Решение по дело №496/2014 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 10 юни 2014 г.
Съдия: Милена Стоянова Стоянова
Дело: 20141320100496
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 март 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е № 242

                                                       гр. В., 10.06.2014г.

 

                                                      В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

В.ския районен съд, гражданска колегия, 3-ти състав  в публичното  заседание   на четиринадесети май през  две хиляди и четиринадесета година, в състав:

                                                   

                                                    Председател : М. С.

                       

при секретаря  П. Й.  като разгледа докладваното от съдията С.  гр. дело   № 496 по описа за  2014 год., и за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Предявеният  иск  е с правно основание чл. 49, ал. 1 от СК.

  Твърди се от ищцата, че с ответника са сключили граждански брак с акт за граждански брак № 55 от 16.03.1997г. Посочва, че от брака си страните имат три родени деца – С. Н. Ц. с ЕГН **********, Н. Н. Ц. с ЕГН ********** и Д. Н. Ц. с ЕГН **********. Поддържа се, че в началото на 2013г. ответникът е заживял на семейни начала с друга жена в И.. Твърди се, че ищцата се е опитала да подобри отношенията си с него като заздрави брака си, но не е успяла. Поддържа се, че страните са във фактическа раздяла и не поддържат контакти и че към момента бракът съществува само формално.

 Иска се от съда да постанови решение, с което да прекрати брака между страните с развод поради настъпилото дълбоко и непоправимо разстройство, без да се произнася по въпроса за вината, ползването на семейното жилище, находящо се в гр. В., ж.к. Х. бл.8, вх.Б, ет.9, ап.76, да се предостави на ищцата, да се постанови местоживеенето на трите деца да е при майката, родителските права върху трите деца  да бъдат предоставени на ищцата, като на бащата се определи режим на лични контакти, както и да  бъде осъден да заплаща издръжка на децата си, както следва:  за детето С. Н. Ц. с ЕГН ********** в размер на 400.00 лева, за детето Н. Н. Ц. с ЕГН ********** в размер на 300.00 лева и за детето Д. Н. Ц. с ЕГН ********** в размер на 200.00 лева. Иска се също след прекратяване на брака ищцата  да носи брачното си фамилно име Ц..

Ответникът не е подал отговор на исковата молба и не е взел становище по иска. Не се е явил в съдебно заседание и не е ангажирал доказателства.

По делото са събрани писмени и гласни доказателства, изготвен е социален доклад от Д”СП” – В..

След преценка на събраните по делото доказателства, съдът намира за установено следното от фактическа страна:

Страните са сключили граждански брак с акт за граждански брак № 55 от 16.03.1997г., видно от представеното удостоверение за сключен граждански брак от 16.03.1997г., изд. от Община В.. От брака си страните имат родени три деца -  С. Н. Ц., родена на ***г., Н. Н. Ц., родена на ***г. и Д. Н. Ц., роден на ***г., видно от представените удостоверения за раждане на децата.

От представения социален доклад, изготвен от Д”СП” – В., се установява, че след фактическата раздяла на страните, грижите по отглеждането и възпитанието на децата са поети от майката, която задоволява базовите потребности на децата. Жилищните условия са добри.

Разпитаната по делото свидетелка Т. – сестра на ищцата,  посочва, че ответникът живее и работи  в чужбина от години. Свидетелката установява, че сестра й  е живяла при ответника в чужбина задно с децата до преди пет години, но се е прибрала с децата в Б.. Свидетелката установява също, че от около две години ответникът живее в И. с друга жена на семейни начала. Страните са разделени и не поддържат контакти, за децата грижи полага ищцата. Свидетелката посочва също, че ответникът работи като шофьор на ТИР и месечния му доход е от около 1500 евро.

Съдът дава вяра на свидетелските показания, въпреки близката родствена връзка на свидетелката с ищцата, тъй като са възпроизведени преки впечатления за отношенията на страните.

Между така събраните доказателства няма противоречия, кореспондират помежду си и взаимно се допълват, поради което съдът ги кредитира.

            При така установената фактическа обстановка Съдът намира, че са налице условията на чл.49, ал.1 от СК, а именно в брака на страните е настъпило дълбоко и непоправимо разстройство, израз на което е и фактическата раздяла между тях и невъзможността да бъде заздравена брачната връзка. На практика брачната връзка съществува само формално, изчерпана е от своето съдържание и не оправдава целите, които би следвало да има, а това не е в интерес на двамата съпрузи, нито на децата.

         С оглед гореизложените съображения съдът намира, че бракът между страните /съпрузите/ следва да бъде прекратен с развод, поради настъпилото в него дълбоко и непоправимо разстройство. По въпроса за вината съдът не следва да се произнася, тъй като в хода на устните състезания, ищцата е заявила, че не желае съдът да изследва този въпрос.

По предоставяне на родителските права.

Ищцата е заявила желание родителските права върху децата да бъдат предоставени на нея. По делото се установи, че децата живеят при ищцата. Социалният работник е отразил в социалния доклад, че майката полага всички грижи по отглеждането и възпитанието на децата. Изслушани в съдебно заседание и трите деца заявиха, че за тях грижи по отглеждането и възпитанието полага само майка им, а с бащата  осъществяват рядко контакт.

При това положение, съдът намира, че родителските права ще следва да бъдат присъдени на ищцата, а на ответника ще следва да бъде определен режим на лични контакти с децата. Бащата ще може да вижда и взима децата при себе си всяка първа и трета неделя от месеца от 09.00 часа до 19.00ч. и един месец през лятото, който да не съвпада с платения годишен отпуск на майката, след което да ги връща по местоживеенето им.

По издръжката.

Съгласно чл. 143, ал. 2 от СК родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Съгласно чл. 142, ал. 1 от СК издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка и възможностите на лицето, което я дължи.

От представените писмени доказателства, се установи, че детето С. е на 16г. и е ученичка в 9- ти клас в ПГ „ Проф. д-р А. З.” – В., детето Н. е на 14г.  и е ученичка в 8 –ми клас в ПГ „ Проф. д-р А. З.”– В., а детето Д. е на  10г. и е ученик в 5- ти клас  в СОУ „Любен Каравелов” -гр. В..

 От социалния доклад, се установява, че майката работи на 4 часов работен ден и месечния й доход е 170.00 лева, а бащата живее и работи в И.. От свидетелските показания се установява, че месечния му доход е около 1500 евро.

Съдът намира, че за детето С. са необходими 600.00 лева месечно, от които бащата ще следва да заплаща 400.00 лева, за детето Н. пък са необходими 500.00 лева месечно, от които бащата ще следва да заплаща 300.00 лева, а за детето Д. са необходими 400.00лева месечно, от които бащата следва да заплаща 200.00 лева.

 При определяне размера на издръжката за всяко едно от децата, съдът взе предвид освен финансовите и материални възможности на страните, така и възрастта на децата, и необходимостта от закупуване не само на храна и облекло, но и на учебни пособия.

Бащата и майката са  в трудоспособна възраст и са длъжни да осигуряват средства както за собственото си съществуване, така и за това на своите деца.  Установи, че около година след момента на фактическата раздяла на страните по делото, ответникът е преустановил финансовата помощ за издръжка за децата. Не се установи ответникът да е давал такива под формата на храна, дрехи или други покупки. Обстоятелството, че ответникът се намира в чужбина, предполага и достатъчно финансова възможност да дава издръжка на своите деца  в така определения размер.

Предвид горните съображения, ответникът ще следва да заплаща на непълнолетното си  дете С. Н. Ц. ЕГН **********, подпомагана от своята майка Т.П.Ц. ЕГН ********** издръжка в размер на 400.00 лева месечно от 5-то до 10-то число на текущия месец, считано от предявяване на иска в съда – 12.03.2014г.  до отпадане, изменение или  прекратяването на основанието за плащане, ведно със законната лихва при просрочието й.

Ответникът ще следва да заплаща на непълнолетното си дете Н. Н. Ц. ЕГН **********, подпомагана от своята майка Т.П.Ц. ЕГН **********  издръжка в размер на 300.00 лева месечно от 5-то до 10-то число на текущия месец, считано от предявяване на иска в съда – 12.03.2014г. до отпадане, изменение или  прекратяването на основанието за плащане, ведно със законната лихва при просрочието й.

Ответникът ще следва да заплаща на малолетното си  Д. Н. Ц. ЕГН **********, чрез неговата майка и законен представител Т.П.Ц. ЕГН ********** издръжка в размер на 200.00 лева месечно от 5-то до 10-то число на текущия месец, считано от предявяване на иска в съда – 12.03.2014г. до отпадане, изменение или  прекратяването на основанието за плащане, ведно със законната лихва при просрочието й.

По отношение на семейното жилище.

Ищцата е заявила, че желае да й се предостави ползването на семейното жилище в гр. В.. Съгласно разпоредбата на чл. 56, ал. 1 от СК при допускане на развода, когато семейното жилище не може да се ползва поотделно от двамата съпрузи, съдът предоставя ползването му на единия от тях, ако той е поискал това и има жилищна нужда. В настоящия случай ищецът в исковата молба е повдигнал въпроса за ползване на семейното жилище и поради това, съдът ще следва да се произнесе по това искане.

В ППВС № 12/87г.  е посочено, че семейното жилище може да се ползва от двамата съпрузи поотделно, в случай, че жилищните и сервизните помещения могат да се обособят в отделни жилища, без преустройства, изменения или промяна в предназначението им, независимо дали отношенията между съпрузите са търпими или не.  В конкретния случай няма данни за възможност за такова преустройство на жилището. От друга страна, ответникът не е направил изрично искане по отношение ползването на семейното жилище. При това положение, ползването на семейното жилище ще следва да се предостави на ищцата, тъй са й предоставени родителските права върху родените от брака деца.

По отношение на фамилното име.

С оглед заявеното от ищцата желание, след влизане в сила на решението за прекратяване на брака, ищцата ще продължи да носи брачното си фамилно си име  Ц..

На основание чл. 329, ал. 1 от ГПК окончателната д.т., която съдът определи на 40.00 лева ще следва да бъде заплатена по равно от страните. Останалите разноски остават в тежест на всяка страна така, както са направени.

Ответникът ще следва да заплати и държавна такса върху присъдените издръжки в общ  размер от 1024.00 лева.

            Воден от горните съображения, Съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

 ПРЕКРАТЯВА С РАЗВОД гражданският брак между Т.П.Ц. *** със съдебен адрес:  гр. В., ул. 6 – ти септември № 5 и Н.Д.Ц. с ЕГН ********** ***, сключен с акт за граждански брак № 55/16.03.1997г. на Община В., поради дълбокото му и непоправимо разстройство, без да се произнася по въпроса за вината.

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права върху родените от брака деца С. Н. Ц. с ЕГН **********, Н. Н. Ц. с ЕГН ********** и Д. Н. Ц. с ЕГН ********** на майката Т.П.Ц. ЕГН **********, като бащата Н.Д.Ц. с ЕГН ********** ще има право на лични контакти с децата всяка първа и трета неделя от месеца от 09.00 часа  до 19.00ч. и един месец през лятото, който да не съвпада с платения годишен отпуск на майката, след което да ги връща по местоживеенето им.

ПРЕДОСТАВЯ ползването на семейното жилище, находящо се в гр. В., ж.к.”Х.” бл.8, бх. Б, ет.9, ап. 76 на  ищцата Т.П.Ц. ЕГН **********.

ОПРЕДЕЛЯ местоживеенето на децата С. Н. Ц. с ЕГН **********, Н. Н. Ц. с ЕГН ********** и Д. Н. Ц. с ЕГН ********** при майката Т.П.Ц. ЕГН ********** ***.

ОСЪЖДА Н.Д.Ц. с ЕГН ********** да заплаща на непълнолетното си  дете С. Н. Ц. ЕГН **********, подпомагана от своята майка Т.П.Ц. ЕГН ********** издръжка в размер на 400.00 лева месечно от 5-то до 10-то число на текущия месец, считано от предявяване на иска в съда – 12.03.2014г.  до отпадане, изменение или  прекратяването на основанието за плащане, ведно със законната лихва при просрочието й.

ОСЪЖДА Н.Д.Ц. с ЕГН ********** да заплаща на непълнолетното си дете непълнолетното си дете Н. Н. Ц. ЕГН **********, подпомагана от своята майка Т.П.Ц. ЕГН **********  издръжка в размер на 300.00 лева месечно от 5-то до 10-то число на текущия месец, считано от предявяване на иска в съда – 12.03.2014г. до отпадане, изменение или  прекратяването на основанието за плащане, ведно със законната лихва при просрочието й.

ОСЪЖДА Н.Д.Ц. с ЕГН ********** да заплаща на малолетното си  Д. Н. Ц. ЕГН **********, чрез неговата майка и законен представител Т.П.Ц. ЕГН ********** издръжка в размер на 200.00 лева месечно от 5-то до 10-то число на текущия месец, считано от предявяване на иска в съда – 12.03.2014г. до отпадане, изменение или  прекратяването на основанието за плащане, ведно със законната лихва при просрочието й.

            След влизане в сила на решението за прекратяване на брака, жената ще носи брачното си фамилно име – Ц..      

ОСЪЖДА Н.Д.Ц. с ЕГН ********** да заплати по сметка на ВРС сумата от 1024.00 лева -  държавна такса върху присъдената издръжка, както и сумата от  20.00 лева – окончателна държавна такса.

ОСЪЖДА Т.П.Ц. ЕГН ********** да заплати по сметка на ВРС окончателна държавна такса в размер на 20.00 лева.

            Решението може да бъде обжалвано пред ВОС в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: М.С.