Определение по дело №137/2021 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260150
Дата: 16 март 2021 г. (в сила от 24 март 2021 г.)
Съдия: Лидия Крумова Кътова
Дело: 20211400200137
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 4 март 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №...

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно заседание на шестнадесети март, две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

   Председател: ЛИДИЯ КРУМОВА

 

                 

с участието на секретаря Галя Цветанова и прокурора Цветелин Радойнов, като разгледа докладваното от съдията ЧНД N 137 по описа за  2021г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от л.св. К.Т.П., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил право за УПО, поради което прави искане молбата му да бъде уважена.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от  И.Ф. Началник на Затвора гр. Враца със справка за изтърпяното наказание и неизтърпения остатък, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на л.св.К.П..

В съдебно заседание осъдения участва чрез видеоконферентна връзка, като поддържа молбата с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

Затвора гр. Враца се представлява от Инспектор РД С. М., който изразява становище за неоснователност на молбата по съображения, че макар и осъдения да е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание, същият с поведението си не е дал достатъчно  доказателства за своето поправяне и не отговаря на изискванията на чл. 439а НПК. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за неоснователност на молбата за УПО и прави искане за оставянето й без уважение.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

Преди настоящето производство по чл. 437 НПК, л.св. Т. П. е подавал три молби за УПО – две през 2019год. и една през 2020год. И трите молби са оставени без уважение от ВрОС, като последното произнасяне е от 29.07.2020год. по ЧНД № 269/2020год., в сила от 06.08.2020год. При това положение, настоящата молба за УПО от л.св. П. е допустима, тъй като е подадена след изтичане на 6-месечния срок по чл. 441 НПК.

К.Т.П. е осъден с присъда по НОХД № 146/2007год. на ОС Видин, за престъпления по чл. 199, ал.2, т.2, вр. чл. 20, ал.2 НК на общо наказание  доживотен затвор. С решение на САС по ВНОХД № 1058/2007год. присъдата е изменена, като общото наказание е намалено на 20години лишаване от свобода, при първоначален режим "Усилено строг". На основание чл. 68, ал.1 НК е приведено в изпълнение наказанието от три години лишаване от свобода, наложено на П. по НОХД № 1082/2005год. на РС-Видин, изтърпяно в периода от 24.12.2005год. до 23.12.2008год.

Л.св. К.П. е започнал да търпи наложеното му наказание от 20 години лишаване от свобода на 23.12.2008год., като до момента е изтърпял фактически 12 години, 2 месеца и 23 дни, от работа 10 месеца и 9 дни, или общо изтърпяно 13 години, 1 месец и 2 дни. Неизтърпяната част от наказанието е в размер на 6 години, 10 месеца и 28 дни.

При това положение, осъденият П. към момента е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание, така както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК. 

От приложения доклад за оценка на риска от рецидив и вреди, изискуем съгласно чл. 155 ЗИНЗС е видно, че първоначалната оценка на риска от рецидив е със средни стойности от 80 точки – във високите граници на средния. Рискът от вреди за обществото след освобождаване от затвора е също със средни стойности, както и рискът от вреди за персонала на затвора. Рискът от вреди за останалите лишени от свобода е висок. В първоначално изготвения план на присъдата, като цели и задачи е заложена корекция в дефицитите както следва: отношение към правонарушението; трудова заетост; умения за мислене; начин на живот и обкръжение и междуличностни проблеми.  В началото л.св. П. не изпълнява заложените в плана на присъда задачи, проявява апатия към провежданите културни мероприятия, не проявява желание за включване в предлаганите му специализирани дейности с цел осмисляне на свободното време.

След изготвяне на първоначалната оценка на риска от рецидив ревизия на оценката е правена шест пъти – през 2012год., 2014год., 2015год., 2017год., 2019год. и 2020год. При тези междинни оценки риска от рецидив остава среден, с  плавно намаление в числовите стойности – от 80 на 74 точки, на 70 и на 68 точки през 2020год. Промени са настъпили в раздел отношение към правонарушението – в известна степен осъдения П. приема и зачита правата на другите; в раздел трудова заетост – работил е като клисар в параклиса на затвора, но поради дисциплинарно нарушение е освободен; в раздел междуличностни отношения – стреми се да спазва добрия тон, да избягва конфликти и пререкания. Рискът от вреди за служителите е нисък, а за останалите лишени от свобода – среден. Рискът от вреди за обществото е в средни стойности и се определя от вида на извършеното правонарушение.

От постъпването си в затвора до 2010год. участва само в една образователна програма – курс по английски език. След 2015год. започва активно да се включва в образователни и религиозни програми: през 2015год в квалификационни курсове "Производство на рамки за кошери" и "Начална компютърна грамотност; през 2019год. в образователна програма "Начална компютърна грамотност" и в религиозна подкрепа "Въведение в християнството" и "Тълкуване на Новия завет". Включва се и в специализирани програми за работа: през 2015год - "Справяне със житейски проблеми и промяна в мисленето" и през 2017год. "Справяне със житейски проблеми чрез промяна в мисленето".

За периода 2008год. до 2019год. е наказван 10 пъти за допуснати дисциплинарни нарушения, като последните две наказания са заличени.

За периода 2009год. до 2019год. е награждаван 19 пъти  за участие в организирани мероприятия, примерно поведение  и участие в спортни турнири.

Последната ревизия на оценката на риска от рецидив е извършена на 25.01.2021год. и показва среден риск от рецидив. Констатира се леко намаление в числовите стойности от 68 точки на 65 точки.

Промени има в зоната "Начин на живот и обкръжение" – налице е позитивно взаимодействие в затворническата среда. Отношението му към лишените от свобода е на принципа на взаимната изгода – общува с ограничен кръг от хора. Няма изблици на неконтролиран гняв или физическа агресия. Оползотворява престоя си в ЗОЗТ чрез участие в общопенитенциарните дейности и трудова заетост. Включва се в различни образователни програми и културно-информационни и спортни дейности. Полага доброволен труд по чл. 80 от ЗИНЗС като хигиенист във фитнес зала.

Зоните, в които има нужда от корекция са Отношение към правонарушението – липсва емпатия към жертвата и смята присъдата си за несправедлива; Умения за мислене -  не разпознава проблемите си, не са и налице умения за това. Не е в състояние да предвижда последствията от действията си. Не разбира вижданията на другите, не е способен да прави разграничение между собствените си чувства и начина, по който другите могат да виждат положението. Силно егоцентричен, изисква внимание и уважение, без другите да схващат необходимостта да му отговарят със същото. Поради това подозира враждебност в действията на другите лишени от свобода и представителите на администрацията. Не си поставя реалистични цели.

Като ресурси на л.св. П. могат да се ползват съхранените контакти с близките, липсата на зависимости, сравнително добрата грамотност и участието му в организираните общопенитенциарни дейности.

Рискът от вреди за служителите е нисък, а за останалите лишени от свобода – среден.

Рискът от вреди за обществото е среден и се определя от вида на извършеното правонарушение.

През 2018год. е преместен в ЗОЗТ "Бойчиновци". Член е на груповия съвет на първа група и отговаря за спортната дейност.

През 2020год. се е включил в следните общопенитенциарни дейности: две образователни програми "Английски език за начинаещи" и "Опознай родината", както и в религиозна подкрепа "Тълкуване на Стария завет".

По време на изтърпяване на наказанието за кратки периоди от време е  полагал различни видове трудова дейност и не винаги се е справял според очакванията. При търсене на работа предявява претенции. Желанието му е да бъде ангажиран без да се заплаща труда му, тъй като не иска да плаща присъденото обезщетение на пострадалите. От 2018год. полага доброволен труд по чл. 80 от ЗИНЗС като хигиенист във фитнес зала.

Дейностите и задачите, заложени в плана на присъдата се осъществяват регулярно, чрез консултативни срещи, на които се работи предимно индивидуално с л.св. Отношението му към плана на присъдата е формално, проявява привидна активност при неговото реализиране. Целите, заложени в плана на присъдата са: приучване към социално приемливи порядки, начин на живот в и извън затвора, преценка на минало поведение повишаване на мотивацията за откъсване от миналото и съхраняване на позитивните връзки и контакти. Очаква специално отношение и смята, че околните са му длъжни. Много често има неоснователни претенции към администрацията.

Л.св. К.П. отчасти е склонен да анализира досегашния си начин на живот, но оправдава поведението си с външни фактори и лица. Опитва се да анализира проблемите, с които се сблъсква в ежедневието, но не съумява да дефинира стъпките си, които да предприеме за решаване на тези проблеми.

На този етап не се изпълняват в пълен обем заложените в плана на присъдата цели и задачи. Л.св. П. не поема изцяло отговорност за постъпките си, не зачита напълно собствеността и правата на другите хора и границите на личната свобода, не разпознава и не осъзнава докрай проблемите си, което на този етап води до невъзможност и неспособност за разрешаването им.

Към настоящият момент л.св. П. все още не е дал достатъчно категорични доказателства за промяна в нагласите си за водене на законосъобразен начин на живот.

В обобщение на горното следва да се посочи, че към настоящия момент  по отношение на л.св. К.П. е налице само една от двете законови предпоставки за УПО, а именно същият е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание. Не е налице обаче втората предпоставка, тъй като с поведението си осъдения все още не е дал достатъчно доказателства за своето поправяне и не отговаря на изискванията на чл. 439а НПК. Всичко това, в съчетание с големия размер на неизтърпения остатък от присъдата, дават основание на съда да приеме, че следва да бъде постановен отказ на молбата му за условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част от наложеното му наказание, в размер на 6 години, 11 месеца и 28 дни.

На основание чл. 441 НПК нова молба за УПО от л.св. П. е допустима след изтичане на 6 месечен срок от влизане в сила на настоящето определение.

При горните съображения и на основание чл. 70, ал.1, т.1 НК и чл. 441 НПК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на л.св. К.Т.П., роден на ***год. в гр. Видин, с постоянен адрес ***, български гражданин, с основно образование, неженен, осъждан, с ЕГН **********, да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на неизтърпяната част от определеното му по НОХД № 146/2007год. на ОС-Видин общо наказание лишаване от свобода в размер на 20 години, с остатък 6 години, 11 месеца и 28 дни.

    ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

 

 

 

 

 

 

                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: