Решение по дело №4034/2019 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 2
Дата: 2 януари 2020 г. (в сила от 2 януари 2020 г.)
Съдия: Иван Цветозаров Иванов
Дело: 20191420104034
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

                          Р Е Ш Е Н И Е  № .....

 

гр. Враца, 02 януари 2020 г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

ВРАЧАНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, четвърти граждански състав, в публично заседание на 05.12.2019 г. в състав:

 

                                                         Районен съдия: Иван И.

 

при участието на секретаря М. Богданова

като разгледа докладваното от съдия И. гражданско дело № 4034 по описа за 2019 г. на Врачанския районен съд, за да се произнесе взе предвид следното:

Делото е образувано по искова молба на П.Л.И. с ЕГН ********** *** срещу Ц.И.А. с ЕГН ********** ***.

Искането към съда е да прекрати сключения между страните граждански брак с развод поради настъпило в него дълбоко и непоправимо разстройство. Ищецът не желае съдът да се произнася относно вината на съпрузите за прекратяване на брака по реда на чл. 49, ал. 3 от СК.

В исковата молба се излага, че страните скоро след сключването на брака помежду им заминали да живеят във Великобритания, като постепенно отношенията помежду им охладнели и те се отчуждили един от друг. Твърди се също, че към настоящия момент страните са във фактическа раздяла, не поддържат отношения помежду си, че от брака на страните не са родени деца, че страните не са придобивали по време на брака в режим на семейна имуществена общност недвижими имоти.

В срока по чл. 131, ал. 1 ГПК ответницата по делото Ц.А. е подала писмен отговор, с който е заявила, че не оспорва изложените в исковата молба фактически обстоятелства.

С исковата молба е представено пълномощно с нотариална заверка на подписа на упълномощителя, което е с изрично по смисъла на чл. 34, ал. 2 от ГПК съдържание и с което ищецът е учредил представителна власт на адв. М.Г. да подаде искова молба за прекратяване на гражданския му брак с ответницата и да го представлява по бракоразводното дело, включително с правото да подпише от негово име и за негова сметка споразумение по чл. 49, ал. 4 от ГПК при конкретно посочени в пълномощното условия.

С отговора по чл. 131 от ГПК ответницата е заявила съгласие за прекратяване на брака при конкретно посочени условия, чието съдържание се припокрива с това на условията, посочени в подписаното от ищеца изрично пълномощно по смисъла на чл. 34, ал. 2 от ГПК и възпроизведени в исковата молба.

В съдебно заседание на 05.12.2019 г. ищецът П.И., редовно призован, не се явява, като вместо него се явява пълномощника му адв. М.Г.. Последната представя писмени доказателства, от които се установява, че молителят П.И. е нает на работа в Англия и че същият е в отпуск поради временна неработоспособност за периода от 25.11.2019 г. до 26.01.2020 г. с диагноза „тромбоза на дълбоки вени на левия крак”. По силата на изричното си пълномощно, приложено към исковата молба, адв. М.Г. заявява, че от името на П.И. поддържа приложеното споразумение по чл. 49, ал. 5 от СК. Ц.А. заявява лично, че също поддържа приложеното споразумение.

При тези данни съдът е приел, че с оглед горепосоченото заболяване, което е пречка за пътуване, за молителя П.И. е била налице уважителна причина за неявяването му лично в съдебно заседание и е дал ход на делото.

С определение от 12.11.2019 г. по делото съдът на основание чл. 321, ал. 5 от ГПК е преминал от производство за развод по исков ред с правно основание чл. 318 от ГПК към развод по взаимно съгласие на страните с правно основание чл. 330 от ГПК.

С оглед постигнатото между страните споразумение по чл. 49, ал. 4 от СК производството се развива като охранително, по реда на чл. 330 и следващите от ГПК.

Молбата на страните за развод по взаимно съгласие, съгласно насрещните съвпадащи волеизявления на страните в исковата молба, съответно в отговора по чл. 131 от ГПК, представляващи споразумение по чл. 49, ал. 4 от СК, е процесуално допустима като подадена от надлежни страни.

Разгледана по същество, тя е основателна и следва да бъде уважена.

Видно от удостоверение за сключен граждански брак, издадено въз основа на акт за сключен граждански брак № 0197 от 21.11.2015 г. на Община Враца, П.Л.И. и Ц.И.А. са сключили граждански брак на същата дата.

Съпрузите са постигнали сериозно и непоколебимо съгласие да се разведат, като са постигнали и споразумение по чл. 49, ал. 4 от СК.

Съгласно споразумението от брака между страните не са родени деца; страните нямат претенции за ползване на семейното жилище; страните не са придобивали по време на брака недвижими имоти и моторни превозни средства в режим на семейна имуществена общност и нямат претенции по отношение на придобитите движими вещи; страните не си дължат издръжка един на друг; след прекратяване на брака съпругата Ц.И.А. с ЕГН ********** ще продължава да носи предбрачното си фамилно име А.; разноските по делото са разпределени по равно между страните, като всяка страна поема разноските си за адвокатско възнаграждение.

Съдът намира, че постигнатото между страните споразумение е изчерпателно и законосъобразно. Същото урежда всички въпроси, свързани с прекратяването на брака между страните по делото и отговаря на закона и морала, поради което следва да бъде утвърдено и да придобие изпълнителна сила.

Държавната такса за допускането на развода съдът определя в размер на 40,00 лв., на основание чл. 6, т. 3 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК, която съгласно споразумението следва да бъде заплатена от страните по равно. Тъй като при подаването на исковата молба молителят П.И. е внесъл държавна такса 30,00 лв., молителката Ц.А. следва да бъде осъдена да заплати сумата 17,50 лв., а молителят П.И.-сумата 17,50 лв., и двете суми държавни такси по допускането на развода.

Воден от всичко гореизложено, Врачанският районен съд

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПРЕКРАТЯВА с развод по взаимно съгласие сключения с акт № 0197 от 21.11.2015 г. на Община Враца граждански брак между П.Л.И. с ЕГН ********** *** и Ц.И.А. с ЕГН ********** ***.

УТВЪРЖДАВА постигнатото между страните по делото споразумение по чл. 49, ал. 4 от Семейния кодекс, съгласно което:

От брака между страните не са родени деца.

Страните нямат претенции за ползване на семейното жилище;

Страните не са придобивали по време на брака недвижими имоти и моторни превозни средства в режим на семейна имуществена общност и нямат претенции по отношение на придобитите движими вещи

Страните не си дължат издръжка един на друг;

ПОСТАНОВЯВА след прекратяване на брака съпругата Ц.И.А. с ЕГН ********** да продължи да носи предбрачното си фамилно име А.;

Разноските по делото са разпределени по равно между страните, като всяка страна поема разноските си за адвокатско възнаграждение.

ОСЪЖДА П.Л.И. с ЕГН ********** *** да заплати в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на Врачанския районен съд сумата 17,50 лева-държавна такса за допускане на развода.

ОСЪЖДА Ц.И.А. с ЕГН ********** *** да заплати в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на Врачанския районен съд сумата 17,50 лева-държавна такса за допускане на развода.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

ПРЕПИС от него да се връчи на молителите П.Л.И. и Ц.И.А..

                                                                                                                                                             

                                                     Районен съдия: