдебното производство. Поради това, при подаването на въззивната жалба държавна такса  за въззивното производство не е изискана. С оглед извода за неоснователност на жалбата, тя следва да бъде заплатена от въззивника.

          Отново с оглед изхода на делото във въззивната инстанция, възнаграждението на особения представител не следва да бъде присъдено. Въззиваемото дружество не е дало повод за провеждане на въззивното производство, поради което няма основание възнаграждението на адв. Ф. да бъде възложено в негова тежест. Тук е необходимо да се отбележи следното: представителството по чл. 47 ал. 6 ГПК следва да бъде осъществено добросъвестно, с максимална грижа за интересите на отсъстващия ответник и при задълбочена преценка на доказателствения материал, а не самоцелно. Недопустимо е подаване на бланкетна жалба с ирелевантно в по-голямата ѝ част съдържание. Следва внимателно да бъде направен балансът на интересите на представляваното лице. Така, в случая, поради очевидно неоснователно предизвиканото въззивно обжалване, с напълно бланкетна жалба, отсъстващият ответник се натоварва с разноските на насрещната страна и заплащане на държавна такса. Те щяха да бъдат и по-големи, ако въззиваемото дружество бе задължено да заплати възнаграждението на особения представител. Резултатът на подобен подход е – сериозно утежняване положението на представляваното лице, чието задължение в резултат на необмислен процесуален ход на особения представител, нарасна десетократно.         

Водим от горното, съдът

 

                                      Р е ш и :

 

          ПОТВЪРЖДАВА Решение № 209/28.03.2019 година, постановено по гражданско дело № 758/2018 година по описа на РС-Хасково.

ОСЪЖДА И.М.С. с ЕГН:********** ***, да заплати на „Теленор България” ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.София, ж.к.„Младост 4”, Бизнес парк София, сграда 6, представляван от изпълнителния директор О*Б* Ш**, деловодни разноски за въззивната инстанция в размер на 180 лева.

ОСЪЖДА И.М.С. с ЕГН:********** ***, да заплати в полза на съдебната власт, по сметка на ХОС, държавна такса за въззивното обжалване в размер на 25 лева.

          Решението не подлежи на касационно обжалване.

  

 

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                       ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

                               

                                                           2.